lotniska w izraelu samolot

Lotniska w Izraelu. Jak wygląda odprawa i kontrola bezpieczeństwa? Co warto wiedzieć?

Lotniska w Izraelu, a w zasadzie to jak wygląda odprawa i kontrola bezpieczeństwa na lotniskach w Izraelu okazały się tematem, który wzbudza wiele kontrowersji i wątpliwości.
Postanowiłam napisać dla Was o tym osobny tekst, ponieważ w internecie krążą mrożące krew w żyłach historie o kilkugodzinnych przesłuchaniach, szczegółowej kontroli i innych nieprzyjemnych sytuacjach, które zdarzyły się podróżującym w tamte strony. Nie chcę komentować tego, co było kiedyś – mogę odnieść się do tego czego doświadczyłam teraz. Opowiem Wam jak wyglądała odprawa i kontrola bezpieczeństwa na lotnisku w Izraelu w Ovda podczas naszej podróży w lutym 2019 r. Jak przeczytacie ten wpis zobaczcie koniecznie mój artykuł o południowym Izraelu: EJLAT – NAJWIĘKSZE ATRAKCJE POŁUDNIOWEGO IZRAELA

Lotniska w Izraelu 

Zanim przejdziemy do sedna sprawy uporządkujmy fakty, bo lotniska w Izraelu to temat, w którym w ostatnim czasie wiele się zmieniło. Mianowicie w pierwszej połowie lutego 2019 r. zostało otwarte nowe lotnisko Ramon, które jest zlokalizowane ok. 20 km na północ od Ejlatu. W momencie, kiedy byliśmy w Izraelu, na nowym lotnisku odbywały się pierwsze loty testowe. Jeśli chodzi o Ejlat to obecnie funkcjonują łącznie trzy lotniska: nowe lotnisko Ramon, lotnisko w Ovda, które zlokalizowane jest na pustyni ok. 60 km na północ od Ejlatu oraz lotnisko w samym centrum Ejlatu.

UWAGA: Często lotnisko w centrum Ejlatu jest mylone z lotniskami znajdującymi się poza miastem. Pamiętajcie, że lotnisko w Ejlacie to nie jest to samo lotnisko co nowe lotnisko Ramon czy Ovda, które z kolei ma być w niedługim czasie wygaszone. Lotnisko w centrum Ejlatu, które obecnie dzieli miasto na pół, też z czasem ma być zamknięte. Międzynarodowe linie lotnicze latają jeszcze na lotnisko w Ovda, ale z czasem cały ruch międzynarodowy do południowej części Izraela przeniesie się na nowe lotnisko Ramon.

Tak jak lotnisko w Ovda można porównać do zwykłego blaszanego baraka, tak nowe lotnisko Ramon prezentuje się bardzo nowocześnie. Mijaliśmy je po drodze do Timna Parku, o którym przeczytacie w tym wpisie: TIMNA PARK – NIEZYWKŁY PARK KRAJOBRAZOWY W OKOLICACH EJLATU

Na północy Izraela jest również port lotniczy im. Ben Guriona w Tel Awiwie.

Lotniska w Izraelu – jak wygląda odprawa i kontrola bezpieczeństwa?

Odprawa na lotniskach w Izraelu to temat, który wzbudza wiele obaw. W internecie znajdziecie wiele historii o tym, że podróżni są przesłuchiwani, zatrzymywani, że kontrola jest bardzo szczegółowa i potrafi trwać kilka godzin, że na lotniskach są tajniacy, że wbijane są wizy do paszportów, które później uniemożliwią Wam wjazd do krajów arabskich, że jeśli macie wbite w paszport pieczątki z krajów typu Turcja, Egipt będziecie szczegółowo przesłuchiwani.

Te historie pewnie nie wzięły się znikąd i prawdopodobnie rzeczywiście takie sytuacje miały miejsce. W tym wpisie chcę jednak zaktualizować wiedzę na temat obecnej sytuacji jeśli chodzi o odprawę i kontrolę bezpieczeństwa na lotniskach w Izraelu. Wpis jest pisany na podstawie moich osobistych doświadczeń z podróży do Ejlatu w lutym 2019 r.

PRZECZYTAJ TEŻ: CZERWONY KANION – CUD NATURY NA PUSTYNI NEGEW W IZRAELU

Lotniska w Izraelu: przylot – kontrola paszportowa, wizy

Po wyjściu z samolotu na lotnisku w Ovda odbyła się kontrola paszportów i wydanie wiz na pobyt. Powiem szczerze, że kiedy jeszcze w Polsce zorientowałam się, że w paszporcie mam wbitych pięć podwójnych pieczątek z Turcji, mina mi nieco zrzedła. Po lekturze wpisów o kilkugodzinnych przesłuchaniach osób, które mają w paszportach pieczątki z krajów muzułmańskich, ustaliłam z mężem, jak będzie wyglądała organizacja naszego dojazdu do Ejlatu w przypadku, gdy zostanę zabrana na przesłuchanie. Teraz możemy się z tego śmiać, ale wtedy całkiem serio brałam to pod uwagę 😊

Kiedy podeszliśmy do okienka, kontroler spojrzał na każdego z nas, porównał zdjęcia w paszportach z naszymi obliczami i zadał dokładnie trzy pytania: Gdzie się zatrzymamy w Izraelu? Na jak długo? Czy wybieramy się do innych miast oprócz Ejlatu? Po czym z uśmiechem na ustach powiedział „Welcome to Israel ” 😊 Jeśli chodzi o wizy, to dostaliśmy je na osobnych (różowych) karteczkach, żadna pieczątka nie została wbita do paszportu.

Lotniska w Izraelu: odlot – odprawa, kontrola bagażu

Jeszcze przed wylotem do Izraela dostaliśmy powiadomienie od linii lotniczych, żeby na lotnisku w Ovda być przynajmniej 3 godziny przed wylotem ze względu na szczegółową kontrolę. Przyjechaliśmy zgodnie z instrukcją, jednak w naszym przypadku cała procedura trwała około 45 minut, ponad dwie godziny czekaliśmy w hali odlotów.

Na początku zostaliśmy przesłuchani przez pracownika lotniska, który zadał nam kilka pytań, dotyczących tego jakie są między nami relacje, czy mamy w bagażu ostre narzędzia lub inne niebezpieczne materiały, czy pakowaliśmy sami nasz bagaż i czy zostawialiśmy bagaż bez opieki. Następnie kontroler przykleił nasze paszporty żółtą naklejkę z rzędem cyferek – z tego co wiem, najważniejsza jest pierwsza cyfra: 1 i 2 oznaczają osoby niepodejrzane, od 3 zaczynają się osoby zakwalifikowane jako potencjalnie podejrzane, 6 to osoba zakwalifikowana jako niebezpieczna. My najwyraźniej zostaliśmy uznani za nieszkodliwych – otrzymaliśmy naklejkę z początkowym numerem 2. Następnie nasze bagaże przejechały przez specjalną tubę, która, jak się domyślam, prześwietliła je na wskroś. Dalej standardowa kontrola na taśmie i kontrola paszportów wraz z wydaniem wizy w formie osobnej (niebieskiej) karteczki na wyjazd z Izraela. To wszystko.

SPRAWDZ KONIECZNIE JAKIE SĄ CENY W IZRAELU

Podsumowując, na lotnisku zarówno po przylocie, jak i przed odlotem nie mieliśmy żadnych problemów ani nieprzyjemności. Kontrola przebiegła bardzo sprawnie. Pytania były zadawane w przyjaznej atmosferze. Na terenie lotniska były osoby w cywilu, które obserwowały przyjezdnych, a na zewnątrz lotniska była ochrona z bronią. Nie zauważyłam, żeby doszło do jakichkolwiek incydentów czy nieprzyjemnych sytuacji. Obsługa na lotnisku była kompetentna i rzeczowa.

PRZECZYTAJ TEŻ: Czy bać się lądowania na Maderze?

Mam nadzieję, że ten wpis rozwieje Wasze obawy co do standardowej kontroli na lotniskach w Izraelu. Nie gwarantuję, że w przypadku każdego podróżnego kontrola będzie wyglądała tak samo, jedynie chcę Wam powiedzieć, że dla nas procedury lotniskowe w Izraelu nie odbiegały od standardowych procedur tego typu na innych lotniskach. Być może w ubiegłych latach sytuacja wyglądała inaczej – w naszym przypadku wyglądała tak, jak to wyżej opisałam.

Z pozdrowieniami,

Ewa

PRZECZYTAJ TEŻ: DOLPHIN REEF – JEDYNY TAKI PARK MORSKI Z DELFINAMI NA ŚWIECIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *