Ejlat – ten kierunek wybraliśmy w tym roku na wyjazd w ferie zimowe. W ostatnich latach odczarowujemy zimę szukając miejsc gdzie jest ciepło i słonecznie w styczniu i lutym. Na nas to działa ożywczo i daje pozytywnego energetycznego kopa, aby dotrwać w dobrej formie do wiosny. Oczywiście zanim się zdecydowaliśmy przekopaliśmy internet szukając informacji, które były dla nas kluczowe – Ejlat pogoda, a następnie Ejlat atrakcje – zaczęliśmy od tych haseł. Kiedy już wiedzieliśmy, że możemy liczyć na niezłą pogodę w Ejlacie w lutym oraz, że przez klika dni będzie naprawdę co robić (nie lubimy nudy, każdy dzień chcemy spędzać inaczej) poszukaliśmy więcej informacji o tym co zwłaszcza podczas wyjazdu rodzinnego może zepsuć nastroje – koszty na miejscu. Wiadomo było jedno – loty na lotnisko Ovda w okolicy Ejlatu są bardzo tanie, hotel da się znaleźć w sensownej cenie, ale ile trzeba będzie wydać w samym Ejlacie, na przykład na jedzenie? Ceny w Ejlacie – nad rozpoznaniem tego tematu spędziliśmy najwięcej czasu. Ten wpis powstaje po to, aby Wam ułatwić zadanie i skrócić czas na poszukiwanie odpowiedzi. Aha i jeszcze jedno – kwestia bezpieczeństwa w Izraelu. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?
Ejlat – kurort nad Morzem Czerwonym przy granicy z Jordanią i Egiptem
Ejlat (Eilat) to przede wszystkim wakacyjny kurort nad Morzem Czerwonym, a dokładnie nad Zatoką Akaba, który warto odwiedzić przez cały rok. Pogoda w Ejlacie w zimę jest bardzo przyjazna – temperatura powietrza w dzień utrzymuje się zwykle w okolicach 20 stopni. My mieliśmy dużo szczęścia według miejscowych, gdyż trafiliśmy na kilka dni rewelacyjnej pogody – było ok 26-28 stopni – czuliśmy się jak w wakacje w środku lata! W Ejlacie znajduje się mnóstwo hoteli, te najbardziej ekskluzywne znajdują się przy promenadzie wzdłuż miejskiej plaży. Właśnie tam możecie najprzyjemniej pospacerować – na promenadzie rośnie wiele palm, otoczenie jest zadbane, znajdziecie wiele punktów gastronomicznych, w tym takich, gdzie ceny będą znośne dla kieszeni. Blisko promenady znajduje się także ładny port jachtowy, przy którym zlokalizowane są restauracje i butiki.
Druga strona miasta – za lotniskiem nie przypadła nam już tak do gustu. No właśnie – lotnisko w środku miasta – rozwiązanie dość kontrowersyjne, bo trochę utrudnia komunikację (pas startowy dzieli miasto na dwie części i trzeba je okrążyć aby przedostać się na drugą stronę). Hałas wbrew pozorom nie jest jednak uciążliwy – gdyż samoloty lądują tu dość rzadko i raczej te mniejsze. Tanie linie lotnicze lądowały gdy byliśmy w Izraelu jeszcze na lotnisku Ovda oddalonym od Ejlatu o ok. 50 minut – aktualnie cały ruch jest już przenoszony na nowoczesne lotnisko Ramon – z którego dojazd do Ejlatu zajmie Wam 15-20 minut. Wszystkiego na temat lotnisk w Izraelu, tego jak przebiega odprawa i kontrola bezpieczeństwa dowiecie się z wpisu: Lotniska w Izraelu Plaża miejska nie jest może jakąś wielką atrakcją, ale jest dobrze zorganizowana i przyjemna. Jeśli jednak chcecie pojechać na piękne plaże w okolicy czytajcie dalej 😊
Morze Martwe – jak się dostać z Ejlatu
Ejlat położony jest na południowym końcu Izraela i otoczony jest pustynią. Podróż stąd do Jerozolimy, Tel Awiwu czy Hajfy jest oczywiście możliwa, ale będzie to już dłuższa wyprawa – dojazd zajmie 4-4,5h. Zdecydowanie szybciej dostaniecie się z Ejlatu nad Morze Martwe – zajmie to około 2,5h. Możecie wynająć samochód (wybór wypożyczalni jest duży) albo skorzystać z połączenia autobusowego (linia 444 Egged odjeżdża z dworca w centrum Ejlatu) i dostać się do miejscowości Ein Bokek lub Neve Zohar. Będzie to zatem jednodniowa wycieczka do jednej z największych atrakcji Izraela.
Morze, a właściwie jezioro, jest położone w zasadzie na granicy Jordanii, Izraela i Palestyny i zawdzięcza swoją nazwę niszczącemu życie stężeniu soli, które wynosi średnio 26 procent. Kąpiele solne w odpowiednich dawkach są jednak bardzo zdrowe i relaksujące. I tutaj mam dla Was świetną wiadomość – w Polsce również możecie zaznać przyjemności kąpieli w wodzie z naturalną solą z Morza Martwego 😊 Basen solankowy zasolony tą solą znajduje się w Mielnie w Hotelu Unitral. Stężenie soli jest przyjemniejsze – wynosi 15 procent – a do tego będziecie unosić się na powierzchni wody słuchając nastrojowej muzyki, przy kolorowych światłach. Skóra po takiej kąpieli jest gładsza, ciepła słona woda usuwa toksyny, ciało staje się jędrniejsze. Kąpiele solne poprawiają krążenie, uspokajają, łagodzą różnego rodzaju bóle. Skóra chłonie minerały do uzyskania ich optymalnego stężenia. Taka kąpiel jest nawet bardziej zachęcająca niż krótkie przebywanie w wodzie Morza Martwego. Ale oczywiście kąpiel w Morzu Martwym to dla wielu osób punkt obowiązkowy wyprawy do Izraela.
Dolphin Reef – rafa delfinów na Morzu Czerwonym
Na południe od Ejlatu, w bardzo niewielkiej odległości od miasta, znajdują się dwie największe wodne atrakcje w okolicy Ejlatu czyli rafa delfinów oraz Coral Beach. Wejście do Dolpheen Reef jest płatne (69 szekli za osobę dorosłą, 48 szekli dla dzieci powyżej 3 lat), ale jest to wydatek, który warto ponieść. Będziecie tu mogli nurkować z delfinami, które nie zostały uwięzione, ale dzięki ludzkiej opiece i dokarmianiu na stałe tu zamieszkały. W głąb morza zbudowano pomost, dzięki czemu – nawet jeśli nie umiecie nurkować – z ich poziomu będziecie mogli cieszyć oczy widokiem pływających delfinów. Delfiny mają swobodny dostęp do morza, część z nich odpłynęła, ale niektóre zostały i mają się tu wspaniale. Dolpheen Reef to w również park z drzewami, palmami i piaszczysta, kameralna plaża z obsługą barową, na której czuliśmy się doskonale. Stworzono tutaj również miejsca relaksu tylko dla dorosłych. Miejsce piękne i warte odwiedzenia – jeśli chcecie się dowiedzieć więcej przeczytajcie koniecznie mój wpis: Dolphin Reef – rafa delfinów w Ejlacie.
Coral Beach – plaża z rafą koralową tuż przy Ejlacie
Parę minut dalej jazdy autobusem znajduje się plaża koralowa. Największą atrakcją są koralowce i piękne, kolorowe rybki, które przypływają pod samą plażę i pływają między nogami. Jeśli nie chcecie ponosić kosztów związanych z opłatą za wejście wysiadając z autobusu skierujcie się nie do głównego wejścia, ale w okolice klubu nurkowego. Przy klubie znajduje się plaża z leżakami (płatnymi) oraz bary, w których możecie coś przekąsić. Po drugiej stronie ulicy znajduje się też supermarket. Coral Beach to świetne miejsce do plażowania – najlepsze w okolicy Ejlatu, oprócz oczywiście Dolphin Reef.
Timna Park i Czerwony Kanion – niesamowite formacje skalne w okolicy Ejlatu
Ejlat to nie tylko kurort, delfiny, koralowce, lecz również niesamowite formacje skalne w Czerwonym Kanionie oraz Parku Timna. Aby obejrzeć te niezwykle atrakcyjne miejsca na pustyni pod Ejlatem wypożyczyliśmy na cały dzień samochód i ruszyliśmy rano w drogę. Wyjeżdżając ok 9-tej będziecie w stanie do godziny 17-tej spokojnie obejrzeć wszystkie najciekawsze formacje skalne w Timna Parku oraz pospacerować po Red Canyonie. Proponuję zacząć wycieczkę od mniejszego Red Canyonu. Kierujcie się drogą w stronę starego lotniska Ovda i uważajcie aby nie przegapić wjazdu po prawej stronie, po ok. 25 minutach jazdy. Ogromne skały i wąskie przejścia między nimi robią wrażenie! Dowiedzcie się więcej z mojego wpisu: Red Canyon – Czerwony Kanion Ejlat
Dużą atrakcją jest również samochodowa przejażdżka po Parku Timna. Jest to duży pustynny teren z wieloma niesamowitymi formacjami skalnymi. Zwiedzanie zajmie Wam kilka godzin – poruszanie się jest proste – przy wjeździe otrzymacie mapkę i kierując się asfaltowymi w dużej części drogami co kilka minut będziecie się zatrzymywać, aby spacerem docierać do najbardziej atrakcyjnych miejsc. Opis naszej wycieczki znajdziecie tutaj: Timna Park Ejlat. Pamiętajcie aby mieć ze sobą dużo wody – powietrze jest tutaj bardzo wysuszone, latem łatwo się odwodnić.
ODWIEDŹ PROFIL BLOGA NA INSTAGRAMIE I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Ejlat – bezpieczeństwo i ceny
Ceny i bezpieczeństwo – te dwie kwestie to główne obawy Polaków przed odwiedzeniem Izraela. W okolicy Ejlatu czuliśmy się bezpiecznie. Co prawda wszędzie możecie spotkać osoby z karabinami w rękach – nawet będące w kąpielówkach na plaży – a wojskowy mundur to codzienność na ulicach, jednak odnoszę wrażanie, że to po prostu norma i część kultury w tym kraju. Historia konfliktów w tym regionie świata jest tak długa i skomplikowana, że wychowanie młodych ludzi związane jest z obowiązkową służbą wojskową i wysoką świadomością do bycia gotowym do obrony swojego kraju. Życie w Ejlacie toczy się jednak jak w każdym innym europejskim kurorcie wakacyjnym. Co do cen w Ejlacie – tak, są wysokie, ale nie aż tak jak czytałam w różnych miejscach w internecie. Jakie są naprawdę, dowiecie się z mojego wpisu na ten temat: Ejlat ceny – jakie są naprawdę Można też znaleźć miejsca, gdzie ceny są porównywalne do cen w krajach śródziemnomorskich.
Smaki Izraela
Kuchnia izraelska jest bardzo wyrazista, aromatyczna, bogata w smaki. Izraelczycy przestrzegają zasad koszerności, czyli ściśle określonych reguł dotyczących łączenia lub wykluczania różnych pokarmów – m.in. niejedzenia wieprzowiny czy niełączenia mleka z mięsem. W kuchni żydowskiej znajdziecie przeróżne sałaty, przyrządzane na wiele sposobów mięso i ryby, gęste zupy, dania i desery mleczne. W Izraelu skosztujecie rozpływającej się w ustach chałwy i puszystych hummusów – jeśli chcielibyście przyrządzić izraelski hummus w domu, to w tym wpisie znajdziecie przepis na hummus prosto z Izraela. Znam osoby, które do Izraela jeżdżą tylko po to by skosztować prawdziwej izraelskiej kuchni – muszę przyznać, że mnie te smaki też bardzo przypadły do gustu.
Ejlat – na tydzień bardzo warto
Tydzień w Ejlacie można zorganizować bardzo atrakcyjnie. Jest dokąd pojechać, jest gdzie popływać i poplażować, są miejsca wyjątkowe w skali świata. Dwa tygodnie to moim zdaniem za długo. Ale 5-7 dni w Ejlacie to dobry pomysł na ciekawe wakacje.
PRZECZYTAJ TEŻ: CO ZOBACZYĆ W SOPOCIE?
POZNAJ NAJLEPSZE SPA NA MAZURACH
DOWIEDZ SIĘ: CO ZOBACZYĆ W KRAKOWIE W WEEKEND?
CZY ZNASZ NAJLEPSZE HOTELE NAD MORZEM?
Partnerem wpisu jest Hotel Unitral.
11 comments
Czy możecie polecić tanią wypożyczalnię aut w Ejlat?
Łukasz, korzystaliśmy wówczas z jednej z większych globalnych sieci – kilka wypożyczalni znajdziesz na przeciwko lotniska w centrum miasta przy Rotary Square. Tym razem po prostu wynajęliśmy auto stacjonarnie, nie przez internet. W sieciach ceny są podobne, nie było drogo. Miłej podróży!
Czy robiliście jakieś dodatkowe szczepienia ? Chcemy jechać do Izreaela z 2-letnim dzieckiem (właśnie Ejlat i okolice tylko) i zastanawiamy się czy powinniśmy się dodatkowo na coś zaszczepić.
Michale, nie wykonywaliśmy dodatkowych szczepień, ale nasze dzieci są starsze. W tej kwestii raczej nie chciałabym się wypowiadać – najlepiej pewnie skonsultować z lekarzem albo poszukać gdzieś na stronach dotyczących szczepień na wyjazdy zagraniczne. Udanej podróży!
Mam pytanko odnośnie hotelu, mozesz coś polecić? Chcemy wybrać sie wlasnie w lutym, juz za chwilę, i zastanawiam się czy można w tym czasie korzystać np.z basenu hotelowego czy jest za zimno?
Aga, akurat hotel w Ejlacie, w którym byliśmy trochę nas rozczarował, dlatego nie będziemy go rekomendować. Basen hotelowy był czynny przez kilka godzin dziennie, jednak nie korzystaliśmy. W ciągu dnia byliśmy albo nad morzem albo zwiedzaliśmy. Temperatura wahała się od 21 do 28 stopni w dzień, a był luty – jeśli traficie na dobrą pogodę, to korzystanie z basenu będzie przyjemne.
My byliśmy w Izraelu z nasza roczna córeczka. Żadne dodatkowe szczepienia nie były potrzebne. Na miejscu tez wszystko dobrze znosiła:) w marcu lecimy kolejny raz i tez nic dodatkowego nie robimy:)
My jesteśmy teraz w Eilacie..
Wynajęliśmy cały dom z basenem ,jacuzzi, wszystko do naszej dyspozycji jesteśmy sami rodzinnie 18 osób:)
Auta wynajęte na „Lotnisku”.
Ogólnie super,polecam takie wyjazdy
Super!
Ewo, czy znajdę jedzenie bez glutenu? Mam celiakię i szkodzą mi nawet śladowe ilości…
Pozdrawiam
Hej! Myślę, że tak. Jedzenie w Izraelu jest bardzo, ale to bardzo urozmaicone. Sądzę, że znajdziesz potrawy, które nie będą Ci szkodziły. Gorzej pod tym względem byłoby we Włoszech… 😉 Najlepiej przed podróżą poczytaj o kuchni izraelskiej, żebyś była przygotowana, znała nazwy potraw, składy itp. A jeśli zdecydujesz się na hotel, to zawsze można poprosić na miejscu kucharza o pomoc w wyborze potraw bez glutenu. Powodzenia!
Pozdrawiam serdecznie, Ewa