czerwony kanion Ejlat

Czerwony Kanion niedaleko Ejlatu – cud natury na pustyni Negew w Izraelu

Czerwony Kanion od samego początku był w naszych planach zwiedzania okolic Ejlatu. Jeszcze kilka lat temu było to miejsce trudno dostępne, nie prowadziły tu żadne szlaki ani drogowskazy, a miejscowi pytani o Red Kanyon nie udzielali jednoznacznej odpowiedzi. Teraz Czerwony Kanion jest miejscem, które stało się popularne i często odwiedzane przez turystów. Jest to również jedno z najbardziej „fotogenicznych” miejsc w okolicach Ejlatu. Nic dziwnego – niesamowite formacje skalne w odcieniach pomarańczu, czerwieni, brązu i żółci robią ogromne wrażenie!

czerwony kanion Ejlat

czerwony kanion

Czerwony Kanion – cud natury na pustyni Negew w Izraelu

Czerwony Kanion został stworzony przez naturę. To gwałtowne powodzie (tzw. flash floods) wypłukały w olbrzymich skałach piaskowych szczeliny, którymi dziś możemy się tu przechadzać. Ściany skał są gładkie, a czerwony odcień zawdzięczają związkom żelaza. Do kanionu prowadzi szlak zielony i niebieski. My wybraliśmy zielony, ze względu na to, że byliśmy z dziećmi, szlak ten prowadzi dołem kanionu a niebieski – górą. Wejście na zielony szlak można łatwo przegapić – kiedy zauważycie kształt wąskiego koryta wyschniętej rzeki wyżłobionego w ziemi – wejdźcie w nie – powoli szlak poprowadzi Was w głąb kanionu. W miejscach gdzie znajdują się kilkumetrowe uskoki skalne, zamontowane są żelazne drabinki lub uchwyty po których zejdziecie jeszcze niżej. Najciekawszy odcinek Czerwonego Kanionu nie jest długi – to wycieczka na około godzinę, oczywiście po opuszczeniu kanionu można wędrować dalej szlakami przez pustynię Negew.

czerwony kanion
Początek zielonego szlaku.

czerwony kanion

czerwony kanion Ejlat

Jak się dostać do Czerwonego Kanionu?

Czerwony Kanion znajduje się dwadzieścia minut jazdy samochodem z centrum Ejlatu. Najwygodniej dostać się tu właśnie samochodem, można również autobusem lub autostopem, jednak dwóch ostatnich opcji nie polecam, zaraz wyjaśnię dlaczego. Jeśli wybierzecie się tu wypożyczonym samochodem, skierujcie się na drogę nr 12, która wiedzie przez pustynię i jest zlokalizowana przy samej granicy z Egiptem – w niektórych miejscach drogę od granicznego parkanu dzieli kilka metrów. Widoki są malownicze, ponieważ pustynia nie jest płaska, ale są to górzyste tereny. Po około 20 kilometrach od Ejlatu, po prawej stronie drogi zobaczycie dość niepozorny drogowskaz w prawo z napisem „Red Canyon”. Po przejechaniu kolejnych kilkuset metrów drogą szutrową, dotrzecie do bezpłatnego parkingu na którym należy zostawić auto. Jeśli wybierzecie jazdę autobusem musicie liczyć się z rzadkimi kursami i dość długim dojściem od szosy do początku szlaku prowadzącego do kanionu. Na autostop też nie liczcie zbyt szybko, ponieważ po drodze nr 12 bardzo rzadko jeżdżą samochody – przejeżdża tędy jedno auto na kilka albo kilkanaście minut. Zwłaszcza latem, kiedy temperatury dochodzą tu 40 stopni Celsjusza, wyczekiwanie na stopa może bardzo dać się we znaki.

czerwony kanion Izrael
Charakterystyczna skała, którą spotkacie na początku wędrówki do kanionu.

red canyon ejlat

czerwony kanion

Jak się przygotować do wędrówki przez Czerwony Kanion?

Czerwony Kanion znajduje się na pustyni, więc niezależnie od pory roku należy wposażyć się w zapas wody bo nigdzie jej tu nie kupicie. Latem koniecznie weźcie kremy przeciwsłoneczne, żeby nie spalić się żywcem. O ile w kanionie, między wysokimi skałami, panuje względny cień, o tyle na pustyni słońce Wam nie przepuści. Koniecznie weźcie buty, które pozwolą wygodnie poruszać się po szlaku – wystarczą zwykłe adidasy, sandałki czy klapki będą słabym wyborem. Wyprawa do Czerwonego Kanionu nie jest jakoś szczególnie wymagająca kondycyjnie, jednak trzeba zachować ostrożność podczas chodzenia po skałach. Wstęp do Czerwonego Kanionu jest bezpłatny. Zwiedzanie kanionu można połączyć ze zwiedzaniem Timna Park – te dwa piękne pustynne miejsca można zwiedzić w jeden dzień, ale o tym, jak to zorganizować opowiem w następnym wpisie.

czerwony kanion ejlat

Dajcie znać kto z Was odwiedził Czerwony Kanion w Izraelu i jakie są Wasze wrażenia. A jeśli jeszcze nie byliście dajcie znać, czy mój wpis zachęcił Was, by odwiedzić to miejsce.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na kolejne wpisy o Izraelu,
Ewa

CZY ZNASZ NAJLEPSZE HOTELE NAD BAŁTYKIEM? 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: GDZIE NA WAKACJE W HISZPANII? NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: CO ZOBACZYC NA SYCYLII?

2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *