timna park łuki

Timna Park – niezwykły park krajobrazowy w okolicach Ejlatu w Izraelu

Timna Park to ogromny, pustynny park krajobrazowy zlokalizowany w okolicy Ejlatu, na południu Izraela.  To niesamowite miejsce łączy w sobie oszałamiające pustynne krajobrazy i przestrzeń pełną fascynujących formacji skalnych, starożytnych wykopalisk i kopalni miedzi. Timna Park to też jedno z najsuchszych i najgorętszych miejsc na świecie – deszcz pada tu raz na kilka lat, a latem temperatury przekraczają nawet 45 stopni Celsjusza. Dlatego idealnym momentem, by się tu wybrać jest zima, wczesna wiosna i późna jesień.

timna park

Timna Park – jak zwiedzać – samochodem, rowerem, pieszo?

Do Timna Parku najlepiej wybrać się wypożyczonym samochodem. Z Ejlatu jedzie się tu około pół godziny drogą nr 90. Timna Park jest położony na ogromnym terenie, więc po parku nawygodniej poruszać się również samochodem. Są tu też szlaki rowerowe. Nie ma sensu wybierać się tu pieszo, bo nawet najtwardsi piechurzy nie będą w stanie przejść tak ogromnych odległości – chociażby od przystanku autobusowego do wejścia do Timna Parku jest do pokonania dobre 3 kilometry, przez pustynię, później jest do pokonania jeszcze kilkadziesiąt. Na zwiedzanie Timna Parku warto zarezerwować trzy do pięciu godzin – nam niespieszne zwiedzanie zajęło cztery godziny.

PRZECZYTAJ TEŻ: CZERWONY KANION – CUD NATURY NA PUSTYNI NEGEW W IZRAELU

timna park

Timna Park – co zobaczyć, jak zorganizować zwiedzanie?

Przy wjeździe do Timny zobaczycie sporych rozmiarów budynek – tutaj należy zakupić bilety wstępu  – wejście na teren parku jest płatne: osoba dorosła 45  NIS, dziecko 36 NIS. W budynku jest toaleta, są ławy, gdzie można się posilić, można tu też zamówić kawę. Przy zakupie biletów dostaniecie mapę parku, a obsługa wytłumaczy punkt po punkcie, które miejsca warto zobaczyć. W budynku obok znajduje się niewielkie kino, w którym odbywają się 12 minutowe pokazy filmowe o Timna Parku – jeśli tak traficie, że nie będziecie musieli czekać długo na projekcję, to warto zostać – film choć jest krótki, to ciekawie zrobiony.

Uwaga! Weźcie ze sobą prowiant i wodę, ponieważ restauracja jest dopiero na samym końcu szlaku, nad jeziorem, gdzie dotrzecie najwcześniej po 3 godzinach zwiedzania.

Miejsca, które warto zobaczyć w Timna Park

Spiralne wzgórze

Są to spiralnie ułożone, kamienne schody, które wspinają się naokoło góry i przechodzą w kształt ślimaka. Schody wyrzeźbiła Matka Natura.

timna park spiralne wzgórze

Grzyb mniejszy

Mniej spektakularny, ale za to z piękną panoramą na dolinę (której na zdjęciu nie widać).

timna park grzyb

Grzyb 

Jedno z trzech najbardziej spektakularnych miejsc w Timna Park. Piaskowiec przybrał kształt grzyba w wyniku szybszej erozji niższych warstw. Księżycowy, wręcz nierealny krajobraz.

timna park grzyb

timna park grzyb

Łuki

Fantastyczne miejsce, jedno z trzech moich ulubionych w Timna Park! Łuki z piaskowca w niesamowity sposób przedstawiają siły natury, które działały z ogromną mocą na pęknięcia i słabe punkty w skałach. Są tu również pozostałości najstarszych na świecie kopalni miedzi.

timna park łuki

timna park łuki

Starożytne rysunki

Jeśli dobrze się przyjrzycie temu zdjęciu, zobaczycie na nim rysunek z czasów między 14 a 12 wiekiem p.n.e. 🙂

timna park starożytne rysunki

Filary Salomona i świątynia bogini Hathor

Gigantyczne kamienne słupy, w mim osobistym rankingu trzecie z najwspanialszych miejsc w Timna Park. Wspaniałe, monumentalne, majestatyczne. Miejsce, w którym człowiek czuje się niewiele znaczącym istnieniem, trwającym zaledwie chwilę.

timna park filary salomona

timna park

To nie wszystkie miejsca, które można zwiedzić w Timna Park, jednak moim zdaniem te są najciekawsze i warte zobaczenia.

Ostatnim przystankiem w Timna Park jest oaza, gdzie znajduje się sztuczne jezioro (raczej przeciętnej urody) oraz restauracja, sklep z pamiątkami  i pole kempingowe. Jeśli zachowacie bilety wstępu, pokażcie je w kasie – dostaniecie małe buteleczki, do których będziecie mogli nasypać różnokolorowy piasek – fajna atrakcja dla dzieci i a później pamiątka z Timny.

timna park

Timna Park to z pewnością miejsce, które warto odwiedzić będąc w okolicach Ejlatu. Polecam bardzo!

Z pozdrowieniami,

Ewa

INNE MIEJSCE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ W EJALCIE: DOLPHIN REEF

6 comments

  1. Kochani:) moglibyście nam polecić wypożyczalnie samochodów? Jaki samochód wynajeliscie,jak się to kształtowało finansowo, z jakiej wypożyczalni, jaka kwotę blokowano na koncie? Jedziemy za miesiąc do Ejlatu i po przejrzeniu wielu wpisów dot. Samochodu troszkę podlamalismy ręce..chcemy wynająć samochód tylko na Red Kanyon i Timny Parc. Pozdrawiam i dziękuje za pomoc!

    1. Karolina, tym razem samochód wynajęliśmy na miejscu, bez wcześniejszej rezerwacji. W centrum Ejlatu obok lotniska jest kilka wypożyczalni samochodów. Skorzystaliśmy z jednej z największych sieci europejskich. Nie było żadnych problemów, dostaliśmy auto wyższej kategorii w cenie niższej (nie mieli już aut danego segmentu), cena była średnią europejską. Pojechaliśmy do Red Canyon i Timna. Weźcie pełne ubezpieczenie, bo drogi są częściowo kamieniste, łatwo o uszkodzenia. W parku Timna główne trasy są asfaltowe, jeśli nie będziecie zbaczać z głównej drogi wycieczka będzie komfortowa i bezpieczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *