Lotnisko na Maderze budzi wiele emocji. W sieci znajdziecie materiały, w których zobaczycie mrożące krew w żyłach lądowania samolotów, natkniecie się na informacje, że jest to jedno z najbardziej albo nawet najbardziej niebezpieczne lądowisko dla samolotów pasażerskich. W 1977 roku roku miały tu miejsce dwie katastrofy lotnicze. Wszystko to sprawia, że osoby nie przepadające za samolotami podczas poszukiwania ciekawej destynacji na wakacje już na samym starcie skreślają Maderę z listy. Z pewnością sława lotniska Madery dodaje podczas lądowania emocji i wyostrza naszą uwagę.
Tymczasem z punktu widzenia pasażera i starty i lądowania są tutaj bardzo często podobne do tych na wielu innych lotniskach w Europie. Czy pewnego rodzaju utrudnienia, które pojawiają się, być może częściej niż na innych lotniskach, mogą być powodem do tego, aby rezygnować z odwiedzenia tej niezwykle interesującej i po prostu pięknej wyspy ? Odpowiedź znajdziecie poniżej. Lotnisko na Maderze – zapnijcie pasy, rozwiewamy wątpliwości!
Lotnisko na Maderze – jak jest naprawdę z lądowaniami na Maderze
Położenie lotniska na Maderze
Przepiękne i ekscytujące! Pas startowy lotniska w Santa Cruz na Maderze (choć na rozkładach lotów znajdziecie odrobinę mylący skrót FNC – Lotnisko Madera Funchal. Do Funchal jest niedaleko, ale jednak lotnisko jest w Santa Cruz) rozpoczyna się tuż przy oceanie. Już ten fakt powoduje zaniepokojenie turystów. Do tego jeszcze dochodzi druga ciekawostka – drugi koniec pasa startowego znajduje się na ogromnych betonowych palach. I właśnie to rozwiązanie powoduje, że lądowania na Maderze nie trzeba się już szczególnie obawiać – po katastrofach lotniczych w latach siedemdziesiątych pas startowy został istotnie wydłużony i dla wprawnego pilota, który uzyska pozwolenie na lądowanie długość pasa nie powinna już stanowić problemu. Jaka jest różnica przed przebudową i teraz – bardzo duża – kiedyś było to ok. 1.600 metrów, aktualnie jest ok. 2.800. Lotnisko na Maderze ma zatem wystarczającą długość lądowiska dla bezpiecznego lądowania samolotów pasażerskich.
Wietrzna pogoda utrudniająca lądowanie na lotnisku Madery
Oglądając filmy na youtube przed naszym wylotem na Maderę oczekiwaliśmy emocjonującego lądowania. Nic takiego nie miało miejsca. Boczne przechyły samolotu nie odbiegały od tego, czego już wcześniej doświadczyliśmy. Powiem więcej – dużo większego strachu napędziło nam kiedyś lądowanie małym samolotem w Szczecinie 😊 Jeden dzień spędziliśmy na plaży w Santa Cruz, skąd znakomicie widać lądujące samoloty. Pogoda wówczas była dość wietrzna, jednak żaden samolot nie bujał się jakoś nadmiernie. Wiadomo – z tych dwóch dni nie można wysnuć żadnych wiarygodnych wniosków. Faktem jest, że Madera jest wyspą dość wietrzną, my byliśmy na niej latem, a zimą warunki mogą być trudniejsze. Piloci są jednak na to przygotowani. Po pierwsze jeśli lotnisko na Maderze jest celem lotu za sterami mogą usiąść tylko specjalnie przeszkoleni piloci, którzy uzyskali odpowiednie certyfikaty, a po drugie w razie wyjątkowo niekorzystnej pogody zawsze jest opcja lądowania na pobliskim Porto Santo lub na jednej z Wysp Kanaryjskich. Skomplikowałoby to urlop ale bezpieczeństwo jest priorytetem.
Lądowanie na Maderze to piękne widoki
Zarówno lądując, jak i startując, a także w oczekiwaniu na swój samolot możecie doświadczać pięknych widoków! Będziecie przelatywać nad słynnym Półwyspem Świętego Wawrzyńca – podziwiajcie przed lądowaniem i krótko po starcie przepiękne widoki na góry wtapiające się w ocean. Będąc na Półwyspie św. Wawrzyńca zerkaliśmy na samoloty zniżające się do lądowania – widok na pas startowy z półwyspu przedstawia się tak:
Po jednej stronie pasa lotniska Madery znajduje się terminal lotniczy a po drugiej wzniesienia z zabudowaniami Santa Cruz. Terminal posiada duży taras widokowy. My przed wylotem, w oczekiwaniu na boarding, spędziliśmy na nim kilkadziesiąt minut oglądając startujące i lądujące samoloty, w których tle możecie podziwiać specyficzne dla Madery widoki.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: MADERA – CO TRZEBA ZOBACZYĆ NA MADERZE
Plaża w Santa Cruz tuż przy słynnym lotnisku Madery
Dla dzieci oraz fanów latających maszyn wielką gratką będzie obserwowanie lądowań z plaży w Santa Cruz. Samoloty wbrew pozorom nie lądują bardzo często– trzeba nieraz poczekać nawet kilkadziesiąt minut – jednak w kilka godzin będziecie mogli zobaczyć kilkanaście samolotów tuż przed dotknięciem pasa, ruch nasila się popołudniem. Pobyt na plaży w Santa Cruz jest bardzo przyjemny, koniecznie zobaczcie także wpis o najpiękniejszych plażach na Maderze.
Lotnisko na Maderze nam bardzo przypadło do gustu. Jako ciekawostkę dodamy, że jest ono imienia Cristiano Ronaldo, który urodził się w mieście Funchal, które jest stolicą Madery (wszystkiego o Funchal dowiecie się w tym wpisie: Funchal – stolica Madery. Lotnisko to obsługuje ponad 3 miliony pasażerów rocznie i jest jednym z największych portów lotniczych w Portugalii, jednak nam wydało się dość kameralne w porównaniu z innymi najpopularniejszymi destynacjami wakacyjnymi.
PRZECZYTAJCIE TEŻ WPIS O BASENACH NATURALNYCH W PORTO MONIZ
Miłych wrażeń podczas lotu i bezpiecznego lądowania na Maderze!
Ewa
Wybierasz się w podróż? Poznaj kapitalne triki przydatne podczas pakowania walizki
Ten wpis ci się przyda! Lista rzeczy na wyjazd, wakacje, ferie zimowe, w podróż służbową
1 comment
ja osobiście nie mam przyjemnych wspomnień ze startu z Madery do Polski co prawda było to jakieś 7 lat temu około, samolot natknął się na chmurę burzową, szybko opadając i ponosząc się do góry i tak kilka razy, nie było to zbyt przyjemne