piękne-ogrody-na-świecie-keukenhof-holandia

Najpiękniejsze ogrody świata – te miejsca Was zachwycą!

Podróżowanie i zwiedzanie może przybierać różne formy. Dziś chciałabym pokazać Wam najpiękniejsze ogrody świata, które możecie zwiedzić przy okazji pobytu w danym kraju, ale równie dobrze mogą być celem podróży samym w sobie.Większość ogrodów z tej listy odwiedziłam, a niektóre jeszcze przede mną. Zapraszam Was na wycieczkę po najpiękniejszych ogrodach na świecie!

Najpiękniejsze ogrody świata –  te miejsca Was zachwycą!

Park Keukenhof, Lisse, Holandia (Keukenhof)

Park Keukenhof w Holandii, niedaleko Amsterdamu znany jest jako najpiękniejszy ogród wiosenny świata i trudno się z tym nie zgodzić. To wyjątkowo piękny ogród, który przypadnie do gustu zwłaszcza tym z Was, którzy kochają tulipany. Zobaczycie tu wszystkie możliwe odmiany tulipanów, jakie tylko możecie sobie wyobrazić – wszak Holandia tulipanami stoi. Tulipany i inne kwiaty wiosenne w wielu miejscach ogrodu układają się w kolorowe dywany, których widok zapiera dech w piersiach.  Do Parku Keukenhof bez problemu dojedziecie autobusem z Amsterdamu. Pamiętajcie, że ten piękny ogród otwarty jest tylko dwa miesiące w roku – w 2020 roku od 21 marca do 10 maja. Co roku, w ostatni lub przedostatni weekend kwietnia w Holandii odbywa się parada kwiatów – warto ją zobaczyć, wrażenia są niezapomniane.

Więcej o Keukenhof przeczytacie w mojej relacji z wizyty: Park Keukenhof w Holandii

Relację z parady kwiatów przeczytacie tutaj: Parada Kwiatów w Holandii 

piękne-ogrody-na-świecie-keukenhof-holandia

najpiękniejsze ogrody świata keukenhof holandia

ogrody świata holandia park keukenhof

Ogrody w Wersalu, okolice Paryża, Francja (Jardins du Château de Versailles)

Wersal to niewątpliwie jeden z najwspanialszych pałaców świata, a jego dopełnieniem jest piękny ogród, który jest punktem obowiązkowym podczas zwiedzania tego miejsca. Ogrody w Wersalu charakteryzują symetrycznie przycięte jak od linijki drzewa i krzewy, finezyjnych kształtów trawniki, zielone labirynty i oczywiście kwiaty. W ogrodzie są stawy, oczka wodne i fontanny. Szczerze powiedziawszy zwiedzanie Wersalu wraz z ogrodami w jeden dzień to prawdziwy wyczyn – może być trudno udźwignąć ten nadmiar wrażeń i tyle kilometrów w nogach, gdyż ogród w Wersalu jest naprawdę ogromy. A biorąc pod uwagę, że zaraz obok ogrodów w Wersalu jest jeszcze jeden piękny ogród warty odwiedzenia…..

Przeczytaj koniecznie: Pałac w Wilanowie – królewska rezydencja i najpiękniejsze ogrody w Warszawie

najpiękniejszy ogród świata wersal

najwpiękniejsze ogrody świata ogród wersal

najpiękniejsze ogrody świata ogród w wersalu

Hameau de la Rein przy Wersalu, Francja

Hameau de la Reine to ogród ukryty za ogrodami Wersalu, perełka do której dociera niewielu turystów zmęczonych wielogodzinnym zwiedzaniem pałacu i reprezentacyjnej części ogrodów. Hameau de la Reine to miejsce które powstało na życzenie królowej Marii Antoniny w 1787 roku, niedaleko pałacyku Petit Trianon w Wersalu. Był to jej azyl, miejsce, w którym zakładała muślinowe sukienki i  spacerowała w otoczeniu dam dworu. Zobaczycie tu sielski krajobraz rodem z barokowej francuskiej wioski, jakże inny od reprezentacyjnych ogrodów Wersalu. Najpiękniejsze ogrody świata w sielskim wydaniu? Hameau de la Reine na pewno!

Więcej o Hameau de la Reine przeczytacie w moim wpisie: Hameau de la Reine – sekretna wioska za Wersalem

najpiękniejsze-ogrody-na-świecie-hameau-de-la-reine

ogrody świata hameau de la reine

piękne ogrody hameau de la reine francja

Ogród Tropikalny Pałacu Monte, Monte-Funchal, Madera (Jardim Tropical de Monte)

Cudowne, tropikalne ogrody przy Pałacu Monte w Funchal na Maderze. Jeśli będziecie w Funchal, wsiądźcie do kolejki, która zawiezie Was na górę Monte i  idźcie do ogrodów przy Pałacu Monte. Największe wrażenie robi część orientalna ogrodów, która do złudzenia przypomina ogrody chińskie. Mostki, zejścia, stawy, oczka wodne, schodki w górę i w dół, chińskie budowle, rzeźby – wszystko to sprawi, że na portugalskiej Maderze poczujecie się jak w dalekiej Azji. Ogrody przy Pałacu Monte są punktem obowiązkowym podczas zwiedzania wyspy.

Więcej na temat Funchal i Ogrodów Tropikalnych na wzgórzu Monte przeczytacie w moim wpisie: Funchal – stolica Madery.

ogród tropikalny Madera

ogród przy pałacu Monte Madera
Pałac Monte, Madera

najpiękniejsze ogrody na świecie ogród tropikalny madera

kwiaty w ogrodzie na maderze

Ogród Botaniczny Madery, Funchal, Madera (Madeira Botanical Garden)

Specyficzny klimat Madery sprzyja roślinności, dlatego na Maderze oprócz zjawiskowego Jardim Tropical de Monte znajdziecie jeszcze ponad 20 innych ogrodów. Tym, który na pewno warto zobaczyć jest Ogród Botaniczny w stolicy wyspy Funchal. Jest to piękny ogród, w którym zobaczycie rośliny z Madery i innych wysp atlantyckich, takich jak Wyspy Kanaryjskie, Azory, czy Wyspy Zielonego Przylądka. Atrakcją są kolorowe, kwietne dywany i imponujący widok na panoramę stolicy i Ocean Atlantycki.

najpiękniejsze ogrody świata ogród botaniczny madera

piękne ogrody madera ogród botaniczny sterlicja
Sterlicja królewska to symbol Madery.

Ogród przy Villa del Balbianello, Lecco, Jezioro Como, Włochy

Przepiękny, choć niewielki ogród przy słynnej Villi del Balbianello nad Jeziorem Como. Ogromnym atutem tego ogrodu jest zjawiskowo piękny widok na Jezioro Como. Poza tym niesamowicie wypielęgnowany ogród, w którym można podziwiać roślinność zarówno typową dla klimatu śródziemnomorskiego i alpejskiego. Ogród przy Villi del Balbianello jest dopracowany do tego stopnia, że ma się autentyczne wrażenie, że nawet najmniejsze źdźbło trawy jest równo przycięte. Perełka!

Więcej o Villi Balbianello i innych willach nad Jeziorem Como przeczytasz w tym wpisie: Wille nad Jeziorem Como

Zajrzyj też do mojego przewodnika: Jezioro Como – co zobaczyć.

najpiękniejsze ogrody na świecie jezioro como

najpiękniejszy ogród jezioro como

najpiękniejsze ogrody świata

Ogrody przy Pałacu Schönbrunn , Wiedeń, Austria (Schönbrunn Garden)

Pałac  Schönbrunn dla Wiednia to jak Wersal dla Paryża i trzeba przyznać, że wiedeńskie ogrody robią nie mniejsze wrażenie niż te francuskie. Pałac Schönbrunn to jedna z najwspanialszych rezydencji królewskich w Europie, a ogromnych rozmiarów ogród stanowi idealne dopełnienie dla imponującego pałacu. Celem każdego kto tu się znajdzie z pewnością będzie spacer do położonej na wzgórzu gloriety, którą ufundowała cesarzowa Maria Teresa. Na terenie ogrodów znajduje się również ogród zoologiczny i palmiarnia. Na zwiedzanie pałacu i ogrodów zaplanujcie cały dzień.

Więcej o Pałacu Schönbrunn i ogrodach dowiecie się z mojego wpisu: Pałac Schönbrunn w Wiedniu.

najpiękniejsze ogrody na świecie pałac schonbrunn wiedeń

piękne ogrody na świecie schonbrunn austria

Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew, Londyn, Anglia (The Royal Botanic Gardens)

W południowo-zachodnim Londynie znajduje się rozległy kompleks pięknych ogrodów i szklarni, w których możecie zobaczyć wspaniałą kolekcję przeróżnych gatunków roślin, drzew, kwiatów. Królewskie Ogrody Botaniczne to miejsce które cieszy oczy zwiedzających, ale jest to również placówka naukowa o międzynarodowym znaczeniu w zakresie badań botanicznych. W Kew Gardens jest znajduje się jedno z największych herbariów na świecie oraz niesamowite arboretum liczące kolekcję ponad 14 tysięcy drzew.  Ogrody w Kew w 2013 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Piękny ogród w Kew mam w planach odwiedzić przy okazji kolejnej wizyty w Londynie!

najpiekniejsze ogrody na świecie kew gardens londyn

ogrody świata kew londyn

Ogrody przy Zatoce, Singapur (Gardens by the Bay)

Najpiękniejsze ogrody świata? Z pewnością Gardens by the Bay w Singapurze! Ten ogród to jedna z największych atrakcji Singapuru. Ogromny kompleks rodem z sience fiction podzielony jest na 3 części: Bay South, Bay East i Bay Central. W Bay South znajdziecie Super Trees czyli charakterystyczne drzewa, czyli obrośnięte roślinnością wysokie konstrukcje, które dwa razy dziennie cieszą oczy przybywających tu turystów świetlnym show. W Gadens by the Bay będziecie mogli obserwować kwiaty i drzewa z przeróżnych poziomów, ponieważ ogrody obfitują w przeróżne konstrukcje. Na zwiedzanie trzeba zarezerwować sobie przynajmniej jeden dzień. Gardens by the Bay jest na mojej liście must visit.

ogrody świata gardens by the bay singapur

Tropikalny Ogród Botaniczny Nong Nooch w Tajlandii (Nong Nooch Tropical Botanical Garden)

Jeden z najpiękniejszych ogrodów w Azji, o którym trzeba wspomnieć, co nie znaczy, że polecić. Ogród botaniczny Nong Nooch to piękne miejsce pod względem roślinności, ale z jednym ogromnym minusem – chodzi o pokazy słoni. Ogród botaniczny Nong Nooch położony na 400 hektarowym terenie i znajduje się w odległości zaledwie 20 km od zananego Pattaya. Można zobaczyć tu kolekcje drzew bonsai, przeróżne gatunki orchidei, parki palmowe, ogród kaktusów. Niezwykła jest aranżacja ogrodu, w który wkomponowano alejki, altanki, fontanny i inne budowle. Poza atrakcjami typowo botanicznymi można zobaczyć tu różne pokazy związane z kulturą wschodu: sztuk walki, ceremonii religijnych, ale niestety także występy słoni, co dla mnie jest haniebnym męczeniem zwierząt. Ludzie niech występują – robią to dla zarobku, ale po co pokazy słoni? Ogród botaniczny Nong Nooch z pewnością jest piękny, ale niestety tresura słoni skutecznie zniechęca do odwiedzenia tego miejsca.

najpiekniejsze ogrody świata nong nooch tajlanida

Jakie inne ogrody dopisalibyście do tej listy? Jakie są Waszym zdaniem najpiękniejsze ogrody świata?

Z pozdrowieniami,

Ewa

Przeczytaj też: Ogród Botaniczny w Powsinie – piękne miejsce na spacer o każdej porze roku

Fot.: archiwum własne,  pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *