pałac w Wilanowie

Pałac w Wilanowie – zwiedzanie królewskiej rezydencji i wilanowskich ogrodów

Pałac w Wilanowie to znakomity pomysł na weekendową wycieczkę dla całej rodziny. Dziś chciałabym Wam przybliżyć Pałac w Wilanowie, jako wspaniały pomysł na rodzinny wypad, łączący relaks i edukację. Wycieczka do Wilanowa to doskonały pomysł o każdej porze roku – latem zachwycą Was kwitnące ogrody przy pałacu, jesienią nie będziecie mogli oderwać oczu od symfonii jesiennych barw, a zimą zobaczycie tu świetlne instalacje, które wprowadzą Was w świąteczny nastrój. Ostatnio wybrałam się tu na wycieczkę z naszymi dziećmi, ale tym razem zabrałam aparat fotograficzny, by również Wam pokazać piękno tego miejsca i zachęcić do odwiedzenia przy najbliższej okazji. Zapraszam więc na wirtualne zwiedzanie wilanowskiego pałacu i ogrodów!

pałac w Wilanowie ogród barokowy
Widok na pałac od strony ogrodu barokowego.
pałac w Wilanowie skrzydło północne
Fragment Skrzydła Północnego Pałacu i Ogród Północny.

Pałac w Wilanowie – letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego

Historia wilanowskiej posiadłości zaczyna się w 1677 roku, kiedy to król Jan III Sobieski nabył posiadłość Milanów. Początkowo wybudowano tu murowany dwór, który z biegiem kolejnych lat rozbudowywano zgodnie z wizją króla i pod okiem architekta i królewskiego doradcy Augustyna Wincentego Locciego. Budowa nabrała rozpędu w 1683 roku, po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. Wówczas idea dworu przekształciła się w założenie pałacowo-ogrodowe, łączące cechy polskiego dworu z elementami typowymi dla francuskich pałaców i włoskich willi. Nazwa miejscowości Milanów została zmieniona na Villa Nova, a następnie spolszczona na Wilanów. Wilanowska rezydencja pełniła funkcje letniej rezydencji króla, dawała możliwość wypoczynku na łonie przyrody od pełnionych obowiązków na warszawskim Zamku Królewskim.

palac w wilanowie najstarsza część pałacu
Najstarsza część pałacu, wybudowana w II połowie XVII wieku.

Pałac w Wilanowie – rozbudowa i otwarcie muzeum

Za czasów Króla Jana Pałac w Wilanowie był pozbawiony bocznych skrzydeł, które zostały wzniesione za czasów synów króla – Aleksandra i Konstantego. Dalszej rozbudowy południowego skrzydła dokonano w latach 20 XVIII wieku, kiedy właścicielką majątku była Elżbieta Sieniawska. Kolejna właścicielka posiadłości, Izabela Lubomirska w z końcem XVIII wieku zleciła powiększenie pałacu o Kordegardę, Kuchnię i Łazienkę. W 1799 roku Izabela Lubomirska przekazała posiadłość swojej córce Aleksandrze i jej mężowi Stanisławowi Kostce Potockiemu, z inicjatywy którego w 1805 roku Pałac w Wilanowie został otwarty dla publiczności jako muzeum. Muzeum miało sławić pamięć o czynach króla Jana III Sobieskiego i prezentować sztukę od starożytności po czasy współczesne.

Ciekawostka: Na przedpolu pałacu, po lewej stronie (patrząc w kierunku pałacu) znajduje się symboliczny grobowiec – mauzoleum Aleksandry i Stanisława Kostki Potockich.

pałac Wilanów

Pałac w Wilanowie – zwiedzanie pałacu

Jeśli spojrzelibyśmy na Pałac w Wilanowie z lotu ptaka, to budynek przypominałby odwróconą literę „C”. Środkowa część pałacu, położona między wieżami jest najstarsza – została wybudowana pod koniec XVII wieku, za panowania króla Jana III Sobieskiego. Północne i południowe skrzydła pałacu zostały dobudowane w późniejszym okresie, na początku XVIII wieku. Zwiedzanie pałacu można zwiedzać w ramach dwóch tras. Trasa nr 1 prowadzi przez komnaty położone na parterze pałacu. Zwiedzanie zaczyna się w skrzydle południowym, a kończy w skrzydle północnym. Niestety podczas naszej sierpniowej wizyty, trasa nr 2, w ramach której można zwiedzać również komnaty położone na piętrze, była nieczynna. Opowiem Wam zatem o tym jak wygląda trasa nr 1.

pałac w Wilanowie zegar

Pałac w Wilanowie – Skrzydło Południowe

Przedpokój – apartamenty Księżnej Lubomirskiej

Zwiedzanie zaczynamy od apartamentu Księżnej Lubomirskiej. W tym pomieszczeniu zwraca uwagę sekretera z początku XVIII wieku oraz portrety córek księżnej oraz Ignacego oraz Stanisława Kostki Potockich. Jeśli zwrócicie się w stronę okien, będziecie mogli przejrzeć się w wiszących między nimi lustrach z 1730 roku.

pałac w Wilanowie apartamenty Księżnej Lubomirskiej

Sala Biała

Największa i najbardziej okazała sala reprezentacyjna w wilanowskim pałacu. Zwróćcie uwagę na portret konny Stanisława Kostki Potockiego autorstwa Jacques’a Louisa Davida, który był nadwornym malarzem cesarza Napoleona I. To jedno z najcenniejszych dzieł w polskich zbiorach.

pałac w Wilanowie sala biała

Pomnik Króla Jana III Sobieskiego

W Galerii Południowej będziecie mogli zobaczyć pomnik konny króla Jana III , który powstał ok. 1693 roku. Pierwotnie znajdował się z Wielkiej Sieni, do Galerii Południowej został przeniesiony ok. 1730 roku. Pomnik sławi męstwo króla, na cokole jest inskrypcja opisująca bohaterstwo władcy w walce pod Wiedniem. Postaci pod końskimi kopytami to tureccy wojownicy.

pałac w Wilanowie pomnik konny króla

Lapidarium

W ściany tego niewielkiego pomieszczenia wmurowane zostały 34 fragmenty starożytnych dzieł pochodzących z gzymsów, urn, sarkofagów. Na stropie zobaczycie malowidło „Zaślubiny sióstr Psyche”.

pałac wilanów lapidarium

Biblioteka Króla

Kolejny pokój to dawna biblioteka króla Jana, który był znany z zamiłowania do książek i ponoć nawet na wyprawy wojenne zabierał ze sobą książki. W dawnej bibliotece króla zobaczycie trójwymiarową podłogę z marmuru w trzech kolorach – to najstarsza i jedyna zachowana posadzka w pałacu z czasów króla Jana III. Przy bibliotece znajduje się kapliczka z XIX wieku, która znajduje się w miejscu pomieszczenia, w którym król zmarł.

pałac wilanów biblioteka króla

pałac w wilanowie podłoga w bibliotece króla
Trójwymiarowa, marmurowa podłoga w bibliotece.
pałac Wilanów kaplica
Kaplica przy bibliotece.

Pałac w Wilanowie – środkowa część pałacu

Antykamery, Królewskie Sypialnie i Wielka Sień

W najstarszej części wilanowskiego pałacu znajdują się królewskie sypialnie z antykamerami i dzieląca je Wielka Sień. Moim zdaniem są to najpiękniejsze komnaty w całym pałacu. Co dziś może wydawać się nieco osobliwe, sypialnia służyła królowi nie tylko jako miejsce odpoczynku, lecz także pełniła funkcje reprezentacyjne – król w sypialni udzielał audiencji. Z kolei w przylegającej do sypialni antykamerze goście oczekiwali na spotkanie z królem. W Wielkiej Sieni za czasów panowania króla znajdował się jego pomnik konny, który teraz można podziwiać w Galerii Południowej. Po prawej stronie Wielkiej Sieni znajduje się sypialnia króla, zaś po lewej – przepiękna, bogato zdobiona sypialnia królowej Marii Kazimiery.

Przeczytaj też: Zamek w Czersku  historia, zwiedzanie, atrakcje

pałac w Wilanowie sypialnia króla
Sypialnia króla Jana III.
pałac w Wilanowie sypialnia królowej
Sypialnia królowej Marii Kazimiery.

Pałac w Wilanowie – Skrzydło Północne

Galeria Obrazów

Od lat 20 XVIII wieku do XIX wieku w północnym skrzydle pałacu znajdowały się pomieszczenia mieszkalne. Około 1833 roku dokonano przebudowy i powstała tu Galeria Obrazów, w której znajdują się m.in. dzieła francuskie, włoskie, niemieckie i niderlandzkie z XVI – XVIII wieku. Najbardziej okazałym obrazem w Galerii jest 4,5 metrowe dzieło „Wjazd ambasady Michała Radziwiłła do Rzymu w 1680 roku” pędzla Pietera van Bloemena i Niccoló Viviani Codazzi.

Zobacz także mój wpis o Zalewie Zegrzyńskim 

pałac w Wilanowie obraz w Galerii Obrazów
Fragment obrazu „Wjazd ambasady Michała Radziwiłła do Rzymu w 1680 roku”
pałac wilanów galeria obrazów wnętrza
Wnętrza Galerii Obrazów.

Galeria Krajobrazów

W sąsiadującej z Galerią Obrazów Galerii Krajobrazów pierwotnie też znajdowały się pokoje mieszkalne. W 1802 roku przebudowano tę część z myślą o ekspozycji dzieł sztuki, rzeźb antycznych i waz etruskich. Prawdopodobnie w tej części pałacu zlokalizowane było otwarte w 1805 roku muzeum. Obecnie w tym wnętrzu znajduje się kolekcja malarstwa pejzażowego.

Pałac w Wilanowie Galeria Krajobrazów

Gabinety Starożytności

Podczas ostatniego etapu zwiedzania pałacu szczególnie ukontentowani będą miłośnicy starożytności – zobaczycie tu starożytne wazy i naczynia oraz figury egipskie.

Pałac w Wilanowie obecnie jest dostępny dla zwiedzających w poniedziałki i czwartki od godziny 12 do 16 (ostatnie wejście o godzinie 15) oraz w weekendy od godziny 10 do 17 (ostatnie wejście o godzinie 16). Wejścia do pałacu są co 20 minut, przy czym obowiązuje limit osób zwiedzających do 20 osób. Ceny biletów: normalny 25 zł, ulgowy 20 zł. W czwartek wstęp wolny na podstawie wejściówki pobranej w kasie lub biletomacie. W ramach biletu na zwiedzanie pałacu można zwiedzać również ogrody i park. Polecam Wam kupowanie biletów z wyprzedzeniem przez internet, ponieważ limit osób i ograniczone godziny zwiedzania pałacu powodują, że szanse na kupienie biletów na zwiedzanie pałacu przed wizytą są naprawdę znikome.

Pałac w Wilanowie – zwiedzanie ogrodów

Jeśli chcielibyście spędzić czas tylko w wilanowskich ogrodach, pomijając zwiedzanie pałacu, oczywiście jest to możliwe. Czekaja tu na Was cztery ogrody: Ogród Północny, Ogród Barokowy, Ogród Różany i Ogród przy Oranżerii.

Przeczytaj również o iluminacjach w Warszawie i okolicach, m.in. w Pałacu w Wilanowie: Iluminacje świetlne Warszawa – najlepsze miejsca na zimowy spacer

Pałac w Wilanowie – Ogród Północny

Do Ogrodu Północnego prowadzi charakterystyczne wejście przez tzw. Pergolę. Za czasów króla Jana III uprawiano tu drzewa owocowe, warzywa oraz zioła. Dopiero w XVIII wieku ta część ogrodu zaczęła pełnić funkcje ozdobne. Dzisiejszy układ nawiązuje do wyglądu ogrodu w XVIII i XIX wieku – latem można zobaczyć tu przepiękne kolorowe klomby, niskie żywopłoty z bukszpanu oraz cięte cisy. Zimą w Ogrodzie Północnym eksponowane są instalacje świetlno-muzyczne. Centralnym punktem Ogrodu Północnego jest fontanna z rzeźbą trytona.

W pobliżu ogrodów w Wilanowie: Ogród Botaniczny w Powsinie Sprawdź!

pałac Wilanów pergola
Pergola – wejście do Ogrodu Północnego.

wilanów pałac ogród północny

pałac w Wilanowie ogród północny

Pałac Wilanów ogrody

pałac Wilanów ogród północny

wilanów pałac ogród północny

Pałac w Wilanowie – Ogród Barokowy

Ogród Barokowy to najstarszy ogród w królewskiej rezydencji. Ogród ten podzielony jest na dwie części: taras górny nawiązujący do XVII-wiecznego układu ogrodu oraz taras dolny ze szpalerami drzew i alejkami z widokiem na Kanał Sobieskiego. Na tarasie górnym duże wrażenie robią układające się w fantazyjne wzory żywopłoty z bukszpanu oraz kwiaty nawiązujące do epoki baroku.

pałac w Wilanowie ogród barokowy

pałac w Wilanowie ogród barokowy
Widok na pałac z górnego tarasu ogrodu barokowego.

pałac w Wilanowie

pałac w wilanowie

Pałac w Wilanowie – Ogród Różany

Ogród Różany przylega do południowego skrzydła Pałacu. Centralnym punktem tej części ogrodu jest fontanna z rzeźbą chłopca z łabędziem, która otoczona jest przeróżnymi odmianami róż francuskich i angielskich. Będąc tu zwróćcie również uwagę na figurę Wiktorii.

pałac w Wilanowie ogród różany

pałac Wilanów ogród różany

Pałac w Wilanowie fontanna ogród różany
Fontanna z rzeźbą chłopca z łabędziem.
pałac w Wilanowie rzeźba Wiktorii
Rzeźba Wiktorii.

Wskazówka: Za Ogrodem Różanym znajdują się zamykane schowki na różnego rodzaju przedmioty, których nie chcecie dźwigać podczas zwiedzania i spaceru. Naprzeciw schowków znajdują się toalety.

Pałac w Wilanowie – Ogród przy Oranżerii

To najmłodszy ogród na terenie wilanowskiej posiadłości. Za czasów Jana III Sobieskiego znajdował się tu cmentarz i drewniany kościół parafialny. Obecnie w tej części ogrodu latem można zobaczyć wiele egzotycznych roślin, w tym plam, bananowców czy figowców, które są tu eksponowane tylko w ciepłe miesiące, zimą zaś są przechowywane w Oranżerii. To również najbardziej zacieniony ze wszystkich ogrodów w Wilanowie – latem panuje tu przyjemny chłód. Oczywiście i w tej części znajduje się fontanna, w której pływają rybki.

ZOBACZ: NAJCIEKAWSZE HOTELE NIEDALEKO WARSZAWY 

pałac w Wilanowie ogród przy oranżerii

wilanów pałac ogród przy oranżerii

W obrębie wilanowskiej posiadłości znajduje się także park krajobrazowy północny i południowy a dalej w kierunku północno-wschodnim od wilanowskiego pałacu jest rezerwat przyrody Morysin.

Wskazówka: w ciepłe miesiące przy zabytkowej Pompowni z XIX wieku funkcjonuje mała przystań, gdzie można wypożyczyć kajaki lub łódki i popływać Kanałem Sobieskiego. Dodatkowa atrakcja, z której warto skorzystać. Koszt wypożyczenia kajaka na 30 minut wynosi 20 zł.

Może Cię zainteresować: Plaża w Ciszycy nad Wisłą

Pałac w Wilanowie przystań kanał sobieskiego
Przystań nad Kanałem Sobieskiego.
Wilanów Pompownia przy pałacu w Wilanowie
Przystań znajduje się obok zabytkowego budynku Pompowni.

kanał sobieskiego wilanów pałac

wilanów pałac kanał sobieskiego

pałac w Wilanowie kanał sobieskiego rzeźba

Ogrody są dostępne dla zwiedzających codziennie w godzinach 9-21. Obowiązują bilety wstępu w cenach: bilet normalny 7 zł, bilet ulgowy 4 zł, dzieci do lat 7 bezpłatnie. W czwartki wstęp jest bezpłatny.

Pałac w Wilanowie to jedna z czterech rezydencji królewskich w Polsce, miejsce, które zdecydowanie warto, a wręcz trzeba odwiedzić. Mam nadzieję, że mój wpis ułatwi Wam zwiedzanie i pomoże świadomie odkrywać to wspaniałe miejsce na mapie Warszawy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Pałacu w Wilanowie.

Z pozdrowieniami,

Ewa

Sprawdź także sielskie klimaty Skansenu Sierpc.

pałac w wilanowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *