wille nad Jeziorem Como

Wille nad Jeziorem Como – trzy najpiękniejsze!

Wille nad Jeziorem Como? O co z tymi willami chodzi? – zapytacie. Otóż, od razu wyjaśnię, że nad Jezioro Como jedzie się nie tylko po to, by oglądać piękne widoki i otaczające jezioro malownicze miasteczka, ale także – a może nawet przede wszystkim – po to by zwiedzać położone nad jeziorem wille. Wille nad Jeziorem Como to przepiękne budynki z kilkusetletnią historią, otoczone zjawiskowymi ogrodami botanicznymi. Zarówno wille jak i ogrody są udostępniane zwiedzającym za opłatą i stanowią nietuzinkową atrakcję turystyczną. Dziś chciałabym Wam przedstawić trzy, moim zdaniem, najpiękniejsze wille nad Jeziorem Como. Jeśli będziecie planować podróż nad Jezioro Como, uwzględnijcie te miejsca w planie zwiedzania. A teraz zapraszam na dużą dawkę miłych wrażeń!

wille nad Jeziorem Como villa del Balbianello
Trzy najpiękniejsze wille nad Jeziorem Como

Villa del Balbianello, Lenno

Wielu twierdzi, że Villa del Balbianello to najpiękniejsze miejsce nad całym Jeziorem Como i ja nie mogę się nie zgodzić. Villa del Balbianello to absolutna perełka, którą bardzo polecam Wam zobaczyć! My mieliśmy okazję trafić tutaj na samym początku naszej wycieczki po Jeziorze Como, gdyż Lenno było pierwszym miastem, które odwiedziliśmy – i od razu taki zachwyt! Wille nad Jeziorem Como są imponujące, ale Villa del Balbianello jest najpiękniejsza za nich.

wille jezioro como villa del balbianello

wille jezioro como
Villa del Balbianello powstała pod koniec XVIII wieku, jako letnia rezydencja kardynała Angelo Maria Durini (wcześniej na półwyspie znajdował się klasztor). Po śmierci Duriniego, willa miała kilku właścicieli, a w 1974 roku stała się własnością hrabiego i podróżnika Guido Monzino. Guido zabezpieczył los Villi del Balbianello zapisując ją wraz ze środkami na utrzymanie organizacji FAI, która zajmuje się ochroną dziedzictwa kulturowego Włoch. Dziś Villa del Balbianello jest miejscem udostępnianym licznie przybywającym tu zwiedzającym.
Być może oglądając zdjęcia macie wrażenie, że już kiedyś widzieliście to miejsce? Może tak być, gdyż Villa del Balbianello stanowiła tło kilku filmów – kręcono tu sceny m.in. do Star Wars i Casino Royale.

wille nad jeziorem Como villa del balbianello
Kojarzycie ten fragment budynku ze Star Wars?

Wspaniałe jest otoczenie Villi del Balbianello – ogrody są nieustannie pielęgnowane, więc można odnieść wrażenie, że najmniejsze źdźbło trawy nie umknie uwadze ogrodnika. W ogrodzie można zobaczyć wiele imponujących okazów roślin, drzew i kwiatów.

PRZECZYTAJ TEŻ: BELLAGIO – NAJBARDZIEJ SPEKTAKULARNIE POŁOŻONE MIASTECZKO NAD JEZIOREM COMO

wille nad jeziorem como

jezioro como villa del balbianello
Do Villi del Balbianello dostaniecie się pieszo z Lenno – trzeba tu przejść około kilometra szutrową drogą, lekko pod górę. Jeśli chcecie się poczuć jak gwiazdy filmowe, wsiądźcie na jedną z motorówek zacumowanych w przystani w Lenno, rozpuście włosy na wiatr i cieszcie się magiczną chwilą i widokami zapierającymi dech w piersiach.

wille nad jeziorem como lenno
Wstęp do Villi del Balbianello i ogrodów: 20 Euro dorośli, dzieci i młodzież 4-14 lat 10 Euro, dzieci poniżej 4 lat bezpłatnie.
Wstęp tylko do ogrodów – dorośli 10 Euro, dzieci i młodzież 4-14 lat 5 Euro, dzieci poniżej 4 lat – bezpłatnie.

Może Cię zainteresować: Co zobaczyć w Bergamo w jeden dzień? 

wille nad jeziorem como

Villa Monastero, Varenna

Druga na liście, przepiękna willa nad Jeziorem Como, która znajduje się w miasteczku Varenna we wschodniej części jeziora. Villa Monastero w przeszłości była klasztorem cysterskim, w 1567 roku klasztor został zamknięty, jak wieść niesie – z powodu nieobyczajnego zachowania zakonnic. W późniejszych latach Villa Monastero przechodziła z rąk do rąk, żeby ostatecznie trafić we władanie Prowincji Lecco, która dziś udostępnia Villę Monastero zwiedzającym. Jest to również popularne wśród Włochów miejsce na organizację ślubu, zjazdu, konferencji czy innych wydarzeń, które wymagają wyjątkowej oprawy.

villa monasero wille nad jeziorem como
Budynek Villi Monastero w pełnej okazałości.

Villa Monastero jest imponująca – to dużych rozmiarów budynek położony na dość wąskim pasie nad samym brzegiem Jeziora Como, który ciągnie się od Varenny do miejscowości Fiumelatte przez około dwa kilometry. Willę otacza przepiękny, choć wąski ogród botaniczny pełen wspaniałych okazów roślin tropikalnych, śródziemnomorskich i alpejskich. Możecie tu zobaczyć olbrzymią magnolię, pod którą ustawione są ławy. Przybyć tu w czasie jej kwitnienia – bezcenne!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ MÓJ WIELKI PRZEWODNIK PO JEZIORZE COMO: JEZIORO COMONAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA, ATRAKCJE, INFORMACJE PRAKTYCZNE.

wille nad jeziorem como

wille nad jeziorem como villa monastero

wille nad jeziorem como villa monastero

Z ogrodów Villi Monastero można podziwiać widoki na Jezioro Como i Alpy. Do Villi Monastero dotrzecie pieszo z Varenny lub autem – nieopodal willi znajduje się parking.

jezioro como wille

wille nad jeziorem como

Wstęp do Villi Monastero i ogrodów – 8 Euro dla osoby dorosłej, dzieci do 11 roku życia – bezpłatnie.
Wstęp tylko do ogrodów – 5 Euro dla osoby dorosłej, dzieci do 11 roku życia – bezpłatnie.

Przeczytaj też: Varenna – najpiękniejsze miasteczko nad Jeziorem Como

wille jezioro como

Villa Carlotta – Tremezzo

Już sama nazwa „Villa Carlotta” brzmi pięknie – prawda? To trzecia na mojej liście „Najpiękniejsze wille nad Jeziorem Como”. Villa Carlotta również otoczona jest ogrodem botanicznym, aczkolwiek ogród ten różni się od poprzednich – jest znacznie większy i podzielony na kilka charakterystycznych części, są tu także miejsca, w których pozostawiono naturze więcej miejsca na swobodę. Jest tu ogród romantyczny, ogród skalny, inspirowany stylem japońskim ogród bambusowy, dolina palm i paproci oraz reprezentacyjny, geometryczny ogród włoski, który zdobi front Villi Carlotta.

DOWIEDZ SIĘ, CO ZOBACZYĆ W MEDIOLANIE I POŁĄCZ ZWIEDZANIE JEZIORA COMO I MEDIOLANU 

wille jezioro como willa carlotta
Widok na Jezioro Como z tarasu Villi Carlotta.

wille nad jeziorem Como ogród

Willa powstała pod koniec XVII wieku z inicjatywy markiza Giorgio Clerici. Drugim właścicielem był polityk i kolekcjoner sztuki Giambattista Sommariva. Następnie rezydencja przeszła w ręce młodej mężatki Carlotty, która otrzymała wille w prezencie ślubnym od swojej matki księżniczki Marianny Orańskiej.

villa carlotta tremezzo

wille nad jeziorem como villa carlotta wnętrza

Villa Carlotta znajduje się przy głównej drodze, w Tremezzo. W pobliżu wejścia do willi, wzdłuż brzegu jeziora są płatne parkingi, gdzie zaparkujecie auto.
Wstęp do Villi Carlotta i ogrodów: 10 Euro dla osoby dorosłej, rodziny z dziećmi – 20 Euro, studenci – 5 Euro.

Dajcie znać, jakie inne wille nad Jeziorem Como polecacie zobaczyć 🙂

Z pozdrowieniami,

Ewa

Przeczytaj też moje artykuły o Jeziorze Garda we Włoszech:

Jezioro Garda – co zobaczyć, jak zorganizować weekend?

Trzy najpiękniejsze miasta nad Jeziorem Garda

Limone sul Garda – cytrynowe miasteczko nad Jeziorem Garda

wille nad jeziorem como

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *