ogród botaniczny w powsinie

Ogród Botaniczny w Powsinie – piękne miejsce na spacer o każdej porze roku

Ogród Botaniczny w Powsinie to moje ulubione miejsce na kilkugodzinny wypad za miasto. Najpiękniej ogród prezentuje się wiosną, kiedy spektakularnie kwitną magnolie czy różaneczniki, ale tak naprawdę Ogród Botaniczny w Powsinie jest wart odwiedzenia o każdej porze roku. Latem kwitną późniejsze odmiany, jesienią ogród przyobleka się w złocisto-czerwone barwy, a zimą, kiedy spadnie śnieg jest tu po prostu bajecznie. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji odwiedzić ogrodu w Powsinie, zaplanujcie tu spacer – jestem pewna, że gdy wybierzecie się pierwszy raz, będziecie wracać. Tymczasem opowiem Wam, jak zwykle przebiega trasa naszego spaceru i gdzie są moje ulubione zakątki.

ogród botaniczny w powsinie

Ogród Botaniczny w Powsinie – piękne miejsce na spacer wśród kwiatów, roślin i drzew

Ogród Botaniczny w Powsinie – informacje praktyczne

Do Ogrodu Botanicznego można dostać się dwoma wejściami – jedno znajduje się od strony Parku Kultury w Powsinie, zaś drugie przy ulicy Prawdziwka 2. Przy ulicy Prawdziwka jest duży parking, na którym za opłatą 7 zł zaparkujecie auto. Jest tu również przystanek autobusu 139. Bilet normalny kosztuje 15 zł, bilet ulgowy (dla dzieci od 5 roku życia, studentów i seniorów) kosztuje 10 zł, dzieci do 5 roku życia – wstęp wolny. Wykupienie biletu rodzinnego to koszt 35 zł. Ogród Botaniczny Powsin można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 15-20, a w weekendy od godziny 9 do 20. Ogród i oranżeria są otwarte dla zwiedzających przez cały rok.

ogród botaniczny w powsinie ogród bylin

Ogród Botaniczny w Powsinie – jak zorganizować spacer?

Ogród Botaniczny w Powsinie jest położony na rozległym terenie, więc jeśli chcecie zwiedzić go w całości, musicie zarezerwować sobie kilka godzin. Nam zwykle spacer z dziećmi zajmuje tu około trzech godzin. Opowiem Wam jak zorganizować spacer wchodząc od ulicy Prawdziwka, ponieważ my zawsze startujemy z tej strony.

powsin ogród botaniczny

Ogród Botaniczny w Powsinie – irysy, peonie, róże i rośliny górskie

Naprzeciwko wejścia znajduje się ogród bylinowy. W tej przestrzeni porozwieszane są hamaki i poustawiane ławy z krzesłami, gdzie możecie chwilę odpocząć i napić się kawy czy herbaty z Cafe Ogród, która zlokalizowana jest przy wejściu. Wiosną zobaczycie tu m.in. kwitnące irysy, czosnki ozdobne i peonie, a latem róże.

Przeczytaj koniecznie: Pałac w Wilanowie – zwiedzanie królewskiej rezydencji i wilanowskich ogrodów

ogród botaniczny powsin ogród bylinowy
W przestrzeni ogrodu bylinowego poustawiane są ławy z krzesłami i porozwieszane hamaki.
ogród botaniczny Powsin czosnek ozdobny
Czosnek ozdobny.
powsin ogród botaniczny irysy
Irysy kwitną w maju.

ogród botaniczny w Powsinie irys

Idąc w kierunku północnym po prawej stronie pojawią się wzniesienia z roślinnością górską. Ta część ogrodu jest jedną z moich ulubionych, ponieważ przestrzeń została tu tak zaaranżowana, że naprawdę można poczuć się jak w górach. Poprzez wzniesienia prowadzą wytyczone szlaki – bardzo przyjemnie tędy spacerować.

ogród botaniczny w powsinie roslinność górska

Powsin ogród botaniczny

ogród botaniczny w powsinie roslinność górska

roslinność górska ogród botaniczny PAN Powsin

powsin ogród botaniczny goździk górski

Powsin ogród botaniczny

Ogród Botaniczny w Powsinie – różaneczniki i azalie

Za częścią ogrodu z roślinnością górską skierujcie się w prawą stronę – w tej części ogrodu znajdują się różaneczniki (rododendrony) i dalej magnolie. Ta część ogrodu wygląda zjawiskowo w kwietniu i w maju. W kwietniu spektakularnie kwitną tu magnolie zaś w maju zachwycają tu feerią barw i zapachów azalie i różaneczniki, których cały szpaler zobaczycie zaraz po lewej stronie alei prowadzącej w tę część ogrodu. Rozglądajcie się więc uważnie, bo patrząc na wprost możecie przeoczyć nieco ukryty w głębi rząd zjawiskowych różaneczników. Warto dodać, że kolekcja ogrodu liczy ponad 170 odmian różaneczników i 130 azalii, więc jest co podziwiać i wąchać 😊

Przeczytaj też o miejscu, które znajduje się niedaleko Ogrodu Botanicznego: Zamek w Czersku 

Odwiedź plaże nad Zalewem Zegrzyńskim

ogród botaniczny powsin rododendrony

rododendrony ogród botaniczny PAN

ogród botaniczny powsin różaneczniki

ogród botaniczny w powsinie różanecznik

Ogród Botaniczny w Powsinie – magnolie i arboretum

Dalej, po prawej stronie znajduje się część ogrodu w której kwitną magnolie. W kwietniu przybywa tu mnóstwo osób z aparatami fotograficznymi, bo sceneria rzeczywiście jest zjawiskowa – wiele drzew magnolii rośnie tu od dawna i są dosłownie obsypane kwiatami. Idąc dalej w kierunku północnym znajdziecie wiele ukrytych ścieżek, wśród których rosną drzewa iglaste a pomiędzy nimi przebijają kolorowe różaneczniki. Tutaj z kolei poczujecie się jak w tajemniczym ogrodzie z baśni. To moja ulubiona cześć ogrodu.

Poznaj klimatyczne miejsce na Mazowszu – Muzeum Wsi Mazowieckiej, czyli urokliwy Skansen w Sierpcu

magnolie ogród botaniczny

ogród botaniczny powsin magnolia
Magnolie potrafią osiągać znaczne rozmiary, zarówno kwiaty jak i drzewa.

powsin ogród botaniczny arboretum

Ogród Botaniczny w Powsinie – drzewa i krzewy owocowe

Idąc aleją w północnym krańcu ogrodu i kierując się na zachód dotrzecie do części w której znajdują się rośliny lecznicze i przyprawowe, dalej zaś ogród warzywny i drzewa oraz krzewy owocowe. Ta cześć ogrodu przyobleka się odcieniami bieli i różu w porze kwitnienia jabłoni, grusz i śliw, czyli na przełomie kwietnia i maja. Tę cześć z kolei lubi odwiedzać mój mąż, który hobbystycznie uprawia drzewa i krzewy owocowe w naszym ogrodzie. I muszę przyznać, że z sukcesami, ponieważ w tym roku czekamy na pierwsze jabłka, które zerwiemy z naszych jabłonek 😊

ogród botaniczny powsin altana chińska
Na wysokości charakterystycznej altany chińskiej, w kierunku południowym rozciąga się kolekcja drzew i krzewów owocowych.

Ogród Botaniczny w Powsinie – Oranżeria

Ogród Botaniczny Powsin ma również swoją Oranżerię, w której można podziwiać wiele odmian roślin tropikalnych, kaktusów i sukulentów. Zwiedzanie oranżerii to świetny pomysł na zimowy wypad do Ogrodu Botanicznego – kwitną wówczas kamelie, a na drzewach owocowych można zobaczyć cytryny, pomarańcze, mandarynki a nawet pomelo – w Powsinie zobaczycie największą kolekcję cytrusów w Polsce! W przestrzeni obu szklarni (szklarnie są połączone ze sobą i nie trzeba wychodzić na zewnątrz, by dostać się z jednej do drugiej) poustawiane są ławeczki, jest również oczko wodne z kolorowymi rybami.

tablica informacyjna oranżeria ogród powsin
Bardzo polecam Wam odwiedzenie Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie – to wymarzone miejsce na spokojny spacer w o otoczeniu natury. Dzieci mogą się tu wiele nauczyć – w przestrzeni ogrodu są tablice informacyjne na temat poszczególnych gatunków flory i fauny. W przestrzeni ogrodu często organizowane są wystawy, wydarzenia florystyczne, koncerty i inne atrakcje. Ja bywam tu kilka razy w roku – zawsze jest to miłe doświadczenie i za każdym razem odkrywam tu coś nowego.
Z pozdrowieniami,
Ewa

PS Blisko Ogrodu Botanicznego w Powsinie znajduje się plaża w Ciszycy nad Wisłą – może połączycie wypad do tych dwóch miejsc?

Przeczytajcie też moje inne wpisy o ogrodach 🙂

Najpiękniejsze ogrody świata

Ogrody i Pałac Schönbrunn w Wiedniu

Park Keukenhof w Holandii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *