Parada kwiatów w Holandii – Bloemencorso 2017

Słynna parada kwiatów w Holandii odbywa się raz w roku, w ostatni lub przedostatni weekend kwietnia. Kilkanaście ogromnych kwietnych platform w jeden dzień przejeżdża 40-kilometrowy dystans z Nordwijk do Haarlemu, gdzie odbywa się wielki finał wydarzenia. Do tego pięknego holenderskiego miasta przybywają wówczas ludzie z całego świata, żeby na własne oczy zobaczyć kilkanaście niesamowitych, kilkumetrowych platform. Każda z nich to arcydzieło sztuki florystycznej – wszystkie zostały zrobione z setek tysięcy żywych kwiatów. Kolorowe tulipany, hiacynty, żonkile tworzą fascynujące kształty nawiązujące do tradycji różnych kultur, flory i fauny, a także do motywów pop-kultury.

W tym roku miałam okazję osobiście uczestniczyć w paradzie kwiatów i podziwiać nadjeżdżające do Haarlemu kwietne platformy. Całemu wydarzeniu towarzyszyła piękna oprawa muzyczna, taniec i światła. Wspaniale było patrzeć jak Holendrzy cieszą się z tego wydarzenia i są dumni ze swojego kraju, który słynie z produkcji cebul tulipanowych. W oczekiwaniu na nadjeżdżającą paradę ludzie śmiali się i rozmawiali, atmosfera była wspaniała. Obok mnie stał rodowity mieszkaniec Haarlemu, Amerykanka, Szkot i Szwed. Zanim parada dotarła na miejsce czekaliśmy niemal godzinę, wymieniając się anegdotami na temat swoich krajów.

Gdy platformy przyjechały przez miasto i zatrzymały się na głównej ulicy Haarlemu, rozpoczęła się nocna fiesta. Ludzie bawili się, śpiewali, tańczyli. Zdjęciom i selfie na tle kwiatów nie było końca. Następnego dnia od rana znów można było podziwiać niezwykłą pracę florystów, ale tym razem w świetle dnia dziennego. Feeria barw i zapachów jest nie do opisania, to po prostu trzeba przeżyć! Platformy zdobiły Haarlem jeszcze przez całą niedzielę. Następne Bloemencorso dopiero za rok.

Partnerem mojego wyjazdu do Holandii jest Centrum Ogrodnicze Hortorus .

Przeczytaj też: Park Keukenhof w Holandii – największy ogród kwiatowy na świecie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Może Cię również zainteresować: Holandia w weekend. Zobacz cztery fascynujące miasta w dwa dni!

Zobacz także: Amsterdam taniej. Zamieszkaj w Zandvoort aan See

Przeczytaj też: Przewodnik po Holandii wokół Amsterdamu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *