święta w kaziemierzu rynek w kazimierzu

Święta w Kazimierzu Dolnym. Pomysł na niezapomniany weekend w świątecznym klimacie

Lubicie podróżować przed świętami? Ja bardzo. Chętnie odwiedzam zarówno te znane, jak i zupełnie nowe miejsca – w poszukiwaniu świątecznego klimatu i oczywiście jarmarków, gdzie co roku uzupełniam moją kolekcję świątecznych dekoracji. Z początkiem grudnia wybrałam się z moją przyjaciółką do Kazimierza Dolnego, by odpocząć, odwiedzić nasze ulubione miejsca i poczuć świąteczny klimat. Zatrzymałyśmy się w Folwarku Walencja i przez dwa dni próbowałyśmy odnaleźć święta w Kazimierzu. Czy nam się to udało? Już opowiadam!

kazimierz dolny

Święta w Kazimierzu Dolnym

W Warszawie i wielu innych, zwłaszcza dużych, miastach w Polsce ulice dekorowane są już pod koniec listopada. W Kazimierzu w pierwszych dniach grudnia można było zauważyć bombki i gałązki choinkowe w witrynach niektórych restauracji, zaś galerie już całkiem śmiało eksponowały świąteczne rękodzieło. Jednak to, co najbardziej tworzy wyjątkowy nastrój w każdym mieście, czyli choinka i świetlne dekoracje pojawiły się na kazimierskim rynku już po naszym powrocie z miasteczka. Można powiedzieć, że święta w Kazimierzu, a w zasadzie okres przedświąteczny, trwa tu nieco krócej, ale bardziej intensywnie niż w innych miastach. Najlepszy czas, by odwiedzić Kazimierz właśnie nadchodzi, bowiem w najbliższy weekend, czyli 15-16 grudnia na rynku odbędzie się jarmark świąteczny, który potrwa dwa dni.

świeta w kazimierzu ozdoby świąteczne

świeta w kazimierzu

święta w kazimierzu

Kazimierski Jarmark Świąteczny

Jeśli święta w Kazimierzu, to i jarmark! Najbliższy weekend będzie w Kazimierzu wyjątkowy, właśnie ze względu na Kazimierski Jarmark Świąteczny, który tradycyjnie otwiera okres bożonarodzeniowy w miasteczku. 15 i 16 grudnia na rynku będzie można zaopatrzyć się w ręcznie wykonane ozdoby i dekoracje świąteczne, skosztować tradycyjnych świątecznych potraw regionalnych i produktów ekologicznych. Rynek wypełni się muzyką i śpiewem – jarmarkowi co roku towarzyszy bogaty program artystyczny. Dzieci z rodzicami będą mogły wziąć udział w zabawach, konkursach i warsztatach świątecznych. Jak co roku największą atrakcją dla najmłodszych będzie wizyta Świętego Mikołaja, który obdaruje dzieci słodkimi upominkami.

Przeczytaj również: Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

świeta w kazimierzu

jarmark świąteczny w kazimierzu

świety mikołaj w kazimierzu

kazimierski jarmark świąteczny

świeta w kazimierzu

Gdzie się zatrzymać w Kazimierzu?

Wypad do świątecznego Kazimierza warto połączyć z odpoczynkiem, najlepiej w miejscu w którym jeszcze bardziej poczujecie wyjątkowy klimat świąt. Takim miejscem jest Folwark Walencja w którym możecie również zatrzymać się na dłużej i spędzić rodzinne święta albo Sylwestra. Folwark Walencja to miejsce, w którym panuje ciepła, domowa atmosfera i gdzie skosztujecie znakomitych dań tradycyjnej polskiej kuchni w nowoczesnych aranżacjach. W Święta Bożego Narodzenia Folwark wypełni się melodiami nastrojowych kolęd i ciepłem bijącym z kominka. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych i malowaniu bombek, a podczas kolacji wigilijnej odwiedzi je Święty Mikołaj. Atrakcją dla całych rodzin będzie ognisko ze staropolskim poczęstunkiem – jeśli będziecie mieć szczęście i spadnie śnieg, zobaczycie jak folwarczny ogród zamienia się w baśniową krainę.

święta w kazimierzu folwark walencja

swieta w kazimierzu folwark walencja

Moją relację z pobytu w Folwarku przeczytacie TUTAJ 

Sylwester w Kazimierzu to też dobry pomysł!

Jeśli szukacie pomysłu na sylwestrową noc, Kazimierz Dolny też będzie ciekawą propozycją. Co powiecie na wizję powitania Nowego Roku na kazimierskim rynku, nad Wisłą albo na Górze Trzech Krzyży z widokiem na rozświetlony fajerwerkami Kazimierz? Brzmi kusząco, prawda?

swięta w kaziemierzu dolnym

Święta w Kazimierzu – czy udało nam się je odnaleźć?

Można powiedzieć, że i tak i nie. W pierwszy weekend grudnia świąteczny klimat powolutku zaczynał się rozgaszczać w Kazimierzu, ale tak naprawdę dopiero teraz można poczuć go w pełni. Więc jeśli nie macie planów na najbliższy weekend albo szukacie pomysłu, jak spędzić czas między świętami a sylwestrem to bardzo polecam Wam właśnie to miasteczko. Rozświetlony Kazimierz Dolny, z choinką i świątecznymi dekoracjami, oprószony śniegiem (oby biała zima wreszcie przyszła!) z pewnością wprowadzi Was w magiczny klimat Świąt Bożego Narodzenia.

ZOBACZ TAKŻE: NAJPIĘKNIEJSZE JARMARKI ADWENTOWE W WIEDNIU 

świeta w kaziemierzu rynek w kazimierzu

Pozdrawiam Was świątecznie,

Ewa

Partnerem wpisu jest Folwark Walencja.
Podziękowania dla Pana Mateusza Stachyry za użyczenie zdjęć z jarmarku świątecznego z ubiegłego roku.

Przeczytaj też: Zima w Kazimierzu Dolnym. Magiczny czas w mieście inspiracji
Może Cię zainteresować: Pomysł na weekend w Kazimierzu Dolnym

A może Kraków? Tutaj wpis Co zobaczyć w Krakowie

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *