najpiękniejsze miasta na Lazurowym Wybrzeżu

Najpiękniejsze miasta na Lazurowym Wybrzeżu

Gdy będziecie planować podróż na Lazurowe Wybrzeże we Francji, z pewnością pojawią się pytania, które miasta na Lazurowym Wybrzeżu są najpiękniejsze i które miasta na Lazurowym Wybrzeżu warto odwiedzić. Wiadomo przecież, że w trakcie – powiedzmy – tygodniowego pobytu nie da się zobaczyć wszystkich mniejszych i większych miasteczek na Lazurowym Wybrzeżu. Trzeba dokonać selekcji, wybrać. Właśnie dla tych z Was napisałam ten artykuł – dla osób, które przyjeżdżają na Riwierę Francuską i zastanawiają się jak najlepiej wykorzystać kilka czy kilkanaście dni pobytu. Żeby ułatwić Wam sprawę, a później zwiedzanie z tym artykułem na ekranie telefonu (wyobrażam sobie, jak siedząc w pociągu jadącym gdzieś między Monaco a Antibes, czytacie ten wpis), opisałam najpiękniejsze miasta na Lazurowym Wybrzeżu w kierunku od północy na południe. We wszystkich przedstawionych w tym artykule miejscach byłam i doświadczyłam ich atmosfery. Spodziewajcie się też praktycznych wskazówek, które ułatwią Wam zwiedzanie Lazurowego Wybrzeża. Czy jesteście gotowi na pełną wrażeń podróż po Lazurowym Wybrzeżu? Zatem ruszamy!

Lazurowe Wybrzeże zwiedzanie. Informacje praktyczne

Jak się dostać z Polski na Lazurowe Wybrzeże we Francji?

Najlepiej dolecieć do Nicei, czyli stolicy Lazurowego Wybrzeża. Lotnisko w Nicei jest usytuowane bardzo specyficznie, przy samym morzu, w bezpośrednim sąsiedztwie centrum miasta. Niedaleko od lotniska znajduje się dworzec kolejowy Gare de Nice-Saint-Augustin skąd pociągiem dojedziecie do każdego z wymienionych w tym artykule miast na Lazurowym Wybrzeżu. Do dworca z lotniska dojdziecie pieszo w około kwadrans.

Wskazówka: Nicea jest miastem, po którym bardzo wygodnie jeździ się komunikacją miejską – tramwajami i autobusami. Bilety należy zakupić w automatach na przystankach. Nie kupujcie ich jednak w automatach przy lotnisku, ponieważ tam są inne taryfy biletów niż w pozostałych automatach w całym mieście i są dużo droższe. Wielokrotnie widziałam skonsternowanych turystów przy biletomatach na lotnisku, którzy z niedowierzaniem patrzyli na cennik biletów. Idźcie na jakikolwiek inny przystanek w mieście i zobaczycie, że tam ceny biletów są już w przystępnych cenach, 1.5 Euro za przejazd.

Jak najlepiej zwiedzać miasta na Lazurowym Wybrzeżu?

Wzdłuż wybrzeża ciągnie się linia kolejowa, dzięki której łatwo dotrzeć do różnych miast na Lazurowym Wybrzeżu. Dlatego też, aby zwiedzić miasteczka na Lazurowym Wybrzeżu nie trzeba wypożyczać auta. Bilety na pociąg należy kupić w kasach lub automatach na dworcu. Poszczególne miasta na Lazurowym Wybrzeżu są nieduże, więc bez problemu można zwiedzać je pieszo.

Lazurowe Wybrzeże Nicea dworzec
Zabytkowa główna stacja otwarta w 1867 roku i dworzec kolejowy w Nicei (Gare Nice-Ville)

Czy na Lazurowym Wybrzeżu można się porozumieć po angielsku?

Na Lazurowym Wybrzeżu w języku angielskim porozumiecie się w miejscach związanych z ruchem turystycznym, np. w restauracjach, hotelach. Francuzi zdecydowanie preferują porozumiewanie się w języku francuskim, dlatego trzeba się liczyć z tym, że nie wszędzie i nie z każdym będziecie mogli rozmawiać po angielsku.

O jakiej porze roku najlepiej zwiedzać Lazurowe Wybrzeże? Jaka jest pogoda na Lazurowym Wybrzeżu?

Wiosna i jesień to najlepszy czas na zwiedzanie Lazurowego Wybrzeża, jest wtedy przyjemnie ciepło, ale nie gorąco. Lato jest bardzo upalne, zimą z kolei są duże różnice temperatur rano i wieczorem w porównaniu do godzin południowych (poranki i wieczory są zimne, w ciągu dnia jest dość ciepło).

Lazurowe Wybrzeże miasta zwiedzanie
Widok z Ogrodu Egzotycznego w Eze Village, w oddali Półwysep Cap Farrat.

Tyle tytułem wstępu – czytajcie dalej i sprawdźcie, które miasta na Lazurowym Wybrzeżu warto zobaczyć.

Najpiękniejsze miasta na Lazurowym Wybrzeżu

Menton (Mentona)

Menton to miasto położone tuż przy granicy francusko-włoskiej. Urocze, francuskie miasto, które ma nieco włoski charakter – ze względu na lokalizację spotkacie tu sporo Włochów. Menton ma piękną, piaszczystą plażę (Plage des Sablettes), która znajduje się u stóp starego miasta, dzięki czemu plażując można podziwiać unikalny widok na starówkę. Będąc tu koniecznie zaplanujcie spacer po starym mieście, a później wypoczynek na plaży. Menton słynie z Święta Cytryn (Fête du Citron), które odbywa się co roku w lutym jak karnawał w Nicei. W czasie Święta Cytryn pokaźnych rozmiarów cytrynowe rzeźby zdobią ulice Menton, a wieczorem odbywają się barwne parady. W Menton można kupić wiele pamiątek z motywem cytryny. Więcej o Menton dowiecie się z tego wpisu: Menton – cytrynowe miasto na Lazurowym Wybrzeżu

lazurowe Wybrzeże co zobaczyć menton
Widok na plażę Les Sablettes i stare miasto w Menton.

lazurowe Wybrzeże co zobaczyć

Lazurowe Wybrzeże miasto Menton

Menton plaża Lazurowe Wybrzeże

Miasta na Riwierze Francuskiej

Lazurowe Wybrzeże co zobaczyć miasto Menton

Księstwo Monako

Monako to miasto-państwo na Lazurowym Wybrzeżu, które koniecznie trzeba zobaczyć. Monako działa na wyobraźnię – tutaj gwiazdy przyjeżdżają na wakacje, milonerzy mają swoje wille, tutaj jest najsłynniejsze kasyno na świecie i tutaj także odbywa się prestiżowy rajd Formuły 1. Polecam Wam przyjechać tutaj na cały jeden dzień, by przejść się ulicami Monako, zawitać do Portu Herkulesa, zwiedzić Muzeum Oceanograficzne, odpocząć na plaży Larvotto, podejść pod Pałac Książęcy, który jest siedzibą Rodziny Grimaldich. Powierzchnia Monako to zaledwie 2 km kw., natomiast nie sposób tu się nudzić. Polecam Wam mój wpis na blogu: Monako – co zobaczyć? Największe atrakcje księstwa Monako

najpiękniejsze miasta na Lazurowym Wybrzeżu
Widok na Port Herkulesa w Monako.
Riwiera Francuska Monako
Budynek kasyna.
miasta na Lazurowym Wybrzeżu Monako plaża
Plaża Larvotto w Monako.

Riwiera Fancuska Monako plaża

miasto Monako Laurowe Wybrzeże
Ulice w Monako 😉

Monako stare miasto Lazurowe Wybrzeże

Eze 

Eze to prawdziwa perła Lazurowego Wybrzeża. Dojazd tutaj nie jest taki łatwy jak do innych miasteczek na Lazurowym Wybrzeżu, ponieważ średniowieczna osada Eze (Eze Village) znajduje się ponad poziomem wybrzeża, na wysokości 427 m n.p.m. Eze składa się z dwóch części: dolnego Eze-sur-Mer, gdzie znajduje się stacja kolejowa i plaża oraz położone wyżej Eze Village. Do Eze Village kursują autobusy z przystanku w pobliżu dworca w Eze-sur-Mer. Można tutaj też dojechać autem/taksówką. Eze Village to absolutnie urocze miasteczko, koniecznie pochodźcie brukowanymi, wąskimi uliczkami wśród kamiennych domów. Kierujcie się ku górze, by dojść do Ogrodu Egzotycznego (Le Jardin Exotique) z którego rozpościerają się spektakularne widoki na wybrzeże i Półwysep Cap Ferrat. Wstęp do ogrodu jest płatny, natomiast jest to punkt obowiązkowy w Eze Village. Po więcej informacji o Eze kliknijcie w mój wpis: Eze – urocze miasteczko na Lazurowym Wybrzeżu.

Lazurowe Wybrzeże miasto Eze Ogród Botaniczny
Widok z Ogrodu Egzotycznego, po prawej fragment Cap Ferrat.

Eze Riwiera Francuska

najpiękniejsze miasta na Lazurowym Wybrzeżu

lazuroe Wybrzeże zwiedzanie miasto Eze

Riwiera Francuska Lazurowe Wybrzeże Francja

Beaulieu-sur-Mer

Gdybyśmy rozbili nazwę miasta na: beau lieu sur mer to moglibyśmy przetłumaczyć to na: piękne miejsce nad morzem. I tak w rzeczywistości jest – nazwa tego uroczego miasta na Lazurowym Wybrzeżu oddaje jego istotę. Beaulieu-sur-Mer ma urocze piaszczysto-żwirowe plaże, piękne uliczki i znamienitą willę grecką Kerylos, czyli zbudowaną na początku XX wieku, tuż przy brzegu morza, rekonstrukcję klasycznej greckiej willi sprzed 2 tysięcy lat, z wnętrzem pełnym antyków i widokiem na półwysep Cap Ferrat. Z Beaulieu-sur-Mer możecie wyruszyć na wędrówkę dookoła półwyspu Cap Ferrat, którą możecie zakończyć w miasteczku Villefranche-sur-Mer, o którym opowiem w następnym akapicie. Najpiękniejsze miasta na Lazurowym wybrzeżu? Beaulieu-sur-Mer z pewnością do nich należy.

miasta na Lazurowym Wybrzeżu

Lazurowe Wybrzeże miasto port

Lazurowe Wybrzeże morze

Lazurowe wybrzeże plaża miasto Beaulieu sur Mer

Lazurowe Wybrzeże miasta

Villefranche-sur-Mer

Gdybyście zapytali mnie, które miasta na Lazurowym Wybrzeżu należą do moich ulubionych, to z pewnością zaliczyłabym do nich Villefranche-sur-Mer. Dlaczego? Być może dlatego, że było to pierwsze miasteczko do którego przyjechaliśmy z Nicei podczas naszego pierwszego pobytu na Lazurowym Wybrzeżu i doskonale pamiętam to uczucie oczarowania? Może dlatego, że jest niewielkie, ma piaszczystą plażę i klimatyczną starówkę? Trudno powiedzieć, ale fakt faktem, że Villefranche-sur-Mer to przepiękne, małe miasteczko, bardzo francuskie, urocze i ekskluzywne jednocześnie. To właśnie w Villefranche-sur-Mer tutaj stoi drugi najdroższy dom na świecie – Villa Leopolda warta 500 mln dolarów, zbudowana na zlecenie króla Belgów, Leopolda II. Pięknie jest tu za dnia i niezwykle klimatycznie wieczorem.

Lazurowe wybrzeże najpiękniejsze miasta

Lazurowe Wybrzeże najpiękniejsze miejsca

Lazurowe Wybrzeże miasto nad morzem

miasto Villefranche-sur-mer Lazurowe Wybrzeże

Najpiękniejsze miasta na Lazurowym Wybrzeżu

Nicea

Nicea, ach Nicea. Stolica Lazurowego Wybrzeża. Miasto ciekawe, piękne, intrygujące. O Nicei napiszę osobny przewodnik, ponieważ w krótkim akapicie nie da się opisać wszystkiego, co ofertuje to wspaniałe miasto na Lazurowym Wybrzeżu. Nie wchodząc w szczegóły, Nicea jest dla mnie wyjątkowym miastem, które już zawsze będzie zajmowało szczególne miejsce w moim sercu. Ale dość osobistych wycieczek, przejdźmy do tego, co warto zobaczyć w Nicei i jakie są atrakcje tego miasta. W Nicei nie ma metra, za to ważnym środkiem transportu jest tramwaj nr 2, który kursuje na trasie Lotnisko – Port Lympia. Tramwajem tym będziecie jechać wzdłuż nadmorskiej promenady i dojedziecie aż do portu jachtowego. W ciągu jednego dnia w Nicei trzeba przespacerować się Promenadą Anglików (Promenade des Anglais), zajrzeć na zabytkowy, otoczony kamienicami Plac Massena (Place Masséna) z fontanną słońca (Fontaine du Soleil), stąd skierować się na Stare Miasto (Vieille Ville) i tutaj pospacerować się uliczkami i koniecznie skierować się na urokliwy Plac Rosetti (Place Rosetti). Dalej skierujcie się w stronę Wzgórza Zamkowego (Colline du Château/Belvedere du Château) skąd zobaczycie najbardziej spektakularną panoramę Zatoki Aniołów, jaką moglibyście sobie tylko wymarzyć. Pod tym punktem widokowym znajduje się wodospad. Dalej zejdźcie znowu na Promenadę Anglików i ruszcie do portu. Tutaj znajduje się ostatni przystanek tramwajowy linii nr 2. To bardzo ramowa propozycja tego co można zobaczyć w jeden dzień w Nicei, gdyż w tym mieście można spędzić kilka dni zwiedzając. Ale to temat na osobny przewodnik.

Najpiękniejsze miasta na Lazurowym Wybrzeżu
Widok z Wzgórza Zamkowego na Zatokę Aniołów w Nicei. Czyż nie wspaniały?

Lazurowe Wybrzeże zwiedzanie Nicea

najpiękniejsze miasta lazurowe Wybrzeże
Widok na port ze Wzgórza Zamkowego.

atrakcje Lazurowego Wybrzeża Nicea

Lazurowe Wybrzeże najpiękniejsze miasta
Plaża w Nicei jest kamienista. Jedynie kilka fragmentów plaży jest piaszczystych.
Nicea Lazurowe Wybrzeże promenada
Promenada w Nicei.

Saint-Laurent-du-Var

Saint-Laurent-du-Var znajduje się przy samej Nicei, po drugiej stronie rzeki, za lotniskiem. Tutaj znajduje się największe centrum handlowe w Nicei, czyli CAP 3000. Do miasteczka dojedziecie pociągiem, z którego trzeba się przejść w kierunku CAP około 15 minut lub autobusem z dworca St. Augustin w Nicei dojedziecie tu w około 10 minut, wysiądźcie na przystanku przy CAP. Centrum Handlowe CAP 3000 jest położone bezpośrednio przy plaży (tak to tutaj wygląda 😊) dlatego najłatwiej dotrzecie do plaży kierując się właśnie na CAP3000. Dla mnie Saint-Laurent-du-Var to takie wakacyjne zaplecze Nicei. Jest tu bardzo ładna, szeroka, żwirkowa plaża wzdłuż której ciągnie się drewniany deptak przy którym są restauracje i bary, na plaży są boiska do siatkówki, wypożyczalnie sprzętu wodnego. Panuje tutaj taki wakacyjny vibe. Bardzo fajne, przyjemne miejsce. Można przyjechać tutaj na zakupy do CAP3000, a później bezpośrednio z centrum handlowego zejść na plażę i popływać w morzu. Wszędzie oczywiście na piechotę, bo odległości są nieduże.

Lazurowe Wybrzeże miasta najpiękniejsze
Po lewej stronie na zdjęciu widać fragment budynku centrum handlowego CAP3000.

Lazurowe Wybrzeże plaża

najpiękniejsze miasta na Lazurowym Wybrzeżu

najpiękniejsze miasta na Lazurowym Wybrzeżu

Antibes

Jedno z moich ulubionych miast na Lazurowym Wybrzeżu to właśnie Antibes. Klimatyczne stare miasto, piaszczyste plaże, rynek prowansalski (Marché Provençal) a także Przystań Miliarderów (Quai des Milliardaires) oraz słynne Muzeum Picassa – to wszystko sprawia, że Antibes jest bardzo interesującym miejscem na Lazurowym Wybrzeżu. Na rynku prowansalskim zakupicie świeże owoce i warzywa, lokalne produkty, owoce morza, ryby, przyprawy a także wyroby z lawendy, charakterystyczne dla regionu. Wieczorami na rynku prowansalskim odbywają się różnego rodzaju koncerty i imprezy, również taneczne. W pobliżu są bardzo przyjemne restauracje ze znakomitym jedzeniem, to tutaj jedliśmy najlepszą pizzę burrata. Jeśli interesujecie się sztuką, koniecznie odwiedźcie Muzeum Pabla Picassa – ten słynny hiszpański artysta przyjechał po wojnie w 1946 roku i mieszkał w Antibes przez pół roku. Obecnie w zamku, w którym przebywał artysta, znajduje się Muzeum Picassa, gdzie jest wystawianych ponad 200 prac tego artysty. Słynnym dziełem wystawianym w muzeum w Antibes jest obraz „Radość życia” (La joie de vivre), którym artysta wyrażał radość z zakończenia wojny.

Lazurowe wybrzeże antibes
Widok z plaży w Antibes na stare miasto.
lazurowe wybrzeże Antibes restauracja
W Antibes na starym mieście jest wiele klimatycznych restauracji.
antibes pizzeria pizza
Najlepszą pizzę z burratą jedliśmy właśnie w Antibes 🙂

plaża Antibes Lazurowe Wybrzeże

Antibes Lazurowe Wybrzeże Rynek Prowansalski przyprawy
Na Rynku Prowansalskim można kupić lokalne produkty, m.in. przyprawy.
Lazurowe Wybrzeże Muzeum Picassa
Muzeum Picassa.
Lazurowe Wybrzeże zwiedzanie
Radość życia (La joie de vivre) jedno z dzieł, które obejrzycie w Muzeum Picassa w Antibes.

Cannes

To miasto na Lazurowym Wybrzeżu, które przede wszystkim kojarzy się z Festiwalem Filmowym w Cannes, który odbywa się co roku w maju. Cannes przyciąga turystów plażą, promenadą, ekskluzywnymi butikami, eleganckimi hotelami i restauracjami z widokiem na morze. Plaża jest tutaj wyjątkowo ładna, bo piaszczysta, natomiast tylko część jest publiczna, bardzo duży odcinek plaży w Cannes należy do hoteli, wyłącznie na użytek gości hotelowych. W Cannes, bezpośrednio przy promenadzie znajduje się otwarty w 1913 roku, słynny hotel Carlton, jeden z najbardziej luksusowych hoteli na Lazurowym Wybrzeżu. Hotel Carlton w ostatnich latach przeszedł gruntowny remont i w 2023 roku został ponownie otwarty po dwuletniej przerwie. Zwróćcie uwagę na przepiękną fasadę w stylu belle epoque, która jest uosobieniem francuskiego szyku. Więcej informacji o Cannes znajdziecie w moim wpisie: Co zobaczyć w Cannes w jeden dzień? Atrakcje i zwiedzanie

Cannes Hotel Carlton
Hotel Carlton w Cannes.
Lazurowe Wybrzeże plaża w Cannes
Hotelowa plaża w Cannes.
Cannes plaża publiczna
Publiczna plaża w Cannes.
Lazurowe Wybrzeże miasto Cannes
Uliczki starego miasta w Cannes.

Lazurowe Wybrzeże miasto Cannes

Cannes Aleja Gwiazd Lazurowe Wybrzeże
Aleja Gwiazd w Cannes.

Hotel Carlton Cannes

Zwiedzanie Lazurowego Wybrzeża to wspaniały pomysł na kilkudniowy wypad do Francji. Z czasem będę uzupełniać ten wpis o kolejne odwiedzone przez nas miasta na Lazurowym Wybrzeżu. Mam nadzieję, że ten wpis ułatwi Wam zwiedzanie tego pięknego regionu we Francji.

Życzę Wam cudownych wrażeń,

Ewa

Jeśli szukacie miejsca na wakacje z dziećmi w Polsce, zobaczcie ten wpis: Super miejsca na wakacje z dzieckiem 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *