karnawał w Nicei

Karnawał w Nicei, czyli dlaczego warto wybrać się do Nicei w lutym?

Karnawał w Nicei to największa impreza karnawałowa na Lazurowym Wybrzeżu, która odbywa się co roku od 150 lat! Karnawał w Nicei jest porównywany do Karnawału w Rio, impreza jest spektakularna, pochłania ogromne fundusze idące w miliony Euro  i jest przygotowywana kilka miesięcy wcześniej. Kolorowe parady ogromnych platform, występy artystów, iluminacje świetlne, „bitwy” na kwiaty, tony konfetti – karnawał w Nicei jest zorganizowany z ogromnym rozmachem! Mieliśmy okazję być w drugiej połowie lutego w Nicei i przy okazji załapaliśmy się na tę niesamowitą imprezę karnawałową. Z przyjemnością opowiem Wam o naszych wrażeniach oraz dam wskazówki praktyczne, które ułatwią Wam w przyszłości uczestniczenie w tym niecodziennym wydarzeniu.

karnawał w Nicei Parada Kwiatów

karnawał w Nicei konfetti

Karnawał w Nicei na Lazurowym Wybrzeżu we Francji

Karnawał w Nicei – jak to się zaczęło?

Musicie wiedzieć, że karnawał w Nicei jest organizowany rok w rok od 150 lat. Pierwsza impreza karnawałowa w postaci jaką znamy dziś, odbyła się w Nicei w 1873 roku, by zapewnić rozrywkę burżuazji, która przyjeżdżała w zimowe miesiące do Nicei. Stolica Lazurowego Wybrzeża była idealnym miejscem dla zamożnych Anglików – ciepłe, ale nie upalne zimy i morze w przepięknym, lazurowym kolorze z ciągnącą się wzdłuż brzegu elegancką promenadą – czy można było chcieć czegoś więcej od zimowej Nicei? Otóż, jak się okazuje – tak. Rozrywki. I tak powstał pierwszy karnawał w postaci przypominającej tę, jaką znamy współcześnie, który co roku przyciąga zarówno mieszkańców Francji, jak i turystów z całego świata.

karnawał Nicea bitwa na kwiaty

karnawał w Nicei artyści parada

Na czym polega karnawał w Nicei?

Karnawał w Nicei to krótko mówiąc różnego rodzaju parady, które trwają zazwyczaj około półtorej do dwóch godzin i odbywają się na ogrodzonym terenie w centrum Nicei, pomiędzy Placem Massena a Promenadą Anglików. Każdego roku w barwnych paradach występują artyści z całego świata, którzy przybywają do Nicei specjalnie na tę okazję i mobilne platformy z ogromnymi kukłami. Karnawał rozpoczyna się prezentacją imponujących rozmiarów kukieł króla i królowej karnawału, z czego ta pierwsza na koniec karnawału jest palona. Co roku zmienia się motyw przewodni karnawału, w 2023 roku jest to „Król skarbów świata”.

karnawał w Nicei Francja

karnawał w Nicei platformy kwiatowe

karnawał Nicea tancerze

Nicea karnawał platforma smok

Karnawał w Nicei – na które parady warto się wybrać?

Na wszystkie! Ogromne platformy z kolorowymi postaciami, platformy ze świeżymi kwiatami, tancerze i tancerki w spektakularnych strojach i kolorowych makijażach, muzyka, iluminacje świetlne, kwiaty w tym tony intensywnie pachnącej, żółtej mimozy, która jest rzucana w publiczność, ogromne ilości konfetti! Wszystkie wydarzenia w ramach Karnawału w Nicei robią wrażenie. Wesoła atmosfera wydarzenia, nastrój zabawy i luzu udziela się wszystkim. Niezależnie od tego czy wybierzecie się na Paradę Kwiatów (Bitwę na Kwiaty) czy na Paradę Świateł będziecie mieli wiele niezapomnianych wrażeń. Ciekawostką jest również Parada Queernaval, która odbywa się pod koniec Karnawału – jest to parada środowiska LGBT promująca równość i inkluzywność francuskiej społeczności. Ogromnym powodzeniem wśród turystów i mieszkańców cieszą się zawsze spektakularne parady otwarcia i zamknięcia karnawału. Podczas tej ostatniej palona jest kukła króla karnawału z towarzyszeniem fajerwerków.

karnawał w Nicei szczudlarze

karnawał w Nicei luty parada kwiatów

karnawał w Nicei parada

karnawał w Nicei Francja

Karnawał w Nicei – bezpieczeństwo

Wszyscy dobrze pamiętają krwawy zamach, który miał miejsce na Promenadzie Anglików 14 lipca 2016 roku, kiedy to zamachowiec rozjechał ciężarówką ludzi zgromadzonych podczas wieczornego pokazu sztucznych ogni w czasie obchodów Dni Bastylii. W wyniku zamach zginęło ponad 80 osób, a ponad 200  zostało rannych. W miejscach, gdzie wydarzyła się tak wielka tragedia można odczuwać zwiększony strach przed kolejnym zamachem w czasie imprezy masowej. Oczywiście ryzyko zamachu zawsze istnieje, natomiast widać było, że organizatorzy karnawału dbają o zapewnienie bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. Żeby dostać się na teren imprezy, trzeba przejść przez kilka bramek bezpieczeństwa, na ostatniej każdy jest proszony o wyjęcie wszystkiego z toreb, plecaków, kieszeni, niektórzy muszą zdjąć okrycia wierzchnie, czapki. Z tego względu polecam Wam przyjść na wybraną imprezę godzinę wcześniej, bo kolejki nie przesuwają się zbyt szybko. Wszyscy są dokładnie kontrolowani. Wokół obszaru gdzie odbywają się imprezy co kilkadziesiąt metrów są ustawione uzbrojone w karabiny patrole policyjne, które zabezpieczają teren imprezy.

Nicea karnawał kukła rycerz

Karnawał w Nicei – co zrobić, żeby wszystko dobrze widzieć?

Polecam Wam wykupić miejsca na kaskadowo ustawionych trybunach na Placu Massena – niezależnie od wzrostu będziecie wszystko dobrze widzieć. My mieliśmy wykupione miejsca na „Bitwę na Kwiaty” czy inaczej mówiąc na Paradę Kwiatów od strony Promenady Anglików, gdzie były tylko miejsca stojące za barierkami. Osoby, które nie miały miejsca przy barierce miały problem ze swobodnym oglądaniem parady, a już zwłaszcza jeśli były to osoby niskie. Przyznam Wam, że nie byłam w stanie zrobić ani jednego zdjęcia, bo stałam w trzecim rzędzie, a moje 168 cm wzrostu były niewystarczające do tego, by operować aparatem pomiędzy stojącymi przede mną ludźmi. Dlatego tutaj podziękowania dla naszego syna Kacpra, który mając blisko 190 cm wzrostu poratował mnie i zrobił wszystkie zdjęcia, które zamieściłam w tym artykule. Słuszny wzrost czasem w życiu się przydaje 😉

Wskazówka: Opcją do rozważenia jest wykupienie pokoju z balkonem w hotelu z widokiem na trasę parady. To sposób na bezpłatne i komfortowe obserwowanie wszystkich parad ;D

karnawał w Nicei parada światła

karnawał w Nicei konfetti

karnawał w Nicei szczudlarz

Karnawał Nicea tancerka

Karnawał w Nicei – kiedy się odbywa, ile trwa i jak jest zorganizowany?

Karnawał w Nicei odbywa się zwykle w drugiej połowie lutego i trwa dwa tygodnie – w 2023 roku od 12 do 26 lutego. Imprezy karnawałowe nie odbywają się codziennie, tylko w wyznaczone dni o wyznaczonych godzinach zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku. Wejście na każdą z imprez jest osobno płatne, dzieci mają zniżki. Podobno jest tak, że jeśli ma się wystrzałowy strój karnawałowy, to można wejść bez biletu, tym niemniej zależy to od subiektywnej oceny ochroniarzy i nie ma na to żadnej gwarancji, że zostaniecie wpuszczeni, więc działacie na własne ryzyko. Teren na którym odbywa się karnawał jest solidnie ogrodzony, więc nie ma szans na oglądnie parad nie będąc na wyznaczonym terenie. Zakupem biletów na wybrane parady warto zainteresować się wcześniej, ponieważ impreza cieszy się dużym zainteresowaniem i bilety rozchodzą się szybko. Dokładny program karnawału znajdziecie na stronie nicecarnaval.com 

Nicea karnawał parada kwiatów

Dajcie znać czy mieliście okazję oglądać Karnawał w Nicei. Jeśli tak, podzielcie się wrażeniami.

Z pozdrowieniami,

Ewa

Wybierasz się do Nicei? Zaplanuj też zwiedzanie innych pięknych miast na Lazurowym Wybrzeżu!

Eze Village i Eze-sur-Mer

Cannes

Księstwo Monako

karnawał Nicea tancerki

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *