Co zobaczyć w Cannes w jeden dzień? Atrakcje i zwiedzanie

Cannes na Lazurowym Wybrzeżu we Francji kojarzy się przede wszystkim z festiwalem filmowym i czerwonym dywanem, po którym przechadzają się gwiazdy w olśniewających kreacjach od światowej sławy projektantów. Dlatego też Cannes kojarzy się z luksusem i high-life. I w rzeczywistości – nie można powiedzieć, że te skojarzenia nie są trafne. W Cannes wzdłuż promenady znajdziecie butiki większości najsłynniejszych marek, pod Hotelem Carlton parkują Lamborgini i Ferrari, a w niektórych restauracjach burger kosztuje 25 Euro. To oblicze Cannes może stwarzać dystans, a nawet zniechęcać, natomiast jest także drugie, bardziej przyjazne oblicze tego miasta, w których prym wiedzie piękna piaszczysta plaża, urokliwa promenada i klimatyczna starówka. W internecie znajdziecie wiele nieprzychylnych opinii o Cannes – „miasto dla snobów”, „nic ciekawego”, „najbrzydsze miejsce na Lazurowym Wybrzeżu”… Hmm, trochę to jest tak, że każdy widzi to co chce zobaczyć i na co się nastawi. Dlatego najlepiej zweryfikować samemu miejsce i wyrobić sobie własną opinię. Zapraszam więc na zwiedzanie Cannes.

Jeden dzień w Cannes – co zobaczyć? 

Cannes – jak dojechać?

Do Cannes najłatwiej dojechać pociągiem. Miasto jest połączone linią kolejową z Niceą i innymi miastami na Lazurowym Wybrzeżu. Podróż jest wygodna, a bilety kosztują kilka Euro. Pociągi jeżdżą często, więc to najlepsza możliwa opcja dotarcia tutaj.

Ceny w Cannes

W Cannes jest drogo, ale też bez przesady. Oczywiście, nocleg w Hotelu Carlton będzie kosztował minimum 2500 zł za noc, a rachunek za rodzinny obiad w restauracji przy promenadzie z widokiem na morze może wynieść nawet kilkaset Euro. Natomiast z tych najdroższych opcji nie trzeba korzystać, a można wybrać miejsca ze standardowymi cenami, jakie są w innych miastach na Lazurowym Wybrzeżu. Także zapewniam Was, że w czasie jedno czy dwudniowej wycieczki do Cannes nie stracicie majątku. No chyba, że chcecie zaszaleć, to tu będą możliwości 😉

Cannes hotel Carlton
Hotel Carlton w Cannes.

Cannes  – atrakcje i zwiedzanie

Jeśli będziecie mieli spędzić jeden dzień w Cannes, proponuję od razu z dworca kolejowego przejść obok portu w kierunku starego miasta, następnie zobaczyć Pałac Festiwalowy z Aleją Gwiazd, później przespacerować się po promenadzie, zobaczyć słynny Hotel Carlton, a na koniec odpocząć na plaży. Odległości są tutaj niewielkie, a niespieszne zobaczenie tych wszystkich miejsc z przerwami na posiłki i odpoczynek na plaży zajmie Wam jeden dzień.

Cannes Hotel Splendid

Stare Miasto w Cannes (Le Suquet)

Cannes ma swoją starą dzielnicę, która położona jest na wzgórzu. Idąc tutaj z Dworca Kolejowego po prawej stronie miniecie Hotel Splendid, a po lewej port. Kierujcie się w stronę kościoła Notre-Dame-d’Espérance z XV wieku, naprzeciw którego znajduje się punkt widokowy. Widać stąd panoramę Cannes wraz z portem jachtowym, plażą i promenadą. Nad wzgórzem góruje zamek z XI wieku, w którym znajduje się muzeum – nie byliśmy w środku, więc nie wypowiem się na temat tego, czy warto tam zaglądać. Warto natomiast zarezerwować godzinkę na spacer uliczkami starego miasta i kawę w którejś z klimatycznych restauracji czy kawiarni.

Poznaj też urocze, średniowieczne miasteczko Eze na Lazurowym Wybrzeżu z którego zobaczysz zjawiskowe widoki!

Stare miasto w Cannes

Cannes stare miasto

Stare miasto w Cannes uliczki

Cannes restauracja

Stary Port w Cannes

Po spacerze Le Suquet można udac się ulicą Rue du Mont Chevalier po schodach do pobliskiego starego portu. Znajduje się on w centrum miasta – stąd tylko dwa kroki do Pałacu Festiwalowego i Promenady Croisette.

Pałac Festiwalowy w Cannes

A w zasadzie Palais des Festivals et des Congrès to centrum kongresowe w którym odbywa się Festiwal Filmowy w Cannes oraz inne wydarzenia artystyczne. Budynek został otwarty w 1982 roku i mimo, że z nazwy to pałac, to pałacu w niczym nie przypomina. To nowoczesny budynek z przeszkleniami i charakterystycznymi szerokimi schodami, na których rozkładany jest czerwony dywan. W trakcie naszej wizyty w Cannes akurat trwały prace a na schodach przesiadywali panowie robotnicy, co widzicie na załączonym zdjęciu 😊Tym niemniej jeśli będziecie mieli okazję przyjechać tu w maju, w trakcie trwania festiwalu, to podobno warto. Miasto wówczas żyje festiwalem i jest wyjątkowa atmosfera.

Pałac festiwalowy Cannes

Festiwal Filmowy w Cannes

Festiwal Filmowy odbywa się od 1946 r.  Na przestrzeni lat Złotą Palmę otrzymały także polskie produkcje. „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy w 1981 roku oraz w 2002 „Pianista” Romana Polańskiego. Nie należy zapominać, że canneńskie jury doceniło również Krystynę Jandę, która w 1990 roku otrzymała Złotą Palmę za rolę w „Przesłuchaniu” Ryszarda Bugajskiego.

Ten wpis też Cię zainteresuje: Lazurowe Wybrzeże najpiękniejsze miasta

Aleja Gwiazd w Cannes

Aleja Gwiazd w Cannes znajduje się przy Pałacu Festiwalowym i żeby ją dostrzec trzeba spoglądać pod nogi, ponieważ nie jest w żaden specjalny sposób wyeksponowana i… łatwo ją przeoczyć. Trudno też nazwać to aleją gwiazd – odciski dłoni znajdują się w chodniku, po którym wszyscy bezpardonowo chodzą. W tym przypadku treść jest, ale formy jakby zabrakło. Ciekawostką dla mnie było odkrycie, że mam niemalże identyczną dłoń jak Angelina Jolie. Miejsce ciekawe i warto zobaczyć, choć rzeczywiście splendoru tej alei brakuje.

Cannes aleja gwiazd

Aleja Gwiazd Cannes

Promenada Croisette w Cannes

Wzdłuż plaży w Cannes ciągnie się promenada. W porównaniu do promenady w Nicei jest ona i krótka (niecałe 2 km) i wąska. Tym niemniej bardzo przyjemnie się nią idzie, o ile nie ma zbyt dużych tłumów. Po drodze przy promenadzie są plażowe bary, gdzie można zatrzymać się na drinka. Niestety zasłaniają one jednocześnie widok na plażę i morze, ponieważ są położone bezpośrednio na plaży i są zadaszone, by chronić gości przed słońcem. Przy promenadzie znajdują się sklepiki, lodziarnie, kioski z przekąskami, sandwichami itp.

Wybierasz się do Nicei w lutym? Wtedy odbywa się karnawał w Nicei  

Cannes promenada restauracje na plaży

Cannes Hotel Majestic
Hotel Majestic przy promenadzie w Cannes.

cannes restauracje przy plaży

Hotel Carlton w Cannes

Oto najsłynniejszy hotel w Cannes i jeden z najbardziej znanych i luksusowych hoteli na Lazurowym Wybrzeżu. W marcu 2023 roku otwarto go ponownie po dwuletnich pracach remontowych w których udział wzięli najlepsi architekci oraz ponad 700 rzemieślników, z których niektórzy to pracownicy Pałacu w Wersalu.  Hotel rzeczywiście zachwyca! Przepiękna fasada w stylu belle epoque jest uosobieniem francuskiego szyku. W luksusowych wnętrzach hotelu znajdują się 332 pokoje z których z których 72 ma widok na morze. W ramach remontu dodane zostały dwa skrzydła o pow. 20 tys. mkw. w których znajdują się luksusowe rezydencje. Na wewnętrznym dziedzińcu hotelu znajduje się ogród i największy hotelowy basen w Cannes. Hotel Carlton został otwarty w 1913 roku, a po 100 latach możemy podziwiać go w jeszcze doskonalszej wersji niż wiek temu.

Cannes Hotel Carlton

Hotel Carlton Cannes

Plaża w Cannes

Plaża w Cannes jest dużym atutem tego miasta, ze względu na to że jest piaszczysta. Na Lazurowym Wybrzeżu większość plaż jest kamienistych, a ta w Cannes rozpieszcza drobnym, białym piaseczkiem. Tym niemniej nie całe tutejsze wybrzeże jest dostępne dla turystów. Pas plaży od strony Pałacu Festiwalowego jest dostępny bezpłatnie dla wszystkich (Plage Mace), dalej zaczynają się plaże hotelowe z leżakami.

Cannes bezpłatna plaża publiczna

Cannes plaża piaszczysta

Czy będąc na Lazurowaym Wybrzeżu warto pojechać do Cannes? Oczywiście, że tak! Każde miejsce to nowe doświadczenie i nowa wiedza o świecie. Jednym słowem: rozwój.

Z pozdrowieniami,

Ewa

Jeśli wybierasz się na Lazurowe Wybrzeże, sprawdź mój wpis o tym, co zobaczyć w Monako 

Cannes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *