Menton

Menton – cytrynowe miasto na Lazurowym Wybrzeżu

Menton to charakterystyczne miasto na lazurowym Wybrzeżu. Przez to, że położone tuż przy granicy z Włochami, można je określić jako francuskie miasto o nieco włoskim charakterze. Na ulicach słychać mieszankę języka francuskiego z włoskim, a pranie suszone jest wzorem włoskim na sznurkach za oknami 🙂 To tutaj co roku w lutym odbywa się słynne Święto Cytryny, które również przywodzi też na myśl cytrynowe miasta we Włoszech, jak Positano czy Limone sul Garda. Z tego wpisu dowiecie się, co zobaczyć w Menton – czeka Was kilka minut czytania i oglądania pięknych zdjęć. Zapraszam Was na spacer po uroczym mieście Menton na Lazurowym Wybrzeżu.

menton plaża sablettes

Menton na Lazurowym Wybrzeżu we Francji

Menton jak dojechać?

Do Menton najwygodniej dojechać pociągiem z Nicei obierając kierunek na Ventimiglia. W Menton są dwie stacje kolejowe Menton i Menton Garavan – polecam wysiąść na tej pierwszej i iść w kierunku starego miasta, a po zwiedzaniu odpocząć na plaży Plage des Sablettes. Stacja Menton Garavan znajduje się tuż pod włoską granicą. Menton to ostatnie miasto położone na wybrzeżu po stronie francuskiej.

Uwaga: Menton i Mentona to jedno i to samo miasto. Funkcjonują dwie wersje zapisu nazwy miasta.

Menton Lazurowe Wybrzeże

menton co zobaczyć zwiedzanie

Menton co zobaczyć?

Wycieczkę do Menton warto zaplanować na cały dzień. Wówczas można połączyć nieśpieszne zwiedzanie z wypoczynkiem na plaży, co – zwłaszcza w ciepłe miesiące i wakacje – przyniesie Wam przyjemną ochłodę po kilkugodzinnym spacerze.

Menton Lazurowe Wybrzeże Francja

menton Francja zwiedzanie

Menton co zobaczyć schody stare miasto

Stare Miasto w Menton

Chodzenie po uliczkach Starego Miasta w Menton to prawdziwa przyjemność. Kolorowe kamienice, wąskie ulice, sklepiki, restauracje, zabytkowe wille i ogrody  – pozwólcie sobie na zagubienie się i chodzenie bez planu. Gdyby Wasz wewnętrzny kompas jednak nie czuł się zbyt pewnie, kierujcie się (niekoniecznie bezpośrednio) pod Bazylikę św. Michała Archanioła (Basilique Saint-Michel Archange de Menton). Tuż pod nią znajdują się charakterystyczne schody (Escaliers), które są genialnym miejscem na pamiątkowe zdjęcie z Menton i plaża z najbardziej malowniczym widokiem, czyli Plage des Sablettes. Jeśli interesuje Was sztuka, możecie odwiedzić Muzeum Jeana Cocteau – francuskiego artysty multidyscyplinarnego. Zajrzyjcie również do zabytkowej hali targowej z 1898 roku (Marche Municipial).

Menton stare miasto ulice

menton budynki starówka

Menton zwiedzanie stare miasto

menton schody stare miasto

Plaże w Menton

Plażą w Menton, którą warto zobaczyć w pierwszej kolejności jest Plage des Sablettes ze wspaniałym i unikalnym widokiem na Stare Miasto i schody prowadzące do Bazyliki. Jeżeli chcecie zrobić genialne zdjęcia, polecam przybyć tutaj rano, kiedy słońce doświetla budynki od strony morza. Najlepsze foty zrobicie wchodząc na murowany falochron przy porcie, który jednocześnie stanowi punkt widokowy (Vue Panoramique de Menton). Plaża Sablettes jest piaszczysta, ma łagodne zejście i jest idealna do plażowania z małymi dziećmi. W wakacje słychać dużo języka włoskiego i panuje tu charakterystyczny włoski harmider – przynajmniej kiedy ja tu byłam latem, odniosłam takie wrażenie 😉 W Menton jest oczywiście więcej plaż zlokalizowanych w kierunku Cap Martin.

Menton plaża Sablettes

menton plaża Sablettes

Menton plaże

Święto Cytryn w Menton

Co roku w lutym w Menton odbywa się Święto Cytryny (Fête du Citron). Warto zaplanować przyjazd na Lazurowe Wybrzeże właśnie w lutym, gdyż w tym miesiącu odbywają się dwie bardzo widowiskowe imprezy: Karnawał w Nicei i Święto Cytryny w Menton. Można powiedzieć, że Menton swoim Świętem Cytryn robi niemałą konkurencję karnawałowi w Nicei. Wielkie cytrynowe rzeźby zdobią ulice Menton, a wieczorami odbywają się parady. Każdego roku wybierany jest inny temat przewodni święta. Cytryny wykorzystywane do rzeźb pochodzą z Menon i okolic, gdzie są doskonałe warunki do uprawy tych owoców. Po imprezie owoce nie są marnowane, tylko sprzedawane za niższą niż standardowo cenę. Można tu również kupić wiele pamiątek z motywem cytryny oraz produktów wytwarzanych z lokalnych cytryn. Dlatego właśnie tytuł tego wspiu brzmi: Menton – cytrynowe miasto na Lazurowym Wybrzeżu.

Menton Święto Cytryny

Menton Święto Cytryn

Menton na Lazurowym Wybrzeżu to miasto, które zdecydowanie warto odwiedzić. O ile pogoda sprzyja, zwiedzanie Menton warto połączyć z wypoczynkiem na plaży. Bardzo polecam Wam to miasto, jako pomysł na jednodniową wycieczkę z Nicei.

Pozdrawiam serdecznie,

Ewa

Wybierasz się na Lazurowe Wybrzeże? Przeczytaj też moje wpisy o innych miastach na Riwierze Francuskiej:

Eze na Lazurowym Wybrzeżu

Monako największe atrakcje

Co warto zobaczyć w Cannes

i koniecznie wpis w formie przewodnika: Najładniejsze miasta na Lazurowym Wybrzeżu

Menton co zobaczyć stare miasto plaża

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *