Eze – urocze miasteczko na Lazurowym Wybrzeżu

Eze na Lazurowym Wybrzeżu to miasteczko, w którym wizyta przyniesie Wam z pewnością wiele wspaniałych wrażeń. Można śmiało powiedzieć, że Eze to perełka Riwiery Francuskiej!  Niezależnie od tego, o jakiej porze roku tu przybędziecie, zarezerwujcie sobie pół dnia, by się tu wybrać.

Dla porządku dodam, że Eze składa się z dwóch części: dolnego Eze-sur-Mer, gdzie znajduje się stacja kolejowa i plaża oraz z Eze Village, położonego 427 m n.p.m. W tym wpisie skupię się na Eze Village, jak również pokażę Wam plażę w Eze-sur Mer.

eze widok na morze

Eze na Lazurowym Wybrzeżu we Francji

Eze jak dojechać?

Do Eze najłatwiej dojechać pociągiem z Nicei, a następnie autobusem do Eze Village. Eze jest położone między Niceą a Księstwem Monako, bliżej tego drugiego. Wysiadamy na stacji Eze-sur-Mer. Bilet na pociąg z Nicei kosztuje 4,2 Euro. Obok stacji kolejowej znajduje się przystanek autobusowy, z którego autobusem nr 82 w około 20 minut dojedziecie do Eze Village.

Inne opcje dojazdu do Eze Village to auto, taksówka albo piesza wycieczka, natomiast tej ostatniej nie polecam, ze względu na dość strome i bardzo męczące podejście. Lepiej zachować siły na zwiedzanie miasteczka.

eze lazurowe wybrzeże panorama

Eze co zobaczyć?

Eze Village! Ach, co to jest za urocze, średnioweiczne miasteczko! Nie nastawiajcie się na jakieś konkretne zwiedzanie, tylko idźcie ku górze tymi pięknymi, kamiennymi, maleńkimi średniowiecznymi uliczkami. Chłońcie widoki, atmosferę, zerkajcie co jest za zakrętem, kluczcie, gdzie wzrok i nogi poniosą. Dlaczego ku górze? Bo koniecznie musicie dojść do Ogrodu Egzotycznego, z którego rozpościerają się widoki zapierające dech w piersiach na Lazurowe Wybrzeże, a zwłaszcza na Półwysep Cap Ferrat!

Jeśli chcesz poznać inne piękne miejsca na Riwierze Francuskiej, koniecznie sprawdź ten wpis: Lazurowe Wybrzeże najpiękniejsze miasta

eze village ulice budynki

Eze widok na Cap Ferrat

eze zwiedzanie widok na morze

eze village zwiedzanie

eze widok z ogrodu egzotycznego

Ogród Egzotyczny w Eze (Jardin Exotique d’Eze)

To jest miejsce, którego nie możecie ominąć będąc w Eze. W ogrodzie Egzotycznym nie tyle chodzi o oglądanie roślin, natomiast o zjawiskowy wręcz widok na Laurowe Wybrzeże. Liczne sukulenty i inne rośliny egzotyczne są tu raczej dodatkiem i piękną „ramą” dla widoku, który tutaj zobaczycie. Wspaniale widać stąd Półwysep Cap Ferrat. Warto wiedzieć, że w miejscu, w którym obecnie znajduje się ogród, niegdyś stał zamek. Został on rozebrany na rozkaz Ludwika XIV, tak samo jak zamek na Wzgórzu Zamkowym w Nicei. Wstęp do ogrodu jest biletowany, bilet normalny kosztuje 7 Euro, ulgowy 4 Euro. Ogród Egzotyczny jest czynny latem od godziny 9:00 do godz. 19:30, poza sezonem wakacyjnym godziny otwarcia są krótsze.

eze ogród egzotyczny

eze ogród egzotyczny

Eze – miasteczko, w którym mieszkały sławy

Może nie mieszkały, ale przebywały. Z najbardziej znanych nazwisk to Walt Disney i Fryderyk Nietzsche, który tutaj dokończył swoje słynne dzieło „Tako rzecze Zaratustra”. Ścieżka, którą Fryderyk chadzał nad morze obecnie jest szlakiem spacerowym zwanym Ścieżką Nietzschego, którą można zrobić trekking w dół, jeśli macie ochotę napawać się nieco dłużej malowniczymi widokami.

eze lazurowe wybrzeże

Eze znane hotele

Gdy będziecie kluczyć uliczkami Eze, zwróćcie uwagę na szyldy dwóch hoteli Château de la Chèvre d’Or (Pałac Złotej Kozy) i Château Eza Hotel – choć z zewnątrz całkiem niepozorne, w rzeczywistości to luksusowe hotele z gwiazdkowymi restauracjami.

eze hotel Chateau Eza Hotel
Chateau Eza Hotel

Plaża w Eze-sur-Mer 

Jesli będziecie w Eze Village w ciepłe miesiące, warto skusić się na wizytę w Eze-sur-Mer i poplażować. Plaża jest kamienista i dość wąska, natomiast woda jest krystalicznie czysta i ma piękny, lazurowy kolor. Po zwiedzaniu kąpiel w morzu będzie miłym i relaksującym akcentem na koniec ekscytującego dnia.

Eze plaża
Plaża w Eze-sur-Mer

Udanego zwiedzania,

Ewa

Może Cię zainteresować:

Cannes największe atrakcje

Monako co zobaczyć 

Karnawał w Nicei

eze ogród egzotyczny

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *