zima w kazimierzu dolnym

Zima w Kazimierzu Dolnym. Magiczny czas w mieście inspiracji

Kazimierz nad Wisłą bliski jest chyba każdemu. Te rzeźbione kamienice, uliczki, galerie, kawiarenki, dachy kryte gontem, piękne widoki, Wisła jak malowana i nade wszystko atmosfera, artystyczna, odrobinę dekadencka, której próżno szukać gdziekolwiek indziej. To miasto to unikat i nie dziwi już chyba nikogo, że trzeba się tu liczyć z dużą ilością turystów. Dlatego latem w Kazimierzu nie byłam już dawno. Z jednej strony wtedy miasto żyje najbardziej, jest gwarno i wesoło, ale to jednak nie dla mnie. Jesień jest tu spokojna i syci oko cudnymi krajobrazami, ale największy urok miasteczko odpala zimą. Jest nastrojowo, a jak spadnie śnieg robi się magicznie. W grudniu klimatu dodaje rozświetlona choinka i jarmark świąteczny. Jest idealnie, by się zatrzymać z kubkiem gorącej czekolady i chłonąć tę atmosferę. Ale zima w Kazimierzu Dolnym oferuje też wiele przeróżnych atrakcji.

zima w kazimierzu dolnym

zima w kazimierzu dolnym

zima w kazimierzu dolnym

Dla aktywnych

Czy wiedzieliście, że do Kazimierza można się wybrać na narty? Tak, tak, tutaj też można poszaleć na deskach! W odległości kilometra od rynku znajduje się stacja narciarska z wyciągami i całym narciarskim zapleczem. Co więcej, ze szczytu będziecie mogli podziwiać piękny widok na Małopolski Przełom Wisły. Jeśli preferujecie biegówki w okolicy czeka na Was wiele malowniczych tras. Dla dzieci a zresztą i dla Was też frajdą będzie kulig po ośnieżonych okolicach Kazimierza. W ogóle kuligi, jak dla mnie, to jedna z najfajniejszych zimowych atrakcji. Nie wiem skąd ten sentyment, ale uwielbiam moment kiedy śnieg trzeszczy pod płozami sań, co chwila spadają czapy śniegu z drzew, para bucha z końskich nozdrzy, wszędzie jest biało i tylko blask pochodni rozświetla drogę. Nawet jak to piszę, to w mimowolnie w głowie słyszę Skaldów 🙂

Może Cię zainteresować: Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

zima w kazimierzu dolnym

zima w kazimierzu dolnym

zima w kazimierzu dolnym

zima w kazimierzu dolnym

Coś dla ciała, coś dla ducha

Jeśli nie narty to spacery. I tu Kazimierz bije na głowę wszystkie inne miejscowości. Tutaj spacer to przeżycie. Można wzdłuż Wisły, można po wąskich uliczkach i wśród lessowych wąwozów. A później, gdy ręce i nosy zmarzną porządnie koniecznie na obiad do kultowej restauracji U Fryzjera albo ukrytej za zakrętem Zielonej Tawerny. A pod wieczór na rozgrzewającą „Dziwiszówkę” w herbaciarni U Dziwisza . Te miejsca trzeba odwiedzić, spróbować tych smaków i przede wszystkim nie spieszyć się…. Celem wędrówki po mieście mogą być też galerie sztuki, które w Kazimierzu znajdziecie niemalże co krok. W zimowe wieczory panuje w nich wyjątkowa atmosfera. Za dnia punktem obowiązkowym z kolei jest zamek o którym pisał przed wiekami sam Jan Długosz. Zimą widoki z zamku można rozpatrywać w kategorii bajki, choć według mnie jeszcze lepszy widok roztacza się z Góry Trzech Krzyży.

zima w kazimierzu dolnym

zima w kazimierzu dolnym

zima w kazimierzu dolnym

Gdzie się zatrzymać?

Kazimierz pensjonatami stoi. Znajdziecie tu wiele miejsc godnych uwagi. Ale gdybym miała wybrać jedno z nich właśnie na zimowy wypad do Kazimierza lub na ferie mój wybór padłby na położony kilkaset metrów od rynku Folwark Walencja. Moim zdaniem to jeden z najbardziej klimatycznych pensjonatów w Kazimierzu – z gankiem typowym dla staropolskich dworków i rozległym romantycznym ogrodem. Z kameralną restauracją i pyszną, tradycyjną kuchnią. Przyjazny w zasadzie wszystkim – rodzinom z dziećmi, które w ogrodzie mają mnóstwo miejsca, żeby się wyhasać, ale też tym, którzy szukają nastrojowych miejsc na weekend we dwoje. Moją relację z pobytu w Folwarku przeczytacie TUTAJ.

zima w kazimierzu dolnym

zima w kazimierzu dolnym

zima w kazimierzu dolnym

zima w kazimierzu dolnym

Zima w Kazimierzu Dolnym jest wyjątkowa. Znowu zatęskniłam za magicznym, zimowym Kazimierzem. Wy też?

zima w kazimierzu dolnym

zima w kazimierzu dolnym

zima w kazimierzu dolnym
Fot. Mateusz Stachyra

Może Cię zainteresować również: Ferie nad morzem – gdzie pojechać

Przeczytaj też: Wyjątkowe pensjonaty i hotele na Dolnym Śląsku. Top 9 miejsc z klimatem

Sprawdź: Klimatyczne hotele i pensjonaty w Małopolsce

Poznaj: Świetne hotele dla rodzin z dziećmi

Szukasz miejsc na święta? Zobacz: Boże narodzenie oferty hoteli – sprawdź pakiety świąteczne na Boże Narodzenie 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *