co zobaczyć w Krakowie Stare Miasto

Co zobaczyć w Krakowie w weekend?

Weekend w Krakowie. Chyba każdy miał, ma albo będzie miał w planach. I wtedy pojawi się pytanie: Co zobaczyć w Krakowie? Oczywiście, całego Krakowa w dwa dni nie da się zwiedzić, ale można zobaczyć całkiem sporo i co najważniejsze – poczuć wyjątkowy klimat tego miasta. A więc chodźcie, zapraszam Was na spacer po Krakowie.

Co zobaczyć w Krakowie? Weekendowy przewodnik

Jak dojechać do Krakowa?

Zanim przejdę do tego, co zobaczyć w Krakowie, kilka wskazówek co do dojazdu. Jeśli tylko mogę, do Krakowa jeżdżę pociągiem. Podróż samochodem z Warszawy jest absurdalnie długa (może się przeciągnąć nawet do 5 godzin), więc w porównaniu do 3 godzin w pociągu spędzonych przy kawie i prasie, auto to naprawdę słaby wybór. W Krakowie jest też lotnisko, to z kolei dobra opcja dla tych z Was, którzy mieszkają za granicą. Miasto jest dobrze skomunikowane, a jego zabytkową część można zwiedzić pieszo.

Gdzie się zatrzymać w Krakowie?

Jeśli chodzi o hotele, to wybór w Krakowie jest bardzo duży. Ja zawsze zachęcam Was do tego, by wybierać miejsca wyjątkowe i klimatyczne – takie, które sprawią, że pobyt w danym miejscu będziecie wspominać jeszcze milej. Jednym z takich miejsc jest Hotel Unicus Palace  – położony w znakomitej lokalizacji u zbiegu ulicy Floriańskiej i św. Marka, zaledwie 300 metrów od Rynku Głównego. Z Hotelu Unicus Palace w kilka minut dojdziecie do Kościoła Mariackiego i Sukiennic oraz do innych atrakcji miasta. Wnętrza hotelu robią świetne wrażenie – są urządzone komfortowo i elegancko, ale zarazem nowocześnie – bez wątpienia jest to jeden z najpiękniejszych hoteli w całym Krakowie. Do Waszej dyspozycji jest tu 60 przestronnych i bardzo dobrze wyposażonych pokoi i apartamentów. Na terenie hotelu znajduje się również klimatyczna strefa relaksu z basenem, jacuzzi i gabinetem masażu. W hotelowej restauracji skosztujecie znakomitych dań kuchni europejskiej z polskimi akcentami. Rano serwowane są pyszne śniadania. Hotel Unicus Palace to wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa, cieszące się znakomitymi opiniami. Bardzo polecam Wam wybór tego hotelu na weekend w Krakowie.

co zobaczyć w Krakowie Stare Miasto

co zobaczyć w krakowie hotel

co zobaczyć w krakowie restauracja unicus palace

co zobaczyć w Krakowie retsuaracja unicus palace

co zobaczyć w krakowie restauracja

co zobaczyć w krakowie basen hotel

co zobaczyć w krakowie pokój w hotelu

kraków co zobaczyć stare miasto

Tyle tytułem wstępu, przechodzimy do sedna sprawy, czyli odpowiedzi na pytanie: Co zobaczyć w Krakowie?

Kraków – co zobaczyć?

Kościół Mariacki

Zwiedzanie Krakowa można zacząć w tym miejscu. Kościół Mariacki to jeden z najznakomitszych zabytków Krakowa i Polski. Znajduje się jeden z najpiękniejszych gotyckich ołtarzy – Ołtarz Wielki autorstwa Wita Stwosza. Z dwiema, charakterystycznymi wieżami różnej długości wiąże się pewna legenda. Głosi ona, że budową kościoła zajmowali się dwaj bracia – wieża starszego wzrastała bardzo szybko, w przeciwieństwie do wieży młodszego. Ten, w akcie zazdrości, postanowił zasztyletować brata. Gdy uświadomił sobie, jak strasznego dopuścił się czynu, z rozpaczy rzucił się z wieży. Sztylet został umieszczony w bramie sukiennic, jako przestroga dla mieszkańców Krakowa. Z Kościoła Mariackiego co godzinę dochodzi charakterystyczna melodia hejnału mariackiego granego na trąbce. Jeśli chcecie zobaczyć Kraków z innej perspektywy, udajcie się na szczyt wieży, skąd roztacza się panorama miasta.
co zobaczyć w krakowie kościół mariacki

Sukiennice

Ich nazwa pochodzi od sprzedawanego tu niegdyś sukna. Dziś w tym charakterystycznym budynku z arkadami znajduje się pasaż handlowy, w którym sprzedawane są różnego rodzaju pamiątki. Na piętrze znajduje się Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku, a tuż obok Sukiennic znajduje się wejście do podziemnego muzeum Rynku, do którego zdecydowanie warto iść.

zwiedzanie krakowa sukiennice

Podziemne Muzeum Rynku w Krakowie

Pod powierzchnią Rynku w Krakowie istnieje unikatowy pod względem ekspozycyjnym i poznawczym park archeologiczny. Osiem metrów pod ziemią na przestrzeni sześciu tysięcy mkw. zobaczycie niespotykany w Europie przekrój średniowiecznego miasta. Podziemne Muzeum w Krakowie robi ogromne wrażenie – setki zabytków współistnieją z nowoczesną ekspozycją multimedialną. Bardzo ciekawe miejsce, wygospodarujcie czas i odwiedźcie koniecznie. Bilety warto zarezerwować wcześniej.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Szopki Krakowskie

Jeśli planujecie zwiedzanie Krakowa w zimie,  koniecznie zaplanujcie odwiedzenie czasowej wystawy przepięknych i każdego roku innych Szopek Krakowskich.  Miniaturowe, precyzyjnie wykonane mechanizmy, które nawiązują do historii, tradycji i architektury Krakowa niezmiennie robią duże wrażenie. Spacerując po mieście będziecie mogli zauważyć, że szopki są również porozmieszczane w różnych miejscach miasta, np. w restauracjach, księgarniach, ulicach czy placach. W tym roku pokonkursowa (to już 77-ty konkurs, organizowany od 1937 roku) wystawa  Szopek zlokalizowana jest w Celestacie przy ul. Lubicz 16. Wystawa potrwa do 23 lutego. W Celestacie mieści się oddział Muzeum Krakowa, w którym obejrzycie wiele innych czasowych i stałych interesujących wystaw. Sprawdźcie stronę muzeum przed przyjazdem do Krakowa.

zwiedzanie Krakowa szopki krakowskie

co warto zobaczyć w krakowie szopka krakowska

Mały Rynek

Mniej znany i uczęszczany plac, przy którym będziecie mogli podziwiać kilkusetletnie kamienice. Najlepiej z dobrą kawą w dłoni.

Collegium Maius

Najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego kryjący wyjątkowej urody podwórko z arkadami. Perełka.

Zamek Królewski na Wawelu

Historyczna siedziba polskich władców jest na pewno ważnym punktem podczas zwiedzania Krakowa. Zamek Królewski na Wawelu liczy ponad 7000 m2 powierzchni, przez lata był wielokrotnie niszczony i rozbudowywany. Dokładne zwiedzanie zamku i wystaw zajmie wiele godzin, można jednak podejść do tematu selektywnie i wybrać tylko interesujące Was wystawy. Dziedziniec zamku jest dostępny bezpłatnie, jeśli macie w planach inne zabytki Krakowa i nie dysponujecie zbyt dużą ilością czasu, przyjdźcie tu, by z bliska podziwiać budowlę. Dziedziniec szczególnie pięknie wygląda późną wiosną, gdy jest pięknie ukwiecony.

Może Cię zainteresować: NAJWIĘKSZE ATRAKCJE WROCŁAWIA

co warto zobaczyć w Krakowie zamek wawel
co zobaczyć w Krakowie wawel

Planty

Czyli najpopularniejszy park w Krakowie. Założono go w 1822 roku w miejscu dawnej fortyfikacji zamku, obejmując koryto fosy. Planty podzielone są na 8 ogrodów, mają ok. 4 km długości i rozciągają się na powierzchni 21 ha. Wyjątkowo piękna jest aleja wiodąca od ul. Franciszkańskiej w kierunku wzgórza wawelskiego. Jeśli znajdziecie się na plantach przy wylocie na ul. Wiślaną zwróćcie uwagę na 130-letni platan, który tu rośnie. Przyjemne miejsce na spacer, gdy zapragniecie odpocząć i być bliżej natury.

Kazimierz

Co zobaczyć w Krakowie? Oczywiście Kazimierz, czyli starą żydowską dzielnicę. Kazimierz jest miejscem szczególnym nie tylko na mapie Krakowa, ale na mapie całej Polski. Panuje tu specyficzny klimat, jest mnóstwo ciekawych restauracji, kawiarni, sklepików, zakładów rzemieślniczych i rękodzielniczych. Cały czas na ulicach są widoczne szyldy: „Aron Weinberg Wyroby Galanteryjne”, „Stanisław Nowak Sklep Spożywczy”, „Holcer Stolarz”. Kazimierz jest bardzo modny, bawią się tu turyści z całego świata, od wiosny do jesieni dzielnica tętni życiem do późnych godzin nocnych, a w weekendowe poranki przechodnie na ulicach pojawiają się nie wcześniej niż o godzinie 9 😊 Nie polecam Wam Kazimierza jako miejsce na nocleg, bo hałas w nocy zdecydowanie przekracza normy, tak do około 2 nad ranem. Gdy będziecie chodzić po Kazimierzu nie zapomnijcie przespacerować się ulicą Józefa i wstąpić do pubu „Stajnia”, gdzie jest niesamowity ogródek!

co zobaczyć w Krakowie Kazimierz

Dzielnica Podgórze i kolorowe schody

Podgórze znajduje się po drugiej stronie Wisły od Kazimierza. Bardzo ładna dzielnica z przyjemnymi uliczkami. Jeśli traficie na Podgórze, to przy ulicy Tatrzańskiej znajdziecie nietypowe, kolorowe schody na których wypisane są różne cytaty. Z Szymborskiej, Leca ale i Taty Muminka też 😊 Taka ciekawostka.

Mam nadzieję, że dzięki temu przewodnikowi, łatwo będziecie mogli odpowiedzieć na pytanie: Co zobaczyć w Krakowie w weekend? Oczywiście na zwiedzanie Krakowa warto poświęcić znacznie więcej czasu, bo ciekawych miejsc jest tu mnóstwo, ale jeśli wybieracie się na weekend, to zobaczenie tych wymienionych we wpisie, z pewnością wypełni Wam cały czas. Mam nadzieję, że dzięki temu przewodnikowi Wasz weekend w Krakowie będzie bardzo udany! Dajcie znać jakie miejsca w Krakowie warto zobaczyć Waszym zdaniem, jestem ciekawa Waszych wskazówek.

Pozdrowienia,
Ewa

PRZECZYTAJ TAKŻE: CO TRZEBA ZOBACZYĆ W GDYNI

ZOBACZ KONIECZNIE: CO WARTO ZOBACZYĆ W SOPOCIE

SPRAWDŹ TAKŻE: CO ZOBACZYĆ W POZNANIU

SZUKASZ CIEKAWYCH HOTELI? SPRAWDŹ KONIECZNIE MOJĄ RELACJĘ Z HOTELU MIKOŁAJKI

POZNAJ!  NAJPIĘKNIEJSZE HOTELE SPA W POLSCE 

SPRAWDŹ GDZIE SĄ NAJLEPSZE HOTELE W GÓRACH DLA RODZIN Z DZIEĆMI

atrakcje Krakowa stare miastoFot.: archiwum własne, pixabay.com, Hotel Unicus Palace

Partnerem wpisu „Co zobaczyć w Krakowie w weekend” jest Hotel Unicus Palace.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *