sarnia skała

Sarnia Skała – szlak przez Dolinę Białego, Czerwoną Przełęcz, Dolinę Strążyską

Sarnia Skała to świetny cel wędrówek z Zakopanego. Na szczyt Sarniej Skały prowadzi kilka szlaków, które gwarantują piękne widoki o każdej porze roku. Aczkolwiek największa nagroda, czyli imponujący widok na Zakopane i panoramę Tatr z Giewontem na czele, czeka najwytrwalszych – tych, którzy dotrą na szczyt Sarniej Skały, czyli na 1377 m n.p.m. My wybraliśmy się na Sarnią Skałę podczas naszego ostatniego pobytu w Zakopanem. Na miejscu zastały nas widoki iście zimowe, choć był to początek kwietnia. Zapraszam na wspólną wędrówkę!

dolina białego szlak na sarnią skałę

Sarnia Skała – jakimi szlakami można tu dotrzeć z Zakopanego?

Na Sarnią Skałę można dotrzeć kilkoma szlakami. Najbardziej popularne trasy to:
1. Dolina Białego – Sarni Wodospad – Czerwona Przełęcz – Sarnia Skała (4,3 km)
2. Dolina Strążyska – Polana Strążyska – Czerwona Przełęcz – Sarnia Skała (3,7 km)
3. Kuźnice – Polana Kalatówki – Czerwona Przełęcz – Sarnia Skała (4,5 km)
Wędrówka na Sarnią Skałę może tez przybrać postać pętli:
4. Pętla 1: Dolina Białego – Sarnia Skała – Dolina Strążyska (7,6 km)
5. Pętla 2: Dolina Strążyska – Sarnia Skała – Dolina Białego (7,6 km)
Jak widzicie Sarnia Skała może być celem wędrówek różnymi szlakami, można więc wędrować tu wielokrotnie i za każdym razem odkrywać coś nowego. My wybraliśmy trasę Doliną Białego, która okazała się fantastyczną, choć dość męczącą, w sumie ponad czterogodzinną wycieczką w góry.

biały potok w dolinie białego

Sarnia Skała – zaczynamy wędrówkę

Jeśli zdecydujecie się na rozpoczęcie wędrówki w Dolinie Białego, najlepiej zaparkujcie samochód w okolicy Wielkiej Krokwi.

wielka krokiew zakopane

Im bliżej wejścia na skocznię, tym korzystniej. Tutaj bowiem znajduje się wejście na ścieżkę, którą należy przejść około 900 metrów, aby dotrzeć do wejścia do Doliny Białego. Wyglądajcie strzałek, które pokierują Was na właściwą ścieżkę. Wyglądają one tak.

szlak na sarnią skałę z doliny białego drogowskazy

dolina białego wejście przy wielkiej krokwi

Dalej przechodzimy obok skoczni, kilkaset metrów wzdłuż lasu, alej wzdłuż potoku, aż docieramy do kasy TPN, kupujemy bilety i wchodzimy do Doliny Białego.

Sarnia Skała – szlak Doliną Białego do Sarniego Wodospadu

Dolina Białego to jeden z najpiękniejszych szlaków w Tatrach. Cała dolina jest objęta ochroną ścisłą, dzięki czemu można obserwować tu naturalnie zachodzące procesy przyrodnicze. Na pewno ciekawi Was skąd wzięła się charakterystyczna nazwa doliny. Wieść niesie, że od białej piany, która powstaje na wodach Białego Potoku, który wartko płynie dnem doliny. Spadek potoku średnio wynosi ok 187 m/km a maksymalnie nawet 212 m/km, co powoduje nie tylko tworzenie się piany, lecz także charakterystycznych kotłów wirowych, które są drążone przez leżące na dnie skały wprawiane w ruch przez płynącą wodę.

dolina białego szlak na sarnią skałę

Doliną Białego na Szczyt Sarniej Skały została wytyczona ścieżka przyrodnicza im. Prof. Stanisława Sokołowskiego, który był inicjatorem powstania Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dolinę warto odwiedzić o każdej porze roku – zimą Dolina Białego przeistacza się w bajkową krainę, wiosną i latem zachwyca bujną roślinnością i kwitnącymi kwiatami. Jesienią, kiedy rosnące tu licznie buki zaczynają przyoblekać się we wszystkie odcienie czerwieni, pomarańczy i złota, Dolina Białego również jest bardzo malowniczym miejscem wędrówek.

Planujesz wypad do Zakopanego? Sprawdź te hotele: Hotele w Zakopanem i okolicach – TOP miejsca z klimatem

roślinność tatry kwiecień
Kwietniowe „przebłyski” wiosny 🙂

Pierwszym punktem, który może stanowić cel naszej wyprawy może być Sarni Wodospad, który znajduje się ok 1,4 km od wejścia na szlak i mniej więcej w 1/3 drogi na Sarnią Skałę. Jeśli zdecydujecie się iść dalej – przy wodospadzie przejdźcie przez mostek i skierujcie się w prawo na żółty szlak.

sarni wodospad dolina białego
Sarni Wodospad.

Sarnia Skała – trasa od Sarniego Wodospadu do Czerwonej Przełęczy

Za Sarnim Wodospadem szlak wiedzie w dużej mierze przez piękny las iglasty. Ścieżka jest bardziej wymagająca, jest bardziej stromo, więc trzeba być przygotowanym na większy wysiłek.

szlak na sarnią skałę przez las

dolina białego szlak na sarnią skałę

Na skrzyżowaniu szlaków skręcamy w prawo i wędrujemy dalej czarnym szlakiem. Wychodząc z lasu zaskakują nas widoki na wyższe partie gór, czujemy, że jesteśmy wyżej niż nam się wydawało.

Planujesz rodzinny wypad w góry? Poznaj najlepsze hotele w górach dla rodzin !

szlak na sarnią skałę widoki
Takie widoki oznaczają, że do Czerwonej Przełęczy już niedaleko.

Dochodzimy do Czerwonej Przełęczy (1303 m n.p.m.) gdzie znajdują się ławeczki – to dobre miejsce na postój i zebranie sił na ostatni i najbardziej wymagający odcinek trasy. Dodam jeszcze, że nazwa „Czerwona Przełęcz” ma pochodzi od brunatnej barwy podłoża, która świadczy o obecności w niej związków żelaza – w ciepłe miesiące będziecie mogli to zaobserwować.

kierunkowskazy na sarnią skałę
Kierunkowskazy na Czerwonej Przełęczy.

Z przełęczy można pójść w dwie strony – na Sarnią Skałę lub do Doliny Strążyskiej. Sarnia Skała już blisko, czeka Was jeszcze kwadrans spaceru, ale trzeba się trochę wysilić, żeby tam dojść. Zimą raczki bardzo wskazane, oj bardzo!

Sarnia Skała – ostatni odcinek trasy na Sarnią Skałę

Odcinek od skrzyżowania tras na Czerwonej Przełęczy do Sarniej Skały jest najbardziej wymagający. Zimą można tu wejść bez raczków, ale jest ciężko, zwłaszcza na ostatnich kilkunastu metrach – tutaj sprawę ratują tylko wystające korzenie, trzymając się których jedynie można zachować równowagę i nie zjechać w dół. Trzeba też przepuszczać osoby idące z góry, ponieważ wymijanie na tym odcinku jest niemożliwe. Tak więc jeśli wybieracie się na Sarnią Skałę, kiedy jest śnieg przygotujcie się dobrze do tego, żeby nie musieć odpuścić na samym końcu trasy.

Jeśli wolisz łatwiejsze trasy, przeczytaj ten wpis: Dolina Kościeliska – Schronisko na Hali Ornak

Sarnia skała podejście z czerwonej przełęczy
To początkowy fragment podejścia z Czerwonej Przełęczy na Sarnią Skałę. Na ostatnich metrach nie było możliwości bezpiecznego fotografowania, więc musicie mi uwierzyć na słowo 🙂

Wysiłek jednak będzie nagrodzony! Po wejściu na szczyt (1377 m n.p.m.) czekają Was wspaniałe widoki na panoramę Tatr Zachodnich i położone w kotlinie Zakopane. Zobaczycie fragment Czerwonych Wierchów i inne, bardziej odległe szczyty Tatr Zachodnich, m.in. Kominiarski Wierch. Z drugiej strony możemy dostrzec otoczenie Hali Gąsienicowej, Beskidy, Gorce.

sarnia skała

sarnia skała widok na zakopane
Widok na Zakopane z Sarniej Skały.

sarnia skała widok na Zakopane

sarnia skała szczyt

sarnia skała tatry zachodnie

Jeśli pogoda będzie sprzyjać, zobaczycie również Giewont z imponującą 600-metrową północną ścianą – niestety nam się to nie udało – gdy weszliśmy na Sarnią Skałę górę przykryły chmury. Sarnia Skała to dobre miejsce, by odpocząć i posilić się przed drogą powrotną. Jeśli będziecie szli na Sarnią Skałę Doliną Białego i tą samą trasą będziecie wracać, zaopatrzcie się w prowiant, bo drodze nie ma schroniska.

Polecane hotele w Małopolsce? Sprawdź ten wpis: Hotele w Małopolsce 

sarnia skała widoki ze szczytu

sarnia skała widoki tatry

Na koniec dodam jeszcze że Sarnia Skała jest znana również wśród obcokrajowców – na szczycie spotkaliśmy Chińczyków, Hiszpanów i Brytyjczyków. Tak więc można powiedzieć, że Sarnia Skała to szczyt znany wśród miłośników Tatr na całym świecie 😊

Inne piękne szlaki w Tatrach? Przeczytaj: Hala Kondratowa – z Kuźnic przez Polanę Kalatówki

widoki z sarniej skały

Sarnia Skała – powrót do Zakopanego

Gdy po zejściu z Sarniej Skały dotrzecie do Czerwonej Przełęczy możecie zdecydować czy wracacie Doliną Strążyską czy Doliną Białego. Jeśli wybierzecie powrót Doliną Strążyską to na trasie będziecie mijali Herbaciarnię Parzenicę, gdzie można zaplanować ciepły posiłek. Jeśli zaparkowaliście auto pod Wielką Krokwią, po wyjściu z Doliny Strążyskiej czeka Was jeszcze blisko 3 kilometrowy spacer Drogą pod Reglami do auta – dlatego tę trasę polecam, jeśli macie jeszcze zapas sił.

Dokładny opis Doliny Strążyskiej znajdziecie w tym wpisie: Dolina Strążyska – Wodospad Siklawica

sarnia skała tatry

Niezależnie którą trasę spaceru wybierzecie Sarnia Skała jest wspaniałym celem górskich wędrówek o każdej porze roku.
Dajcie znać, czy dotarliście na Sarnią Skałę i jakimi szlakami tam szliście.
Pozdrawiam serdecznie,
Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *