Wycieczka z Kuźnic przez polanę Kalatówki na Halę Kondratową to pomysł na przyjemną, niemęczącą, około 1,5 godzinną wędrówkę, która gwarantuje piękne widoki. Jeśli macie trzy godziny i chcielibyście spędzić je aktywnie, to Hala Kondratowa będzie świetnym pomysłem na wykorzystanie tego czasu. Będzie to również dobra trasa dla początkujących wędrowców. Po drodze są dwa schroniska, więc będzie też okazja, żeby napić się i posilić. Zapraszam Was na wirtualny spacer trasą: Kuźnice – Polana Kalatówki – Hala Kondratowa. Zobaczcie jakie widoki czekają Was po drodze i czego będziecie mogli spodziewać się na szlaku.
Kuźnice – Polana Kalatówki – Hala Kondratowa
Kuźnice – tu zaczynamy wędrówkę
Wejście na szlak na Polanę Kalatówki znajduje się w Kuźnicach. Nie ma tu parkingu, więc najlepiej zostawić auto w okolicy skoczni narciarskich w Zakopanem, dojść do ronda Jana Pawła II, skąd kursują busy do Kuźnic. Bilet za osobę kosztuje 4 zł. Przejażdżka do Kuźnic trwa kilka minut, więc po chwili będziecie na miejscu. Żeby wejść na szlak należy odbić od stacji kolejki na Kasprowy Wierch w lewo i kierować się zgodnie z oznaczeniami. Wchodzimy na niebieski szlak prowadzący na Kalatówki a następnie na Halę Kondratową.
Kuźnice – Polana Kalatówki. Czas przejścia: około 35-40 minut.
Z Kuźnic ruszamy szlakiem na Polanę Kalatówki. Trasa jest kamienista, zimą kamienie przykryte są grubą warstwą śniegu, więc wbrew pozorom idzie się wygodniej. Niestety, od wiosny do jesieni nie jest to trasa dla rodziców z dziećmi w wózkach – kamienie są zbyt wystające i nawet najlepszy wózek terenowy tu raczej nie przejedzie. Tuż za kasą Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie należy kupić bilet, następuje rozwidlenie tras. Prawa trasa, szersza, jest bardziej stroma. Lewa, węższa, prowadzi nieco w dół i kusi łatwością. Jednakże zdecydowana większość osób wybiera prawą trasę nie bez powodu – tędy dojdziecie do schroniska na Kalatówkach. Lewa trasa prowadzi dołem polany i później, żeby dojść do schroniska należy pokonać męczące podejście. Spod schroniska są też lepsze widoki, więc polecam Wam pójście prawą odnogą szlaku.
Polana Kalatówki
Na Polanie Kalatówki znajduje się Hotel Górski, jest tu też wyciąg narciarski. Warto dodać, że na Kalatówkach istniał pierwszy w polskich Tatrach ośrodek narciarski i w 1910 r. odbyły się tu pierwsze w Tatrach zawody narciarskie. Organizowano tutaj slalomy, zjazdy, a nawet skoki narciarskie.
Sprawdź polecane hotele w Zakopanem i okolicach
Przed hotelem rozstawione są ławy, gdzie można usiąść i posilić się. W okienku można kupić kilka podstawowych dań na wynos oraz ciepłe i zimne napoje. Na Kalatówkach wiosną kwitną krokusy, więc wiosną polana przyciąga rzesze turystów. O tym, gdzie w okolicach Zakopanego kwitną krokusy przeczytacie w tym wpisie: Krokusy w Zakopanem – gdzie kwitną krokusy w Tatrach.
Polana Kalatówki – Hala Kondratowa. Czas przejścia: około 40-45 minut
Z Kalatówek na Halę Kondratową idziemy węższym szlakiem, prowadzącym w dużej mierze przez las. Trasa jest bardzo przyjemna i niezbyt męcząca, jedynie w połowie drogi znajduje się bardziej wymagający odcinek związany z przewężeniem szlaku. Zimą jest tu ślisko, więc polecam zabrać ze sobą raczki.
Hala Kondratowa będzie też świetnym celem wyprawy na biegówkach – są tu specjalne trasy, wyznaczone dla osób uprawiających ten sport. Hala Kondratowa powita nas po około 40 minutach spaceru imponującym widokiem na Suchy Wierch Kondracki i Przełęcz pod Kondracką Kopą.
Hala Kondratowa
Hala Kondratowa położona na wysokości 1333 m n. p. m. jest miejscem wspaniałym widokowo, ale dla wielu stanowi bazę wypadową do dalszych wędrówek po Tatrach zachodnich, m.in. na Giewont. Hala Kondratowa jest również znana z tego, że znajduje się tutaj najmniejsze z tatrzańskich schronisk – z dwudziestoma miejscami noclegowymi w trzech pokojach: w tym dwoma 6-osobowymi i jednym 8-osobowym.
Planujesz rodzinny wypad w góry? Sprawdź koniecznie najlepsze hotele w górach dla rodzin
Niegdyś Hala Kondratowa była miejscem wypasu owiec i krów, kiedyś przestrzeń ta była również zabudowana szałasami, bacówkami i szopami. Teraz Hala Kondratowa zachwyca niczym niezmąconą przestrzenią z imponującymi widokami na Tatry. W tym miejscu czuje się potęgę gór, tylko spójrzcie.
Powrót z Hali Kondratowej do Kuźnic nie zajmie Wam więcej niż godzinę. Jeśli będziecie mieć czas, możecie przy okazji wjechać koleją linową na Kasprowy Wierch.
Z pozdrowieniami,
Ewa
Przeczytaj też moje inne wpisy o szlakach w Tatrach: