krokusy w zakopanem

Krokusy w Zakopanem – kiedy i gdzie kwitną krokusy w Tatrach?

Wieść niesie, że krokusy w Zakopanem lada dzień zaczną kwitnąć!  A kiedy kwitną krokusy to znaczy, że wiosna przyszła na dobre. Niektórzy cały rok czekają na okres ich kwitnienia, który przypada na koniec marca i początek kwietnia – i nie ma się co dziwić, bo fioletowe dywany wyglądają przepięknie! Nie od dziś wiadomo, że najpiękniejsze krokusy w Tatrach kwitną w Zakopanem i okolicach. Krokusy w Zakopanem to widok, który trzeba zobaczyć choć raz w życiu! Kwiaty te kwitną krótko – dwa do trzech tygodni w roku, więc czasu na ich podziwianie jest niewiele. Pakujcie walizki!

krokusy w zakopanem

krokusy w zakopanem

Gdzie kwitną najpiękniejsze krokusy w Tatrach?

Jeśli będziecie wybierać się w Tatry na poszukiwanie kwitnących krokusów, to numerem jeden na liście z pewnością będzie Polana Chochołowska w Dolinie Chochołowskiej. Przepiękny, ogromny krokusowy dywan co roku przyciąga tysiące turystów. Kwiaty na tle gór wyglądają przepięknie! Jest jeden minus tej wyprawy – tłumy. Niezależnie jednak od liczby turystów, krokusy w Zakopanem niezmiennie kojarzyć się będą z Polaną Chochołowską. Zastanówcie się jednak czy na pewno chcecie oglądać krokusy w najbardziej oblegane weekendy… Krokusy w Zakopanem to nie tylko Polana Chochołowska – warto zboczyć z najbardziej uczęszczanych tras, zwłaszcza w soboty i niedziele.

W 2024 roku na szczyt kwitnienia krokusów przypadają Święta Wielkanocne. Tutaj znajdziecie: bardzo kreatywne i pełne atrakcji pakiety hotelowe na święta wielkanocne.  Jeśli planujecie wyjazdy na Wielkanoc albo zostajecie w domu i potrzebny Wam zastrzyk gotówki na święta, koniecznie sprawdźcie poradnik Vivus Pożyczka na Wielkanoc. Może się przydać! 

krokusy w tatrach

Krokusy w Zakopanem – inne miejsca, gdzie zobaczycie krokusy

Warto poszukać również innych miejsc gdzie kwitną krokusy. Kwiaty te kwitną też na Kalatówkach, w Dolinie Kościeliskiej, przy drodze pod Reglami, na Polanie Olczyskiej, Polanie Kopieniec. Znajdziecie je również w wielu innych miejscach w przydrożnych polanach i w niewielkich dolinach. Ja odkryłam przepiękną krokusową polanę zupełnie przypadkowo, w drodze na Gubałówkę 😊 Zanim wybierzecie się w góry bądźcie na bieżąco z komunikatami Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Kliknij i poznaj najlepsze hotele w Zakopanem – TOP miejsca na weekend i dłuższy pobyt!

krokusy zakopane

Krokusy są pod ochroną – nie niszczcie kwiatów!

To bardzo ważne, abyśmy wszyscy zadbali o to, aby co roku można było podziwiać krokusy w Zakopanem i w Tatrach. Wejście na polanę pomiędzy kwiaty jest bardzo kuszące – najlepiej podziwiać je z odległości, ale jeśli zdecydujecie się podejść bliżej, zachowajcie wielką ostrożność. Po pierwsze uważajcie, aby nie deptać kwiatów, a po drugie – pamiętajcie, że nie wolno ich zrywać. Zachowajmy piękno przyrody w nienaruszonej formie. Tatrzański krokus to tak naprawdę szafran spiski – to bardzo sprytny kwiat. Kiedy w czasie kwitnienia spadnie śnieg – co nie jest w Tatrach w marcu i kwietniu niczym niezwykłym – kwiaty, które nie zostały jeszcze zapylone zwijają się w pąki, a gdy śnieg stopnieje znów się rozwijają. Zapylone kwiaty, gdy zostaną pokryte śniegiem, niszczą się – ale nie przeszkadza to krokusom w rozwinięciu nasion. Z warunkami naturalnymi szafran spiski radzi sobie zatem doskonale – jedynym wrogiem, który może go zniszczyć jest tylko człowiek.

Szukasz krótszej trasy na wędrówkę? Sprawdź ten wpis: Dolina Strążyska – malowniczy spacer do Wodospadu Siklawica

Przeczytaj koniecznie: Dolina Kościeliska w Zakopanem – wędrówka do schroniska na Hali Ornak

krokusy w tatrach

krokusy w zakopanem

Po drodze w Tatry możecie zwiedzić Kraków:
Co warto zobaczyć w Krakowie

Jeśli interesują Was znakomite hotele – zobaczcie również:
Najlepsze hotele nad morzem
Świetne SPA na Mazurach
Znakomite hotele SPA w Polsce
Super hotele dla rodzin z dziećmi

Jeśli kochacie kwiaty zobaczcie:
Park Keukenhof w Holandii

Z pozdrowieniami,
Ewa

Współpraca płatna: Vivus

zakopane krokusy

krokusy w zakopanem

2 comments

  1. W sumie to aż dziwne, że sprytni górale nie wymyślili jakiegoś corocznego święta krokusa. Ten piękny kwiat pozostaje marketingowo niewykorzystany, ale może to i dobrze dla tatrzańskiej przyrody 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *