krokusy w zakopanem

Krokusy w Zakopanem – kiedy i gdzie kwitną krokusy w Tatrach?

Wieść niesie, że krokusy w Zakopanem lada dzień zaczną kwitnąć!  A kiedy kwitną krokusy to znaczy, że wiosna przyszła na dobre. Niektórzy cały rok czekają na okres ich kwitnienia, który przypada na koniec marca i początek kwietnia – i nie ma się co dziwić, bo fioletowe dywany wyglądają przepięknie! Nie od dziś wiadomo, że najpiękniejsze krokusy w Tatrach kwitną w Zakopanem i okolicach. Krokusy w Zakopanem to widok, który trzeba zobaczyć choć raz w życiu! Kwiaty te kwitną krótko – dwa do trzech tygodni w roku, więc czasu na ich podziwianie jest niewiele. Pakujcie walizki!

krokusy w zakopanem

krokusy w zakopanem

Gdzie kwitną najpiękniejsze krokusy w Tatrach?

Jeśli będziecie wybierać się w Tatry na poszukiwanie kwitnących krokusów, to numerem jeden na liście z pewnością będzie Polana Chochołowska w Dolinie Chochołowskiej. Przepiękny, ogromny krokusowy dywan co roku przyciąga tysiące turystów. Kwiaty na tle gór wyglądają przepięknie! Jest jeden minus tej wyprawy – tłumy. Niezależnie jednak od liczby turystów, krokusy w Zakopanem niezmiennie kojarzyć się będą z Polaną Chochołowską. Zastanówcie się jednak czy na pewno chcecie oglądać krokusy w najbardziej oblegane weekendy… Krokusy w Zakopanem to nie tylko Polana Chochołowska – warto zboczyć z najbardziej uczęszczanych tras, zwłaszcza w soboty i niedziele.

krokusy w tatrach

Krokusy w Zakopanem – inne miejsca, gdzie zobaczycie krokusy

Warto poszukać również innych miejsc gdzie kwitną krokusy. Kwiaty te kwitną też na Kalatówkach, w Dolinie Kościeliskiej, przy drodze pod Reglami, na Polanie Olczyskiej, Polanie Kopieniec. Znajdziecie je również w wielu innych miejscach w przydrożnych polanach i w niewielkich dolinach. Ja odkryłam przepiękną krokusową polanę zupełnie przypadkowo, w drodze na Gubałówkę 😊 Zanim wybierzecie się w góry bądźcie na bieżąco z komunikatami Tatrzańskiego Parku Narodowego.

krokusy zakopane

Krokusy są pod ochroną – nie niszczcie kwiatów!

To bardzo ważne, abyśmy wszyscy zadbali o to, aby co roku można było podziwiać krokusy w Zakopanem i w Tatrach. Wejście na polanę pomiędzy kwiaty jest bardzo kuszące – najlepiej podziwiać je z odległości, ale jeśli zdecydujecie się podejść bliżej, zachowajcie wielką ostrożność. Po pierwsze uważajcie, aby nie deptać kwiatów, a po drugie – pamiętajcie, że nie wolno ich zrywać. Zachowajmy piękno przyrody w nienaruszonej formie. Tatrzański krokus to tak naprawdę szafran spiski – to bardzo sprytny kwiat. Kiedy w czasie kwitnienia spadnie śnieg – co nie jest w Tatrach w marcu i kwietniu niczym niezwykłym – kwiaty, które nie zostały jeszcze zapylone zwijają się w pąki, a gdy śnieg stopnieje znów się rozwijają. Zapylone kwiaty, gdy zostaną pokryte śniegiem, niszczą się – ale nie przeszkadza to krokusom w rozwinięciu nasion. Z warunkami naturalnymi szafran spiski radzi sobie zatem doskonale – jedynym wrogiem, który może go zniszczyć jest tylko człowiek.

krokusy w tatrach

krokusy w zakopanem

Gdzie się zatrzymać w Zakopanem? To miejsce warto odwiedzić!

Jeśli jesteście stałymi gośćmi na moim blogu, to wiecie, że chętnie polecam hotele, które gwarantują doskonały wypoczynek. Takim miejscem w Zakopanem jest Hotel Aquarion, niedaleko którego odnajdziecie również krokusowe polany 😊 To doskonała baza wypadowa do wyprawy w Tatry – świetny hotel SPA z wieloma atrakcjami dla dzieci. A przecież wyprawa na krokusy to wspaniała przygoda dla najmłodszych i znakomity pomysł na czas aktywnie spędzony z rodziną. Elementem wyróżniającym Hotel Aquarion na tle innych hoteli w Zakopanem jest połączenie budynku hotelowego z zakopiańskim Aquaparkiem. Zjeżdżalnie, dzika rzeka, duży basen będą jak w sam raz na relaks po wycieczce po Tatrach. W kwietniu bywa chłodno, dlatego polecam Wam na rozgrzanie hotelowe sauny i basen termalny z widokiem na Tatry. Znakomita i różnorodna kuchnia Hotelu Aquarion zadowoli nawet wybrednych smakoszy. Oglądanie krokusów w Zakopanem w połączeniu z wypoczynkiem w hotelu SPA dla rodzin – czyż można sobie wymarzyć piękniejszy weekend w Tatrach?

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Hotelu Aquarion, przeczytajcie moją relację z pobytu: Hotel Aquarion w Zakopanem

hotel aquarion basen

hotel aquarion pokój

hotel w zakopanem

hotel aquarion pokój zabaw

aquapark zakopane

Po drodze w Tatry możecie zwiedzić Kraków:
Co warto zobaczyć w Krakowie

Jeśli interesują Was znakomite hotele – zobaczcie również:
Najlepsze hotele nad morzem
Świetne SPA na Mazurach
Znakomite hotele SPA w Polsce
Super hotele dla rodzin z dziećmi

Jeśli kochacie kwiaty zobaczcie:
Park Keukenhof w Holandii

Z pozdrowieniami,
Ewa

zakopane krokusy

krokusy w zakopanem

Współpraca: Hotel Aquarion

2 comments

  1. W sumie to aż dziwne, że sprytni górale nie wymyślili jakiegoś corocznego święta krokusa. Ten piękny kwiat pozostaje marketingowo niewykorzystany, ale może to i dobrze dla tatrzańskiej przyrody 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *