Santana Madera

Santana na Maderze – najbardziej bajkowe miasteczko na wyspie

Santana na Maderze to miasteczko, które każdy, kto przybywa na wyspę, powinien zobaczyć. Charakterystyczne, małe chatki kryte strzechą, okolone kwietnymi ogródkami, stały się wręcz znakiem rozpoznawczym Madery. Domki w rzeczywistości wyglądają jeszcze bardziej uroczo niż na zdjęciach, które na pewno zobaczycie w przewodnikach, na blogach czy Instagramie (o tak, Santana na Maderze to bardzo instagramowe miejsce 😊). Chatki w Santana faktycznie wyglądają jakby były przeniesione z jakiejś uroczej bajki, choć wyobraźcie sobie, że niektóre domki w Santana po dzień dzisiejszy są zamieszkiwane przez mieszkańców miasteczka. Żeby je znaleźć trzeba nieco zagłębić się w wąskie uliczki Santany. We wnętrzach tych domków, które są najbardziej znane i które zobaczycie w centrum miejscowości, znajdują się różnego rodzaju sklepiki z pamiątkami, a w najpiękniejszym z nich jest kwiaciarnia.

sanatana na Maderze
Najładniejszy z domków, w którym znajduje się kwiaciarnia 🙂

Santana na Maderze – miasteczko z tradycyjnymi domkami

Chatki w miasteczku Santana są typowe dla zabudowy północno-wschodniej części Madery. Domki w Santana wznoszono z kamieni i drewna. Budynki miały bardzo prostą konstrukcję – zwykle na parterze była jedna izba oraz mała kuchnia, na piętrze zaś drugie pomieszczenie, które stanowiło sypialnię lub strych. Toaleta a czasem również kuchnia znajdowały się na zewnątrz. Charakterystyczny biały kolor miał odbijać światło słoneczne, dzięki czemu we wnętrzu chatki było znacznie chłodniej niż na zewnątrz.  Z kolei stromy, sięgający niemal ziemi, kryty strzechą dach, miał chronić przed wiatrami, które lubią hulać na Maderze zimą. Uroku domkom dodają kolorowe drzwi i okiennice oraz charakterystyczne niebieskie pasy okalające okna.

PRZECZYTAJ TEŻ: PLAŻE NA MADERZE – 6 NAJPIĘKNIEJSZYCH PLAŻ MADERY

Santana Madera

Santana na Maderze

Santana – kiedyś wyizolowana, dziś nastawiona na turystów

Miasteczko Santana znajduje się na wysokości 300 m n p m, w dość niedostępnych obszarach, do których jeszcze do niedawna dostęp był możliwy tylko drogą morską. Izolacja od reszty wyspy sprawiła, że mieszkańcy stworzyli i zachowali wiele swoich tradycji. Należą do nich również trójkątne domki, z których pierwsze powstały w Santana już w XVI wieku. Jednak te, które możemy oglądać w Santana na Maderze mają nie więcej niż sto lat. Te, które zobaczycie w centrum miasteczka tworzą mini skansen i oficjalnie są nastawione na turystów. Jeśli jednak wybierzecie się dalej od centrum i zobaczycie mieszkanki tradycyjnych domków, zapraszające turystów do wewnątrz, miejcie się na baczności. Panie te bowiem też są nastawione na turystów, tylko nieco mniej oficjalnie  – za skorzystanie z zaproszenia i zrobienie selfie w bajkowej chatce najprawdopodobniej zostaniecie poproszeni o uiszczenie opłaty. Taka praca.

TO WARTO WIEDZIEĆ: LOTNISKO NA MADERZE – CZY WARTO BAĆ SIĘ LĄDOWANIA NA MADERZE?

santana madera

Park Tematyczny Madery w Santana – czy warto odwiedzić?

Park Tematyczny Madery to dodatkowa atrakcja, z której możecie skorzystać będąc w Sanatana. Park ten znajduje się około 2 km od centrum Santany i jest to coś w rodzaju kompleksu, w którym można się zapoznać z kulturą, tradycjami i historią wyspy. Są tu różne atrakcje dla dzieci – bardzo ładny plac zabaw, staw z łódkami, można skorzystać z przejażdżki pociągiem czy odbyć wirtualną podróż w symulatorze przez całą Maderę. Wszystko to fajne oczywiście, ale pod jednym warunkiem, że nie traficie tu zanim…. w ogóle dojedziecie do miasteczka, jak było w naszym przypadku 😊 Chodziliśmy po całym parku, szukaliśmy słynnych domków, których ani widu ani słychu – to znaczy były, ale nie te, których szukaliśmy. W końcu zorientowaliśmy się, że coś tu nie gra i zapytaliśmy kogoś, gdzie są znajdziemy te piękne chatki. I dowiedzieliśmy się, że w miasteczku, a nie w Parku Tematycznym 😊 Oczywiście jak najszybciej pognaliśmy do wyjścia. Jak widzicie i nam się zdarzają takie sytuacje 😊 Zatem jeśli nasycicie się już miasteczkiem, możecie się wybrać do Parku Tematycznego, żeby odpocząć i skorzystać z różnych atrakcji dla dzieci. Wstęp do parku jest płatny.

PRZECZYTAJ TAKŻE WPIS O BARDZO KLIMATYCZNEJ MIEJSCOWOŚCI NA MADERZE CAMARA DE LOBOS

Santana domki na Maderze
Tradycyjny domek w Parku Tematycznym .
Santana Madera Park Tematyczny
W parku można zobaczyć różne ekspozycje związane z historią miasteczka Santana.
Santana madera
W poszukiwaniu zaginionych domków… 🙂
Santana Madera tradycyjny domek
Być może na zdjęciu tego nie widać, ale ta chatka to miniatura tradycyjnego domku.

santana madera

Santana na Maderze – co oprócz domków i Parku Tematycznego?

Inną atrakcją, z której możecie skorzystać będąc w Santana jest przejażdżka kolejką linową łącząca Santanę z niewielkim obszarem rolniczym położonym niemal na poziomie oceanu.  Z kolejki tej korzystają rolnicy, (Santana to rolniczy obszar), ale jest ona dostępna również dla turystów, którzy chcą podziwiać widoki z lotu ptaka. Jakie są te widoki, tego Wam nie powiem, ponieważ my nie odbyliśmy tej przejażdżki.

Jakkolwiek, miasteczko Santana na Maderze jest absolutnie warte zobaczenia i polecam Wam bardzo wycieczkę do tej osady.

Zobacz też koniecznie mój przewodnik po Maderze: CO WARTO ZOBACZYĆ NA MADERZE

Z pozdrowieniami,

Ewa

DOWIEDZ SIĘ,  CO WARTO ZOBACZYĆ W FUNCHAL – STOLICY MADERY 

santana madera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *