plaże na Maderze Seixal

Plaże na Maderze – 6 najpiękniejszych plaż Madery

Piękne plaże na Maderze to dobro dość deficytowe, jednak wbrew obiegowej opinii znajdziecie tutaj wspaniałe, klimatyczne miejsca do opalania i kąpieli w oceanie. Plaże Madery są najczęściej kamieniste, ale znajdują się na Maderze  również plaże z naturalnym, czarnym piaskiem oraz żółtym przetransportowanym z Sahary. Wybrałam dla Was 6, moim zdaniem, najciekawszych plaż na Maderze. Dwie z nich są według mnie zdecydowanie najpiękniejsze, a jedna gwarantuje dodatkowe atrakcje w postaci widoku na lądujące samoloty na słynnym lotnisku w Santa Cruz. Madera to mała wyspa, na którą przylatujemy głównie po to, aby ją zwiedzać, zatem nawet cztery piaszczyste plaże na Maderze są, jak na dwutygodniowy pobyt, wystarczające.

Plaże na Maderze – 6 najpiękniejszych!

Seixal – najbardziej spektakularna plaża na Maderze

Plaża w Seixal na północy wyspy to drobny czarny piasek, zachwycające krajobrazy na ocean, przepiękne klify z wodospadami oraz cudowna zieleń, jaką charakteryzuje się Madera. Dość często są tutaj spore fale, dlatego wody Seixal są świetnym miejscem do surfowania. Seixal jest znane również z naturalnych basenów – nie są one tak słynne jak te w pobliskim Porto Moniz, jednak możecie wybrać czy pływacie pomiędzy wulkaniczną lawą, czy na otwartym oceanie.  Pogoda, jak to na północy Madery, zmienna. Dość często chmury, może dzięki temu kąpiel na tej plaży zapamiętaliśmy jako najbardziej komfortową – woda była przyjemnie orzeźwiająca. Na plaży nie ma opieki ratowników – uważajcie zatem na fale. Tuż przy plaży w Seixal znajduje się bar ze smacznym menu z lokalnymi specjałami.

plaże na Maderze Seixal

plaże na Maderze Seixal

madera plaże Seixal

madera plaże Seixal

Spośród bogatej oferty hoteli i lokalizacji wakacji na Maderze  jako miejsce naszego pobytu na Maderze wybraliśmy miejscowość Ponta Delgada, z której do Seixal jedzie się samochodem niecałe 20 minut. Okazał się to bardzo dobry wybór, gdyż na tej – moim zdaniem najpiękniejszej plaży na Maderze – gościliśmy kilka razy. Jeśli będziecie mieszkać na południu wyspy wyjazd do Seixal, możecie również połączyć z odwiedzeniem jaskiń w Sao Vicente.

plaże na Maderze Seixal

Praia da Prainha – najbardziej klimatyczna plaża Madery

Jeśli interesują Was najbardziej urokliwe, piękne plaże na Maderze, to Praia da Prainha z czarnym piaskiem wulkanicznym na północnym-wschodzie wyspy zdecydowanie powinna Wam się spodobać!  Ma odwiedziliśmy tę plażę w okolicy Canical po dość wyczerpującym spacerze po Półwyspie Świętego Wawrzyńca. I był to strzał w dziesiątkę! Późne, bardzo ciepłe i słoneczne popołudnie z kąpielą w spokojnej wodzie było najlepszym, co mogło nam się wówczas przytrafić. 😊 Praia da Prinha położona jest w ładnej zatoczce i otoczona skałami. Prowadzi do niej komfortowe zejście – samochód zaparkujecie na parkingu przy drodze na półwysep. Nad plażą znajduje się bar, można też wypożyczyć obok niego leżaki i zerkać na ocean i plażę lekko z góry. Piękne miejsce. Plaże na Maderze z czarnym piaskiem? Praia da Prainha to jedna z dwóch zdecydowanie najpiękniejszych!

madera plaże prainha

madera plaże prainha

plaże na Maderze praia da prainha

Machico – najlepsza plaża z żółtym piaskiem na wyspie

Piaszczyste plaże na Maderze z piaskiem z Sahary są na wyspie dwie. Plaża w Machico to jedno z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez miejscowych oraz turystów. Drobny żółty piasek zachęca do długiego plażowania. Co ważne również w wodzie znajduje się miękki piasek, dlatego do wody wchodzi sporo plażowiczów. Słońce na Maderze jest bardzo silne. Kiedy byliśmy w Machico było naprawdę gorąco. Zanim zanurzycie się w oceanie delikatnie i powoli ochładzajcie ciało. Różnica temperatur jest duża. Plaża jest dobrze zorganizowana, można w pobliżu kupić lody, napoje i coś ciepłego do zjedzenia. Machico to spore, ładne miasto. Popołudnie w tym miejscu będzie bardzo przyjemne.

plaże na maderze Machico

plaże madera plaża w machico

Calheta – plaża na zachodzie Madery z żółtym piaskiem

Plaża w Calheta na zachodzie Madery to w zasadzie dwie plaże położone naprzeciwko siebie. Pomiędzy nimi znajduje się miejsce do kąpieli, oddzielone od oceanu betonowymi falochronami, które chronią plażę przed wymyciem piasku. Dzięki temu woda jest spokojna i nie ma tutaj dużych fal. W porównaniu z Machico minusem jest kamieniste podłoże w wodzie. Wejście do oceanu nie jest już tak przyjemne jak w Machico. Woda jednak wydaje się odrobinę cieplejsza (a może to złudzenie?), możecie zatem trochę dłużej popływać. Wokół plaży są bary, restauracje. Dla dzieci jest również przyjemny plac zabaw. Na skałach plażują tutaj również kraby 😊 Na plaży w Calheta można spędzić bardzo miło kilka godzin.

Madera plaże Calheta

plaże na Maderze Calheta

plaże na maderze Calheta

Ribeira Brava – słoneczna plaża na południu Madery

Madera ma dwa oblicza. Słoneczne i bardzo ciepłe, a nawet gorące południe wyspy oraz chłodniejszą i często pochmurną północ. Jeśli będziecie szukać słonecznej plaży na Maderze jedźcie do Ribeira Brava na południu wyspy. Najprawdopodobniej zastaniecie tu słońce. Plaża może nie jest może jakaś super piękna, ale bardzo przyjemna i znajdziecie tu miękkie miejsce na czarno-brązowym piasku do rozłożenia ręcznika. W Ribeira Brava panuje prawdziwa wakacyjna atmosfera, z baru słychać przyjemną i energiczną muzykę, a samo miasteczko jest bardzo ładne i pełne restauracji, sklepików. Gdybyśmy byli na Maderze dłużej na pewno do Ribeira Brava byśmy bardzo chętnie wrócili. Jeśli na Wasze wakacje na Maderze wybierzecie południe wyspy, to odwiedźcie koniecznie plażę w Ribeira Brava!

Madera plaże Ribeira Brava

plaże na maderze ribeira brava

madera plaże ribeira brava

Santa Cruz – plaża z widokiem na samoloty

Lotnisko na Maderze budzi duże emocje. Czy słusznie? (ten wpis odpowie na Wasze pytania: Czy bać się lądowania na Maderze? ) Najlepsze widoki na lądujące i startujące samoloty są w Santa Cruz. Jest to ładne miasteczko z szeroką kamienistą plażą z kilkoma małymi molo. Na plaży znajdują się drewniane podesty idealne na rozłożenie ręcznika. Obserwowanie z tej perspektywy lądujących samolotów stanowi ciekawe urozmaicenie wypoczynku na słońcu. W pobliżu tej niezwykłej plaży na Maderze znajdziecie wiele barów, restauracji, sprawdźcie również targ rybny z rybami wprost oceanu. Tuż przy plaży zbudowano także dwa baseny, w których bawią się dzieci. Bardzo przyjemne miasto, dość komfortowa jak na kamienistą plaża – Santa Cruz to miejsce warte odwiedzenia. Jeśli zapytacie kogoś jakie plaże na Maderze odwiedził najprawdopodobniej wymieni plażę w Santa Cruz, słynną ze względu na położenie tuż przy pasie startowym lotniska.

ZOBACZ KONIECZNIE MÓJ PRZEWODNIK PO MADERZE: MADERA – NAJWIĘKSZE ATRAKCJE MADERY

Madera plaże Santa Cruz

plaże madera plaża Santa Cruz

plaże na Maderze Santa Cruz lotnisko

plaże na Maderze samolot santa cruz

madera plaże Santa Cruz

Plaże na Maderze – jest gdzie poplażować!

Jak widzicie plaże na Maderze są bardzo urozmaicone i na pewno znajdziecie tę najbardziej dla Was odpowiednią. Ja zakochałam się w Seixal, ale więcej słońca znajdziecie najprawdopodobniej na pozostałych plażach z tego zestawienia.  Na wakacjach z dziećmi, oprócz innych atrakcji, to właśnie ładne plaże są bardzo ważne.  Dni na Maderze są bardzo długie – latem robi się ciemno dopiero po po 21:30-22:00. W zasadzie przychodząc na plaże ok. godziny 17-tej macie jeszcze ponad 3 godziny plażowania. Wcześniej słońce jest bardzo mocne i trzeba na nie bardzo uważać. Prawie każdego dnia byliśmy na plaży, a jak wiecie zwiedziliśmy w ciągu 2 tygodni prawie całą wyspę. Koniecznie też sprawdźcie mój wpis o lawowych basenach naturalnych w Porto Moniz. Jeśli poznaliście inne plaże Madery, które przypadły Wam do gustu podzielcie się Waszymi typami w komentarzach!

Wybieracie się na Maderę? Zobaczcie mój wpis:  Cabo Girao – najpiękniejszy klif Madery

Lubicie poplażować na wakacjach? Tutaj znajdziecie inne moje wpisy o najpiękniejszych plażach:

Najpiękniejsze plaże na Krecie , a może piaszczyste i gorące Najlepsze plaże na Gran Canarii lub słoneczne i w uroczych zatoczkach Piękne plaże na Majorce ? Wybierajcie!

 

 

1 comment

  1. A ja bym dodał jeszcze plażę Garajou. Zjeżdża się na nią kolejką linową jest piękna i osłonięta od wiatru w chłodne dni jest na niej ciepło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *