Camara de Lobos

Camara de Lobos – najbardziej klimatyczne miasto na Maderze

Camara de Lobos – to moim zdaniem najbardziej urokliwe miasteczko na Maderze. Chociaż jest drugim pod względem zaludnienia miastem na wyspie z ponad 34 tysiącami mieszkańców, to tak naprawdę panująca tu atmosfera przypomina bardziej wioskę rybacką czy mały kurort, gdzie życie toczy się w rytmie slow.

Piękna zatoka, którą na swoich malowidłach uwiecznił Winston Churchill, kolorowe łódki rybackie, widok na zielone tarasy i błękit oceanu, klimatyczne uliczki. Jest naprawdę pięknie. Sprawdźcie dlaczego Camara de Lobos mnie urzekła i dlaczego polecam Wam, abyście zajrzeli tutaj chociaż na kilka godzin i poczuli relaksujący klimat tego miejsca.

camara de lobos łódki port
Camara de Lobos – perła słonecznego południa wyspy

Camara de Lobos znajduje się na południu wyspy, pomiędzy Funchal a Ribeira Brava. Nie ma zatem szans, abyście ją przeoczyli, podróżując autem po wyspie. Jadąc główną drogą VR1 z Funchal, prowadzącą z południa na północ lub zachód wyspy (w okolicy Ribeira Brava znajduje się rozwidlenie dróg), bez problemu traficie na zjazd do Camara de Lobos. Już sam dojazd do punktu docelowego, jakim jest urocza zatoka, dostarczy miłych wrażeń. Z drogi roztacza się bardzo przyjemny widok na zatokę i cumujące przy niej kolorowe mniejsze i większe łódki oraz ceglane dachy tutejszych domostw. A widok z drogi na miasto i zatokę prezentuje się tak 😊

camara de lobos widok na zatokę

camara de lobos dachy domów

Camara de Lobos na malowidłach Winstona Churchilla

Tutejsze widoki urzekły Winstona Churchilla, który w 1950 roku trafił do Camara de Lobos i zachwycony miasteczkiem relaksował się przy swoim hobby, czyli malowaniu. Chyba w każdym przewodniku czy wpisie, do jakiego dotarliśmy przygotowując się do zwiedzania wyspy, Camara De Lobos była opisana jako ulubione miejsce słynnego brytyjskiego polityka. Z pewnością ta historia przyciąga liczne grono turystów, zwłaszcza tych, którzy oglądali serial „The Crown”, w którym postać Winstona Churchilla została świetnie nakreślona. Mogę Was jednak zapewnić, że niezależnie od tego jak mocno Winston Chruchil zachwycił się tym miasteczkiem, widok na kolorowe łodzie i zatokę oraz panująca tu atmosfera są warte przyjazdu.

Sprawdź koniecznie: Madera co warto zobaczyć 

camara de lobos madera

camara de lobos łódki

Camara de Lobos Madera

camara de lobos plaża

Camara de Lobos

Spacer po Camara de Lobos

Camara de Lobos to również klimatyczne uliczki i kręte zaułki. Gdyby ktoś powiedział mi, że porozwieszane nad ulicami pranie to dobry pomysł na ozdobienie miasta byłabym raczej mocno zdziwiona, jednak spacerując po tutejszych uliczkach, nad którymi wisiały koszule i wielkie płachty dające cień miało swój urok.

camara de lobos madera

Na planie miasta odnajdziecie punkty widokowe – Miradouro Winston Churchill oraz Miradouro de Salao Ideal. Ładny widok na tarasy oraz pobliskie klify ze słynnym Cabo Girao roztacza się z parku Jardin de Ilheu. Warto przespacerować się również promenadą wzdłuż skalistego wybrzeża.

camara de lobos

Ciekawym miejscem jest basen z zejściem bezpośrednio do oceanu. Kąpiel wśród wulkanicznych skał to z pewnością jeden ze znaków rozpoznawczych Madery – te najbardziej spektakularne znajdują się w Porto Moniz oraz Seixal.

Przeczytaj też: Plaże na Maderze – 6 najpiękniejszych plaż Madery!

camara de lobos basen

camara de lobos ocean madera

camara de lobos basen

Dość częstym widokiem w Camara De Lobos, jak na miasto rybaków przystało, są również rozwieszone w porcie płaty złowionych ryb. Kiedy tam byłam, nie było ich. I chyba dobrze, nie przepadam za takimi widokami. Za to miło wspominam świeże owoce morza , których kosztowałam w jednej z restauracji w centrum miasteczka.

Sprawdź: Lotnisko na Maderze – czy bać się lądowania na Maderze?

Camara de Lobos miasto

camara de lobos miasto

Nad miasteczkiem górują liczne plantacje bananowców, które z racji sprzyjającego klimatu są bardzo często spotykane na Maderze. Ukształtowanie terenu Madery nie jest jednak korzystne do prowadzenia upraw, mimo to rolnicy na Maderze do perfekcji opanowali wykorzystywanie nawet najmniejszych kawałków ziemi, często więc plantacje są zlokalizowane na zboczach gór, co można zobaczyć również będąc w Camara de Lobos.

camara de lobos plantacje bananów

Camara de Lobos plantacje bananowców
Camara de Lobos to z pewnością jedno z miejsc na Maderze, które zdecydowanie warto odwiedzić. Bardzo Wam polecam zaplanowanie kilku godzin na wizytę w tym miasteczku.

Z pozdrowieniami,

Ewa

Przeczytaj również moje wpisy o innych miejscach na Maderze, które warto zobaczyć:

Półwysep Świętego Wawrzyńca 

Klif Cabo Girao

Santana na Maderze

Funchal stolica Madery

camara de lobos madera

camara de lobos port

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *