Co spakować na wyjazd? Co zabrać na wakacje? Te pytania pojawiają się za każdym razem, gdy wybieramy się w podróż. Jeśli pod ręką jest lista rzeczy na wyjazd, sprawa staje się o wiele łatwiejsza. Tylko czy istnieje uniwersalna i kompletna lista rzeczy na wyjazd? Taka, która przydałaby się w każdej podróży? Przecież lista rzeczy do zabrania na wakacje z niemowlakami i małymi dziećmi będzie inna niż lista rzeczy na wyjazd służbowy, czy weekend za miastem. Lista rzeczy na wakacje w ciepłych krajach będzie różniła się od listy rzeczy na wyjazd zimą w góry.
Do momentu opublikowania tego tekstu, takiej listy w Internecie nie było. Tę listę stworzyłam na podstawie moich doświadczeń, a „przerobiłam” podróże w przeróżnych konfiguracjach: wyjazdy służbowe, we dwoje, z niemowlakami, małymi dziećmi i nastolatkami. Wyjazdy bliskie i dalekie. Latem i zimą. Moja lista rzeczy na wyjazd to taka uniwersalna ”podstawowa lista” plus dodatkowe opcje – w zależności od rodzaju wyjazdu. Przyda się Wam zarówno podczas pakowania kilkuosobowej rodziny na wakacje latem i zimą, jak i na weekend we dwoje czy podróż służbową. Mam nadzieję, że moja lista rzeczy do spakowania na wakacje i wyjazdy zaoszczędzi Wam niepotrzebnego stresu i sprawi, że pakowanie będzie szybkie, łatwe i przyjemne.
Zanim jeszcze przejdziemy do tego, co spakować na wyjazd, przypomnę Wam trzy bardzo przydatne zasady dotyczące pakowania się 😊
1. Nie odkładaj pakowania na ostatnią chwilę
No chyba, że złapaliście okazję na „lasta” i macie wylot za kilka godzin 😉 W każdym innym przypadku postarajcie się zaplanować pakowanie z odpowiednim wyprzedzeniem. Będzie ono inne w zależności od tego, czy macie spakować kilkuosobową rodzinę na miesiąc wakacji za granicą, a inne, gdy wybieracie się na weekend za miasto. Dla wielu osób pakowanie jest czynnością stresującą, nie ma sensu dodatkowo szargać sobie nerwów pakując się na ostatnią chwilę. Rozsądne planowanie pakowania i moja lista rzeczy na wyjazd zredukują stres do minimum 😊
Wskazówka: Na dłuższe wakacje z dziećmi warto wybrać miejsce, gdzie do dyspozycji gości jest pralka – dzięki temu będziecie mogli zabrać o wiele mniej ubrań, a wasza lista rzeczy na wyjazd zrobi się znacznie krótsza. Jeśli wybieracie się do hotelu, zanim zarezerwujecie pobyt, upewnijcie się, że hotel ma w ofercie usługi pralnicze i w jakiej są cenie. To przydatne, zwłaszcza przy najmłodszych dzieciach, które bardzo się brudzą.
2. Zostaw trochę luzu w walizce
Pakowanie walizek po brzegi to błąd, ponieważ zwykle wracamy z podróży z większą ilością rzeczy niż wyjeżdżamy. Pamiętajcie, że przedmioty zakupione podczas podróży, różnego rodzaju pamiątki czy upominki dla najbliższych, w drodze powrotnej też będzie trzeba jakoś pomieścić w bagażu 😉
Wskazówka: Zwracajcie uwagę, na to, co Wasze dzieci pakują do swoich walizek, wracając z zagranicznych wakacji. Przykładowo: wywiezienie muszli, kamieni lub rafy koralowej z wielu krajów, np. z Zanzibaru, Dominikany czy Egiptu podchodzi pod okradanie państwa z dóbr naturalnych, a nawet przemyt. Niewinne muszelki mogą stać się przyczyną poważnych kłopotów na lotnisku.
3. Nie pakuj niepotrzebnych rzeczy
„A może to się przyda…, a jeszcze to zabiorę…”. To chyba nasz instynkt samozachowawczy podpowiada nam, żebyśmy spakowali się na każdą ewentualność, w efekcie czego zabieramy w podróż więcej niż potrzebujemy. Dlatego, żeby nie wrócić do domu z połową walizki rzeczy, których nie użyliście ani razu, zawsze starajcie się dobrze przemyśleć jej zawartość i zastanówcie się, czy rzeczy które zabieracie rzeczywiście przydadzą się podczas tego konkretnego wyjazdu.
Wskazówka: Jeśli czegoś zabraknie Wam w podróży, zawsze będziecie mogli to kupić. No chyba, że wybieracie się poza obszary objęte cywilizacją.
Tyle tytułem wstępu, przechodzimy do konkretów. Moja lista rzeczy do spakowania na wyjazd jest skonstruowana na zasadzie bazy i dodatkowych opcji w zależności od rodzaju wyjazdu: z niemowlakami i małymi dziećmi, podróż służbowa, wakacje letnie, ferie zimowe. Nie podaję liczby rzeczy do zabrania, ponieważ to zależy od czasu trwania podróży i tego, jak wielu jest uczestników wyjazdu. Pakując się, z poniższej listy wybierajcie te rzeczy, które potrzebujecie podczas danego wyjazdu.
Lista rzeczy na wyjazd – co spakować na wakacje, wyjazd zimowy, w podróż służbową?
Dokumenty:
Dowód osobisty
Paszport (paszport musi być ważny przez przynajmniej 6 kolejnych miesięcy od momentu opuszczenia kraju)
Wiza (jeśli jest konieczna)
Prawo jazdy
Bilety lotnicze
Potwierdzenie rezerwacji hotelu
Potwierdzenie rezerwacji wynajmu samochodu
Potwierdzenie rezerwacji wycieczki z biura podróży
Ubezpieczenie
Karta EKUZ
Wskazówka: Na liście rzeczy na wyjazd musi znaleźć się karta EKUZ i polisa turystyczna. Karta EKUZ uprawnia do korzystania z pomocy medycznej, hospitalizacji i zabiegów refundowanych w kraju do którego wyjeżdżacie, ale ich zakres może różnić się od tych refundowanych w Polsce. Pamiętajcie, że karta EKUZ nie działa poza krajami Unii Europejskiej. Dlatego EKUZ nie zastąpi polisy podróżnej, a trzeba mieć świadomość, że koszty pomocy medycznej i leczenia za granicą mogą wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych. Dzięki dobrze dobranej polisie, zabezpieczycie się także w zakresie odpowiedzialności cywilnej.
Kupując polisę, warto porównać kilka opcji i wybrać taką, która będzie dobrze dopasowana do stanu zdrowia, potencjalnych zagrożeń i aktywności, jakie planujecie podczas urlopu. Szybko i łatwo ubezpieczycie się korzystając z kalkulatora ubezpieczeń online Mubi.pl. Dzięki tej bezpłatnej porównywarce wyszukacie polisy, które będziecie mogli porównać, wybrać tę, która najbardziej Wam odpowiada i zapłacić szybkim przelewem.
Potrzebujesz polisy na podróż? Koniecznie wypróbuj Mubi.pl – kliknij: porównaj ubezpieczenia na Twoją podróż
Na Mubi.pl znajdziecie też poradniki, dzięki którym dowiecie się, jak zapewnić sobie najlepszą ochronę, co dokładnie obejmuje ubezpieczenie podróżne i jak wybrać dopasowaną polisę w najlepszej cenie.
Co zabrać na wakacje? Koniecznie wpiszcie kartę EKUZ i ubezpieczenie turystyczne na listę rzeczy na wyjazd!
Dodatkowe dokumenty w podróżach z niemowlakami i małymi dziećmi:
Książeczka zdrowia dziecka z wykazem szczepień ochronnych
Pieniądze:
Karta płatnicza debetowa
Karta kredytowa
Przewalutowana gotówka
Wskazówka: Jeśli wybieracie się na dłuższy wyjazd lub planujecie większe wydatki, warto posiadać rachunek w walucie kraju, do którego się wybieracie. Dla podstawowych walut koszty jego posiadania nie są wysokie, a posiadając kartę płatniczą do rachunku w walucie obcej zaoszczędzicie sporo na różnicach kursowych. Aby to się opłacało wybierajcie banki, które umożliwiają zakup walut obcych po lepszych kursach niż standardowe kursy wymiany podawane w tabelach bankowych.
Apteczka podróżna
Do podróżnej apteczki najlepiej spakować niezbędne leki, które zawsze warto mieć przy sobie. Jeśli jesteście w trakcie leczenia specjalistycznego lub przyjmujecie leki na stałe, uzupełnijcie o nie tę listę. Nie zapomnijcie też o receptach w przypadku, gdyby w takcie wyjazdu leki się skończyły. Jeśli podróżujecie samolotem pamiętajcie, że lekarstwa w bagażu podręcznym można przewozić w opakowaniach do 100 ml. Płynne leki na receptę w opakowaniach przekraczających 100 ml można zabrać do bagażu podręcznego, ale należy zgłosić je osobno służbom podczas kontroli. Lista rzeczy na wyjazd czy też lista rzeczy na wakacje powinna być uzupełniona w pierwszej kolejności o leki, które musicie zabrać ze sobą, bo o ile nie jest problemem dokupić za granicą t-shirt, klapki, kostium kąpielowy, to zakupienie lekarstw na receptę będzie już znacznie bardziej skomplikowane.
Lek przeciwbólowy/przeciwgorączkowy
Termometr elektroniczny
Plastry z opatrunkiem
Bandaż
Płyn odkażający rany 100 ml
Sól fizjologiczna
Dodatkowa apteczka w podróżach niemowlakami i małymi dziećmi:
Lek przeciwbólowy/przeciwgorączkowy w syropie z miarką lub w czopkach
Sól morska w sprayu do nosa
Odciągaczka wydzieliny z nosa
Mini nebulizator
Spray przeciw ukąszeniom insektów
Lek przeciwalergiczny
Probiotyk
Syrop na kaszel
Maść na odparzenia
Termofor
Kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji:
Jeśli lecicie samolotem, pamiętajcie, że w bagażu podręcznym opakowania płynnych kosmetyków nie mogą przekraczać 100 ml. Kosmetyki w bagażu podręcznym muszą być zapakowane w przezroczyste, zamykane woreczki lub przezroczystą kosmetyczkę. Każda z osób podróżujących powinna mieć swój własny zestaw kosmetyków – nie pakujcie wszystkich kosmetyków do jednej dużej kosmetyczki.
Krem do twarzy na dzień i na noc
Balsam do ciała
Krem z filtrem przeciwsłonecznym
Krem do stóp
Wskazówka: ”Przygotuj swoje stopy na lato”. Wiosną i latem warto szczególnie zadbać o wygląd i kondycję skóry stóp. W codziennej pielęgnacji doskonale sprawdza się Alantandermoline krem złuszczający z 30% mocznikiem. Składnikiem aktywnym preparatu jest mocznik i kwas glikolowy (AHA), który złuszcza i eliminuje zrogowacenia oraz szorstkość skóry, co korzystnie wpływa na koloryt i strukturę skóry stóp. Dodatkowo alantoina i d-pantenol nawilżają i poprawiają elastyczność skóry. Dzięki takiemu połączeniu składników radzi sobie skutecznie ze zrogowaciałą skórą kolan, łokci i stóp, zwłaszcza popękanych pięt. Szybko się wchłania! Krem jest dostępny w aptekach i kosztuje od 12 do 17 zł. Opakowanie zawiera 50 g, więc możecie go zapakować do podróżnej kosmetyczki i przewozić samolotem w bagażu podręcznym. Alantandermoline krem złuszczający przyda się Wam również w czasie wakacji-skutecznie nawilży i ukoi skórę stóp podrażnioną po całodziennych wędrówkach lub długich spacerach boso po plaży. Kliknijcie w niebieską nazwę kremu i dowiedzcie się więcej o Alantandermoline krem złuszczający oraz innych kosmetykach z serii Alantandermoline.
Balsam do ust
Pasta do zębów
Szczoteczka do zębów
Płyn do demakijażu
Płatki do demakijażu
Szampon do włosów
Odżywka do włosów
Antyperspirant
Akcesoria do depilacji
Podpaski/tampony
Pilniczek i cążki do paznokci
Pęsetka
Chusteczki higieniczne
Żel do dezynfekcji rąk
Szczotka do włosów
Suszarka do włosów
Gumki do włosów
Dodatkowe akcesoria:
Prostownica do włosów
Lokówka do włosów
Suszarka do włosów
Dodatkowe kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji w podróżach z niemowlakami i małymi dziećmi:
Pieluchy jednorazowe
Chusteczki nawilżane
Oliwka/emolient do kąpieli
Krem ochronny na niską temperaturę
Duże płatki kosmetyczne do przemywania
Kosmetyki do makijażu:
Podkład
Puder
Bronzer/róż/rozświetlacz na policzki
Pędzel
Tusz do rzęs
Kredka do brwi
Korektor
Pomadka
Kredka do powiek
Cienie do powiek
Miniaturka perfum
Przeczytaj też: Co można zabrać do samolotu? Co można przewozić w bagażu podręcznym i rejestrowanym?
Elektronika:
Telefon komórkowy z ładowarką
Ładowarka samochodowa do telefonu, jeśli planujecie wypożyczyć samochód
Laptop z myszką
Słuchawki
Zegarek
Powerbank
Aparat fotograficzny z obiektywami, ładowarką baterii, kartą pamięci
Tablet z ładowarką
Przejściówka do kontaktu
Ten wpis Ci się przyda: Jak spakować walizkę? 20 kapitalnych trików na pakowanie walizki
Ubrania na wakacje i wyjazdy w ciepłe miesiące:
Bielizna (majtki/slipki, skarpetki, biustonosze)
T-shirty
Podkoszulki na ramiączka
Bluzki z długim rękawem
Sukienki
Spódnice
Spodnie krótkie
Kostiumy kąpielowe/slipki kąpielowe
Tuniki na plażę, pareo
Bluzy
Swetry
Jeansy/długie spodnie
Koszule męskie
Kurtka przeciwdeszczowa/płaszcz
Legginsy
Topy sportowe do fitnessu
Paski
Piżamy/koszule nocne
Szlafrok
Kapelusz/czapka z daszkiem
Okulary przeciwsłoneczne
Okulary do pływania
Przeczytaj też jaką walizkę wybrać – na co warto zwrócić uwagę podczas kupowania walizki
Dodatkowe ubrania na wyjazdy zimowe i narciarskie:
Kurtka z kapturem
Kombinezon narciarski
Bielizna termiczna pod kombinezon
Skarpety narciarskie
Czapka
Kominiarka pod kask
Szalik
Rękawiczki
Dodatkowe ubrania w podróżach z niemowlakami i małymi dziećmi:
Body z krótkim i długim rękawem
Kaftaniki z długim rękawem
Długie i krótkie spodenki
Śpiochy
Pajace
Czapeczki cienkie i grubsze
Skarpetki
Buciki
Dodatkowe ubrania w podróżach służbowych:
Kobiety:
Elegancka bluzka/koszula
Marynarka/żakiet
Sukienka wizytowa/koktajlowa
Torebka na dzień i na wieczór
Klasyczna spódnica
Spodnie o prostym kroju
Mężczyźni:
Garnitur/marynarka
Koszule
Krawaty
Buty:
Buty sportowe
Sandały
Klapki
Kapcie
Buty do pływania na kamienistych plażach
Dodatkowe buty w podróżach służbowych:
Kobiety:
Balerinki/czółenka na płaskim obcasie
Buty na obcasie/szpilki
Mężczyźni:
Półbuty
Dodatkowe buty na wyjazdy zimowe:
Nieprzemakalne buty zimowe
Wskazówka: Pamiętajcie, żeby na czas podróży samolotem czy samochodem zawsze największe buty założyć na stopy. W ten sposób zaoszczędzicie dużo miejsca w walizce 😉
Lista rzeczy na wyjazd – inne akcesoria przydatne podczas podróży:
Maseczki chirurgiczne na twarz
Poduszka-rogal na szyję
Namiot
Śpiwór
Plecak
Kubek termiczny/termos
Otwieracz do butelek
Latarka
Zapalniczka
Scyzoryk
Notes i długopis
Książki/czasopisma/katy do gry
Torba na plażę
Ręcznik na plażę
Parasol na plażę
Parasolka przeciwdeszczowa
Żelazko turystyczne
Woreczki na brudne ubrania
Sprzęt do nurkowania
Sprzęt narciarski
Dodatkowe akcesoria w podróżach z niemowlakami i małymi dziećmi:
Wózek składany z moskitierą i parasolką
Fotelik samochodowy
Turystyczna mata do przewijania
Łóżeczko turystyczne/kosz do spania
Poduszka i kołderka
Śpiworek
Kocyk
Chusta do noszenia/nosidełko
Pieluszki tetrowe i flanelowe
Butelka do mleka/kubek niekapek
Podgrzewacz do butelek
Smoczek
Śliniaczek
Laktator
Zabawki
Mam nadzieję, że moja lista rzeczy na wyjazd i wakacje sprawi, że pakowanie będzie przyjemne, szybkie i bezstresowe. Jeśli uważacie, że powinnam coś do tej listy dopisać, dajcie znać w komentarzach.
A jeśli szukacie sposobów na tańszą rezerwację hoteli na Wasz wyjazd, przeczytajcie wpis: Jak taniej zarezerwować hotel
Współpraca reklamowa z Mubi.pl, Alantandemoline krem złuszczający
Miłego pakowania i pięknych podróży,
Ewa
6 comments
Bardzo przydatny artykuł! Ja często zapominam czegoś zabrać. Zdarza się to w przypadku wakacji jak i podróży służbowej. Zazwyczaj pakuję się na ostatnią chwilę i bez konkretnego planu. Przygotowanie takiej listy potrzebnych rzeczy na pewno ułatwiłoby pakowanie. Mam nadzieję, że uda mi się wdrożyć u mnie takie rozwiązanie 🙂
Pomocny artykuł. Ja bym dopisała jeszcze jakieś pojemniczki lub woreczki na przekąski oraz 2-3 wieszaczki na przyssawkę, bo mam wrażenie że czasem w łazienkach za mało tego jest. Ewentualnie igła z nitką? Pozdrawiam
Właśnie takiej listy szukałam, super, dzięki. 🙂
Bardzo się cieszę, że pomogłam przed wyjazdem 🙂
Kijek do selfie 🙂
Sznurek do prania – powiesić reczniki, stroje lub pranie.
Mały czajnik elektryczny do wyparzania butelek dziecka etc.