co można zabrać do samolotu

Co można zabrać do samolotu? Co można przewozić w bagażu podręcznym i rejestrowanym?

Co można zabrać do samolotu? Co można przewozić w bagażu podręcznym a co można spakować do bagażu rejestrowanego? Jak się spakować do samolotu? Te pytania pojawiają się w zasadzie za każdym razem, kiedy wyruszamy w podróż. Podróż podróży nierówna – inaczej będzie wyglądał bagaż, który zabierzecie do samolotu na weekendowy city break, inaczej na kilkudniowy wyjazd służbowy, a jeszcze inaczej na dwutygodniowy urlop z rodziną.  W tym wpisie przedstawię Wam listę rzeczy i przybliżę Wam zasady, które ułatwią Wam szybkie i trafne podjęcie decyzji, dotyczącej tego co można zabrać do samolotu, co można mieć w bagażu podręcznym, a co w bagażu rejestrowanym.

Co można zabrać do samolotu: bagaż podręczny i bagaż rejestrowany

Do samolotu można zabrać dwa rodzaje bagażu: bagaż podręczny, czyli ten, który pasażerowie zabierają ze sobą na pokład samolotu i bagaż rejestrowany, który jest nadawany na przyporządkowanym danemu lotowi stanowisku check-in, a w czasie lotu znajduje się w luku bagażowym. W ramach bagażu podręcznego można przewozić walizki, plecaki i torby o ściśle określonych rozmiarach. Na bagaż rejestrowany nadaje się walizki, duże torby o określonych rozmiarach a przede wszystkim określonej wadze, a także różnego rodzaju bagaż specjalny, typu wózek dla dziecka, narty, rower, czy deska windsurfingowa. Poszczególne linie lotnicze różnią się pod względem obowiązujących przepisów dotyczących bagażu, inne przepisy obowiązują również na terenach różnych państw, dlatego nie da się ściśle i w 100% jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie co można zabrać do samolotu. Jednakże  warto znać najważniejsze zasady, których przestrzeganie uchroni Was od nieprzyjemnych sytuacji na lotnisku, a często również od przymusowego pozbycia się niektórych elementów bagażu.

co można zabrać do samolotu

Co można zabrać do samolotu w bagażu podręcznym?

Bagaż podręczny – torba, plecak, walizka

Bagaż podręczny ma ściśle określone wymiary. Wymiary plecaka czy torby podręcznej to 40 cm/30 cm/20 cm – mały osobisty bagaż podręczny jest dołączony do opłat pasażerskich. Po wejściu do samolotu bagaż ten musicie położyć pod siedzeniem pasażera znajdującego się przed Wami. Z kolei wymiary walizki podręcznej, za wniesienie której na pokład należy uiścić opłatę, nie powinny przekraczać 55 cm/40 cm/23 cm. Jeśli chodzi o walizki, to wystarczy po prostu kupić walizkę typu „kabinówka” – producenci walizek dostosowują ich wymiary do obowiązujących przepisów.

Wskazówka: Jeśli będziecie kupować walizkę kabinową, polecam Wam zakupienie walizki z czterema kółkami obracającymi się o 360 stopni. Walizki te są nieco mniej pojemne niż dwukołowe, ale za to o wiele wygodniejsze w podróży.

Jeśli chodzi o wagę bagażu podręcznego, to dopuszczalna waga bagażu podręcznego wynosi od 5 kg do 12 kg w zależności od linii lotniczych – za każdym razem powinniście to sprawdzić na stronie wybranych linii lotniczych. Najlepiej jednak przyjąć zasadę, że bagaż podręczny nie powinien przekraczać 8 kg, co jest standardowo przyjęte u większości przewoźników.

Bagaż podręczny – sprzęty wartościowe

Laptop i aparat fotograficzny to sprzęty, z którymi się nie rozstaję nigdy i zawsze zabieram je ze sobą w podróż. Są to sprzęty wartościowe, więc oczywiście zabieram je na pokład samolotu jako bagaż podręczny. Żeby wnieść dwie sztuki bagażu podręcznego na pokład samolotu zwykle wykupuję pierwszeństwo wejścia, co upoważnia pasażerów do zabrania ze sobą walizki kabinowej i małego bagażu w formie plecaka lub torby. W praktyce wygląda to tak, że laptopa chowam do walizki, aparat fotograficzny wraz z obiektywami mam w specjalnie do tego przeznaczonym plecaku, oczywiście mam również damską torebkę z najbardziej osobistymi rzeczami typu portfel czy telefon.

Bagaż podręczny – co można zabrać?

Do bagażu podręcznego można zabrać najpotrzebniejsze rzeczy, które są niezbędne podczas podróży i – co bardzo istotne – w żaden sposób nie będą stanowiły potencjalnego zagrożenia dla współpasażerów. Najważniejsza zasada jest taka, że w bagażu podręcznym nie można przewozić żadnych ostro zakończonych czy ostrych przedmiotów, kosmetyki płynne tylko w butelkach do 100 ml. Zasady dotyczące bagażu podręcznego są ściśle określone i również  restrykcyjnie przestrzegane przez lotniskowe służby. Zatem co można zabrać do samolotu w bagażu podręcznym? Niżej lista:

Kosmetyki – przede wszystkim kosmetyki muszą być zapakowane w przezroczysty woreczek, który możecie zakupić w drogeriach lub w specjalnych automatach na lotnisku. Tubki kosmetyków płynnych i w aerozolu (np. dezodoranty) nie mogą przekraczać 100 ml. Takie małe objętości można zakupić na specjalnych działach kosmetyków na podróż w popularnych drogeriach sieciowych, można też zaopatrzyć się w buteleczki 100 ml i przelewać kosmetyki z dużych opakowań. Pamiętajcie, że każda osoba podróżująca musi mieć osobną kosmetyczkę – oznacza to, że panie nie powinny pakować kosmetyków mężów czy dzieci do swojej kosmetyczki.

Leki i akcesoria medyczne – w bagażu podręcznym można przewozić leki i akcesoria medyczne, które są potrzebne w czasie podróży. Tak więc możecie zabrać ze sobą na pokład samolotu ciśnieniomierz, insulinę, glukometr, pompę insulinową czy laskę bez ostrego zakończenia. Jeśli zachodzi taka konieczność, płynne leki na receptę możecie przewozić również w butelkach większych niż 100 ml, jednakże macie obowiązek zgłosić je osobno służbom podczas kontroli.

Urządzenia elektroniczne i elektryczne – większość urządzeń elektrycznych jest dopuszczona do przewożenia w bagażu podręcznym. Telefon komórkowy, laptop, aparat fotograficzny, kamera, ładowarki do sprzętów elektronicznych, prostownica, lokówka czy suszarka do włosów, depilator czy golarka elektryczna, a nawet czajnik czy żelazko turystyczne – to wszystko powinno bez problemu przejść przez kontrolę.

Żywność i napoje – generalnie zasada jest taka, że na pokład samolotu można wnieść wyłącznie napoje zakupione w strefie bezcłowej, a wyjątkiem są napoje dla małych dzieci – trzeba się liczyć z tym, że podczas kontroli będziecie musieli skosztować napoju przygotowanego dla swojego dziecka. Jeśli chodzi o przewożenie w bagażu podręcznym żywności, to różnie bywa w zależności od kraju. Na terenie UE przewóz żywności jest dopuszczalny, jeśli chodzi o kraje spoza UE, każdorazowo trzeba to sprawdzić, np. do USA czy Australii nie można wwozić większości produktów żywnościowych. Tutaj przypomina mi się historia mojej koleżanki, która mieszka w Hiszpanii – otóż zdarzyło jej się przewieźć 5 kg pierogów w bagażu podręcznym w okresie Świąt Bożego Narodzenia – podobno kontroler miał nieco dziwną minę, ale przepuścił i polskie tradycyjne pierogi pojawiły się podczas hiszpańskiej Wigilii 😊

W bagaż podręczny zapakujecie się na krótszą, kilkudniową podróż. Ja, jeśli tylko sytuacja tego nie wymaga i podróż nie jest zbyt długa, to zawsze decyduję się na bagaż podręczny. Dzięki temu oszczędzam również mnóstwo czasu na lotnisku – przed wylotem nie trzeba nadawać bagażu, a po wylądowaniu czekać na odbiór walizek z pasa bagażowego, co zwykle zajmuje kilkadziesiąt minut.

To Wam się przyda! Wakacyjny planer budżetu PDF do druku

Co można zabrać do samolotu w bagażu rejestrowanym?

Bagaż rejestrowany – waga, wymiary

Jeśli wybieracie się w dłuższą podróż niezbędny będzie bagaż rejestrowany, czyli bagaż, który jest nadawany zanim przejdziecie przez kontrolę bezpieczeństwa. Jeden bagaż rejestrowany nie powinien przekraczać 20 kg (w niektórych liniach lotniczych do 23 kg –  każdorazowo musicie to sprawdzić przy zakupie biletu) – oczywiście można wykupić więcej niż jeden bagaż rejestrowany, zwykle maksymalnie są to 3 walizki na jednego pasażera. Jednakże im więcej bagażu rejestrowanego, tym wyższa kwota biletu. Pamiętajcie, by waga wykupionego przez Was bagażu rejestrowanego nie przekroczyła limitu wagowego, ponieważ za nadbagaż będziecie musieli uiścić dodatkową opłatę. Standardowy rozmiar bagażu rejestrowanego to łączny wymiar trzech boków nieprzekraczający 158 cm. Do przewożenia bagażu rejestrowanego świetnie nadają się aluminiowe walizki. Aluminium jest bardzo twardym i wytrzymałym materiałem, który gwarantuje, że w podróży rzeczy nie zostaną uszkodzone. W walizkach tych są również specjalne kieszenie, paski regulujące i zapinane na suwak komory, które ułatwiają pakowanie i organizowanie wnętrza walizki. Ważna jest również teleskopowa rączka i kółka obracające się o 360 stopni – które bardzo ułatwiają manewrowanie walizką.

Przeczytaj koniecznie: Jak spakować walizkę? 20 kapitalnych trików na pakowanie walizki

Bagaż rejestrowany – na co warto zwrócić uwagę

Bagaż rejestrowany jest bardzo narażony na uszkodzenia w trakcie podróży. Nie ma co się oszukiwać – walizki w czasie transportu do samolotu nie są delikatnie przekładane, ale po prostu przerzucane przez pracowników lotniska, dlatego mogą ulec uszkodzeniu. Warto więc zainwestować w dobrą, wytrzymałą walizkę, która już po pierwszym locie w luku bagażowym nie będzie powgniatana w kilku miejscach. Jeśli wybieracie się w podróż m.in. do USA, Kanady, Australii czy Japonii, to będzie potrzebna walizka z zamkiem szyfrującym z funkcją TSA, dzięki któremu służby celne będą mogły sprawdzić zawartość Waszej walizki bez uszkodzenia jej. Walizki z systemem TSA są otwierane za pomocą specjalnego kluczyka, którym dysponują wyłącznie upoważnione do otwierania tego typu walizek służby celne, zatem nie zdziwcie się, że do Waszej nowo zakupionej walizki z zamkiem szyfrowanym nie otrzymacie w komplecie kluczyka.

Ten wpis też Ci się przyda: Lista rzeczy na wyjazd – co spakować na wakacje, ferie zimowe, w podróż służbową ?

Bagaż rejestrowany – co można zabrać?

Choć wydawałoby się, że odpowiedź brzmi: wszystko to, czego nie można zabrać do bagażu podręcznego, to niestety nie jest to prawda. Otóż do bagażu rejestrowanego nie można zabrać wszystkiego. Przede wszystkim do bagażu rejestrowanego nie wolno pakować żadnych materiałów wybuchowych i łatwopalnych ani substancji chemicznych czy toksycznych. Tak więc zapomnijcie o przewożeniu chociażby fajerwerków czy gaśnicy albo paliwa. Jeśli zdarzyłoby Wam się przewozić jakikolwiek rodzaj broni, musicie ten fakt zgłosić w trakcie odprawy. Wszelkiego rodzaju ostre lub ostro zakończone przedmioty muszą być przewożone w bagażu rejestrowanym. Również większość sprzętów o większych gabarytach,  takich jak wózki dziecięce, narty, deski snowboardowe czy windsurfingowe, rowery czy duże instrumenty muzyczne także musicie nadać na bagaż rejestrowany.

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam odpowiedzieć na pytanie, co można zabrać do samolotu, co można przewozić w bagażu podręcznym, a co można wziąć do bagażu rejestrowanego. Dzięki tej wiedzy pakowanie, nadawanie bagażu na lotnisku i kontrola bezpieczeństwa nigdy więcej nie będą dla Was stresujące.

Jeśli macie jakieś ciekawe doświadczenia związane z bagażami i kontrolą bezpieczeństwa na lotnisku, podzielcie się nimi w komentarzach 😊

Spokojnych lotów!

Ewa

Współpraca płatna: Vivus

Przeczytaj też: Jak wybrać idealną walizkę? 

co-mozna-przewozic-w-bagazu-podrecznym

3 comments

    1. Każdorazowo należy to sprawdzić w warunkach przewozu bagażu podręcznego konkretnej linii lotniczej. Zakładałabym raczej, że lepiej będzie je umieścić w bagażu rejestrowanym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *