dworzysko

Dworzysko – malowniczy i klimatyczny kompleks wypoczynkowy w Szczawnie-Zdroju

Dworzysko w Szczawnie-Zdroju na Dolnym Śląsku szturmem weszło na listę moich największych odkryć hotelowych i miejsc z klimatem w Polsce. Nie dość, że kompleks jest bardzo rozległy i bardzo zadbany, to jest miejscem z wyjątkowym klimatem i historią sięgającą XIX wieku. Piękne wnętrza, znakomita restauracja wyróżniona dwiema czapkami w żółtym przewodniku Gault & Millau i stadnina koni – to wciąż nie wszystkie atuty Dworzyska. Największą z nich jest autentyczna gościnność tego miejsca – Dworzysko jako jedyny kompleks hotelowy w Polsce, który znam, nie jest w żaden sposób ogrodzony. Każdy może tu przyjść i napić się kawy w Kawiarni Szwajcarka, zjeść obiad w Restauracji Babinicz, popatrzeć na konie czy potrenować jazdę konną, albo pobawić się z dziećmi czy odpocząć na łonie przyrody ogromnych zielonych terenów kompleksu. W Dworzysku panuje tak przyjazna atmosfera jak nigdzie indziej, a słowo gościnność nabiera tu naprawdę głębokiego znaczenia. Jeśli macie w planach wypad na Dolny Śląsk, to bardzo polecam Wam to miejsce. Na hasło mywaytrip otrzymacie 10% zniżki na cały pobyt (noclegi ze śniadaniami) oraz 10% zniżki na zakupy w stacjonarnym sklepiku Dworzyskowa Spiżarnia. Aby otrzymać rabat należy na stronie www.dworzysko.pl wybrać termin rezerwacji a następnie nacisnąć „Wpisz kod” i wpisać hasło: mywaytrip . Jeśli jesteście już teraz przekonani, że Dworzysko jest miejscem, które chcecie odwiedzić, rezerwujcie pobyt i korzystajcie ze zniżki. Tych z Was, którzy chcą dowiedzieć się o Dworzysku więcej, zapraszam do dalszej lektury 😊

dworzysko

Dworzysko – Dwór Idy i Lawendowy Dworek

Na kompleks Dworzysko składa się kilka budynków. W Dworze Idy, Lawendowym Dworku i Dworku Świerkowym znajduje się część noclegowa, o pozostałych częściach kompleksu opowiem Wam w dalszej części relacji. Dwór Idy to architektoniczna perła Dworzyska – dwór w stylu szwajcarskim, który istnieje tu od XIX wieku. Na parterze budynku znajduje się całodobowa recepcja i Kawiarnia Szwajcarka, zaś na pierwszym i drugim piętrze budynku są 1-,2-,3- i 4-osobowe pokoje z tarasami, które okalają cały budynek.

dworzysko szczawno zdrój

dwór Idy Dworzysko

kompleks Dworzysko Dwór Idy

Do Dworzyska przyjechaliśmy bez dzieci, dlatego na nasz pobyt wybraliśmy pokój w zabytkowym Dworze Idy. Gdybyśmy byli tu z dziećmi, wybralibyśmy Lawendowy Dworek, ponieważ w tym budynku są wyłącznie dwupokojowe apartamenty z kuchnią, idealne dla rodzin z dziećmi. Wracając do naszego pokoju w Dworze Idy – wnętrza urządzone są w bardzo przytulnym i klimatycznym stylu, nawiązującym do przeszłości. Szerokie, bardzo wygodne łóżko, dwa fotele, stolik kawowy i biurko z zestawem do parzenia kawy stanowiły wyposażenie pokoju. Mieliśmy dwa wyjścia na taras, z którego rozpościerał się widok na stadninę koni i rozległe tereny zielone kompleksu. Nad ranem budził nas ptasi koncert – wokół Dworu Idy rosną stare kasztanowce, które są istnym rajem dla ptaków. Poranne trele w ich wykonaniu to było coś niesamowitego.

dworzysko pokój

dworzysko pokój w dworze Idy

Dworzysko pokój ręczniki

zestaw do kawy w dworzysku

Po przeciwległej stronie kompleksu znajduje się Lawendowy Dworek. To również historyczny budynek, który został niedawno wyremontowany i gdzie obecnie znajduje się łącznie 12 pięknych i komfortowych rodzinnych apartamentów. Do Dworku prowadzą dwa wejścia, tak więc po jednej stronie budynku jest sześć apartamentów i tyle samo po drugiej stronie.

Lawendowy Dworek kompleks Dworzysko

Każdy apartament ma inną nazwę i każdy jest nieco inaczej urządzony, choć wszystkie są utrzymane w podobnym stylu. Apartamenty składają się z salonu z rozkładaną sofą, aneksem kuchennym i łazienką oraz z oddzielnej sypialni.

lawendowy dworek kompleks Dworzysko

dworzysko-lawendowy dworek sypialnia

dworzysko apartament łazienka

Połowa apartamentów ma widok na stadninę koni i zabytkową ujeżdżalnię, druga zaś na malownicze łąki i porośnięte lasami wzgórza w oddali. Jeśli chcielibyście przyjechać do Dworzyska z dziećmi, to bardzo Wam polecam zatrzymać się w Lawendowym Dworku – to idealna, bardzo komfortowa opcja na rodzinny pobyt.

dworzysko widok na ujeżdżalnię stadninę koni
Widok na zabytkową ujeżdżalnię z apartamentu w Lawendowym Dworku.

Dworzysko widok na padok z apartamentu

Dworzysko Szczawno Zdrój
Widok na łąki czy widok na stadninę koni? Który bardziej Wam się podoba? 🙂

Smaki Dworzyska, czyli Restauracja Babinicz, Kawiarnia Szwajcarka i Chata Grillowa

Dworzysko to bardzo smaczne miejsce! Ba, to jedno z najsmaczniejszych miejsc na Dolnym Śląsku i w całej Polsce nawet. Restauracja Babinicz , która znajduje się w centralnym miejscu kompleksu, zaraz obok Dworu Idy szczyci się wieloma prestiżowymi wyróżnieniami. Nie można nie wspomnieć, że Szef Kuchni Restauracji Babinicz Rafał Grzegorzek jest Zwycięzcą Kulinarnego Pucharu Polski w 2015 r. i finalistą szóstej edycji programu telewizyjnego Top Chef w 2019 roku.  W Restauracji Babinicz skosztujecie wielu ciekawych potraw bazujących na sezonowych produktach, pozyskiwanych od lokalnych dostawców, a także z warzywnego ogrodu, który znajduje się na terenie kompleksu. Owoce morza, dania wegańskie i wegetariańskie, mięsa, desery, a nawet menu degustacyjne – na gości Restauracji Babinicz czeka moc kulinarnych wrażeń. Czego my skosztowaliśmy? Szarpanej wieprzowiny z golonki, podanej z bobem, młodymi ziemniakami, szpinakiem i lodami chrzanowymi (39 zł) oraz fileta z kurka czerwonego ze szpinakiem, makaronem linguine, bobem i sosem maślanym (39 zł). Co tu dużo mówić – delicje!

restauracja babinicz dworzysko szczawno zdrój
Filet z kurka czerwonego.
Restauracja Babinicz kompleks Dworzysko
Szarpana wieprzowina z golonki.

Warto też zwrócić uwagę na bardzo klimatyczne wnętrza Restauracji Babinicz – znajdują się tu trzy sale – kameralna sala myśliwska, gdzie są organizowane spotkania i uroczystości, sala przeznaczona na warsztaty kulinarne, sala główna restauracji zwana końską oraz sala balowa na większe imprezy.

Dworzysko Restauracja Babinicz
Sala końska – tutaj przed laty znajdowała się stajnia.

Dworzysko szczawno zdrój restuaracja babinicz

Restauracja Babinicz Szczawno Zdrój
W tej sali odbywają się warsztaty kulinarne.
Dworzyskowa Spiżarnia kompleks Dworzysko
Sklepik Dworzyskowa Spiżarnia znajduje się w przedsionku Restauracji Babinicz.

Wyobraźcie sobie, że do lat 80-tych w tych wnętrzach znajdowała się stajnia. Opowiedział mi o tym Pan Tadeusz, którego z pewnością spotkacie, gdy przyjedziecie do Dworzyska. Pan Tadeusz to dobra dusza tego miejsca, przesympatyczny pan, który wie o Dworzysku wszystko i swoją wiedzą chętnie się dzieli się z gośćmi, jeśli oczywiście oni sobie tego życzą.

restuaracja babinicz Dworzysko Szczawno Zdrój
Jeśli będziecie chcieli dowiedzieć się więcej o Dworzysku, pytajcie o Pana Tadeusza 🙂

Jak wcześniej wspominałam na parterze Dworu Idy znajduje się Kawiarnia Szwajcarka, w której podczas naszego pobytu podawane do stolika były również śniadania. To jednak była wyjątkowa sytuacja – standardowo śniadania podawane są w Restauracji Babinicz w formie bufetu. Na zewnątrz kawiarni są stoliki i kanapy, przy których można spocząć w słoneczne dni. Miło jest również delektować się śniadaniem w tak pięknych okolicznościach przyrody.

Dworzysko Szczawno Zdrój śniadanie
Czy można zacząć dzień lepiej, niż niespiesznym śniadaniem w ogrodzie? 🙂

Dworzysko śniadanie

Zauważyłam, że sporo osób przebywających w Szczawnie-Zdroju przychodzi do Kawiarni Szwajcarka, by porozmawiać przy kawie i ciastku. W pobliżu jest niewielki plac zabaw, więc też pomyślano o mamach z dziećmi. Kawiarnia Szwajcarka, to taka kawiarnia z prawdziwego zdarzenia, miejsce spotkań i inspirujących rozmów. Tutaj czas płynie wolniej i spokojniej. warto tez dodać, że wszystkie ciasta i lody są przygotowywane na miejscu przez dworzyskowego cukiernika Szymona i jego żonę Jolę 🙂

Kawiarnia Szwajcarka Szczawno Zdrój
Kawiarnia Szwajcarka mieści się na parterze Dworu Idy.
Dworzysko Kawiarnia Szwajcarka
Wnętrza kawiarni, podobnie jak cały kompleks Dworzysko, są przytulne i klimatyczne.

kompleks Dworzysko ogród

Na terenie kompleksu jest też chata grillowa, gdzie w weekendy można skosztować potraw z grilla. My byliśmy w Dworzysku w tygodniu, więc nie korzystaliśmy z dobrodziejstw grillowej chaty.

Dworzysko grillowa chata

Dworzysko Chata grillowa
Widok na chatę grillową z naszego pokoju w Dworze Idy.

kompleks Dworzysko Szczawno Zdrój

Dworzysko dla miłośników jazdy konnej

Na terenie kompleksu Dworzysko znajduje się piękna stadnina koni. Z pewnością jest to jedna z większych stadnin na Dolnym Śląsku – jest tu 30 koni różnych ras i maści. Przestrzeń przeznaczona dla koni zajmuje sporą część kompleksu – jest tu duża stajnia, kryta ujeżdżalnia oraz zabytkowa ujeżdżalnia na powietrzu, dalej znajdują się padoki oraz pastwiska. Na taką przestrzeń przeznaczoną dla koni pozwala ogromy teren całego kompleksu, który swobodnie może pomieścić nawet do 4000 osób przy okazji organizowania imprez plenerowych. Fantastyczne jest to, że można tu swobodnie obcować z końmi, można wykupić lekcje jazdy konnej, a zaawansowani jeźdźcy mogą wyruszyć w teren.

Dworzysko konie

Dworzysko szczawno zdrój konie

szczawno zdrój dworzysko stadnina koni
Zwróćcie uwagę, jak piękne i zadbane są konie w Dworzysku.

Podczas naszego pobytu przeżyłam tu magiczną chwilę – po zmroku wyszłam na spacer po kompleksie i przechodząc koło stajni usłyszałam piękny śpiew dobiegających z jej wnętrz. Ktoś, kto pracował przy koniach, śpiewał arie operetkowe. Melodia śpiewana sopranem płynęła wzmacniana akustyką kamiennych wnętrz stajni. Przycupnęłam przy wejściu do  budynku i przez kilka minut słuchałam otoczona mrokiem, spoglądając na spokojne konie w boksach. Miałam wrażenie, że one też słuchały. Magiczna chwila.

Dworzysko widok na stajnię i Dwór Idy
Widok na zabytkową ujeżdżalnię, stajnię po prawej stronie, Restaurację Babinicz i Dwór Idy.

Dworzysko – miejsce prawdziwie gościnne i przyjazne

Czy byliście kiedyś w hotelu, który nie byłby w żaden sposób ogrodzony? Nie byłoby bramy wjazdowej, a przez teren kompleksu przebiegałby szlak turystyczny? Pod tym względem Dworzysko jest wyjątkowe w skali całej Polski –  to miejsce jest niezwykle przyjazne i myślę, że to dzięki temu panuje tu taka miła, serdeczna atmosfera. Po prostu każdy czuje się tu dobrze. Ogromny park pełen starych drzew i bujnej roślinności oraz tereny zielone a dalej lasy, które wyznaczają naturalne granice kompleksu, dają mnóstwo możliwości spędzania czasu dla wszystkich, bez względu na wiek.

kompleks dworzysko szczawno zdrój
Widok na Kompleks Dworzysko z Dworu Idy. Droga prowadząca w lewą stronę to szlak turystyczny 🙂

Dworzysko – dla kogo?

Dworzysko, z ogromnym terenem otaczającym hotel, jest miejscem dla wszystkich tych, którzy kochają miejsca z klimatem i blisko przyrody. Rodziny z dziećmi będą się tu czuły znakomicie – czeka tu na Was 12 pięknych apartamentów w Lawendowym Dworku. Smakosze będą mogli delektować się smakami wyśmienitych potraw serwowanych w Restauracji Babinicz. Ci z Was, którzy kochają obcować z końmi, jeżdżą konno lub chcą się nauczyć jeździć będą mieli tu istny raj. Dla tych z Was, którzy chcą zwiedzać Dolny Śląsk Dworzysko będzie znakomitą bazą wypadową. Jeśli lubicie aktywny wypoczynek nie znajdziecie lepszego miejsca – kompleks jest otoczony tak rozległym terenem, że każdy znajdzie tu mnóstwo miejsca dla siebie. Myślę, że jest to też cudowne miejsce dla osób w starszym wieku, a także na rodzinne wypady w składzie: rodzice, dzieci i dziadkowie, którzy mogą spędzać przemiłe chwile w klimatycznej Kawiarni Szwajcarka spoglądając na wnuki bawiące się na terenie kompleksu. W Dworzysku nie ma basenu ani SPA, ale powiem Wam, że będąc tu nie odczułam ich braku, nawet bez tych atrakcji miejsce jest absolutnie kompletne.

Jeśli doczytaliście do tego miejsca, to znaczy, że Dworzysko naprawdę Was zaciekawiło. Jeśli chcielibyście spędzić weekend lub wakacje w Dworzysku, teraz możecie skorzystać z rabatu 10 % na pobyt ze śniadaniami  oraz 10% zniżki na zakupy w stacjonarnym sklepiku Dworzyskowa Spiżarnia. Aby otrzymać rabat, po wybraniu terminu urlopu na stronie www.dworzysko.pl należy nacisnąć „Wpisz kod” i wpisać hasło: mywaytrip .

dworzysko kod rabatowy

Jestem przekonana, że Wasz czas spędzony w Dworzysku będzie pełen pięknych, niezapomnianych chwil, czego serdecznie Wam życzę.

Ewa

Informacje praktyczne:

Dworzysko

Al. Spacerowa 22

58-310 Szczawno-Zdrój

+48 74 663 30 35

recepcja@dworzysko.eu

Przeczytaj też moje relacje z innych hoteli w całej Polsce:

Hotel Szlak Bursztynowy w Jarosławcu

Hotel J.J. Darboven w Rumi

Hotel Robert’s Port koło Mikołajek

Hotel Odyssey koło Kielc

Hotel Barczyzna koło Poznania

Hotel Słoneczny Zdrój w Busku-Zdrój

Dworzysko Szczawno Zdrój Dwór Idy

Współpraca: Dworzysko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *