cadaques

Cadaques – największe atrakcje ukochanego miasta Salvadora Dali

Cadaques to wyjątkowe miasto w Hiszpanii. Po pierwsze – znajduje się na cyplu Cap de Creus, który jest najbardziej wysuniętym na wschód punktem Półwyspu Iberyjskiego. Po drugie – do końca XIX wieku była to nieznana wioska rybacka, do której można było się dostać tu głównie drogą morską, a dziś to ulubiony kurort mieszkańców Barcelony i innych katalońskich miast. Po trzecie i najważniejsze – Cadaques to ukochane miasto Salvadora Dali, który przez czterdzieści lat mieszkał w położonym 2 km na północny wschód Port Lligat i tworzył czerpiąc inspirację z tutejszych, malowniczych krajobrazów.  Jak wygląda dziś Cadaques? Czy jest to miasteczko, które warto odwiedzić i spędzić w nim kilka godzin, czy też ciekawe miejsce na dłuższy pobyt? Jakie atrakcje oferuje Cadaques? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w tym wpisie, zapraszam! 😊

cadaques hiszpania

Cadaques – atrakcje ukochanego miasta Salvadora Dali

Cadaques – dojazd do miasteczka i inne informacje praktyczne

Cadaques znajduje się w środku półwyspu Cap de Creus, który jest najbardziej wysuniętym na wschód punktem Hiszpanii. Miasteczko położone jest około 170 km. na północny wschód od Barcelony i około 70 km na północny wschód od Girony. Na co dzień zamieszkuje je około 3 tysięcy mieszkańców. Dojazd do Cadaques dość wymagający – prowadzą tu dwie drogi: z południa droga GI – 613 z okolic miasteczka Roses ora z północy droga GI-614 z miasta El Port de la Selva. Obie drogi łączą się w jednym punkcie, dalej bezpośrednio do Cadaques wiedzie droga GI-614. Droga ta jest dość kręta i wiedzie między górami, co trzeba wziąć pod uwagę planując godziny dojazdu – wielkich prędkości nie da się tu rozwinąć. W miasteczku i na jego obrzeżach są dostępne parkingi.

cap de creus hiszpania
Widok na wyspy przylądka Cap de Creus ze wzgórza nad miastem.

Cadaques co warto zobaczyć

Cadaques – na jednodniowy wypad czy na dłuższy pobyt?

I na to, i na to 😊 My byliśmy w Cadaques na jednodniowym zwiedzaniu, po którym pozostał pewien niedosyt tego miejsca, aczkolwiek uważam, że jest to świetne miejsce również na dłuższy pobyt i na wakacyjny wypoczynek. Miasteczko tętni życiem i to nie tylko turystycznym –  na co dzień spotkacie tu mieszkańców miasta, jest tu wiele bardzo przyjemnych, rodzinnych restauracji i kawiarni, w okolicy jest dużo piaszczysto-kamienistych plaż. Samo miasteczko jest piękne, z bielonymi rybackimi domami pokrytymi charakterystyczną ceglastą dachówką, starym miastem pełnym romantycznych, brukowanych uliczek. Są tu turystyczne szlaki piesze, szkoły nurkowania, można wypożyczać kajaki, są organizowane rejsy statkami wzdłuż wybrzeża. Nie można nie wspomnieć, że jest tu również słynne Muzeum Salvadora Dali, które mieści się w jego domu w Port Lligat, gdzie mieszkał po powrocie ze Stanów Zjednoczonych. Jeśli zdecydujecie się na dłuższe wakacje w Cadaques, nie będziecie się tu nudzić i z pewnością ciekawie spędzicie czas.

cadaques stare miasto
Ceglane dachówki i bielone domy widziane z tarasu widokowego na starym mieście.

cadaques

Ciekawostka: Czy wiecie skąd wzięła się nazwa Cadaques? Cap d’Aques w języku katalońskim oznacza „przylądek skał”. Nazwa ta celnie oddaje skalisty charakter tej okolicy i  lecz także całego półwyspu Cap de Creus oraz rozciągającego się w tej okolicy parku krajobrazowego.

Riba Nemessi Llorens i Platia Gran, czyli pierwszy przystanek w Cadaques

Kiedy dotrzecie do miasteczka w pierwszej kolejności skierujcie się na Platja Gran, czyli największą kamienistą plażę, która znajduje się przy ulicy Riba Nemessi Llorens. To takie miejsce, do którego trafia każdy, kto przyjedzie do miasteczka. Przy plaży jest kilka restauracji i barów, w których możecie odpocząć po podróży, skosztować dań ze świeżych ryb owoców morza (słynne anchois z Cadaques!), napić się kawy, zjeść lody, porozkoszować się widokiem na zatokę i zaplanować dalsze zwiedzanie. Plaża w centrum miasteczka jest kamienista, ale w pobliżu znajdziecie inne, nieco wygodniejsze, piaszczysto-kamieniste plaże. Po krótkim odpoczynku z widokiem na morze spójrzcie w prawą stronę, gdzie znajduje się starówka – tutaj skierujcie swoje kroki w pierwszej kolejności.

platja gran cadaques
Platja Gran w Cadaques.
ulica riba nemessi llorens cadaques
Ulica Riba Nemessi Llorens.
plaże w cadaques
Lody na Platja Es Poal.

lody w cadaques

Ciekawostka: Cadaques słynie z połowów znakomitych ryb i owoców morza. Szczególnie warto skosztować tu anchois, czyli pokrojonej w cienkie paski sardeli europejskiej o charakterystycznym, intensywnym smaku. Sardela jest podawana na wiele sposobów, ja najbardziej lubię, gdy jest podawana z pieczywem, pomidorami i oliwkami. Warto dodać, że sardela to ryba, która nie magazynuje metali ciężkich, więc jej spożywanie uznawane jest za bezpieczne i zdrowe.

cadaques plaże
Platja Gran.

Stare Miasto w Cadaques

Zwiedzanie urokliwej starej części miasta to wielka przyjemność. Ciasne brukowane uliczki, prowadzące pomiędzy bielonymi budynkami pokrytymi ceglaną dachówką latem dadzą cień, a w chłodniejsze miesiące osłonią od wiatru. Pnąc się uliczkami pod górę prędzej czy później dotrzecie do kościoła Santa Maria de Cadaques, który z zewnątrz może nie jest tak okazały, ale wewnątrz kryje barokowe, zdobne wnętrza. Jeśli lubicie muzykę klasyczną, koniecznie zwróćcie uwagę na zabytkowe organy z XVII wieku, wykonane przez Josepa Boscà w latach 1689-1691. Przy kościele znajduje się taras widokowy, z którego pięknie widać morze, panoramę miasta oraz ceglane dachy. To miejsce, w którym należy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Cadaques – przygotujcie się, że w sezonie na najbardziej fotogeniczne miejsce na tarasie trzeba odstać kilka minut w kolejce 😉 W starej części miasta jest również wiele bardzo klimatycznych, małych sklepików, w których kupicie oryginalne hiszpańskie wyroby, więc to też dobre miejsce na zakupy.

cadaques
Widok z tarasu widokowego przy kościele Santa Maria de Cadaques.

hiszpania cadaques

Ciekawostka: Kiedy będziecie w Cadaques, zwróćcie uwagę, że uliczki w starej części miasta są brukowane obłymi kamieniami – są to kamienie, które zostały wyłowione z morza w okolicy Cap de Creus.

cadaques uliczki na starym mieście
Zwróćcie uwagę na chodnik z kamieni.
cadaques śpiący kot
Kotom nic nie przeszkadza w spaniu – nawet przechodzący obok turyści 🙂

ulice cadaques

co warto zobaczyć w cadaques

Muzeum Salvadora Dali w Port Lligat –  Casa-Museo Salvador Dalí

Salvador Dali z Cadaques związany był od dziecka. Urodzony w 1904 roku w Figueres (gdzie również zmarł w 1989 roku), spędzał w Cadaques wakacje, a w wieku 26 lat kupił chatę rybacką w oddalonej około 2 km na północny wschód wiosce Port Lligat. Z czasem Salvador stworzył tu swoją letnią rezydencję, w której przebywał kilka miesięcy w roku aż do śmierci swojej żony Gali w 1982 roku. Po śmierci żony Gali przeniósł się do wioski Púbol, gdzie wcześniej, w 1968 roku zakupił w prezencie dla swojej żony średniowieczny zamek, który odnowił w surrealistycznym stylu. Zamek w Púbol służył Salvadorovi za dom do czasu wybuchu pożaru, po którym artysta zdecydował o powrocie do Figueres.

 

muzeum Salvadora Dali w Cadaques
Pierwszy budynek z lewej to Muzeum Salvadora Dali. Fot.: Pixabay.

Obecnie Muzeum  Salvadora Dali w Port Lligat jest obecnie jedną z największych atrakcji miasteczka – można na własne oczy przekonać się jak mieszkał, żył i tworzył ten jeden z najbardziej ekscentrycznych artystów hiszpańskich. Również w XIX wieku, obecność Salvadora Dali i prawdopodobieństwo spotkania go na ulicach Cadaques znacząco wpłynęło na popularyzację okolic Cap de Creus – w końcu artysta był słynny za życia. Cadaques stało się miejscem, które przyciągało również innych artystów – bywali tu m.in. Pablo Picasso, Marcel Duchamp, Gabriel García Márquez, Joan Miró, Albert Einstein czy Tomasz Mann. W obecnym muzeum Salvadora Dali a jego dawnej rezydencji możecie zobaczyć m.in. jego sypialnię, pracownię i ogród z basenem. Muzeum otwarte jest z wyjątkiem poniedziałków, koszt biletu to 15 Euro.

Ciekawostka: Miejscowości Port Lligat – Figueres – Púbol tworzą tzw. Trójkąt Dalego.

cadaques hiszpania widok z morza

Plaże w Cadaques

W Cadaques i okolicach znajduje się ponad 20 kamienistych i piaszczysto-kamienistych plaż, więc jest gdzie plażować. Fakt faktem, niektóre z nich są naprawdę małe i pomieszczą niewielką liczbę plażowiczów, ale plaż jest tu dużo, więc stacjonując w Cadaques każdego dnia możecie być na innej plaży, co zawsze czyni urlop bardziej urozmaiconym. Największa plaża to wspomniana wcześniej Palya Gran, kolejna w kierunku zachodnim to położona u stóp starego miasta Platja Port d’Alguer, dalej na zachód Platja des Llaner Gran. Po wschodniej stronie najbliżej centrum znajdziecie uroczą, małą plażę Platja Es Poal, gdzie zawsze są łódki, kilkaset metrów dalej Platia Es Pianc, większą plażą na wschodzie jest Playa Ses Oliveres, gdzie znajdziecie również bazę do uprawiania sportów wodnych. Zbliżając się do szczytu półwyspu dotrzecie na piaszczystą Platia Del Ros, a jeszcze dalej na południe do Platja d’en Pere Fet. Warto wybrać się również do zatoki Cala de Port Lligat, gdzie w pobliżu domu Salvadora Dali znajduje się plaża Beach Salvador Dali.

platja Gran Cadaques
Platja Gran.
plaże w Cadaques
Paltja Es Poal.

Cadaques to miasto, które warto odwiedzić w Hiszpanii albo zatrzymać się tu na dłuższy pobyt. Jeśli planujecie zwiedzanie wybrzeża Costa Brava, przeczytajcie mój wpis: Co warto zobaczyć na Costa Brava  oraz wpis o średniowiecznym mieście w Katalonii: Girona co zobaczyć w jeden dzień ,  koniecznie też zaplanujcie wypad do pięknego miasta z twierdzą na wzgórzu, czyli do Tossa de Mar .

Z pozdrowieniami,

Ewa

cadaques plaża es poal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *