Broek in Waterland – miasto jak z bajki

Broek in Waterland w Holandii to miasteczko, w którym zakochałam się z miejsca. Przyjechałam, zobaczyłam i przepadłam.Maleńkie domki w pastelowych barwach, otoczone przepięknie utrzymanymi ogrodami sprawiają wrażenie, jakby każdy z mieszkańców startował w nieformalnym konkursie na najpiękniejszy dom. Jeśli wybierasz się do Amsterdamu, koniecznie zaplanuj wypad do Broek, droga zajmuje tylko 20 minut autobusem z Dworca Centralnego, a miejsce utkwi Ci w pamięci na zawsze. Ja byłam tu dwa razy, pierwszy raz przyjechałam przypadkiem, zupełnie nie wiedząc, że czeka na mnie tak urokliwe miejsce, ale byłam tu zbyt krótko. Drugi raz przyjechałam wieczorem ostatniego dnia pobytu w Holandii i ostatnim autobusem wróciłam do Amsterdamu… hmmm, mogłabym tu zostać na zawsze. 

broek 1 small 

Opowiadając o Broek nie można pominąć kilku faktów z historii. Wcale nie nudnych! Broek słynie z tego, że w 1811 roku odwiedzającemu burmistrza miasta cesarzowi Napoleonowi kazano zdjąć buty. Mieszańcy od zawsze z niezwykłą pieczołowitością dbali o czystość miasteczka, gdyż za wszelką cenę chcieli uchronić przed degradacją szczepy bakterii służące do warzenia miejscowego sera.Ta niesamowita dbałość o estetykę i czystość przetrwała do dziś. Podczas kilku godzin, które w sumie spędziłam w Broek, widziałam jak gospodarze malowali domy, przycinali krzewy w ogrodach, reperowali ogrodzenia…  Efekty ich codziennych starań są naprawdę imponujące! 

broek 4 small 

 

W Broek nie spotkacie wielu turystów. Nie ma tu sklepów, barów, restauracji czy hoteli nastawionych na turystykę. Mam wrażenie, że mieszkańcy, choć bardzo sympatyczni, starają się zachować miasteczko dla siebie, i wcale nie mają ochoty na to, by podobnie jak w rozsławionym na całym świecie Giethoornie tłumy przechodziły pod ich oknami. Podczas mojej wycieczki po Broek nie spotkałam żadnego turysty, a kilku mieszkańców widząc, że jestem z plecakiem i aparatem, pomachało mi przyjaźnie. Bardzo, bardzo to było miłe. 

broek 10 small 

Bardzo charakterystyczna dla  Broek jest jednolita, pastelowa kolorystyka domów, szczególnie w zabytkowej części miasta. Niektóre domy są pomalowane na szaro na znak żałoby po tych, którzy stracili życie podczas powodzi w 1825 roku. Nad miasteczkiem góruje wieża kościoła z 1573 roku, wokół którego jest niewielki dziedziniec ze studnią i ławeczkami, na których można usiąść, odpocząć i delektować się atmosferą tego miejsca. 

broek5 small 

Przy wjeździe do zabytkowej części Broek znajduje się restauracja De Witte Swaen, w której można smacznie zjeść, a ponadto w menu znajdziecie aż 60 różnych rodzajów naleśników! Jest to miejsce codziennych spotkań mieszkańców Broek. Więcej informacji o restauracji znajdziecie we wpisie TUTAJ.

Do Broek najłatwiej dojechać z Central Station w Amsterdamie m.in. autobusem numer 315 lub 316, droga zajmuje około 20 minut.

O innych magicznych, holenderskich miasteczkach przeczytasz we wpisie TUTAJ.

broek12 small 

broek 6small 

broek 9small 

rest2small 

broek 13 small 

4 comments

  1. Polecam Kinderdijk najwiekszy kompleks czynych Wiatraków Holenderskich. Idealne miejsce na niedzielna wyprawe. Mieszkam od 2 lat w The Nederlands i to bardzo ladny, malowniczy kraj,pełen wody, mostów, Wiatraków, pieknej architektury.
    Polecam

  2. Czy dobrym pomysłem byłoby dojechanie do miasteczka z Amsterdamu rowerem? To tylko 20km. Znając Holandię jest pewnie wytyczona ścieżka rowerowa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *