wianek bożonarodzeniowy

Wianek bożonarodzeniowy – jak zrobić wianek świąteczny krok po kroku?

Wianek bożonarodzeniowy to coraz częściej spotykana w polskich domach ozdoba świąteczna. Tradycja dekorowania domów wiankami świątecznymi, podobnie jak ozdabianie choinek, przywędrowały do naszego kraju z Niemiec i na dobre rozgościły się w polskiej tradycji bożonarodzeniowej. Świąteczne wieńce stroją wnętrza i są często wieszane na drzwiach wejściowych do domów. Oczywiście wianki bożonarodzeniowe można kupić w sklepach, ale równie piękne są te wykonane samodzielnie. Zrobienie takiego wianka wbrew pozorom wcale nie jest trudne! Pomysłów na wykonanie wieńca bożonarodzeniowego jest mnóstwo – ogranicza nas tylko wyobraźnia. Najładniejsze wianki bożonarodzeniowe są te wykonane z naturalnych materiałów – gałązek jodły, świerku, tui czy eukaliptusa, szyszek, orzechów czy żołędzi.

Do przyozdobienia świątecznego wianka możecie użyć przeróżnych dekoracji, które macie w domu – bombek, plasterków suszonych pomarańczy, laseczek cynamonu, kokard i wszystkich innych, które Wam się podobają. Piękne są nawet wianki wykonane z samych gałązek iglaków, przyozdobione czerwoną, złotą, srebrną lub atramentową atłasową kokardą. Wykonanie wieńca świątecznego może być jednym z rodzinnych przedświątecznych zwyczajów, dlatego bardzo Was zachęcam do samodzielnego wykonania go w domu. Jeśli zastanawiacie się, jak zrobić wianek świąteczny, w tym wpisie – krok po kroku – pokażę Wam jak go wykonać. Na pewno uda Wam się zrobić piękny i jedyny w swoim rodzaju wianek bożonarodzeniowy!

Planujesz wyjazd na święta? Sprawdź wpis: Boże Narodzenie oferty – bardzo interesujące pakiety na święta Bożego Narodzenia 

To co? Zaczynamy?

Przeczytaj również ten wpis: Najciekawsze tradycje bożonarodzeniowe na świecie 

wianek bożonarodzeniowy

Wianek bożonarodzeniowy – co jest potrzebne do jego wykonania?

  • Obręcz do której przymocujemy gałązki. Może to być jakakolwiek obręcz: wiklinowa, metalowa, drewniana czy inna. Ja mam obręcz wiklinową wielokrotnego użytku – zmieniam na niej dekoracje wianka w zależności od pory roku.
  • Świeże gałązki jodły, świerku lub innego drzewa iglastego. Gałązki powinny mieć długość ok. 20 – 30 cm.

wianek bożonarodzeniowy

  • Cienki ale mocny sznurek najlepiej w kolorze zielonym lub w brązowym, żeby wiązania były jak najmniej widoczne. Można też użyć cienkiego i łatwego w modelowaniu drucika.
  • Nożyczki.
  • Rękawiczki z gumowymi spodami, żeby nie pokaleczyć dłoni podczas mocowania gałązek.

jak zrobić wianek świąteczny

  • Ozdoby, którymi dysponujecie w domu: ja wybrałam bombki, suszone plasterki pomarańczy, szyszki zebrane w lesie, drewniane gwiazdki.

wianek świąteczny

Jak zrobić wianek bożonarodzeniowy? Instrukcja krok po kroku

Krok 1. Gałązki przywiązujemy pojedynczo do obręczy. Przywiązujemy mocno i ścisło, tak aby konstrukcja była stabilna. Gałązki z czasem stracą wodę i nieco zmniejszą swoją objętość, dlatego ważne jest by przywiązywać je do obręczy mocno. W przeciwnym razie z czasem mogą zacząć się wysuwać z obręczy.

Ten wpis Cię zainteresuje: Potrawy wigilijne z różnych stron świata – przepisy !

wianek bożonarodzeniowy

Krok 2. Gałązki nakładamy na siebie gęsto, tak aby nie były widoczne wiązania. Układamy je w jednym kierunku (ja układam w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara), jeśli chcemy wypełnić gałązkami całą obręcz. Co istotne, gałązki układamy tak, by wywijały się do zewnątrz okręgu – dzięki temu kompozycja nabiera ładnego kształtu.

wianek bożonarodzeniowy

Krok 3. Kiedy całą obręcz będzie zasłonięta gałązkami, przystępujemy do mocowania dekoracji. I tutaj „hulaj dusza piekła nie ma” – puszczacie wodze fantazji! Dekoracje możecie mocować sznurkiem lub klejem – ja wybrałam sznurek ze względu na to, żeby zarówno skład jak i wykonanie wianka było maksymalnie ekologicznie. Zdecydowałam, że mój wianek bożonarodzeniowy będzie w grudniu zdobił jedną ze ścian w naszym salonie.

wieniec świąteczny bożonarodzeniowy

wianek bożonarodzeniowy

wieniec świąteczny bożonarodzeniowy

wianek świąteczny bożonarodzeniowy

Krok 4. Gotowy wianek świąteczny możecie zawiesić na drzwiach wejściowych, powiesić na ścianie, pod kinkietem, na stole czy podwiesić pod żyrandolem – w każdym miejscu  będzie się pięknie prezentować! Samodzielnie wykonany wianek bożonarodzeniowy może też stanowić wyjątkowy i osobisty prezent na święta dla najbliższych czy przyjaciół. Poza tym, ozdoby świąteczne wykonane samodzielnie cieszą jeszcze bardziej… więc… do dzieła!

Może Cię zainteresować: Jarmarki w Wiedniu – najpiękniejsze jarmarki świąteczne w stolicy Austrii

wianek bożonarodzeniowy

Ze świątecznymi pozdrowieniami,

Ewa

PS Jeśli chodzi o wygląd Waszych wianków, to inspiracji najlepiej szukać na Instagramie lub Pintereście 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *