Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Polskie tradycje bożonarodzeniowe wszyscy dobrze znamy – pięknie ozdobiona choinka, wieczerza wigilijna, sianko pod obrusem, dodatkowe miejsce dla zagubionego wędrowca, dwanaście wigilijnych potraw, kolędowanie, pasterka o północy, rodzinne trzydniowe świętowanie. Ale czy zastanawialiście się kiedyś jak wyglądają tradycje bożonarodzeniowe w innych krajach? Może mieliście kiedyś okazję spędzać święta Bożego Narodzenia za granicą i doświadczyć tego, jak ten czas jest obchodzony w różnych zakątkach świata? W tym wpisie pokusiłam się o małą wycieczkę kulturoznawczą i spisałam dla Was najciekawsze zwyczaje bożonarodzeniowe na świecie. Mam nadzieję, że będzie to dla Was przyjemna i inspirująca lektura, która wprowadzi Was w świąteczny nastrój.
Jeśli postanowiliście w tym roku poszukać ofert na Boże Narodzenie w Polsce koniecznie sprawdźcie wpis o najciekawszych pakietach świątecznych w hotelach
Tradycje bożonarodzeniowe w Austrii
Święta Bożego Narodzenia w Austrii mają piękną i bogatą tradycję. Dla Austriaków bardzo ważny jest również czas okołoświąteczny, kiedy to licznie spotykają się ze znajomymi i rodziną na jarmarkach. Chociażby w samym Wiedniu jest kilkadziesiąt jarmarków zlokalizowanych w różnych częściach miasta, a każdy z nich jest inny i ma swój specyficzny charakter. W Austrii prezenty pod choinkę przynosi nowonarodzony Jezusek a nie Święty Mikołaj. Jezusek, zwany Christkindl, przychodzi do dzieci pod postacią ubranej w białą szatę anielskiej istoty ze skrzydłami i złotymi lokami. Dzieci w Austrii piszą listy do Christkindla z prośbami o wymarzone prezenty i co więcej – listy te naprawdę wysyłane są pocztą na adres poczty Christkind w Steyrl, która działa od 70 lat! W Austrii popularne jest przystrajanie domów wieńcami bożonarodzeniowymi, które Austriacy kupują lub robią własnoręcznie. Na święta w austriackich domach pojawiają się oczywiście choinki – ta tradycja bożonarodzeniowa przywędrowała tutaj z Niemiec. Podczas wigilii podawane są różne przysmaki, m.in. pieczona kaczka, karp oraz Vanillenkipferl, czyli kruche waniliowe ciasteczka.
Ciekawostka: Najbardziej znana kolęda na świecie „Cicha noc” (aust. „Stille Nacht”) pochodzi z Austrii.
Zapraszam do wysłuchania podcastu w TOK FM na temat europejskich tradycji bożonarodzeniowych:
Europejskie tradycje świąteczne – Ewa Kozłowska-Szymczyk, autorka bloga mywaytrip.pl gościem w radiu TOK FM
Przeczytaj również: Jarmarki w Wiedniu – najpiękniejsze jarmarki świąteczne w stolicy Austrii
Tradycje bożonarodzeniowe we Francji
We Francji święta Bożego Narodzenia są krótsze niż w Polsce – i obejmują dwa dni 24 i 25 grudnia. Francuzi celebrują ten czas w gronie rodzinnym, przy suto zastawionych stołach. Oczekiwanie na święta zaczyna się 1 grudnia, kiedy to dzieci dostają kalendarze adwentowe z czekoladkami. Na początku grudnia w domach zaczynają pojawiać się choinki, które znikają tuż po Nowym Roku, jednakże dla Francuzów najważniejszym symbolem Bożego Narodzenia nie jest świąteczne drzewko, ale szopka z figurkami świętych, wśród których pojawiają się także przedstawiciele popularnych zawodów – piekarz, policjant, listonosz. Wigilijna kolacja jest mniej uroczysta jak w Polsce – Francuzi nie łamią się opłatkiem i nie śpiewają kolęd. W wigilię i bożonarodzeniowy obiad podawane są specjalne dania, wśród których jest indyk nadziewany jadalnymi kasztanami, owoce morza i ryby wśród których króluje wędzony łosoś , pasztet z otłuszczonych gęsich wątróbek („foie gras”) oraz ciasto w formie kawałka drewna „Bûche de Noël”. Francuzi otwierają prezenty w bożonarodzeniowy poranek 25 grudnia.
Ciekawostka: Ciasto Buche to jedyny przysmak, który Francuzi jedzą wyłącznie w święta Bożego Narodzenia. Inne potrawy są jadane również w ciągu roku.
Podobają Ci się wianki świąteczne? Zobacz jak zrobić wianek bożonarodzeniowy krok po kroku
Tradycje bożonarodzeniowe w Wielkiej Brytanii
Celebrowanie świąt Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii zaczyna się 25 grudnia. Brytyjczycy nie obchodzą Wigilii – tego dnia dzieci wywieszają skarpety, do których Święty Mikołaj ma wkładać podarki. Co ciekawe – w brytyjskich domach są odpakowywanie podarunków jest pieczołowicie celebrowane i może trwać nawet cały dzień! Do świątecznego obiadu Brytyjczycy zasiadają w południe 25 grudnia. Wśród świątecznych potraw nie może zabraknąć indyka nadziewanego warzywami, kiełbas zawijanych w boczek oraz słynnego bożonarodzeniowego puddingu. Nie ma tradycji dzielenia się opłatkiem, ale są za to „christmas cracker”s, które biesiadnicy „rozrywają” między sobą. 25 grudnia o godzinie 15:00 Brytyjczycy słuchają świątecznego przemówienia królowej Elżbiety II. Jeśli wybierzecie się do UK w grudniu, prawdopodobne jest, że spotkacie na ulicach kolędników – tradycja ulicznego kolędowania jest tu wciąż popularna. W UK drugi dzień świąt nazywany jest Boxing Day i tradycyjnie jest to początek wielkich, poświątecznych wyprzedaży.
Ciekawostka: Pierwsza kartka świąteczna z napisem „Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku” została zaprojektowana w 1846 roku w Londynie.
Szukasz pomysłu na ferie w Polsce? Sprawdź: Ferie w górach – pakiety na ferie
Tradycje bożonarodzeniowe w Hiszpanii
Święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii trwają znacznie dłużej niż w innych częściach Europy, bo od 22 grudnia aż do 6 stycznia. W hiszpańskich domach pojawiają się bożonarodzeniowe szopki i choinki, które są strojone w bombki, lampki i gwiazdę betlejemską. Hiszpanie celebrują wigilijną kolację przy suto zastawionych stołach, ale raczej nie pielęgnuje się tradycji śpiewania kolęd. Jako typową potrawę towarzyszącą podczas wigilii w Hiszpanii, uznaje się pieczonego indyka nadziewanego bekonem, owocami, pieczarki czy orzeszkami pinii. Popularna jest również pieczona jagnięcina z ziemniakami a także potrawy z ryb i owoców morza. Na hiszpańskich stołach w wigilię nie może zabraknąć słodkości, wśród których są tradycyjne andaluzyjskie ciastka z cynamonem, kandyzowane owoce i marcepan. W odróżnieniu od polskiego zwyczaju dzieci nie otrzymują prezentów w Wigilię, lecz 25 grudnia, a przede wszystkim 6 stycznia, podczas Święta Trzech Króli. Warto też dodać, że 22 grudnia odbywa się w Hiszpanii loteria bożonarodzeniowa El Gordo, która należy do najważniejszych tradycji bożonarodzeniowych w Hiszpanii, a suma nagród, które każdego roku są do wygrania, sprawia, że hiszpańska loteria jest uznawana za największą na świecie.
Ciekawostka: 28 grudnia w Hiszpanii przypada tak zwany Dzień Świętych Niewiniątek (El Día de los Santos Inocentes), który jest odpowiednikiem polskiego Prima Aprilis 😊
Szukasz ciepłego kierunku na ferie? Sprawdź: Gdzie na wakacje zimą? Top 11 kierunków w Europie i na świecie
Tradycje bożonarodzeniowe we Włoszech
Zwyczaje bożonarodzeniowe we Włoszech są również ciekawe i piękne. 8 grudnia Włosi zaczynają stroić choinki, a świętowanie zaczyna się począwszy od wigilii 24 grudnia, przez kolejne dwa dni, które są czasem celebrowania czasu z rodziną. Również w Święto Trzech Króli 6 stycznia jest dla Włochów również dniem wolnym od pracy. Włoskie tradycje bożonarodzeniowe to strojenie choinki i dekorowanie domów, szopki bożonarodzeniowe i prezenty, które przynosi Babbo Natale, czyli odpowiednik naszego Świętego Mikołaja. Kolacja wigilijna jest mniej uroczysta niż obiad pierwszego dnia świąt, na który włoskie mammy przygotowują specjalne potrawy. W wigilię na włoskich stołach królują ryby oraz oczywiście makarony! W zależności od regionu mogą to być to spaghetti, tortellini, ravioli, lasagne, gnocchi czy innego rodzaju makarony podawane z rybami, owocami morza i różnymi sosami. W pierwszy dzień świąt na obiad serowane jest mięso – indyk, jagnięcina, czy też kogut z pieczonymi ziemniakami i warzywami. Aczkolwiek na północy, w centrum i na południu Włoch świąteczne dania różnią się od siebie bardzo. Święta to dobra okazja, by skosztować słodkości, a we Włoszech najbardziej znane to Panettoni i Pandoro, czyli baby z bakaliami, pierniki i marcepany.
Ciekawostka: Podczas włoskiej wigilii tradycyjnie podawanych jest 13 dań.
A może ferie we Włoszech? Sprawdź ten wpis: Gdzie na narty we Włoszech ?
Tradycje bożonarodzeniowe w Finlandii
Jeśli mowa o tradycjach bożonarodzeniowych na świecie, to nie możemy zapomnieć o Finlandii – w końcu z Laponii pochodzi Święty Mikołaj 😊 W Finlandii święta przebiegają spokojnie i rodzinnie – dla Finlandczyków to czas na celebrowanie chwil z rodziną. Mieszkańcom Finlandii mniej się udziela świąteczna gorączka, ale to wynika też ze stonowanej natury Finlandczyków. Finlandczycy stoją choinkę i domy, ale też raczej w stylu minimalistycznym. Świętowanie w Finlandii zaczyna się 24 grudnia, tego dnia też obowiązkowa jest wizyta w saunie, która ma spowodować oczyszczenie duszy i ciała. W wigilię Finlandczycy odwiedzają również groby swoich bliskich. Tradycyjną wigilijną potrawą jest pieczeń wieprzowa z ziemniakami, podawane są również śledzie w buraczkach i śmietanie, wędzone ryby oraz pudding ryżowy na deser. Do tradycji bożonarodzeniowych w Finlandii należy też odwiedzanie bożonarodzeniowych jarmarków, gdzie koniecznie trzeba skosztować tradycyjnego napitku glögi, czyli grzanego wina z przyprawami i rodzynkami.
Ciekawostka: Finowie rzadko kiedy spędzają święta poza domem, ale jeśli decydują się na wyjazd, to pod warunkiem, że w wybranym miejscu będzie sauna 😊
Poznaj najciekawsze przepisy na potrawy wigilijne na świecie ! Również na fińską sałatkę śledziową Rosolli 🙂
Tradycje bożonarodzeniowe w Stanach Zjednoczonych
Co kraj to obyczaj, więc dla kontrastu do spokojnych świąt w Finlandii najlepiej zestawić pełne przepychu święta w USA. Tutaj świąteczne szaleństwo zaczyna się tuż po Święcie Dziękczynienia, kiedy to w sklepach zaczynają rozbrzmiewać znane wszystkim melodie. W Stanach bardzo popularne jest dekorowanie domów na święta – niektóre z nich dosłownie całe są w światełkach, a sąsiedzi konkurują między sobą na piękniej udekorowany dom 😊 Wśród Amerykanów bardzo popularnym zwyczajem jest wysyłanie kartek świątecznych – szkoda, że ten zwyczaj zanika w Polsce. Amerykanie również stroją choinki, ale nie na kolorowo – popularne barwy bombek to czerwień i złoto oraz biel, srebro i granat. Co ciekawe, amerykańskie choinki są specjalnie przycinane w trakcie wzrostu, tak, aby miały idealny kształt i były gęste na końcach gałązek. Amerykanie długo się przygotowują do świąt, ale świętują krótko – dniem wolnym od pracy jest tylko 25 grudnia.
Ciekawostka: W USA dekoracje bożonarodzeniowe zaczynają się pojawiać w sklepach pod koniec sierpnia, a w wielu amerykańskich miastach z powodzeniem prosperują całoroczne sklepy bożonarodzeniowe 😊
Tradycje bożonarodzeniowe w różnych zakątkach świata, różnią się od siebie. Ale niezależnie od zwyczajów, najważniejsze, by święta w każdym domu były po prostu szczęśliwe.
Pozdrawiam Was świątecznie,
Ewa