wschodnia Sycylia co zobaczyć

Wschodnia Sycylia co zobaczyć. Największe atrakcje wschodniej Sycylii

Wschodnia Sycylia to wspaniały pomysł na tygodniowy wypad na tę włoską wyspę. Całą Sycylię ciężko bowiem zwiedzić podczas jednego wyjazdu. To duża i niezwykle intrygująca wyspa, dlatego warto dać sobie czas i zwiedzać ją „po kawałku”. No chyba, że ktoś może spędzić na Sycylii np. dwa czy trzy miesiące. Jeśli jednak macie możliwość spędzić na Sycylii tydzień, spokojnie możecie zaplanować zwiedzanie wschodniej Sycylii i w tym czasie z pewnością odkryjecie i poznacie największe atrakcje wschodniej Sycylii.

Sycylia wschodnia widok na Etnę
Widok na wulkan Etna w drodze do Castelmola.

Wschodnia Sycylia co zobaczyć. Największe atrakcje wschodniej Sycylii

Wschodnia Sycylia jak dotrzeć?

Najwygodniej tanimi liniami lotniczymi do Katanii. Na lotnisku warto wypożyczyć samochód, żeby móc swobodnie zwiedzać wyspę.

Gdzie się zatrzymać we wschodniej Sycylii?

Taormina to najładniejsze miasto we wschodniej Sycylii, pięknie położone, kaskadowo na  wzgórzach, przez co bardzo wiele budynków ma widok na morze. Taormina ma piękne stare miasto i tutaj też znajduje się słynna Isola Bella. Jest to też bardzo dobra baza wypadowa do zwiedzania wschodniej Sycylii. Jeśli zależy Wam na piaszczystej plaży, można zatrzymać się w pobliskim Taorminie kurorcie Giardini Naxos, ale mój wybór to zdecydowanie Taormina.

wschodnia Sycylia Isola Bella
Isola Bella, Taormina.

Wschodnia Sycylia – o jakiej porze roku najlepiej się tu wybrać?  

O każdej oprócz lata. Latem temperatury na Sycylii są tak wysokie, że w zasadzie uniemożliwiają jakiekolwiek zwiedzanie w ciągu dnia. Jesień, zima i wiosna to dobry czas, by zwiedzać Sycylię, przy czym zimą mogą trafić się deszczowe i pochmurne dni. My zdecydowaliśmy się na zwiedzanie wschodniej Sycylii w grudniu i pogoda była bardzo dobra – w dzień słonecznie i kilkanaście stopni, wieczory były raczej zimne – kurtki się bardzo przydawały. Ale trzeba wziąć pod uwagę, że pogoda na Sycylii zimą to nic pewnego.

W jaki sposób najlepiej zwiedzać wschodnią Sycylię?

Polecam wynająć auto w którejś z wypożyczalni na lotnisku i mieć pełną swobodę zwiedzania Sycylii. Sycylię samochodem zwiedza się bardzo dobrze. Drogi są dobre, dobrze oznakowane, są parkingi, nawigacja działa jak trzeba. Polecam też wypożyczyć kabriolet – my nawet zimą mieliśmy taką pogodę, która pozwalała na jazdę z odkrytym dachem.

Taormina wschodnia Sycylia droga morze
Widok na morze z Taorminy.

Wschodnia Sycylia co zjeść?

Obowiązkowo cannolo siciliano. Chrupiąca rurka wypełniona serkiem ricotta lub kremem pistacjowym obtoczona w orzechach i pistacjach to poezja smaku. Prawda jest taka, że cannoli nigdzie we Włoszech nie smakowało mi nawet w połowie tak dobrze jak na Sycylii. Na Sycylii zakochałam się w tym deserze.

Cannolo Sicilano deser sycylijski
Cannolo Siciliano, które jedliśmy w Castelmola. Co za smak!

Sycylia wschodnia co warto zobaczyć. Najciekawsze miejsca we wschodniej Sycylii

Taormina

Taormina to piękne miasto położone na wzgórzu nad morzem, o kaskadowej architekturze, bardzo klimatyczne, pełne kontrastów.  Guy de Moupassant podobno powiedział: „Jeśli ktoś miałby spędzić tylko jeden dzień na Sycylii i pytał, co trzeba tam zobaczyć, odpowiedziałbym bez wahania – Taorminę.” Trudno się z nim nie zgodzić. Taormina jest położona na wysokości ponad 150 m n.p.m.,  wzgórzu Monte Tauro, a jednocześnie przy brzegu morza. Z Taorminy doskonale widać wulkan Etna, co robi dodatkowe wrażenie.

Zimą lubimy wyjechać na południe Europy, ale gdy nie mamy czasu lecieć gdzieś dalej, wybieramy hotel SPA na wypoczynek. To świetny sposób na szybki relaks!

Sycylia wschodnia Taormina zachód słońca
Zachód słońca, Taormina.

Taormina co zobaczyć:

Stare Miasto i deptak Corso Umberto

Corso Umberto, czyli deptak, który ciągnie się przez stare miasto w Taorminie. Ulicę tę mieliśmy okazję widzieć w bożonarodzeniowych dekoracjach, dzięki czemu robiła jeszcze większe wrażenie. Przy Corso Umberto jest wiele restauracji, butików, sklepów, kościołów. To miejsce spotkań towarzyskich Sycylijczyków, dlatego jest tutaj raczej głośno i tłumnie. Warto zejść w boczne uliczki i trochę się po nich poszwendać.

Wskazówka: na Corso Umberto w restauracjach jest wysokie coperto, czyli opłata za zajęcie stolika. Zanim zajmiecie miejsce warto sprawdzić w menu wysokość tej opłaty, jeśli np. wyniesie ona tutaj 5 Euro, to za obiad dla 4-osobowej rodziny zostanie Wam doliczone na dzień dobry do rachunku 20 Euro. Coperto nie jest tożsame z napiwkiem.

wschodnia Sycylia ulica Taormina
Taormina w świątecznej odsłonie.

wschodnia Sycylia Taormina kościół

Teatr Grecki

Zabytek z epoki hellenistycznej i jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków antycznych Sycylii. Pierwotnie wykuty w skale w epoce hellenistycznej, a następnie przebudowany przez Rzymian jako miejsce walk gladiatorów. Z widowni rozpościera się piękna panorama. Gratka dla miłośników historii i architektury. Wstęp płatny.

Villa Comunale

Villa Comunale to park miejski, z którego rozpościera się piękny widok na Etnę i zatokę Naxos. Ogród ufundowany został w drugiej połowie XIX wieku przez angielską arystokratkę Florence Trevelyan. Jest to dobre miejsce, by schronić się w cieniu drzew i śródziemnomorskich roślin, zwłaszcza gdy sycylijski upał doskwiera. Wstęp do parku jest bezpłatny.

wschodnia Sycylia park Villa Comunale
Widok z deptaka w Villa Comunale, po lewej stronie w oddali dymiąca Etna.

wschodnia Sycylia Taormina

Taras widokowy przy Via Luigi Pirandello

Z tego miejsca w Taorminie zobaczycie najpiękniejszy widok na Isola Bella. Przy tarasie widokowym znajduje się mały parking, który pomieści zaledwie kilka aut.

wschodnia Sycylia atrakcje Isola Bella
Ten widok zobaczycie z tarasu widokowego przy Via Pirandello.

Isola Bella

Maleńka wysepka w Taorminie, połączona lądem zaledwie skrawkiem lądu. Isola Bella zwana także Perłą Morza Jońskiego jest charakterystycznym miejscem we wschodniej Sycylii. Isola Bella została zakupiona przez Brytyjkę Florian Travenley w 1890 roku, i dopiero po stu latach w 1990 roku Region Sycylii ją odkupił. Jest to dobre miejsce do wypoczynku i plażowania, ponieważ przy Isola Bella są plaże z pełną infrastrukturą. Na Isola Bella można przejść, natomiast wyspa ma obecnie statuts rezerwatu przyrody, a wstęp na nią jest płatny.

wschodnia Sycylia Isola Bella Taormina

Wschodnia Sycylia Taormina widok na morze

Sycylia wschodnia morze statek

Sycylia taormina plaża hotel statek
Plaża przy Isola Bella.

Wulkan Etna

Wycieczka Wulkan Etna to niewątpliwie jedna z największych atrakcji Sycylii. Etna to najwyższy wulkan Europy i to w dodatku czynny. Co więcej, Etna, która wznosi się na wysokość około 3357 m n.p.m., jest nie tylko najwyższym, ale także najbardziej aktywnym wulkanem w Europie. Często dochodzi do erupcji w rejonie stożka, co jest regularnie rejestrowane. Erupcje Etny choć dość częste zwykle nie są groźne, a wulkan stanowi niebywałą atrakcję, która przyciąga turystów odwiedzających Sycylię. Wschodnia Sycylia co zobaczyć? Etnę koniecznie!

Masz w planach podróż? Sprawdź wpis: Lista rzeczy na wyjazd, dzięki któremu spakujesz się szybko i bezstresowo!

wschodnia Sycylia wulkan Etna

Jak zwiedzać wulkan Etna? Sposobów jest wiele i wszystko zależy od tego jak blisko szczytu wulkanu chcecie się znaleźć i jaki możecie przeznaczyć na to budżet. Można zarówno zwiedzać Etnę na własną rękę, bezpłatnie, ale po niższych kraterach, a można zainwestować w przewodnika, busy i kolejkę i dotrzeć znacznie wyżej. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Kratery Silvestri Etna

My postanowiliśmy zwiedzić dwa przepiękne, rozległe, dolne kratery Silvestri położone na wysokości 1900 m n.p.m. Są to dwa nieaktywne kratery, które powstały w wyniku erupcji wybuchu wulkanu w 1892 roku, która trwała prawie sześć miesięcy. Przejście dookoła dolnego krateru nie wymaga żadnego wysiłku, natomiast podejście pod krater górny jest już bardziej wymagające, ponieważ wchodzi się po osypującym się zboczu, co jest trochę męczące. Natomiast warto podjąć wysiłek ze względu na wspaniałe widoki na dolny krater i górny. Pomiędzy kraterami znajduje się bezpłatny, duży parking, jest również restauracja Crateri Silvestri. Na niespieszną wycieczkę po kraterach Silvestri należy sobie zarezerwować 2-3 godziny. Widoki niezapomniane!

wschodnia Sycylia wulkan Etna
Widok z dolnego krateru Silvestri na szczyt Etny.
Wulkan Etna wschodnia Sycylia
A tutaj widok na dolny krater Silvestri. Stojąc tutaj robiłam poprzednie zdjęcie 🙂
Wulkan Etna Sycylia
Na tym zdjęciu dobrze widać parking i restaurację.

wschód Sycylii wulkan Etna

Etnę można zwiedzać na wiele sposobów, nie ma co się licytować, kto podejdzie bliżej stożka. Warto też pamiętać, że wulkan Etna często wybucha, więc przed wyruszeniem w ten rejon Sycylii należy realnie ocenić warunki meteorologiczne i stan szlaków.

Calstelmola (wschodnia Sycylia, w pobliżu Taorminy)

To małe, sycylijskie miasteczko położone nieopodal Taorminy, które zachwyca widokami! Już sam dojazd z Taorminy do Castelmola robi ogromne wrażenie, ze względu na spektakularne wręcz widoki na Etnę. Jadąc do Castelmola ma się wrażenie, że jest się bardzo blisko wulkanu. Castelmola jest wyjątkowo pięknie położone, dla tych spektakularnych widoków na Taorminę i Etnę koniecznie trzeba tu przyjechać. Poza tym samo miasteczko jest urocze, wąski uliczki, małe sklepiki, kamienne domy – wiecie, że uwielbiam te klimaty. Oczywiście jest tutaj kilka punktów na które można zwrócić uwagę, ale najlepiej po prostu pochodzić po Castelmola, wypić kawę, zjeść cannolo siciliano i rozkoszować się obecnością w tym uroczym sycylijskim miasteczku.

Co zobaczyć w Castelmola:

Ruiny zamku Calstel Mola – cudny widok na wybrzeże i morze.

Piazza San Antonio  – tutaj jest taras widokowy, skąd pięknie widać wybrzeże,

Piazza Chiesa Madre – za kościołem jest taras widokowy ze wspaniałym widokiem na wulkan Etna. W uliczce odchodzącej od tego placu, po prawej stronie jest mała cukierenka z obłędnym cannoli siciliani – zamówcie pół na poł z ricottą i kremem pistacjowym. Genialne są!

Castelmola to jedno z najbardziej uroczych małych miasteczek na Sycylii. Zdecydowanie.

wschodnia Sycylia Castelmola widok na morze

Sycylia wschodnia co zobaczyć Castelmola

Sycylia Castelmola

Castelmola ulice wschodnia Sycylia

Savoca

Jeśli oglądaliście Ojca Chrzestnego, to koniecznie musicie odwiedzić miasteczko Savoca. To tutaj właśnie znajduje się słynny Bar Vitelli, w którym nagrywano scenę do filmu, gdy Michael Corleone (w tej roli genialny Al Pacino) po wędrówce przez sycylijską wieś w towarzystwie swoich dwóch ochroniarzy (z których jeden okazał się później zdrajcą) chce odpocząć i napić się wina. Właściciel Baru, niejaki Vitelli okazał się ojcem dziewczyny, Apolonii, którą wcześniej napotkał spragniony miłości Michael i jak to mówią Sycylijczycy – piorun w niego trafił, cóż.. zakochał się od pierwszego wrażenia. Jako fanka powieści Mario Puzo i filmowej trylogii, z której dialogi znam na pamięć, szczerze ekscytowałam się faktem siedzenia w dokładnie tym samym miejscu, w którym siedział Al Pacino nagrywając tę słynną scenę. A jak zamówiliśmy cannoli siciliani, które szczerze pieściło podniebienia swoim smakiem, to wyobraźcie sobie moje szczęście w tym momencie.

Wewnątrz baru, po prawej stronie jest pokój – mini muzeum z akcesoriami i starymi fotografiami z filmu. Warto tu zajrzeć.

Savoca wschodnia Sycylia

Sycylia Savoca Bar Vitelli
Bar Vitelli w Savoca.

wschodnia Sycylia atrakcje Bar Vitelli Savoca

Sycylia wschodnia atrakcje cannolo siciliano
Pamiętne cannoli siciliani z Baru Vitelli. Pycha!
wschodnia Sycylia Bar Vitelli Savoca
Wnętrza Baru Vitelli.

wschodnia Sycylia atrakcje

O wizycie w Barze Vitelli skierujcie się w górę miasteczka, aż dojdziecie do kościoła, gdzie kręcono scenę ślubu Michaela Corleone z Apolonią Vitelli. W kościele są poduszki na których klęczeli aktorzy podczas scen ślubu, a schodek przed kościołem jest mocno wytarty w dwóch miejscach – chyba sporo osób tutaj klęka 😉

wschodnia Sycylia co zobaczyć savoca kościół

Savoca Sycylia wschodnia

Spacer po Savoca należy do bardzo przyjemnych – to kolejne klimatyczne miasteczko we wschodniej Sycylii obok Castelmola, które warto odwiedzić.

Sycylia wschodnia Savoca

Forza d’Agro (wschodnia Sycylia, w pobliżu Savoca)

Skoro już jesteśmy przy temacie Ojca Chrzestnego, to nieopodal Savoca we wschodniej Sycylii znajduje się miasteczko Forza d’Agro. Fani filmu nie mogą ominąć tego miejsca, ponieważ tutaj znajduje się kościół, który kilkukrotnie stanowił scenografię filmu. Pamiętacie tę scenę, kiedy mały Vito Andonelli schowany w koszu na grzbiecie osła ucieka do portu by wyruszyć do Ameryki i o brzasku przejeżdża niezauważony przez wysłanników Dona Ciccio, lokalnego mafioza, który kazał go pojmać i zabić w obawie o zemstę za zabicie ojca i brata? To kościół Santa Maria Annunziata e Assunta. Kościół ten później „zagrał” jeszcze w scenie wędrówki Michaela z ochroniarzami i w scenie gdy Don Vito Corleone wychodzi z rodziną przed kościół. Najlepsze było to, że szukałam tego kościoła trochę po omacku, chodząc po prostu po Forza d’Argo i kiedy wreszcie się na niego natknęłam miałam takie uczucie, jakbym się realnie znalazła w filmie. Domy naprzeciwko kościoła nie były remontowane od lat i wyglądają jakby były filmową scenografią a nie realnymi budynkami mieszkalnymi. I ta uliczka biegnąca obok kościoła. Niemalże widziałam tego osła o brzasku…

Samo miasteczko klimatyczne, ale obiektywnie rzecz biorąc robi mniejsze wrażenie niż Savoca. Ale na pewno nie zaszkodzi przyjechać, jeśli będziecie mieć czas.

Masz ochotę na szybki wypad do Włoch? Sprawdź co zobaczyć nad Jeziorem Como 

wschodnia Sycylia kościół Forza d'Agro
Kościół Santa Maria Annunziata e Assunta.

Katania i targ rybny w Katanii

Katania to miasto, które w wielu budzi mieszane uczucia. To drugie największe miasto Sycylii, gdzie znajduje się port lotniczy i gdzie toczy się intensywne życie Sycylijczyków, miasto z zabytkami, z portem, piaszczystymi plażami, wspaniałym targiem rybnym słynnym w całej Europie. Stare Miasto w Katanii jest ciekawe, dużo tu sycylijskich, podniszczonych budynków, które mają swój charakter. Katedra Świętej Agaty w której natknęliśmy się na pogrzeb i oklaski na cześć zmarłego – wówczas dowiedziałam się, że to włoski zwyczaj na pożegnanie zmarłego – biorąc pod uwagę, że za życia na oklaski i pochwały nie ma co za często liczyć, po śmierci chociaż można dostać głośne brawa, to jestem nawet za 😀 Katedra, katedrą, ale największy hit w Katanii, to jest targ rybny. Przyjedźcie tu koniecznie, bo to nie targ, ale spektakl prawdziwy!

Sycylia Katania targ rybny

Rybacy starzy i młodzi, zaśpiewują by przyciągnąć klientów, wracają na siebie uwagę, prezentują towar, tną wielkimi tasakami ryby na części, patroszą je bez mrugnięcia okiem. Rybi zapach, woda z topniejącego lodu spływająca po czarnej kostce, widok spracowanych rąk mężczyzn zdeterminowanych by sprzedać towar póki świeży. Jest też taras z publicznością – a jakże, starsi mieszkańcy Katanii ustawiają się by oglądać jak idzie handel, a następnie zejść i kupić kilka świeżych ryb na obiad. Stałam wśród nich – jedyna kolorowo ubrana pomiędzy Sycylijczykami i chłonęłam atmosferę tego miejsca, zaangażowanie ludzi, to jak sprawiali ryby kilkoma cięciami ostrych noży, jak przewracali je w lodzie, a później pocierali i chuchali w ręce, by choć na chwilę je ogrzać.

wschodnia Sycylia Katania targ rybny

wschodnia Sycylia targ rybny Katania

Katania targ rybny wschodnia Sycylia

 

Nie zapomnę widoku targu rybnego i choćby dla niego do Katanii trzeba pojechać. Ale nie dla plaż. Plaże w Katanii i owszem są szerokie i piaszczyste i tak okropnie zaśmiecone, że aż słabo się robi. Butelki, papiery, kawałki plastiku, połamane krzesła – koszmar! Byliśmy w Katanii w grudniu, nie wiem, jak jest latem, mam nadzieję, że te plaże są sprzątane przed sezonem wakacyjnym, bo jeśli nie to, plażowicze mogą się czuć tutaj jak na śmietnisku a nie na plaży. Jeśli byliście w Katanii latem na Spiaggia di Catania Publica, dajcie znać, jaka sytuacja.

Katania plaże wschodnia Sycylia

Jak więc widzicie Katania to dla mnie zarówno zachwyty jak i rozczarowania.

Wschodnia Sycylia – Katania co zobaczyć?

Via Etnea – główna ulica Katanii, przy której znajduje się większość zabytków.

Piazza del Duomo – główny plac w Katanii.

Targ Rybny  – znajduje się przy Piazza Duomo.

Fontana dell’Elefante – figura słonia wykuta w skale wulkanicznej, zwrócona do Katedry Świętej Agaty.

Bazylika Katedralna Świętej Agaty przy Piazza del Duomo.

Park Villa Bellini.

Ogród botaniczny w Katanii Orto Botanico dell’Università di Catania.

Ortigia (wschodnia Sycylia, część Syrakuz)

Ortigia, czyli w zasadzie wyspa Ortigia to najbardziej popularna cześć Syrakuz, w zasadzie stare miasto Syrakuz. Oddzielona jest od Sycylii wąskim przesmykiem nad którym przewieszone są dwa mosty Ortigia łączy w sobie style i zabytki ze wszystkich okresów z długiej historii miasta. Wyspa ma nieco ponad 1,5 kilometra długości i ponad 600 metrów szerokości w najszerszym punkcie, zatem bez problemu zwiedzicie ją pieszo. Ortigia w 2005 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dla mnie Ortigia to kolejne miejsce na Sycylii, które zwiedza się po prostu spacerując i chłonąc jego atmosferę. Cudnym miejscem jest promenada z widokiem na morze, zwłaszcza o zachodzie słońca, kiedy w restauracjach można usiąść przy stoliku i delektować się sycylijskimi smakami i ostatnimi promieniami dnia. W Ortigia mieliśmy okazję być późnym popołudniem w Sylwestra. Wiele par spacerowało w sylwestrowych kreacjach po promenadzie, czekając na rozpoczęcie sylwestrowych imprez.

Sycylia wschodnia Ortigia

Ortigia wschodnia Sycylia co zobaczyć

wschodnia Sycylia Ortigia

wschodnia Sycylia zamek Ortigia

Sycylia co zobaczyć Ortigia morze statek

Ortigia była ostatnim punktem naszej wycieczki po wschodniej Sycylii. Prosto z Ortigii pojechaliśmy na lotnisko do Katanii, aby powitać Nowy Rok już w Polsce.

W tym artykule opisałam Wam największe atrakcje wschodniej Sycylii, które udało nam się zobaczyć podczas tygodniowego pobytu we wschodniej Sycylii. Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam odpowiedzieć na pytanie co zobaczyć we wschodniej Sycylii i zaplanować zwiedzanie tej części Sycylii. Ta włoska wyspa ma w sobie unikalny magnetyzm – piękno przeplata się tu z brzydotą, bogactwo z biedą, radość ze smutkiem, życie ze śmiercią. Sycylia ma za sobą trudną historię, jej codzienność wciąż nie jest łatwa. Sycylii trzeba doświadczyć. Gorąco Wam polecam wszystkie wymienione w tym wpisie atrakcje wschodniej Sycylii jako pomysł na tygodniowy sycylijski trip.

Dajcie znać w komentarzach, czy wschodnia Sycylia jest w Waszych planach podróżniczych? A może mieliście już okazję ją zwiedzać? Może chcielibyście podzielić się innymi ciekawymi miejscami, które odkryliście we wschodniej Sycylii.

Pozdrawiam Was,

Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *