krynica-zdrój

Krynica-Zdrój. Największe atrakcje turystyczne Krynicy-Zdroju

Krynica-Zdrój to jedno z najbardziej znanych i chętnie odwiedzanych uzdrowisk w Polsce. Krynica przyciąga turystów o każdej porze roku i mimo, że panuje tu spokojna, uzdrowiskowa atmosfera, nie brakuje tu przeróżnych atrakcji.Przy okazji naszej marcowej wizyty w Krynicy, odwiedziłam najciekawsze miejsca w tym mieście i sprawdziłam największe atrakcje Krynicy-Zdroju, które tutaj dla Was spisałam. Zapraszam na mój subiektywny przewodnik po Krynicy-Zdroju!

Krynica-Zdrój. Największe atrakcje turystyczne Krynicy-Zdroju 

Krynica-Zdrój – od wsi do popularnego i cenionego uzdrowiska

Krynica-Zdrój to 11-tysięczne miasto położone w Beskidzie Sądeckim. W obrębie miasta znajduje się Góra Parkowa i Jaworzyna Krynicka – jeden z największych w Polsce stoków narciarskich. Pierwsze wzmianki o Krynicy pochodzą z XVI wieku, kiedy to w 1547 roku została założona wieś Krzenycze. W 1807 roku Krynica została oficjalnie mianowana zdrojem kąpielowym, a od 1857 roku rozwój uzdrowiska przyspieszył za sprawą Józefa Dietla, określanego mianem ojca polskiej balneologii. Krynica-Zdrój stała się popularnym uzdrowiskiem w czasach Dwudziestolecia Międzywojennego, kiedy to na wypoczynek i podreperowanie zdrowia przyjeżdżały tu polskie elity. Krynica gościła m.in. Józefa Piłsudskiego, Jana Matejko, Henryka Sienkiewicza i Władysław Reymonta, Juliana Tuwima, czy Jan Kiepurę. Postacią która rozsławiła Krynicę na świecie jest Nikifor Krynicki (Epifaniusz Drowniak)– tutejszy malarz-prymitywista, który spędził życie na uwiecznianiu Krynicy i okolic. Dziś Krynica jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych uzdrowisk w Polsce.

Tyle tytułem wstępu – poznajcie największe atrakcje Krynicy-Zdroju!

krynica-zdrój co warto zobaczyć

Deptak w Krynicy-Zdroju

Krynicki deptak to miejsce, w które chyba każdy kieruje swe pierwsze kroki po przyjeździe do uzdrowiska. Krynicki deptak to serce miasta – tutaj znajdują się najsłynniejsze budynki krynickie przy których toczy się życie towarzyskie turystów i kuracjuszy. Obok siebie stoi zabytkowy budynek Starego Domu Zdrojowego, przedstawiciel modernistycznej myśli architektonicznej czyli Nowy Dom Zdrojowy i przeszklona Pijalnia Główna. Co więcej – wzdłuż deptaka stoją drewniane wille w stylu alpejskim – w sumie to architektoniczny misz-masz, ale taki urok tego miasta.

krynica-zdrój
Pensjonat Wisła w Krynicy.

krynica-zdrój deptak

Stary Dom Zdrojowy w Krynicy-Zdroju

Stary Dom Zdrojowy został wybudowany w 1889 roku – to okazały budynek w stylu neorenesansu. W Starym Domu Zdrojowym w okresie międzywojennym wypoczywał Józef Piłsudski z rodziną, swój pokój miał tutaj również słynny krynicki artysta Nikifor Krynicki. Znajduje się tu pijalnia wody Mieczysław, Pijalnia Czekolady i kultowy sklepik z pamiątkami, w którym czas totalnie się zatrzymał. W Starym Domu Zdrojowym funkcjonuje sanatorium, ze 151 pokojami jedno-, dwu- i trzy-osobowymi.

SPRAWDŹ WPIS O NAJLEPSZYCH HOTELACH W GÓRACH DLA RODZIN

stary dom zdrojowy krynica-zdrój

krynica-zdrój pijalnia czekolady stary dom zdrojowy

krynica-zdrój kiosk w starym domu zdrojowym
Kultowy kiosk w Starym Domu Zdrojowym 🙂

Nowy Dom Zdrojowy w Krynicy-Zdroju

Po drugiej stronie placu znajduje się wybudowany w 1939  roku budynek Nowego Domu Zdrojowego. Nowy Dom Zdrojowy zaprojektowany został przez znanego architekta Witolda Minkiewicza i nosi miano jednej z najsłynniejszych polskich budowli modernistycznych. Zgodnie z założeniami modernizmu budynki tworzone w tym stylu miały być przede wszystkim funkcjonalne i ekonomiczne – pod tym względem Nowy Dom Zdrojowy spełnia założenia idealnej budowy modernistycznej. Co do estetyki budynku, to temat mocno dyskusyjny. Powiem krótko: ja zwolenniczką modernizmu w architekturze zdecydowanie nie jestem 😉 W Nowym Domu Zdrojowym obecnie również znajduje się sanatorium z 243 miejscami noclegowymi.

nowy dom zdrojowy krynica zdrój

Zanim przejdę do dalszych atrakcji Krynicy-Zdroju, mam dla Was polecenie miejsca, w którym warto się zatrzymać! 

Jeśli wybieracie się do Krynicy-Zdroju z dziećmi i szukacie kameralnego miejsca w pobliżu miasta, ale z dala od ruchliwego centrum Krynicy, w otoczeniu sielankowych krajobrazów i w pobliżu szlaków turystycznych i tras narciarskich, to znakomitą opcją będzie Villa Źródło w Tyliczu. Ten kameralny obiekt położony jest zaledwie sześć kilometrów od centrum Krynicy-Zdroju. Villa Źródło to wspaniałe miejsce dla rodzin z dziećmi! To jeden z tych wyjątkowych obiektów w Polsce, do którego goście wracają wielokrotnie. Villa Źródło to raj dla dzieci – ogromny plac zabaw zewnętrzny, animacje i zajęcia, w tym również genialne zajęcia z ceramiki, basen zewnętrzny i wewnętrzny, latem wodny plac zabaw, sala zabaw dla maluchów i sala z grami dla starszych dzieci. Na gości czekają tu pyszne, zdrowe, domowe śniadania i obiadokolacje oraz zupa w ciągu dnia.  Villa Źródło to obiekt całoroczny. Więcej informacji znajdziecie w mojej relacji z naszego pobytu w tym miejscu: Villa Źródło w Tyliczu oraz na stronie internetowej Villi Źródło.

Krynica Zdrój Villa Źródło

Krynica Zdrój polecany hotel

Willa z basenem Krynica Zdrój

Krynica Zdrój wodny plac zabaw

Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju

Pijalnia Główna to również budynek modernistyczny, który powstał w latach 1969-1971, jednakże przebudowany w latach 2012-2014, przez co zmienił charakter i zatracił modernistyczne cechy. W Pijalni Głównej można kupić lecznicze wody, wśród których najbardziej znane to Słotwinka, Jan, Tadeusz i Zuber. Każda z wód ma inny skład, przez co działa leczniczo na różne dolegliwości. Każda z nich jest inna w smaku – wysoko zmineralizowana woda Zuber  jest pod tym względem najbardziej specyficzna 😉 Pijalnia Główna jest również miejscem organizacji koncertów w Krynicy-Zdroju, jest to również swoista tropikalna oaza – jest tu wiele imponujących okazów roślin. Bardzo przyjemnie jest tu zwłaszcza zimą – niemalże całkowicie przeszklony budynek został wyposażony w specjalny system ogrzewania w suficie i podłodze, dzięki czemu nawet w tęgie mrozy jest tu ciepło. Pijalnia Główna znajduje się przy Alei im. Leona Nowotarskiego 9/3.

pijalnia główna krynica zdrój

krynica-zdrój pijalnia główna rośliny

krynica-zdrój pijalnia główna wnętrza

wody lecznicze krynica zdrój

Krynica-Zdrój i jej architektoniczne perełki

Architektura Krynicy-Zdroju jest pełna perełek. Mowa oczywiście o zabytkowej, drewnianej zabudowie Krynicy z II połowy XIX wieku. Wraz z powstawaniem infrastruktury uzdrowiskowej powstawały najpiękniejsze drewniane wille Krynicy, z bogatymi zdobieniami, które były budowane na potrzeby napływających do Krynicy zamożnych kuracjuszy. Bardzo mnie cieszy, że wiele podupadających drewnianych willi zostało w ostatnich latach odrestaurowanych i prezentują się naprawdę wspaniale. Będąc tu zwróćcie uwagę na pięknie odrestaurowany Pensjonat Witoldówka (z 1888 r.), na willę Romanówka, w której obecnie mieści się Muzeum Nikifora, zielony Pensjonat Wisła Cechini, budynek szkoły muzycznej, Willę Małopolankę czy nieco dalej Willę Stefanię, w której mieści się hotel. Wille były budowane na wzór willi z alpejskich uzdrowisk, dlatego patrząc na nie można się poczuć jak w Szwajcarii.

krynica zdrój pensjonat witoldówka
Pensjonat Witoldówka.
krynica zdrój pensjonat małopolanka
Willa Małopolanka.
Krynica zdrój romanówka
Romanówka – tutaj mieści się Muzeum Nikifora Krynickiego.
Krynica zdrój szkoła muzyczna
Szkoła muzyczna w Krynicy-Zdroju.
krynica zdrój hotel stefania
Hotel Stefania.

Muszla koncertowa w Krynicy Zdroju

Przy krynickim deptaku, pomiędzy Nowym Domem Zdrojowym a Pijalnią Główną znajduje się zabytkowa muszla koncertowa z lat 20 XX wieku. Warto zaznaczyć, że w miejscu tym występował Jan Kiepura, o czym mówi tablica z płaskorzeźbą umieszczona na frontowej ścianie muszli koncertowej.

krynica-zdrój muszla koncertowa

Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju

Co zobaczyć w Krynicy-Zdroju? Oczywiście Górę Parkową! To bardzo charakterystyczne miejsce. W końcu nieczęsto się zdarza, żeby w samym centrum miasta znajdowała się góra otoczona lasem. Na szczyt Góry Parkowej można wejść pieszo po wytyczonych ścieżkach lub wjechać kolejką – to kolejna atrakcja dla dzieci w Krynicy. Szczyt Góry Parkowej znajduje się na wysokości 741 m n.p.m., a park, a właściwie las na jej stokach jest wspaniałym terenem spacerowym z układem ścieżek, który nie zmienił się od 1810 roku. Na zachodnim stoku Góry Parkowej znajdują się cztery jeziorka zwane Czaplimi Stawami, z kolei na północnym stoku zachowały się dwie XIX-wieczne drewniane altany: „Wanda” i „Marzenie”. Na szczycie góry jest karczma, z myślą o dzieciach wybudowano tutaj wysokie zjeżdżalnie i park linowy. Zimą na szczycie góry parkowej funkcjonują tez szkółki narciarskie dla najmłodszych. Jeśli przyjdziecie tu w pogodny dzień, będziecie mieli okazję podziwiać ponoramę Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego.

krynica-zdrój góra parkowa
Widok na Górę Parkową z Wieży widokowej na Słotwinach.

krynica-zdrój góra parkowa kolejka

góra parkowa wejście
Dolna stacja kolejki na Górę Parkową.

krynica zdrój atrakcje kolejka linowa

krynica zdrój dolna stacja kolejki góra parkowa
Karczma przy dolnej stacji kolejki na Górę Parkową.

Drewniany kościół w Krynicy-Zdroju

Ten maleńki drewniany kościółek, położony na zboczu Góry Parkowej został wybudowany w 1863 roku jako pierwszy kościół zdrojowy, tzw. kaplica na „Dietlówce”. W kościółku znajdują się dwa zabytkowe ołtarze z przełomu XIX i XX wieku, z obrazami Matki Boskiej Częstochowskiej i Przemienienia Pańskiego. Obok kościółka stoi drewniany krzyż z 1910 roku, upamiętniający 500-ną rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Kościółek znajduje się w centrum, choć jest ukryty i ledwo widoczny z deptaka. Za pomnikiem Adama Mickiewicza trzeba wejść po schodkach, które doprowadzą Was do świątyni. To urocze miejsce.

krynica-zdrój kościół

krynica-zdroj-kościół-przemienienia-pańskiego

krynica-zdrój centrum
Wejścia do kaplicy szukajcie za pomnikiem Mickiewicza.

Muzeum Zabawek Krynica-Zdrój

Muzeum Zabawek to punkt obowiązkowy w zwiedzaniu miasta. I to dla wszystkich, a nie tylko tych, którzy przyjeżdżają do Krynicy z dziećmi. Powiem nawet więcej – Muzeum Zabawek w Krynicy Zdroju to jedno z ciekawszych muzeów w południowej Polsce! W kilku przytulnych salach eksponowane są zabawki od starożytności po lata 80. XX wieku. W zbiorach są nie tylko polskie zabawki, lecz także te z różnych zakątków świata. To bardzo ciekawe doświadczenie zobaczyć zeszyt, czy plecak dokładnie taki sam jaki kiedyś nosiło się do szkoły. Oglądając zabawki sprzed lat aż tęskno do tych precyzyjnie wykonanych domków dla lalek z drewna, tkanin i metalu, do porcelanowych lalek (które swoją drogą w większości mają dość przerażający wygląd) – cóż… teraz prawie wszystkie zabawki zrobione są z plastiku… Jeśli więc zastanawiacie się, co warto zwiedzić w Krynicy z dziećmi, to Muzeum Zabawek będzie świetną propozycją. Muzeum znajduje się przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 2.

Ceny biletów: normalny 16 zł, ulgowy 13 zł, dzieci poniżej 4 lat bezpłatnie.

Wybieracie się do Krynicy-Zdroju z dziećmi? Sprawdźcie świetne miejsce dla rodzin w Tyliczu obok Krynicy: Villa Źródło Tylicz – wyjątkowe SPA dla rodzin!

krynica-zdrój muzeum zabawek

muzeum zabawek krynica zdrój

krynica-zdrój atrakcje

Krynica-Zdrój muzeum zabawek atrakcje dla dzieci

muzeum zabawek w krynicy zdrój

Krynica-Zdrój Muzeum Nikifora w Romanówce

Nikifor to najbardziej znany artysta krynicki, który przez całe swoje życie związany był z Krynicą. W pobliżu Muzeum Zabawek zobaczycie ulubiony murek artysty, na którym zwykł siadać i obserwować przechodniów i toczące się w krynicy sanatoryjne życie. W Krynicy-Zdroju, drewnianym budynku Romanówka w pięknym niebieskim kolorze znajduje się muzeum poświęcone artyście. W środku przenosimy się 50lat w czasie i możemy zapoznać się nie tylko z pracami artysty, ale także z jego rzeczami osobistymi czy narzędziami i przyborami malarskimi.  Zgromadzono tutaj ponad 70 prac artysty – są to m.in. malowane w latach 20. i 30. XX w. pejzaże, autoportrety, rysunki budynków przedstawiające krynicką architekturę. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Nikiforze i jego twórczości, to koniecznie wstąpcie. Jednakże jeśli nie interesuje Was sztuka prymitywisty, zwróćcie uwagę na sam budynek Romanówki – moim zdaniem to jeden z najpiękniejszych budynków w mieście. Muzeum Nikifora znajduje się przy ul. Bulwary Dietla 19.

Ceny biletów: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł, w niedzielę wstęp wolny.

krynica zdrój romanówka

muzeum nikifora krynica-zdrój

krynica zdrój co zobaczyć

krynica-zdrój muzeum nikifora krynickiego

Jaworzyna Krynicka

Atrakcje Krynicy Zdroju? Jaworzyna Krynicka jest najpewniej jedną z największych, zwłaszcza, jeśli jeździcie na nartach lub snowboardzie. Jaworzyna Krynicka jest najwyższym szczytem w Paśmie Jaworzyny i ma 1114 m wysokości. Przyznam, że Jaworzyna Krynicka to nasz ulubiony ośrodek narciarski w Polsce – jest tutaj łącznie 14 kilometrów tras zjazdowych, 8 tras narciarskich o różnym stopniu trudności, w tym najdłuższa oświetlona trasa narciarska w Polsce. Na Jaworzynie Krynickiej pracuje kolej gondolowa i siedem wyciągów – jednym słowem jest gdzie pojeździć. Latem Jaworzyna Krynicka stanowi atrakcję Krynicy -Zdrój dla tych, którzy lubią piesze wędrówki.

Jaworzyna Krynicka kolej gondolowa

krynica zdrój jaworzyna krynicka stok
Widok na Jaworzynę Krynicką z Wieży widokowej na Słotwinach.

jaworzyna krynicka

krynica-zdrój jaworzyna krynicka

jaworzyna krynicka restauracja na szczycie góry

jaworzyna krynicka kolej gondolowa
Kolej gondolowa na Jaworzynie Krynickiej.

Inne stoki narciarskie w Krynicy Zdroju

Jeśli Jaworzyna Krynicka jest dla Was zbyt wymagająca, możecie spróbować swoich sił na stoku Słotwiny Arena albo jeszcze mniejszym i łatwiejszym stoku, idealnym dla początkujących narciarzy Henryk-Ski, który znajduje się w centrum Krynicy, przy ulicy Zielonej 9.

stok słotwiny Krynica-Zdrój
Stok Słotwiny Krynica-Zdrój.

Krynica-Zdrój – Wieża widokowa

Wieża widokowa to jedna z nowszych atrakcji Krynic-Zdroju, jak i całego regionu. Imponujących rozmiarów konstrukcja zbudowana z robinii akacjowej pozwala zobaczyć panoramę Beskidu Sądeckiego z wysokości 49,5 metra, co odpowiada wysokości 17 piętra. Wieża widokowa znajduje się na szczycie stoku Słotwiny, jest czynna przez cały rok. Latem można wejść na górę pieszo, zaś zimą niezbędny jest wjazd kolejką krzesełkową. Co istotne – wejście na wieżę widokową jest pozbawione schodów, tak więc osoby na wózkach inwalidzkich czy rodzice z maluchami w wózkach bez problemu tu wjadą. Co więcej, konstrukcja jest zbudowana tak, że wejście na szczyt wieży jest kompletnie niemęczące – idzie się niemalże po płaskim. Wybierając się tu trzeba przygotować odpowiedni budżet, bo niestety ta atrakcja Krynicy-Zdrój jest dość kosztowna – rodzina 2+2 za bilety na wieżę wraz z wjazdem kolejką zapłaci 199 zł. Inną sprawą jest to, że na budowę wieży widokowej poświęcono las, nie zapominajmy o tym będąc w tym miejscu – był las, jest wieża widokowa.

Więcej o tym miejscu pisałam tutaj: Wieża Widokowa Krynica-Zdrój

wieża widokowa krynica zdój

krynica-zdrój co zobaczyć

wieża widokowa słotwiny krynica-zdrój

wieża widokowa atrakcje w krynicy-zdroju

 Krynica-Zdrój – pomniki

Pomnik Adama Mickiewicza – popiersie znajduje się przy deptaku obok Nowego Domu Zdrojowego. Popiersie wieszcza powstało w 1906 roku. Przy cokole stoi Maryla Wereszczakówna – niespełniona, wielka miłość Mickiewicza. Wielu jednak twierdzi, że to Zosia, bohaterka „Pana Tadeusza”.

Pomnik Bogusława Kaczyńskiego – w 2018 roku odsłonięto pomnik Bogusława Kaczyńskiego, który przez 28 lat był gospodarzem Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy – Zdroju. Pomnik znajduje się nieopodal Pensjonatu Wisła, w którym Pan Bogusław najchętniej zatrzymywał się będąc w Krynicy.

Pomnik Nikifora Krynickiego – znajduje się na skwerze pomiędzy ulicą Nikifora Krynickiego, a ulicą Leona Nowotarskiego, nieopodal krynickiej biblioteki i wejścia na dolną stację kolejki na Górę Parkową. Pomnik został wybudowany w 2005 roku.

Przeczytaj też: Co zobaczyć w Gdyni? Największe atrakcje Gdyni

Krynica-Zdrój pomnik Nikifora Krynickiego
Pomnik Nikifora Krynickiego.

Krynica-Zdrój Park Słotwiński

Park Słotwiński to niewielki, ale urokliwy park usytuowany na obrzeżach Krynicy. Znajduje się tu najstarszy krynicki budynek – mowa o zabytkowej Pijalni Słotwinka z 1806 roku. Do drugiej połowy XIX wieku budowla ta znajdowała się w miejscu, które  obecnie zajmuje Pijalnia Główna. Warto dodać, że w Parku Słotwińskim w 2019 roku otwarto nową tężnię solankową – to dodatkowa, ale jakże istotna zwłaszcza dla kuracjuszy atrakcja Krynicy.

Parki Linowe w Krynicy Zdroju

Krynicki Park Linowy – park z 9 trasami o różnych stopniach trudności położony jest w lesie u podnóży Jaworzyny Krynickiej, przy drodze w kierunku dolnych stacji wyciągów narciarskich nr. II i IV (droga na Izwór). Czynny cały rok.

Park Linowy Mamut na szycie Góry Parkowej – 4 trasy o różnym stopniu trudności, przeznaczone dla dzieci. Można dojść pieszo lub wjechać kolejką linową.

Krynica-Zdrój to urokliwe miasto. Bardzo lubię tu wracać. Odwiedzałam Krynicę wiele razy, mam mnóstwo dobrych wspomnień związanych z tym miejscem. Mam nadzieję, że mój przewodnik przyda Wam się w odkrywaniu atrakcji Krynicy-Zdroju.

Więcej informacji o atrakcjach turystycznych Krynicy-Zdroju znajdziecie na oficjalnej stronie miasta 

Pozdrawiam serdecznie,

Ewa

Współpraca: Villa Źródło

3 comments

  1. Krynica Zdrój urzeka pięknymi widokami i spokojem. To idealne miejsce kiedy chcemy się wyciszyć i pobyć sami ze sobą. Wprawdzie przewija się tam sporo turystów, jednak miejsce jest wyjątkowe i sprzyja wypoczynkowi. Jedynym minusem jest to, że nie jest łatwo coś znaleźć dla dzieci, zwłaszcza tych młodszych 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *