atrakcje Santorini

Największe atrakcje Santorini. TOP 14! Co zobaczyć na Santorini?

Jakie są największe atrakcje Santorini? Co zobaczyć na Santorini? Jakie miejsca odwiedzić na tej pięknej greckiej wyspie? Jeśli macie w planach wakacje na Santorini, to przed wylotem zastanówcie się, które miejsca na Santorini warto zobaczyć i zróbcie plan zwiedzania. Wyspa ta jest tak malownicza i ciekawa, że wręcz grzechem byłoby nie zobaczyć jej w pełni okazałości! Atrakcje Santorini rokrocznie przyciągają miliony turystów z całego świata, więc szykujcie się, że w najbardziej popularnych miejscach takich jak Oia, Fira czy choćby Red Beach, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, będziecie mieli liczne towarzystwo. Co niech Was w żadnym wypadku nie zniechęca!

atrakcje Santorini Oia

Santorini – jak powstała wyspa?

Zanim opowiem o tym, jakie są największe atrakcje Santorini i co warto zobaczyć na Santorini, kilka słów o tym jak powstała ta wyspa. Otóż wyobraźcie sobie, że w dawnych czasach Santorini było jedną wielką, okrągłą wyspą. Około 1600 r. p.n.e nastąpił potężny wybuch wulkanu, który spowodował, że środkowa część wyspy zapadła się i została zalana morzem. W ten sposób powstała jedna z największych kalder wulkanicznych na świecie czyli ogromne zagłębienie. Wymiary santoryńskiej kaldery są imponujące! Jej średnica wynosi 10km, a głębokość w najgłębszych miejscach wynosi ponad 350 metrów! Z okrągłej niegdyś wyspy pozostały jedynie zbocza, które teraz stanowią archipelag wysp, są to, w kolejności od największej do najmniejszej: Santorini, Thirasia, Nea Kameni, Palea Kameni i Aspronisi.

Co więcej, krążą słuchy, że legendarna, zaginiona Atlantyda to właśnie ta część Santorini, która zniknęła oblana wodami Morza Egejskiego. Nikt dotychczas nie udowodnił czy Santorini to rzeczywiście legendarna Atlantyda, natomiast faktem jest, że swój obecny kształt, Santorini zawdzięcza wybuchom wulkanu w tym zwłaszcza jednemu niezwykle potężnemu. Nota bene, Nea Kameni czyli wyspa położona obok Santorini to wulkan, który wciąż jest aktywny sejsmicznie i na który bez problemu możecie się wybrać.

Santorini co warto zobaczyć wulkan Nea Kameni
Wulkan Nea Kameni oraz część wyspy Thirasia widziane ze sklepu warzywnego w Firze 🙂

Santorini – informacje praktyczne

Kiedy wybrać się na Santorini?

Sezon na Santorini trwa od wczesnej wiosny do późnej jesieni czyli od początku maja do końca października. W wakacje na Santorini temperatury są bardzo wysokie, poza tym w lipcu i sierpniu wyspa rzeczywiście przeżywa istne oblężenie turystów. Jeśli macie w planach zwiedzanie Santorini, to polecam wiosnę lub jesień. Z kolei jeśli chcielibyście poplażować to od czerwca do września słoneczna pogoda jest gwarantowana.

co zwiedzić na Santorini Oia kościół dzwonnica

Jak zwiedzać Santorini?

Żeby poznać atrakcje Santorini, warto wypożyczyć samochód – po wyspie jeździe się dobrze, a dzięki wynajętemu pojazdowi zaoszczędzicie mnóstwo czasu. Na wyspie bardzo popularne są też quady – jeśli będziecie we dwoje można pokusić się o wypożyczenie quada na Santorini. Komunikacją miejską nie jeździliśmy, więc się nie wypowiem, jak funkcjonuje.

Gdzie się zatrzymać na Santorini?

Polecam miejscowość Perissa – bardzo ładne miasteczko, malowniczo położona przy górze, piaszczysta, czarna plaża, dużo restauracji, ładna promenada wzdłuż morza. Oczywiście Perissa nastawiona jest na turystów, ale jednocześnie jest tu dość kameralnie i klimatycznie. Jeśli chcielibyście, żeby więcej się działo, polecam miasto położone po drugiej stronie góry – Kamari. Obie miejscowości są dobrą bazą wypadową na zwiedzanie wyspy, przy czym z Kamari dostaniecie się szybciej do Oia i Fira – jadąc z Perissy trzeba ominąć górę Mesa Vouno, co zajmuje dobrych 25 minut. Oia jest niesamowitym miastem i zatrzymanie się tu to marzenie, ale tylko poza sezonem. W okresie wakacyjnym trzeba się liczyć z zawrotnymi cenami w hotelach i tłumami turystów.

Santorini plaża w Perissa
Plaża w Perissa.

Ile czasu spędzić na Santorini?

Jeśli nastawiacie się na intensywne zwiedzanie, to tydzień powinien wystarczyć, by zobaczyć wszystkie wymienione w tym wpisie miejsca i atrakcje Santorini. Natomiast jeśli chcielibyście połączyć zwiedzanie z wypoczynkiem na plażach, to siedem dni będzie za mało. Zresztą na to pytanie nigdy nie ma dobrej odpowiedzi – jedni zwiedzają szybciej, inni wolniej, dokładniej. W każdym razie niezależnie na ile dni tu przyjedziecie, będzie warto!

Oia Santorini taras hotelu widok na morze

Czy na Santorini jest drogo?

Tak, na Santorini jest drogo. Zdecydowanie drożej niż na innych greckich wyspach (może oprócz Mykonos). Miasta takie jak Oia czy Fira mają najwyższe ceny na wyspie – w sezonie letnim wynajem pokoju dla dwóch osób w hotelu na klifie z widokiem na kalderę to koszt kilkuset Euro za dobę. Ceny rzędu 400 -700 Euro za dobę są tutaj standardem. Jesienią aż do wczesnej wiosny ceny spadają poniżej 200 Euro za dobę. Dla porównania w miejscowości Perissa w sezonie wakacyjnym można wynająć pokój ze śniadaniem w hotelu czterogwiazdkowym za 120 – 180 Euro za dobę.

Oia restauracja z widokiem na morze
Taras jednej z restauracji w Oia.

Tyle tytułem wstępu, sprawdźmy więc topowe atrakcje Santorini i co warto zobaczyć na Santorini!

Co zobaczyć na Santorini? Największe atrakcje Santorini. TOP 14! 

Oia

Oia to największa atrakcja Santorini i gdybym miała Wam polecić jedno jedyne miejsce na tej wyspie, to bez chwili wahania wskazałabym właśnie na Oia. To niezwykłe miasto położone jest kaskadowo na klifie nad wulkaniczną kalderą. Robi niesamowite wrażenie zarówno w ciągu dnia, kiedy oślepia bielą kontrastującą z błękitem morza, jak i nocą, gdy jest rozświetlona tysiącami świateł. Do Oia koniecznie trzeba się wybrać na zachód słońca – tutaj to codzienne zjawisko jawi się jako spektakl, na który widzowie zajmują miejsca już godzinę wcześniej, a w momencie gdy słońce zachodzi biją brawo. Oia to niezwykłe miejsce na ziemi, jedno z najbardziej spektakularnych miast na świecie. Miasto to robi wrażenie na każdym, nawet największym malkontencie. Nie da się oprzeć jego urokowi. Więcej o Oia przeczytacie w moim wpisie Oia na Santorini.

Oia Santorini wiatraki

Santorini co zobaczyć Oia klify kaldera

Santorini co warto zobaczyć

Santorini Oia budynki wiatraki

Atrakcje Santorini Oia

Zatoka i port Ammoudi Bay

Będąc w Oia warto odwiedzić Ammoudi Bay, czyli urokliwy, stary port znajdujący się w malowniczej zatoce zlokalizowanej pod Oia. Można dojść tutaj schodami z Oia, albo podjechać samochodem. Żeby Wam nie przyszło do głowy wieźć się na osiołkach, to nie atrakcja Santorini tylko męczenie zwierząt.  Bardzo urokliwe knajpki z rybami i owocami morza, suszące się na wietrze ośmiornice, łodzie rybackie, koty wylegujące się na słońcu, wiatr, morze. Co warto zobaczyć na Santorini? Ammoudi Bay – koniecznie!

port zatoka Ammoudi Bay Santorini

atrakcje Santorini ośmiornice Ammoudi Bay

co zobaczyć na Santorini Ammoudi Bay

Santorini atrakcje zatoka Ammoudi Bay

Fira

Stolica Santorini również jest spektakularnie położone na klifie nad kalderą wulkaniczną. Jest tu dużo sklepów, restauracji, barów, dyskotek – Fira to popularne miejsce na zakupy i imprezy na Santorini. Całość wrażenia psują poutykane gdzieniegdzie stragany z produktami prosto z Chin oraz śmieci na ulicach. W Fira kursuje kolejka linowa do portu – można obejrzeć miasto z jeszcze innej perspektywy. Wieczorem miasto jest pięknie oświetlone. W Firze jest Stary Port z którego popłyniecie w rejs po kalderze i pobliskich wyspach.

Santorini stolica Fira

atrakcje Santorini Fira

Santorini co zobaczyć Fira

Widok na kalderę z plaży Caldera Beach

Santorini to wyspa, która swój kształt zawdzięcza wybuchowi wulkanu. Ziemia zapadła się, przez co powstała charakterystyczna kaldera wulkaniczna, czyli najprościej mówiąc ogromne zagłębienie, które zostało zalane wodami Morza Egejskiego. Wspaniałym miejscem gdzie można obejrzeć zarówno klify na których jest położona Fira, wyspę Nea Kameni i Palia Kameni oraz samą kalderę jest plaża Caldera Beach w południowej części Santorini, na Półwyspie Akrotiri. Sama plaża jest również urokliwym miejscem na wypoczynek.

co zobaczyć na Santorini widok na kalderę

Santorini Caldera Beach

Atrakcje Santorini klify kaldera
Takie widoki zobaczycie po drodze na Caldera Beach.

Red Beach (Czerwona Plaża)

Wulkaniczna, spektakularna pod względem widoków Czerwona Plaża to atrakcja Santorini, której nie można przegapić. Swój czerwono-ceglasty kolor zawdzięcza skałom, które ją otaczają. Linia brzegowa jest dość wąska, liczy kilka metrów, dlatego plaża zwykle jest pełna ludzi. Krystalicznie czysta woda z kamienistym dnem i rześką wodą jest fantastyczna do kąpieli i pływania. Plaże na Santorini są bardzo urozmaicone, ale gdyby przyznać palmę pierwszeństwa jednej z nich, to moim zdaniem Red Beach wygrywa! Przeczytaj też wpis, w którym opisuję najpiękniejsze plaże na Santorini. Znajdziesz w nim TOP 7 plaż na Santorini i dużo zdjęć zrobionych na każdej z nich.

Atrakcje Santorini Red Beach

co zobaczyć na Santorini red beach

atrakcje Santorini Czerwona Plaża

Rejs po trzech plażach – Red Beach, White Beach, Black Beach

Będąc na Red Beach możecie popłynąć na dwie inne piękne plaże na Santorini: Black Beach i malowniczą, okoloną białymi skałami White Beach. Najlepiej dojechać do Red Beach autem i zostawić je na parkingu nieopodal plaży, a następnie popłynąć łodzią na dwie pozostałe plaże. Mniej więcej co godzinę na Red Beach podpływają łodzie, które za 10 Euro od osoby zabierają na pokład i wiozą na White Beach i Black Beach. Na Białą Plażę można dostać się wyłącznie drogą morską, do Czarnej Plaży można dojechać droga lądową. Zwiedzenie trzech plaż to pomysł na całodniowe zwiedzanie Santorini połączone z opalaniem i plażowaniem.

Spacer po wulkanie Nea Kameni

Niezwykła atrakcja Santorini! Spacer po Nea Kameni – najniższym wulkanie Europy, który wznosi się zaledwie na około 150-160 m nad poziom morza, to niebywałe przeżycie! Na Nea Kameni dostaniecie się ze Starego Portu w Firze, skąd wypływają statki. Dostępne są różne rodzaje rejsów, niektóre rejsy są łączone np. Nea Kameni i gorące źródła Paela Kameni, albo rejs po kalderze. Spacer po Nea Kameni trwa około 1,5 godziny. W jego trakcie można zobaczyć kilka kraterów, poczuć opary siarki, a także zobaczyć wydobywający się gdzieniegdzie dym.  Bywają dni, gdy wulkan jest zbyt aktywny sejsmicznie, wówczas nie można się tutaj dostać.

Santorini atrakcej Fira wulkan Nea Kameni
Widok z Firy na wulkan Nea Kameni.

Gorące źródła Palea Kameni

Na południowy zachód od Nea Kameni leży mała, wulkaniczna wyspa Palea Kameni, na której znajdują się gorące źródła, które łączą  w sobie wodę morską i ciepło pobliskiego wulkanu Nea Kameni. Żeby się w nich wykąpać, trzeba wyskoczyć z łodzi do morza – gorące źródła są w morzu. Piękny kolor wody i ciepła woda sprawiają, że jest to bardzo przyjemne doświadczenie. Trzeba uważać jedynie, by woda nie dostała się do oczu, ponieważ zasolenie jest tutaj wysokie.

Wyspa Thirasia

Wyspa Thirasia do czasu wielkiego wybuchu wulkanu była częścią tej samej co Santorini niegdyś okrągłej wyspy. Obecnie w całym archipelagu wysp, oprócz Santorini, tylko Tharisia ma stałych mieszkańców (około 300 osób), którzy żyją spokojnym życiem, obsługując jednodniowych wycieczkowiczów. Na wyspie tej nie ma plaż, ani hoteli, oprócz kilku pensjonatów i jednej luksusowej willi Perivolas Hideway, która jest idealnie wtopiona w krajobraz, tak, że od strony morza jest niemalże niewidoczna. Jest to wymarzone miejsce dla osób z dużą zasobnością portfela, pragnących nade wszystko prywatności.

Santorini atrakcje wyspa Thirasia
Widok na wyspę Thirasia o zachodzie słońca.

Rejs po wulkanicznej kalderze

Atrakcja Santorini, która jest łatwo dostępna i z której warto skorzystać. Wycieczki są dostępne w różnych konfiguracjach i opcjach. Można połączyć rejs ze zwiedzaniem wulkanu Nea Kameni, gorącymi źródłami Palea Kameni, wyspą Thirasia, albo wybrać się na zachód słońca. Rejs może trwać cały dzień lub kilka godzin, możecie płynąć statkiem, katamaranem lub mniejszą łodzią, są opcje z grillem, kąpielami w morzu a nawet nurkowaniem. Do wyboru do koloru – w różnych opcjach cenowych.

Santorini Oia kaldera wulkaniczna morze

Perissa

Jedno z najładniejszych miasteczek na Santorini, położone przy górze Mesa Vouno. Przez całe miasto ciagnie się długa, piaszczysto-kamienista plaża, która jest idealnym miejscem do wakacyjnego leniuchowania. Bardzo ładna promenada z knajpkami z kuchnią nie tylko grecką, lokalny klimat, brak nadęcia, wakacyjny luz. Przy tym jest tutaj dość spokojnie i kameralnie. Jeśli lubicie takie miejscowości, to Perissa przypadnie Wam do gustu.

wakacje na Santorini Perissa plaża

Kamari

Kamari ma charakterystyczną plażę z której można obserwować przelatujące bardzo blisko samoloty. Dla wielu osób jest to spora atrakcja! Poza tym jest to turystyczne miasto z bardzo dużą ilością restauracji, knajpek, barów, sklepów itd. O ile Perissę określiłabym jako raczej spokojne miasteczko, o tyle w Kamari życie płynie intensywniej.

Atrakcje Santorini Kamari samolot nad plażą

co zobaczyć na Santorini Kamari

Santorini zwiedzanie miasto Kamari

Winnice na Santorini

Jeśli jesteście amatoriami wina, to na Santorini znajdziecie ponad 1000 hektarów winnic, w których będziecie mogli przetestować smaki i aromaty win z różnych szczepów. Ciekawostką jest to, że krzewy winorośli na Santorini są formowane w charakterystyczne gniazda czy inaczej kosze, dzięki którym pnącza są blisko ziemi, co chroni je przed porywistymi santoryńskimi wiatrami. Wiatr na Santorini był dla mnie sporym zaskoczeniem, bo nawet w lipcu wiało tu porządnie, a co dopiero zimą. Krzewy winne na Santorini są długowieczne, żyją nawet do 100 lat. Najsłynniejszym winem Santoryńskim jest Vinsanto, którego tradycja produkcji sięga tysięcy lat wstecz. Wino to zawiera minimum 51% winogron odmiany Assyrtiko. Winnice to atrakcje Santorini które są płatne – zwykle jest to kilkugodzinny tour po winnicy lub kilku winnicach z przewodnikiem, degustacją win i jedzeniem. Winnice znajdziecie na całej wyspie, aby wybrać wycieczkę ze zwiedzaniem polecam wpisać w maps Google hasło Santoryn vineyard i wybrać tę winnicę oraz ofertę zwiedzania, która będzie dla Was najatrakcyjniejsza.

Formacje skalne na Vlychada Beach

Vlychada to plaża położona w południowej części Santorini. Plaża sama w sobie nie jest niezwykła, aczkolwiek skały, które się przy niej znajdują, tworzą kształty niczym z scenografia z filmu science fiction. Falowane, obłe kształty wysokich skał będą mega ciekawym tłem dla Waszych zdjęć. Choć oczywiście widoku z Oia nic, ale to absolutnie nic, nie przebije 😊

Santorini plaża Vlychada skały

Santorini Vlychada plaża skały

Co warto zobaczyć na Santorini? Jakie są największe atrakcje Santorini? Co zwiedzić na Santorini? Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu bez problemu odpowiecie na te pytania i zaplanujecie swój niezapomniany pobyt na tej magicznej wyspie.

Z pozdrowieniami,

Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *