Santorini plaże

Najpiękniejsze plaże na Santorini. TOP 7!

Czy plaże na Santorini są ładne? Czy na Santorini w ogóle jest gdzie plażować? Jeśli myślicie o wakacyjnej podróży na tę grecką wyspę z pewnością będziecie się zastanawiać, jakie są plaże na Santorini.  Bo trzeba przyznać, że Santorini niespecjalnie kojarzy się z pięknymi plażami. Inne wyspy greckie chociażby takie jak Kreta, Rodos czy Korfu od razu kojarzą się ze spektakularnymi plażami, Santorini zaś z niezwykłym miasteczkiem Oia, pięknymi widokami na kalderę, biało-niebieską zabudową, wiatrakami, ale raczej nie z plażami. Po powrocie z Santorini mogę stwierdzić z całą pewnością: plaże na Santorini są piękne, nie ma ich bardzo wiele, ale z całą pewnością jest gdzie plażować. Zapraszam Was na przegląd plaż Santorini – na każdej z nich byliśmy i sprawdziliśmy je osobiście.

Najpiękniejsze plaże na Santorini 

Red Beach (Czerwona Plaża)

Czerwona Plaża na Santorini to mój numer jeden. O tej plaży znajdziecie w internecie skraje opinie począwszy od: „nic ciekawego, szkoda czasu” po „niesamowita, przepiękna”. Na mnie Red Beach zrobiła duże wrażenie przede wszystkim ze względu na wspaniałe widoki, a zwłaszcza na widok na plażę z góry. Intensywnie czerwone, wysokie klify spadające do turkusowo-niebieskiego morza wyglądają imponująco. Pomiędzy nimi jest pas ciemnego, wulkanicznego piasku, z którego korzystają plażowicze.

Do plaży można dojść od dwóch stron: wschodniej i zachodniej. Polecam wejście od strony wschodniej ze względu na wspaniały widok. Z tej strony trzeba pokonać około 300 metrów kamienistej ścieżki, która nie jest specjalnie wymagająca i bez większych problemów można ja pokonać w klapkach, oczywiście zachowując należytą ostrożność. Plaża jest piaszczysto żwirowa, zejście do wody kamieniste. Woda krystalicznie czysta, dość szybko robi się głęboko, natomiast kąpiel tutaj to prawdziwa przyjemność. Przy czerwonych skałach nie ma leżaków, ale w zachodniej części plaży (przy białych klifach) można wynająć leżaki i jest również bar. Samochód można zaparkować na bezpłatnym parkingu od strony wschodniej, gdzie również znajdują się dwa bary z przekąskami, napojami i lodami. Na Red Beach co kilkadziesiąt minut przypływają łodzie, którymi można popłynąć na plażę White Beach (dostęp tylko od strony morza) i na Black Beach.

Santorini plaża Red Beach

Santorini plaża red beach

plaża red beach santorini

Santorini czerwona plaża

czerwona plaża Santorini

Caldera Beach 

Ta plaża na Santorini również robi wrażenie pod względem widokowym, ale inaczej niż Red Beach. Z Caldera Beach wspaniale widać kalderę, klify i w oddali miasto Fira i Oia na Santorini. Plaża jest piaszczysta z żwirowo-kamienistym dnem, z krystaliczną woda, również dość szybko robi się głęboko. Przy plaży jest restauracja grecka. Na Caldera Beach panuje bardzo przyjemna chilloutowa atmosfera. Nie ma tu leżaków, można korzystać z naturalnie zacienionych miejsc przy skałach. Bardzo, bardzo przyjemnie miejsce, jeszcze mało znane wśród turystów.

Santorini plaża Caldera Beach

Santorini plaża Caldera Beach
W oddali widać Firę.

plaże na Santorini Caldera Beach

Przeczytaj też wpisy o najpiękniejszych plażach na innych wyspach greckich:

Plaże na Krecie

Plaże na Korfu

Perissa Beach

Plaża w miejscowości Perissa to z kolei w pełni zagospodarowana plaża z leżakami i parasolami do wynajęcia (koszt setu: dwa leżaki i parasol to 10 Euro) i promenadą z barami, restauracjami i sklepikami. Jest tu rodzinnie i bardzo przyjemnie. Plaża z wulkanicznym, czarnym piaskiem, wejście do wody żwirowe, również dość szybko robi się głęboko. Dużą zaletą plaży jest położenie w bezpośrednim sąsiedztwie majestatycznej góry Mesa Vouno, co bardzo podnosi walory widokowe tego miejsca.

Santorini plaże Perissa Beach

Santorini plaze Perissa

Perivolos Beach

Przedłużeniem plaży w Perissa jest plaża w Perivolos, która różni się od niej tym, że jest tutaj piaszczyste zejście do wody, dzięki czemu kąpiele są bardziej komfortowe, bo jednak piasek pod stopami jest przyjemniejszy niż żwir czy kamienie. Leżaki do wypożyczenia i baza sportów wodnych na plaży, a przy promenadzie sklepiki i restauracje. Bardzo przyjemna, rodzinna plaża. Z maluszkami trzeba być czujnym, bo jak na zdecydowanej większości plaż na Santorini już kilka metrów od plaży jest głęboko.

Santorini plaża Perivolos

Santorini plaża Perivolos
Nasza mocna ekipa 🙂

Santorini plaża Perivolos

Kamari Beach

Po drugiej stronie góry Mesa Vouno znajduje się znany kurort Kamari, który również ma swoją plażę. Plaża w Kamari to również ciemny, wulkaniczny piach, ale niestety z mało przyjemnym, kamienistym dnem. Tutaj kąpiele w wodzie koniecznie z butami do kąpieli, bo inaczej można sobie poranić stopy, a to nikomu na wakacjach niepotrzebne. Plaża w Kamari z pewnością spodoba się wszystkim fanom lotnictwa, ponieważ w niewielkiej odległości przelatują nad nią samoloty, które zniżają lot przed lądowaniem na pobliskim lotnisku. Od razu uspokajam, że nie przeszkadza to w plażowaniu, a samoloty nie robią nadmiernego hałasu. Kamari to popularny kurort z mnóstwem restauracji, sklepów i hoteli, więc jeśli lubicie takie turystyczne miasteczka, to będziecie się tutaj dobrze czuć.

plaża Kamari Santorini

Santorini plaża Kamari

plaże na Santorini Kamari Beach

Monolithos Beach

Ta plaża na Santorini była dla nas swoistym zaskoczeniem. Nie byłam przekonana, żeby tu przyjeżdżać, bo w porównaniu do innych plaż na Santorini, Moniolithos Beach to nic specjalnie ciekawego, a w dodatku plaża ta położona jest w sąsiedztwie lotniska i w niedalekiej odległości od fabryki. Jednakże zaryzykowaliśmy i wybraliśmy się na tę plażę z jednego względu: bardzo płytkie, piaszczyste zejście do morza. Na wszystkich plażach na Santorini, oprócz tej jednej, szybko robiło się głęboko, a na Monolithos szło się w głąb morza, szło i nadal woda po kolana.

Przyznam, że wspaniale spędziliśmy tutaj czas: woda ze względu na to, że płytka była o wiele cieplejsza niż na innych plażach na Santorini. Bezpieczne zejście do wody jest świetnym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi, a zwłaszcza z tymi małymi. Na plaży są leżaki i parasole do wynajęcia po 10 Euro za set, jest kilka restauracji greckich z tradycyjnym jedzeniem. Ta plaża jest zdecydowanie mniej turystyczna i większość plażowiczów stanowili Grecy. Bardzo mile wspominam czas spędzony na tej plaży, mimo, że widokowo była najmniej ciekawa ze wszystkich.

Santorini plaża Monolithos

plaża Maonolithos Santorini skały statek

Santorini plaża Monolithos

Paralia Vlichada 

Długa, piaszczysto-żwirowa plaża położona przy niewysokich klifach tworzących ciekawe formacje skalne. Najspokojniejsza plaża na Santorini ze wszystkich, na których byliśmy. Na plaży leżaki do wynajęcia i jeden bar z niewielkim wyborem dań. To miejsce spodoba się tym z Was, którzy szukają bardzo spokojnych plaż na Santorini.

Santorini plaże Vlichada

Santorini plaża Vlychada bar na plaży

plaża Vlichada Santorini leżaki

Santorini plaża Vlichada skały

Jak widzicie plaże na Santorini są i piękne, i ciekawe. Fakt faktem, że próżno szukać tu plaż z białym drobniutkim piaskiem. Plaże na Santorini mają ciemny, wulkaniczny piach, są żwirowe lub kamieniste, co wiąże się z wulkanicznym pochodzeniem wyspy.  Na Santorini znajdziecie oczywiście wiele więcej plaż – są plaże dzikie i takie, na których plażowanie i kąpiele nie są możliwe ze względów bezpieczeństwa. Natomiast wszystkie wyżej wymienione plaże są jak najbardziej godne polecenia i odwiedzenia. Zatem… miłego plażowania na Santorini!

Z pozdrowieniami,

Ewa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *