Zamek w Liwie to jeden z najciekawszych zamków na Mazowszu. Miejsce to ma bogatą historię – można powiedzieć, że ruiny zamku przetrwały, dzięki fortelowi użytemu przez sprytnego polskiego pisarza i archeologa, który oszukał Niemców. Aury tajemniczości dodaje temu miejscu legenda o Żółtej Damie straconej na tutejszym dziedzińcu, która pojawia się na zamku o północy w każdą pełnię księżyca.Zamek w Liwie ponadto może pochwalić się bogatą kolekcją broni i świetnymi wydarzeniami kulturalno-historycznymi. Z pewnością jest to miejsce, które może być ciekawym pomysłem na kilkugodzinną wycieczkę na Mazowsze.
Zamek w Liwie – historia
Na sztucznej wyspie usypanej wśród bagien
Zamek w Liwie znajduje się we wsi Liw, która z kolei jest położona nad rzeką Liwiec. Liw w przeszłości był ważnym ośrodkiem miejskim i tutaj przebiegała granica między księstwem mazowieckim i Wielkim Księstwem Litewskim. Już w XII wieku istniała tu warownia, która pełniła funkcję obronną przez najazdami Litwinów i Jaćwingów. W XV w. z inicjatywy księcia warszawskiego Janusza I Starszego zaczęto budowę murowanego zamku. Co ciekawe, zamek został wzniesiony na usypanej wśród bagien sztucznej wyspie, co można zobaczyć na makiecie prezentowanej w piwnicy zamku. Budowa liwskiej twierdzy trwała ponad 100 lat. Zamek osiągnął ostateczną formę i szczyt swojej świetności w połowie XVI wieku. Obok zamku był tzw. przygródek, czyli połączony z warownią zespół budynków pełniących różne funkcje. Osią przygródka był most prowadzący od rynku miejskiego do zamku. Obecnie zamek znajduje się we wsi – w niewielkiej odległości od niego są domy mieszkańców Liwa. Na tym terenie, gdzie obecnie są gospodarstwa, w średniowieczu były bagna.
Zamek w Liwie – rozbudowany przez kobiety, zniszczony przez Szwedów
Zamek Liw rozbudowę zawdzięcza dwóm zamożnym i wpływowym kobietom: księżnej Annie Mazowieckiej i królowej Bonie Sforzy. Jego świetność nie trwała jednak długo – podczas najazdów szwedzkich zamek został dwukrotnie zdobyty i zniszczony. Biały dworek, w którym obecnie znajduje się muzeum z udostępnioną dla zwiedzających salą rycerską i zbrojownią został wybudowany na XVIII wieku na ruinach zniszczonego przez Szwedów zamku. W czasie II wiejny światowej ruiny zamku zostałyby całkowicie rozebrane, gdyby nie fortel polskiego archeologa Otto Werpachowskiego, który oszukał hitlerowców, że Zamek w Liwie został wybudowany przez Krzyżaków. Niemcy uwierzyli w tę opowieść i zrezygnowali ze swojego planu wykorzystania cegieł z zamku do budowy obozu w Treblince. Co więcej, dzięki Werpachowskiemu Zamek w Liwie został zabezpieczony, a nawet częściowo odbudowany.
Interesują Cię zamki? Przeczytaj: Zamek w Czersku
Zamek w Liwie – zwiedzanie
Sala rycerska i zbrojownia
Zwiedzanie zaczynamy od dworu, w którym również kupujemy bilety. Koszt biletu normalnego to 14 zł, ulgowego 7 zł. We dworze dla zwiedzających udostępniona jest zlokalizowana na parterze sala rycerska oraz zbrojownia na piętrze. Sala rycerska obecnie pełni funkcję sali reprezentacyjnej obiektu. Odbywają się tu różnego rodzaju spotkania, wydarzenia, koncerty.
W zbrojowni Zamku w Liwie wyeksponowana jest jedna z największych kolekcji broni w Polsce – od zabytków z epoki rzymskiej do XX wieku. Miejsce to z pewnością zainteresuje wszystkich, którzy interesują się historią, tematyką batalistyczną, wojenną i militariami. Zobaczycie tutaj bogatą kolekcję szabli, strzelb, bagnetów, mundurów, hełmów, a także karabiny i pistolety z okresu II wojny światowej. Niesamowite wrażenie robi niemiecki karabin maszynowy MG34 z 1934 roku. W zbrojowni jest również kolekcja malarstwa i grafiki: dzieła m.in. Wojciecha i Jerzego Kossaków, Tadeusza Ajdukiewicza, Stefano Della Bell.
Kliknij i poznaj wszystkie najciekawsze atrakcje Mazowsza
Piwnice
Kolejnym miejscem na trasie zwiedzania są zamkowe piwnice. Tutaj uwagę zwraca makieta zamku pokazująca jak warownia wyglądała w XVI wieku. Tutaj również zapoznacie się z legendą o Żółtej Damie, która pojawia się na zamku o północy.
Może Cię zainteresować: Zamek w Ciechanowie – historia i zwiedzanie ciechanowskiego zamku
Wieża
Kolejnym i ostatnim etapem zwiedzania jest zwiedzanie zamkowej wieży. Podczas naszej wizyty niestety nie było można wejść na drugą kondygnację budowli i oglądania okolicznych widoków.
Zamek w Liwie – legendy
Legenda o Żółtej Damie
Z Zamkiem w Liwie związanych jest kilka legend, ale najbardziej znaną i też najstraszniejszą z nich jest legenda o Żółtej Damie. Na Zamku w Liwie niegdyś mieszkał kasztelan liwski ze swoją małżonką Ludwiką. Zazdrosny mąż wciąż upatrywał zdrad Ludwiki, choć nic na to nie wskazywało. Kiedy jednak zginęły trzy pierścienie, które kasztelan podarował Ludwice, oskarżył on żonę o zdradę z młodym dworzaninem. Zazdrość i duma na tyle przysłoniły mu oczy, że nie bacząc na zapewnienia Ludwiki o wierności, zwołał sąd, który zgodnie z jego wolą zadecydował o jej winie i skazał ją na śmierć. Ludwika zginęła przez ścięcie mieczem na zamkowym dziedzińcu. Egzekucja odbyła się o północy w pełnię księżyca. Los jednak jest przewrotny – miesiąc po tragicznym zajściu wszystkie pierścienie znalazły się w gnieździe sroki złodziejki, co dowiodło niewinności Ludwiki. Kasztelan, gdy dowiedział się prawdy, rzucił się z zamkowej baszty i roztrzaskał czaszkę o bruk. Od tej pory w każdą pełnię księżyca, o północy, na murach zamku pojawia się zjawa ubrana w żółtą szatę. To Żółta Dama – duch niesłusznie skazanej Ludwiki.
Wokół Zamku Liw krąży jeszcze kilka innych legend, m.in. „Legenda o zatopionych armatach szwedzkich”, „Legenda herbu Doliwa” i „Legenda o diable, co złota pilnował”.
Jak widzicie Zamek w Liwie to miejsce owiane tajemniczością i legendami. Samo zwiedzanie zamku nie trwa długo – w godzinę do półtorej zdążycie wszystko zobaczyć. Na terenie zamku odbywają się równego rodzaju wydarzenia kulturalne, inscenizacje historyczne i archeologiczne, koncerty. Do najważniejszych wydarzeń należy Turniej Rycerski na Zamku w Liwie oraz Międzynarodowy Turniej Smaków na Szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego organizowany z myślą o miłośnikach kuchni regionalnej.
Udanego zwiedzania!
Ewa