zamek w czersku

Zamek w Czersku – historia, zwiedzanie, atrakcje

Zamek w Czersku to świetny pomysł na weekendowy wypad za Warszawę. Jeśli lubicie miejsca w których czas się zatrzymał, które są owiane tajemnicą i mają za sobą burzliwą przeszłość sięgająca wielu wieków wstecz, Zamek Czersk na pewno przypadnie Wam do gustu. Jest to również miejsce, w którym od wiosny do późnej jesieni wiele się dzieje – wówczas zamkowy dziedziniec ożywa turniejami rycerskimi, przedstawieniami rekonstrukcyjnymi, koncertami muzycznymi. My odkryliśmy Zamek w Czersku już wiele lat temu, wielokrotnie byliśmy to z dziećmi i zawsze były to udane wypady. W tym wpisie opowiem Wam więcej o tym miejscu, zapraszam!

zamek w czersku brama

Zamek w Czersku – historia, zwiedzanie, atrakcje, informacje praktyczne

Zamek w Czersku – historia

Zamek Czersk w miejscu dawnego grodu z XI wieku

Czersk to jeden z najstarszych grodów na Mazowszu – został wzniesiony już w XI wieku w miejscu dawnej osady słowiańskiej. Miejsce na osadę nie zostało wybrane przypadkowo – gród położony na wzniesieniu, na cyplu nad Wisłą dawał wiele możliwości obrony przeprawy rzecznej przed najazdami litewskimi i pruskimi. W czerskim grodzie, gdzie znajdowały się chaty mieszkalne kryte strzechą i warsztaty rzemieślnicze, toczyło się codzienne życie – prace archeologiczne i liczne znaleziska wykazały, że wśród osadników byli m.in. kowale, szewcy czy garncarze.

zamek w czersku widok z wieży więziennej
Widok z wieży więziennej.

Siedziba Książąt Mazowieckich w Czersku – XIII wiek

Wraz z kolejnymi stuleciami, osada słowiańska ewoluowała. W XII wieku zbudowano to kościół romański pw. Św. Piotra. W XIII wieku Czersk stał się siedzibą Książąt Mazowieckich z rodu Piastów. Czasy świetności Czerska przypadają na okres rządów Konrada Mazowieckiego, który doczekał się pięciu synów: Siemowita I, Konrada II, Trojdena, Simowita III oraz Konrada III Rudego. Po śmierci Konrada Mazowieckiego, w wyniku podziału Mazowsza powstało Księstwo Czerskie, którym władali jego synowie.

zamek w czersku

Zamek w Czersku – wybudowany w XIV wieku

Pod koniec XIV wieku książę Janusz I, wnuk Trojdena rozpoczął budowę murowanego zamku obronnego, którego budowę zakończono w 1410 roku, kiedy to rozegrała się Bitwa pod Grunwaldem. W tym okresie zamek i mury obronne miały taki sam kształt, jaki możemy oglądać dziś. Różnica polegała na tym, że trzy wieże: bramna, południowa i zachodnia były niższe niż obecnie. Wieża południowa (więzienna) i zachodnia miały taką samą wysokość jak mury obwodowe, a wieża bramna (czworokątna) miała jedynie dwie kondygnacje. W XIV wieku Czersk zyskał prawa miejskie. Średniowieczny układ miejski miasteczka zachował się do dziś.

zamek czersk wieża bramna

Zamek Czersk – rozkwit w XVI wieku

Zamek Czersk zawdzięcza rozbudowę i rozkwit królowej Bonie, której nadał go jej mąż Zygmunt I Stary. Z inicjatywy królowej podwyższono wieże, zwieńczone hełmami (dachami) i hurdycjami (obronne ganki). Na terenie zamku powstał kościół gotycki, a dostępu do twierdzy bronił most zwodzony. Królowa rozkazała również założyć winnice i ogrody na terenach okalających zamek.

INTERESUJĄ CIĘ ZAMKI NA MAZOWSZU? PRZECZYTAJ: ZAMEK W LIWIE – HISTORIA, ZWIEDZANIE, LEGENDY

zamek w czersku

Zamek w Czersku – upadek zamku i miasta w XVII wieku

XVII wiek nie był łaskawy dla czerskiego zamku. W 1656 roku Szwedzi wysadzili zamek i zniszczyli miasto, następnych zniszczeń dokonali Kozacy, wojska węgierskie Rakoczego a niszczycielskiego dzieła dokonała „morowa zaraza”. Czersk z dobrze rozwijającego się miasta stał się miastem-widmem z dwudziestoma domami. Dopiero 100 lat później Starosta Czerski Franciszek Bieliński podjął się ratowania zdewastowanego zamku. Z jego inicjatywy powstał most murowany, który jest tutaj do dziś. W okresie rozbiorów ruiny zamku były puste. Od XIX zaczęto prowadzić prace zabezpieczające ruiny zamku książąt mazowieckich.

Zamek Czersk

Zamek w Czersku – zwiedzanie

Zwiedzanie Zamku w Czersku tak naprawdę ogranicza się do zwiedzania trzech wież: wieży bramnej (czworokątnej), wieży południowej (więziennej), która połączona jest murem z wieżą bramną oraz wieży zachodniej (zbrojownej). Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie trzy wieże są dostępne dla zwiedzających. Zawsze otwarta jest wieża bramna – wchodzi się tu po wąskich i dość stromych schodach, więc należy zachować ostrożność. Wieża więzienna okresowo jest zamykana, z kolei wnętrza wieży zachodniej nie są dostępne dla zwiedzających. Ze szczytów wież rozpościerają się widoki na dolinę Wisły i okoliczne pola i łąki.

PRZECZYTAJ MÓJ WPIS O PAŁACU W WILANOWIE I ZAPLANUJ ZWIEDZANIE PAŁACU WILANOWSKIEGO 

Zamek w Czersku widok na wieżę bramną
Tak prezentuje się wieża bramna ze szczytu wieży więziennej.

Zamek w Czersku – trzy wieże

Wieża południowa – więzienna XIV/XV wiek

Wieża południowa pełniła funkcję więzienia. Początkowo nie była wyższa niż mury obronne i nie miała żadnych otworów – dostęp był tylko od góry z wysokości muru, skąd spuszczano więźnia do celi położonej 10 metrów niżej i dostarczano mu jedzenie i wodę. Za panowania Królowej Bony wieżę nadbudowano do wysokości 24 metrów, w szczytowej części wybudowano otwory i zwieńczono hełmem, którego dziś już nie ma. Wieziony tutaj był Henryk Brodaty oraz Bolesław Wstydliwy wraz z matką Grzymisławą.

SPRAWDŹ: ZAMEK W CIECHANOWIE – HISTORIA I ZWIEDZANIE ZAMKU KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH W CIECHANOWIE

zamek Czersk wieża więzienna
Widok na wieżę południową – więzienną ze szczytu wieży bramnej.

Czersk zamek wieża południowa

Wieża zachodnia – XIV/XV wiek

Wieża zachodnia, druga z okrągłych wież Zamku Czersk pełniła funkcje obronne. Początkowo miała 10 metrów i nie przewyższała murów obronnych. W XVI wieku została nadbudowana. W wieży zachodniej znajduje się loch.

Zamek w Czersku wieża zachodnia
Widok na wieżę zachodnią z wieży bramnej.

Czersk Zamek wieża zachodnia

Zamek czersk wieża zachodnia
Widok z wieży bramnej na wieżę zachodnią.

Wieża bramna- XIV/XV wiek

Wieża bramna różni się od pozostałych dwóch wież kształtem – jest prostokątna (zbliżona do kwadratu). Na dole wieży znajduje się brama, stąd też nazwa wieży. Wieża ta ma cztery kondygnacje przeznaczone różnym celom. Na pierwszej kondygnacji, na którą niegdyś i obecnie wchodzi się po zewnętrznych drewnianych schodach, mieścił się mechanizm do obsługi mostu zwodzonego. Druga kondygnacja pełniła funkcje mieszkalne – znajdowała się tu komnata sypialna zwierzchnika zamku. Z kolei trzecia i czwarta kondygnacja służyły celom obronnym – obie były wyposażone w okna strzelnicze.

SKANSEN SIERPC – POZNAJ BARDZO KLIMATYCZNE MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ

Zamek w Czersku wieża bramna
Wieża bramna, widok z dziedzińca.

czers zamek wieża bramna

Zamek Czersk schody
Schody wewnątrz wieży bramnej.
zamek czersk komnata mieszkalna
Tak prezentuje się komnata sypialna.

zamek w Czersku wnętrza wieży bramnej

wnetrza wieży bramnej na zamku czersk
Wewnątrz wieży bramnej znajdują się wystawy czasowe.

czersk zamek wieża bramna

Zamek w Czersku – atrakcje

Zamek w Czersku to nie tylko zwiedzanie wież, ale również, a może przede wszystkim wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci. Począwszy od maja do późnej jesieni Zamek w Czersku jest miejscem wielu wydarzeń –  turniejów rycerskich, przedstawień i rekonstrukcji historycznych, koncertów czy pikników rodzinnych.

czersk zamek turniej rycerski

zamek w czersku nauka strzelania z łuku
W Zamku Czersk dzieci mają okazję spróbować swoich sił m.in. w łucznictwie 🙂

Co roku w pierwszej połowie maja odbywa się tu Turniej Rycerski na Dworze Konrada Mazowieckiego, w sierpniu jest organizowana Noc Spadających Gwiazd, w pierwszej połowie września odbywają się Europejskie Dni Dziedzictwa, a z kolei na przełomie października i listopada można wziąć udział w Nocy Grozy. Latem w każdy weekend odbywają się różnego rodzaju imprezy, dokładny kalendarz sprawdzajcie na stronie internetowej Zamku Czersk (www.zamekczersk.pl).

ZALEW ZEGRZYŃSKI – SPRAWDŹ NAJCIEKAWSZE MIEJSCA

zamek czersk zbroja rycerska

zamek w Czersku zbroja rycerska
Na zamku w Czersku można również przyjrzeć się z bliska średniowiecznej zbroi rycerskiej.

Ciekawym sposobem na zwiedzanie i rodzinną zabawę są gry edukacyjne: „Gra Zamkowa” oraz „Quest na tropach średniowiecznego zamku” – obie gry są do pobrania w kasie zamkowej lub do ściągnięcia przez stronę internetową zamku. Na kartach do gry znajdują się zadania do wykonania oraz wskazówki i informacje dotyczące zamku. Świetny sposób na odkrywanie zamku dla dzieci i rodziców.

Czersk Zamek komnata sypialna
Zwiedzając Zamek w Czersku możecie zobaczyć czym niegdyś zajmowały się białogłowy 🙂

Zamek w Czersku – informacje praktyczne

Czersk Zamek – jak dojechać?

Żeby dojechać do zamku, kierujcie się na Górę Kalwarię. Czersk znajduje się nieco ponad 3 km od Góry Kalwarii. Samochód można zaparkować na rynku w Czersku –  stąd zaledwie kilka minut będzie dzielić Was od mostu prowadzącego do zamku.

zamek czersk

Zamek w Czersku – godziny otwarcia

Zamek w Czersku obecnie jest otwarty dla zwiedzających codziennie w godzinach 10:00-20:00. Ceny biletów (zwiedzanie zamku) w cenie pon.-pt. 8 zł normalny, 5 zł ulgowy; sob.-niedz. 10 zł normalny, 5 zł ulgowy.

Udanego zwiedzania!

Ewa

Przeczytaj też o innych miejscach niedaleko Zamku Czersk:

Ogród Botaniczny w Powsinie

Plaża w Ciszycy nad Wisłą

Zamek w Czersku

zamek w czersku widok na kościół

zamek w czersku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *