zamek w Ciechanowie

Zamek w Ciechanowie – historia i zwiedzanie zamku książąt mazowieckich w Ciechanowie

Zamek w Ciechanowie to miejsce, które istnieje na Mazowszu już blisko 700 lat. Zwiedzanie tego średniowiecznego zamku będzie gratką dla tych z Was, którzy lubią miejsca z historią sięgającą wieków wstecz. Ale jeśli po prostu szukacie pomysłu na kilkugodzinny wypad z dziećmi za Warszawę, Zamek w Ciechanowie także będzie ciekawą propozycją. Zwiedzanie zamku można połączyć z wizytą na ciechanowskim rynku, który od zamku oddalony jest zaledwie 250 metrów.

Zamek w Ciechanowie – historia, zwiedzanie, informacje praktyczne

Zamek w Ciechanowie – historia

Historia ciechanowskiego zamku sięga wczesnego średniowiecza. Pierwsza wzmianka o grodzie, który istniał w tym miejscu pochodzi z XII wieku. Wówczas były to tereny Mazowsza graniczące z Prusami. W tym strategicznym miejscu, nad rzeką Łydynią książę Siemowit III około 1355 roku ufundował murowany zamek, tak więc Zamek w Ciechanowie to twierdza, która liczy sobie blisko 700 lat!

zamek w Ciechanowie

W 1400 r. następca Siemowita, Książe Janusz I ulokował nowe miasto Ciechanów nieopodal warowni, która po 1420 roku, na jego rozkaz, została przebudowana, by pełnić funkcję rezydencji książęcej. W XV wieku, podobnie jak dziś, twierdza miała kształt prostokąta z dwiema basztami. Mur obronny usytuowany na północy stanowiła ściana domu mieszkalnego.

zamek w ciechanowie baszta zachodnia

W 1547 roku, zamek przeszedł we władanie królowej Bony, która – jak podają pisma historyczne – zadbała o przebudowanie twierdzy i doprowadzenie jej do dobrego stanu. Twierdza doskonale pełniła funkcje obronne, skutecznie opierając się atakom najeźdźców, w tym Krzyżaków, aż do potopu szwedzkiego. Szwedzi w XVII wieku spalili warownię, jak również miasto Ciechanów. Dalszego niszczenia dokonały władze pruskie po II rozbiorze w 1803 roku – rozebrano wszystkie wewnętrzne zabudowania zamku, a cegły wykorzystano do budowy browaru w Opinogórze.

zamek Ciechanów wrota zamku

Do dziś zachowały się mury obronne i dwie baszty, które są dostępne dla zwiedzających. Zamek w Ciechanowie od 1985 r. jest udostępniony do zwiedzania jako tzw. trwała ruina. W 2007 r. zabytek przeszedł pod opiekę Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie – wówczas podjęto decyzję o jego rewitalizacji.

zamek w Ciechanowie widok z baszty
Widok z baszty wschodniej.

Przeczytaj też: Zamek w Liwie – historia, zwiedzanie, legendy

Zamek w Ciechanowie – zwiedzanie

Zwiedzanie Zamku w Ciechanowie zaczynamy od sali z ekspozycją archeologiczną przedmiotów i broni średniowiecznej odkrytych na terenie zamku i Ciechanowa.

zamek w Ciechanowie wystawa archeologiczna

zamek w ciechanowie wystawa eksponaty

Największą atrakcją stanowi zwiedzanie dwóch baszt zamkowych: baszty zachodniej, niegdyś pełniącej funkcję zbrojowni i baszty wschodniej – więziennej. Obie baszty są połączone murem obronnym, a przejście między nimi wiedzie górą.

zamek w Ciechanowie
Baszta wschodnia.
zamek w Ciechanowie baszta zachodnia
Baszta zachodnia.

Zamek w Ciechanowie – baszta zachodnia (zbrojownia)

Pierwsza w kolejności jest baszta zachodnia w której znajdują się komnaty Siemowita III i Janusza Starszego. W każdej z komnat jest nagłośnienie – lektor opowiada historie związane z zamkiem i jego władcami. Wchodzi się tu po wąskich i stromych schodach, które prowadzą na koronę baszty. Na szczycie niestety nie ma co liczyć na widoki, chyba, że macie powyżej 1,8 wzrostu 😉

Interesują Cię zamki? Sprawdź również Zamek w Czersku

Ciechanów zamek

zamek w ciechanowie schody
Na baszty wiodą strome i wąskie schody.

zamek Ciechanów zwiedzanie

zamek w ciechanowie atrakcje

zamek ciechanów wieża
Korona baszty.

Zamek w Ciechanowie – baszta wschodnia (więzienna)

Z baszty zachodniej przechodzimy do baszty wschodniej. Z tego miejsca najlepiej widać dziedziniec zamku, który podczas naszej wizyty był w trakcie prac renowacyjnych. Baszta więzienna ma kilka sal, w których dowiadujemy się więcej o historii zamku i panujących na Mazowszu władcach. Pierwsza w kolejności jest komnata Siemowita IV, który chciał zostać królem Polski na Wawelu. Jednakże zamiast jego wstąpienia na tron, Mazowsze zostało podporządkowane królowi Władysławowi Jagielle. Dalej przechodzimy do komnaty Bolesława IV, a następnie do komnaty ostatnich Piastów Mazowieckich z imponującą zbroją rycerską.

Ciechanów zamek zwiedzanie

zamek w ciechanowie

zamek w ciechanowie zbroja rycerska

Z tej komnaty przechodzimy na schody, które prowadzą na sam dół baszty – do lochu więziennego.

Ciechanów zamek schody do lochu

lochy zamku w ciechanowie

Z lochu wychodzimy na dziedziniec zamkowy.

Zamek w Ciechanowie – informacje praktyczne

Ceny biletów: normalny 10 zł, ulgowy 7 zł, bilet rodzinny ( 2 osoby dorosłe i 3 dzieci) 34 zł.

Czas zwiedzania zamku: 60 – 90 minut.

Godziny otwarcia: codziennie oprócz poniedziałków i dni poświątecznych w godzinach 8:00 – 16:00 (październik-kwiecień) i 10:00-18:00 (maj-wrzesień).

Na zamku jest możliwość zorganizowania lekcji muzealnych, sesji zdjęciowej czy urodzin dla dzieci.

Do września 2019 odbywały się cykliczne „Spotkania z historią”, czyli pokazy historyczne grup rekonstruktorskich, turnieje rycerskie, koncerty i pokazy taneczne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Miejmy nadzieję, że w tym roku „Spotkania z historią” powrócą na Zamek w Ciechanowie.

Udanego zwiedzania,

Ewa

zamek w Ciechanowie baszta zachodnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *