Varenna jezioro Como

Varenna – najpiękniejsze miasteczko nad Jeziorem Como

Varenna zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Zdecydowanie jest to najpiękniejsze i najbardziej klimatyczne miasteczko nad Jeziorem Como, przynajmniej biorąc pod uwagę wszystkie osiem miejscowości, które zwiedziliśmy nad Jeziorem Como. Varenna jest tłumnie odwiedzana przez turystów, a mimo to nie jest komercyjna, zachowała swój unikalny charakter urokliwego włoskiego miasteczka portowego, z mnóstwem romantycznych zakątków, z brukowanymi uliczkami, klimatycznymi restauracjami z widokiem na jezioro i góry. Jeśli moglibyście spędzić nad Jeziorem Como tylko jeden dzień i mielibyście czas zobaczyć tylko jedno miasto, to bez wahania poleciałbym Wam właśnie Varennę. Teraz zapraszam Was na wspólny spacer po Varennie, a przekonacie się dlaczego tak twierdzę 😊

JEŚLI SPODOBA CI SIĘ VARENNA, WRÓĆ DO TEGO MIEJSCA I PRZECZYTAJ MÓJ PRZEWODNIK PO JEZIORZE COMO:

JEZIORO COMO – NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA 

Varenna jezioro como

Varenna jezioro Como
Varenna – widok na port rybacki i kolorowe kamienice.

Varenna – jak się tu dostać?

Jezioro Como jest bardzo dobrze skomunikowane zarówno jeśli chodzi o miasteczka położone wokół jeziora, jak również o odleglejsze miasta takie jak Bergamo (tutaj przeczytacie mój przewodnik po Bergamo: Bergamo – co zobaczyć w jeden dzień) czy Mediolan. Do miasteczek położonych nad jeziorem można dostać się zarówno samochodem, autobusem, pociągiem jak i statkiem. Wygodnym i najszybszym sposobem poruszania się są statki kursujące między miasteczkami. Bardzo Wam polecam ten sposób zwiedzania Jeziora Como – zaoszczędzicie mnóstwo czasu. My do Varenny dotarliśmy statkiem z położonego po zachodniej stronie jeziora Menaggio – podróż trwała około piętnastu minut. Z Varenny udaliśmy się dalej do Bellagio, więc wykupiliśmy bilet dzienny, który kosztował 15 euro za osobę, bilety jednorazowe są znacznie tańsze.

Varenna
Klimatyczne uliczki w Varennie 🙂

Varenna – czego można się spodziewać po wizycie w miasteczku?

Varenna obfituje w piękne widoki, romantyczne miejsca, zakątki, uliczki, kilka małych plaż, a nade wszystko niesamowity włoski klimat. Tutaj wypijecie kawę z widokiem na turbo klimatyczny port rybacki z kolorowymi łódkami, zaszyjecie się w zakątku z ławeczkami, który od całego świata jest osłonięty wierzbami płaczącymi, poczujecie dreszczyk emocji w górującym nad miasteczkiem zamku i zachwycicie się elegancją włoskich willi otoczonych zachwycającymi ogrodami. Tutaj, jak nigdzie, poczujecie włoskie Dolce Vita.

PRZECZYTAJ TEŻ: JEZIORO GARDA – CO ZOBACZYĆ, JAK ZORGANIZOWAĆ WEEKEND? 

varenna

Varenna plaża
Jedna z kilku  małych plaż w Varennie.

Varenna – co zobaczyć, gdzie się udać?

Jeśli tak jak my wybierzecie transport drogą wodną, Wasza wizyta w Varennie zacznie się w porcie promowym. Stąd najlepiej od razu skierować się w prawą stronę, na położoną na nadbrzeżu promenadę, która zaprowadzi Was do najbardziej klimatycznej części Varenny zlokalizowanej przy porcie rybackim i maleńkiej żwirowej plaży. To tutaj właśnie jest najlepsze miejsce, by usiąść i wypić kawę delektując się widokami na jezioro i majaczące w oddali górskie szczyty. Tutaj też znajduje osłonięty wierzbami zakątek z ławeczkami, a kilka metrów dalej znajdziecie najlepsze miejsce do zrobienia bajecznie pięknych zdjęć z kolorowymi kamienicami w tle.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: BELLAGIO – SPEKTAKULARNIE POŁOŻONE MIASTECZKO NAD JEZIOREM COMO

varenna port rybacki jezioro como

Varenna – Piazza San Giorgio

Znajdujący się niedaleko portu rybackiego plac Piazza San Giorgio to serce Varenny – to główny plac miasta, zlokalizowany w jego historycznym centrum, przy głównej ulicy Varenny. Plac jest bardzo zadbany – znajduje się tu kościół Chiesa di San Giorgio, który został wybudowany w XIII wieku, charakterystyczna dzwonnica, ratusz, kamieniczki oraz restauracje i butikowe hotele. Gdy byliśmy w Varennie i trafiliśmy na Piazza San Giorgio w jednej z restauracji akurat odbywało się przyjęcie ślubne – cóż to był za widok – niemalże pokaz mody włoskiej – włoski styl, szyk i klasa.

Varenna
Widok na Varennę ze statku. Nad miasteczkiem góruje charakterystyczna dzwonnica na Piazza San Giorgio. Wyżej, na szczycie góry można dostrzec ruiny Zamku Vezio.

Varenna – Villa Cipressi i Villa Monastero

Nad Jeziorem Como zwiedza się nie tylko miasteczka, ale też najpiękniejsze wille z bajecznymi ogrodami, które za opłatą są udostępnione zwiedzającym. W południowej części Varenny, tuz przy jeziorze znajdują się dwie słynne wille,  które warto zwiedzić: Villa Cipressi i Vila Monastero.

Varenna
Villa Cipressi.
varenna jezioro como
Widok na Villę Monastero z ogrodu Villi Cipressi.

Villa Cipressi

Villa Cipressi to zespół zabytkowych budynków wybudowanych w okresie 1400 – 1800 r. , który obecnie pełni funkcję ekskluzywnego hotelu. Hotel oczywiście nie jest udostępniony zwiedzającym, w przeciwieństwie do otaczających willę ogrodów. Villa Cipressi jest położona na wzniesieniu, nad brzegiem Jeziora Como i otoczona ogrodem botanicznym, w którym znajduje się wiele odmian roślin śródziemnomorskich, alpejskich, palm oraz kaktusów. Z Villi Cipressi można zobaczyć położoną zaraz obok Villę Monastero, która, mimo całego uroku Villi Cipressi, na nas zrobiła znacznie większe wrażenie. Wstęp do ogrodów Villi Cipressi kosztuje 6 euro za osobę dorosłą, dzieci do 11 roku życia zwiedzają ogrody bezpłatnie. Zwiedzanie ogrodu w okresie letnim (do końca października) odbywa się codziennie od godz. 9. do 18.

ZOBACZ TEŻ: NAJPIĘKNIEJSZE MIASTA NAD JEZIOREM GARDA

Varenna villa cipressi
Widok na Villę Cipressi z ogrodu sąsiadującej z nią Villi Monastero.

Varenna

Villa Monastero

Co za miejsce! Co za ogrody! Co za widoki! Villa Monastero zrobiła na mnie ogromne wrażenie i bardzo polecam Wam odwiedzenie tego miejsca. Gdybyście mieli wybierać między zwiedzaniem Villi Cipressi i Villi Monastero, to postawcie na tę drugą. Villa Monastero niegdyś była klasztorem cysterskim, w 1567 roku klasztor został zamknięty, ponoć z powodu nieobyczajnego zachowania zakonnic, po czym willa miała kilku właścicieli. Obecnie Villa Monastero należy do Prowincji Lecco i jest udostępniana zwiedzającym, odbywają się tu również różnego rodzaju zjazdy naukowe, wydarzenia, a także śluby. Willę otacza ogromny i zjawiskowo piękny ogród pełen przeróżnych gatunków roślin śródziemnomorskich, tropikalnych i alpejskich. Ogród położony jest na wąskim pasie przy brzegu jeziora i rozciąga się przez około dwa kilometry od Varenny do miejscowości Fiumelatte. Nasza wizyta w ogrodach Villa Monastero była przepełniona zachwytami, wrażenia niezapomniane! Z willi rozpościerają się przepiękne widoki na Jezioro Como i ośnieżone alpejskie szczyty. Koszt biletu do ogrodów dla osoby dorosłej to 5 Euro, dzieci do 11 roku życia zwiedzają bezpłatnie. Bilet upoważniający do zwiedzania wnętrz willi i ogrodów to koszt 8 Euro dla osoby dorosłej.

TUTAJ SPRAWDŹ WPIS O PIĘKNEJ WYSPIE BURANO

Varenna jezioro como
Widok na Jezioro Como z ogrodów Villi Monastero.

Varenna jezioro como

Varenna jezioro como

Varenna – Zamek Vezio

Zamek Vezio, a właściwie ruiny zamku, górują nad Varenną – zamek położony jest na najwyższym wzniesieniu miasteczka. Co ciekawe jest wiele wątpliwości co do pochodzenia zamku, wątpliwości budzi również moment powstania warownej budowli. W zamku można spotkać „duchy” – są to wykonane z gipsu odlewy postaci, które imitują upiory – taka atrakcja nadająca miejscu nieco tajemniczości. Do zamku warto wybrać się dla widoków rozpościerających się na Jezioro Como. Koszt biletu to 4 Euro, zamek udostępniony jest zwiedzającym okresowo od początku marca do końca października.

Varenna to z pewnością „must see” nad Jeziorem Como. Polecam Wam bardzo odwiedzić to miejsce – w mojej opinii jest to najpiękniejsze miasteczko nad Lago di Como.

Z pozdrowieniami,

Ewa

Varenna

Varenna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *