Wiele osób zastanawia się z pewnością czy warto wydawać pieniądze na ubezpieczenie turystyczne. Moja odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak!
Razem z moją rodziną nie ruszam się bez niego w dalszą podróż. Jednak aby nie być rozczarowanym kiedy już przydarzy się sytuacja, w której będziecie chcieli skorzystać z polisy, musicie przed jej zakupem poświęcić chwilę na lekturę zakresu ubezpieczenia za granicą, które zamierzacie wykupić.
Ubezpieczenie turystyczne – na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie w podróży?
W zależności od tego, na jaką wycieczkę się wybieracie, możecie być narażeni na różne ryzyko. Zastanówcie się więc najpierw, czy będziecie uprawiać sport, jeździć dużo samochodem, a może będziecie mieć ze sobą dość kosztowny bagaż? Pamiętajcie też jeszcze o jednym – poszkodowane z naszej winy mogą być też inne osoby – czy wiecie ile Was to może kosztować jeśli sprawcą zdarzenia będziecie Wy lub członkowie Waszej rodziny? Ja po prostu wolę się nie martwić i koszt ubezpieczenia turystycznego zawsze kalkuluję w cenie wyjazdu. Urlop nie jest po to, aby wrócić z niego z problemami tyko z pięknymi wspomnieniami. A przynajmniej bez rachunku do zapłacenia na kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy euro.
Jakie elementy ubezpieczenia turystycznego są dla mnie najważniejsze
Każdy z Was musi sam podjąć decyzję jaki zakres ubezpieczenia turystycznego wybrać, tak abyście w Waszej podróży czuli się bezpiecznie. I nie chodzi tylko o konkretne zdarzenia, ale również sumy ubezpieczeń. Wiadomo – im wyższe tym lepiej, ale jednak wiąże się to z większymi kosztami. Jeśli chodzi o ubezpieczenia podróżne ja staram się nie oszczędzać, ale też nie lubię przepłacać, dlatego zawsze przed zakupem polisy analizuję sumy ubezpieczeń na wyjazd za granicę. Niektóre elementy ubezpieczenia na wyjazd za granicę są jednak dla mnie kluczowe i na nich naprawdę nie warto oszczędzać.
Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą oraz pomocy assistance
Bardzo ważny element ubezpieczenia w podróży, który w każdej polisie jest jej podstawowym składnikiem. Warto wejść w szczegóły – przed czym dokładnie jesteśmy zabezpieczeni, czy oprócz głównej sumy ubezpieczenia, która może nam się wydawać wysoka, są ograniczenia w przypadku konkretnych zdarzeń i rodzajów ubezpieczonych działań? Na niektórych stronach ubezpieczycieli w bardzo przystępny sposób możecie prześledzić zakres ubezpieczenia oraz sumy, zawsze sprawdzajcie za co płacicie i jakie kwoty w razie konkretnych zdarzeń otrzymacie. Koszty leczenia za granicą mogą być bardzo wysokie, z tego pewnie każdy zdaje sobie sprawę, jednak nie wszyscy pamiętamy o kosztach ratownictwa. Jeśli byłby potrzebny specjalistyczny sprzęt, helikopter, większa ekipa ludzi te koszty mogą również niemiło nas zaskoczyć. Dlatego jeśli ubezpieczenie turystyczne ma spełnić swoje zadanie (m.in. na pokrycie kosztów leczenia oraz natychmiastowej pomocy), nie powinno się na nim oszczędzać.
Odpowiedzialność cywilna – ważny element ubezpieczenia podróżnego
No właśnie – czy od razu przyszedł Wam do głowy ten punkt ubezpieczenia turystycznego? Nie zawsze pamiętamy, że nie tylko siebie i swoją rodzinę musimy zabezpieczyć w podróży zagranicznej, lecz również zadbać o to, aby szkody wyrządzone przez nas i członków naszej rodziny nie zabolały nas mocno finansowo. Tutaj musimy wyróżnić odpowiedzialność za szkody rzeczowe oraz osobowe. Jesteśmy na obcym terenie, nasze aktywności są często niecodzienne, intensywnie spędzamy czas – wszystko to sprawia, że rośnie ryzyko zdarzeń, którym na własnym terenie łatwiej zapobiec. My na przykład podczas naszych wyjazdów zagranicznych bardzo dużo podróżujemy, wypuszczamy się w piękne zakątki odwiedzanych terenów z dziećmi – w takich warunkach zawsze może się zdarzyć coś nieprzewidzianego, gdyż nasza uwaga jest rozproszona. Ubezpieczenia podróżne zwykle, ale uwaga – nie zawsze! zawierają element OC – zwróćcie na niego baczną uwagę. My zawsze w ubezpieczeniu na wyjazd mamy wykupione OC.
Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwego wypadku
Niestety wypadki się zdarzają. Najczęściej w najmniej spodziewanym i zawsze w niekorzystnym momencie. Jeśli już nieszczęśliwe zdarzenie się przydarzy i będzie miało przykre konsekwencje warto przynajmniej nie mieć wówczas zbyt dużych obciążeń finansowych. W ubezpieczeniu podróżnym to ważny element, aczkolwiek sumy nie zawsze są wystarczające. Uważam, że warto mieć ubezpieczenie NNW wykupione niezależnie od tego, czy podróżujemy, czy jesteśmy w Polsce. Jednak podczas wyjazdów zagranicznych, właśnie ze względu na występowanie wysokiego ryzyka związanego z nieznajomym terenem, ubezpieczenie turystyczne powinno mieć istotną sumę ubezpieczenia w zakresie NNW.
Co jeszcze mogą zawierać ubezpieczenia turystyczne?
Najprostsze ubezpieczenia turystyczne zawierają zwykle koszty leczenia, assistance, NNW i ubezpieczenie bagażu. Czy warto ubezpieczać bagaż? Raczej tak, choć ja akurat zwracam na to mniejszą uwagę. Powinna być wypłacona jakaś rozsądna kwota za utracony bagaż, jednak akurat dla mnie jeśli jest opcja wysokiej dopłaty raczej zostaję przy mniejszej sumie ubezpieczenia. Wolę po prostu zabezpieczać się przed zdarzeniami, które mogą potencjalnie mnie więcej kosztować niż walizka i trochę ubrań oraz kosmetyków. Warto pomyśleć też o ryzyku związanym z opóźnieniem lotu czy opóźnieniu dostarczenia bagażu. Jest to dość częste zjawisko i dobrze mieć wówczas zabezpieczenie. Jeśli np. nasz bagaż się opóźni i przyleci za dzień lub dwa, dobrze mieć wówczas rekompensatę na zakup niezbędnych rzeczy.
Co jeszcze warto rozważyć wybierając ubezpieczenie turystyczne?
Ubezpieczenie kosztów rezygnacji. Nieraz podejmowałam ryzyko utraty wpłaconej zaliczki lub całej kwoty, jednak po tym jak w ciągu kilku ostatnich lat trzy znajome rodziny musiały zrezygnować z wyjazdów stwierdziłam, że to jednak zdarza się częściej niż myślałam i takie ubezpieczenie wykupuję. Przeczytajcie jednak warunki ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży jakiego rodzaju rezygnacje obejmuje. W pakietach Multitravel AXA Travel znalazłam ciekawe punkty dotyczące rezygnacji, jak np. ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej, biletu lotniczego, rezerwacji noclegu. Rezygnacja z zakupionego biletu mi się już zdarzyła i jest pewnie zjawiskiem niezbyt rzadkim.
Jeśli zagranicą będziecie uprawiać sport i zabieracie ze sobą sprzęt możecie pomyśleć również o ubezpieczeniu sprzętu sportowego. Czy jest jeszcze coś o czym słyszeliście, że komuś się przydarzyło w czasie wyjazdu? Niestety podczas wyjazdów zdarzają się kradzieże mienia pozostawionego w kraju. Przed takimi zdarzeniami też można się ubezpieczyć.
Z kartą EKUZ – dlaczego warto dokupić do niej ubezpieczenie podróżne
Czy przekonałam Was, że warto przemyśleć zakup ubezpieczenia w podróży? Moim zdaniem trzeba. Oprócz ubezpieczenia warto też zabrać ze sobą kartę EKUZ, honorowaną w krajach UE oraz EFTA (sprawdźcie przed wyjazdem listę krajów). Może pomóc w załatwieniu podstawowych potrzeb związanych z leczeniem za granicą, jednak nie zawiera tych wszystkich elementów, które znajdują się w dobrych polisach. Co istotne nie jest refundowana pomoc uzyskana w placówkach, które nie mają umowy z ubezpieczycielem w danym kraju –np. w placówkach prywatnych, nie zawierają OC, transportu medycznego do Polski (choć tutaj możliwe są zgody NFZ) i uwzględniają zasady ubezpieczeń i rozliczeń stosowane w krajach naszego wyjazdu. Nie wiem, czy wiecie, że w niektórych krajach do świadczeń, które są u nas w ramach ubezpieczenia zdrowotnego się dopłaca, możecie również nie dostać zwrotu w przypadku usług ratownictwa. Dlatego ja zabieram kartę EKUZ i wykupuję ubezpieczenie turystyczne.
Bezpiecznych podróży!
Ewa
Chcesz mieć spokojną podróż, a jesteś alergikiem? Zobacz KALENDARZ ALERGII i ciesz się z wakacji!
Zastanawiasz się jaką walizkę wybrać na podróż? Zobacz ten wpis: JAK WYBRAĆ WALIZKĘ
1 comment
Bardzo fajny wpis 🙂 Wybierając ubezpieczenie na wakacje trzeba sprawdzić również jakie obejmuje placówki medyczne lub rodzaje ewentualny chorób.