toy rosyjski

Toy Rosyjski – wszystko, co powinniście wiedzieć o rasie Rosyjski Toy Terrier, zanim się na nią zdecydujecie

Rok temu, w listopadzie, do naszej rodziny dołączył Toy Rosyjski Długowłosy, którego nazwaliśmy Karmel. Od dawna chcieliśmy mieć psa, ale mieszkanie w Warszawie skutecznie odwodziło nas od tej decyzji. Dopiero gdy dwa lata temu przeprowadziliśmy się poza Warszawę, wizja psa w domu zaczęła przybierać realnego kształtu. Rozważaliśmy wiele opcji, zastanawialiśmy się nad adopcją lub kupnem małego psa. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na rasę Toy Terrier Rosyjski. Przed podjęciem decyzji o wyborze i zakupie Toya Rosyjskiego dużo czytałam o tych psach, ich charakterze, temperamencie itp., ale rzeczywistość nieco zweryfikowała krążące opinie. Oczywiście, ten tekst jest napisany na podstawie rocznej obserwacji przedstawiciela tej rasy, naszego Karmelka 😊 (Prawda, że Karmel jest pozytywnym zwierzakiem?  Sprawdźcie jak mieć zawsze piękny uśmiech 😊  )

toy rosyjski

Toy Rosyjski – fakty i mity na temat rasy Rosyjski Toy Terrier

Toy Rosyjski nie potrzebuje dużo ruchu i wybiega się nawet na małej przestrzeni – Mit

To jest największy mit jaki słyszałam na temat Toyów! Czasem mam wrażenie, że Karmel to połączenie tajfuna z tsunami. Te psy mają ogromną energię i potrzebują bardzo dużo ruchu. Z Karmelem codziennie jesteśmy 3-4 razy na spacerze, w tym przynajmniej raz na półgodzinnym spacerze w lesie, gdzie pies może się wyhasać do woli, do tego pies ma latem nieograniczony dostęp do ogrodu. Karmel często towarzyszy nam w bieganiu i – uwierzcie – przebiegnięcie 5 kilometrów nie stanowi dla niego najmniejszego problemu, a myślę, że mógłby spokojnie przebiec dwa razy tyle i też nie zrobiłoby to na nim większego wrażenia. Te psy są bardzo energiczne i naprawdę wytrzymałe. Jeśli więc przeczytacie gdzieś informację, że psy te są dobre do małych mieszkań i nie potrzebują dużo ruchu, to muszę Was rozczarować, ale absolutnie nie jest to prawda. Jeśli codziennie nie zapewnicie Toyowi Rosyjskiemu odpowiedniej dawki ruchu, psa będzie rozpierała energia, co może przybrać niekoniecznie pozytywny obrót. Pamiętajcie, że toy rosyjski nie jest typem psa uspokajającego, to są bardzo ciekawskie psy, wszędzie ich pełno, są bardzo czujne i mają też bardzo donośny głos. Trzeba się z tym liczyć.

toy rosyjski

Rosyjski Toy nie jest odpowiedni dla dzieci – Mit

Karmel uwielbia nasze dzieci z wzajemnością, ale nie wiem jak by się zachowywał w stosunku do małego dziecka czy niemowlaka, ponieważ z maluszkiem nie miał dotychczas do czynienia.

rosyjski toy terrier

toy terrier rosyjski

Toy Rosyjski to pies bardzo odważny i temperamentny – Prawda

Z tym się w zupełności zgadzam, Toye Rosyjskie są temperamentne, charakterne i aż za bardzo odważne, co też nieraz może wpakować je w poważne tarapaty. Trzeba na nie uważać, bo gdy poczują zagrożenie ze strony dużego psa (o co nietrudno ze względu choćby na różnicę w wielkości), niechybnie zaatakują pierwsze, nie bacząc na to, że przeciwnik jest 10 razy większy i cięższy, co się może bardzo źle dla nich skończyć. Na szczęście moi sąsiedzi są wyrozumiali i gdy z daleka widzą Karmelka, kontrolnie biorą swoje psy na smycz, za co im jestem bardzo wdzięczna.

rosyjski toy

Rosyjski Toy jest inteligentny i chętnie się uczy – Prawda

Tak, Terriery Rosyjskie są bystre i chętne do nauki, choć oczywiście tresura wymaga regularnych treningów i odpowiedniej motywacji. Nasz Karmel umie kilka sztuczek i chętnie je wykonuje, zwłaszcza jak się zorientuje, że za dobrze wykonane zadanie czeka na niego przysmak 😊

toy rosyjski

Toy Rosyjski jest dominujący – Prawda

Nasz Karmel to typowy dominator, w szybkim czasie podporządkował sobie dwa nasze koty, z których jeden waży 5 a drugi 6 kg i gdyby tylko chciały w kilka sekund wydrapałyby mu oczy. Toy Rosyjski prawdopodobnie będzie dążył do dominacji w stadzie i trzeba na to uważać, ponieważ jeśli poczuje, że nikt go nie kontroluje i wszystko mu wolno, może dojść do tego, że stanie się małym terrorystą.

toy rosyjski

toy rosyjski

Rosyjski Toy jest przywiązany do właściciela i jest zaborczy – Prawda i Mit

To, że jest Toy Rosyjski jest przywiązany do właściciela to prawda. Kiedyś żartobliwie napisałam Wam, że Karmel to mój „asystent” w pisaniu bloga i jest to prawda, ponieważ ten pies dosłownie nie odstępuje mnie na krok. Kiedy jestem w swoim gabinecie, on leży na fotelu w odległości około dwóch metrów ode mnie. Karmel chodzi za mną wszędzie – on po prostu czuje się szczęśliwy, gdy jest blisko „swojego” człowieka. Czasem jest to uciążliwe, ponieważ pies gdy jesteśmy w domu chodzi za mną dosłownie krok w krok. Jednakowoż jego potrzeba bycia przy mnie nie ma nic wspólnego z zaborczością – Karmel nie przejawia zachowań agresywnych w stosunku do innych osób w mojej obecności.

toy rosyjski

Toy Rosyjski rzadko choruje i jest długowieczny – Prawda

Wygląda na to, że to prawda i że psy te są odporne na choroby. Przez rok nasz Karmel nie zachorował ani razu, oczywiście ma komplet szczepień ochronnych i jest odrobaczany raz na pół roku. Toye Rosyjskie żyją długo, bo nawet do 18 lat, więc trzeba brać to pod uwagę decydując się na tę rasę.

rosyjski toy

Rosyjskm Toyom trzeba wyrywać zęby mleczne – Prawda

To prawda, Toy Rosyjski nie traci zębów mlecznych, trzeba je wyrywać u weterynarza w znieczuleniu ogólnym.

rosyjski toy terrier

Toy Rosyjski jest kosztowny – Prawda i Mit

Rosyjski Toy jest kosztowny na początku – w momencie zakupu szczeniaka w hodowli. Tu od razu Was uczulam, żebyście omijali szerokim łukiem oferty Toyów za kilkaset złotych, piesek w takiej cenie z pewnością pochodzi z pseudohodowli, w której psy są przetrzymywane w skandalicznych warunkach a suki wykorzystywane do rodzenia non stop. Kupując psa po zaniżonej cenie możecie mieć pewność, że kupujecie zwierzę zaniedbane i chore – niską cenę za zakup od razu sobie pomnóżcie kilka albo kilkanaście razy za wizyty u weterynarza, które z pewnością będziecie musieli odbyć. Uważajcie też na hodowców, którzy nie chcą umówić się z Wami w swojej hodowli – uczciwy hodowca zaprosi Was do hodowli, pokaże w jakich warunkach pies się dotychczas wychowywał i zaprezentuje Wam matkę lub oboje rodziców szczeniaka. Wracając do kosztów – Toy Rosyjski jest kosztowny w momencie zakupu, później to najbardziej niskobudżetowy pies świata – kilogram karmy starcza mu spokojnie na miesiąc. Psy z dobrych hodowli cieszą się dobrym zdrowiem, więc raczej czekają Was tylko wizyty kontrolne i szczepienia raz w roku.

rosyjski toy terrier

Karmel wniósł w nasze życie mnóstwo radości, ale również sporo dodatkowych obowiązków. Jest to charyzmatyczny członek rodziny, o którego trzeba dbać i się nim opiekować. Wielu może się wydawać, że mały pies to mały kłopot, ale tak nie jest – mały pies, tak samo jak duży pies, wymaga wychodzenia na spacery i poświęcania mu czasu i uwagi. Muszę Wam przyznać, że kocham tego naszego wiewiórka bardzo i wygląda na to że z wzajemnością 😊

Jeśli mielibyście jakieś pytania, dotyczące rasy Toy Rosyjski, śmiało piszcie.

Z pozdrowieniami,

Ewa

Przeczytaj również mój wpis o kotach rasy ragdoll

Może Cię też zainteresować: Podróżowanie z kotem. Jak się przygotować do podróży z kotem?

4 comments

  1. Mam pytanie dotyczące rasy. Czy toye rosyjskie dużo szczekają i czy są one podatne na wystąpienie lęku separacyjnego (jak pies zachowuje się jak zastaje sam)? pytam ponieważ ciężko znaleźć rzetelne informacje o tej rasie .Z góry dziękuje za odpowiedz 🙂

    1. Tak, Karmel dużo szczeka i bardzo głośno. Jest bardzo czujny i alarmuje jak tylko zobaczy, że coś się dzieje. To nie jest typ psa spokojnego i leniwego, on jest w ciągłym czuwaniu – pisałam o tym w tekście. Proszę pamiętać że Toye to 100% teriera w terierze. Jeśli chodzi o lęk separacyjny, to nie znosi dobrze rozstań. Jeśli zostawiamy go na kilka godzin, to spędza je wyglądając nas przy oknie. Jeśli jestem w domu, to nie odstępuje mnie na krok.
      Pozdrawiam serdecznie, Ewa

    1. Myślę, że nie odbiega jego zachpowanie od standardowego zachowania małego pieska. Nie zauważyłam, aby mocno znaczył teren, jednak jakieś szkody w ogrodzie się pojawiają, jak to z pieskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *