Toruń atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w Toruniu?

Toruń jest pięknym miastem. Ostatnio w Toruniu byłam wiele lat temu i skojarzenia były bardzo dobre, ale podczas naszego czerwcowego wyjazdu Toruń autentycznie mnie zachwycił – klimat tego miasta, zabytki i szeroko pojęte atrakcje turystyczne Torunia. W tym przewodniku opowiem Wam, co warto zobaczyć w Toruniu, jakie atrakcje Toruń proponuje zarówno dorosłym jak i dzieciom, gdzie warto skierować swoje kroki.Zapewniam Was, że weekend w Toruniu jest tak samo dobrym pomysłem jak weekend w Krakowie, Wrocławiu czy Gdańsku. To miasto szturmem podbiło moje serce i wkroczyło na moją osobistą listę najpiękniejszych miast w Polsce. Zaraz dowiecie się dlaczego, zapraszam do dalszej lektury!

Sprawdź także mój wpis: Hotel nad morzem  – zestawienie świetnych hoteli nad polskim morzem.

Toruń atrakcje turystyczne

Toruń zwiedzanie kamienice

Toruń atrakcje turystyczne – co warto zobaczyć w Toruniu? 

Pomysł na weekend w Toruniu

Wypad do Torunia jest świetnym pomysłem zwłaszcza dla tych z Was, którzy mieszkają w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni i okolicach tych miast. Z tych miast do Torunia można dojechać autem w zaledwie 2 czy 2,5 godziny. Jeśli jednak zapytalibyście mnie, czy warto jechać do  Torunia przez pół Polski a nawet cały kraj, to odpowiem, że zdecydowanie tak! Toruńskie Stare Miasto jest jednym z najpiękniejszych i najcenniejszych pod względem architektonicznym miejsc w Europie i na świecie. Miasto nie doznało uszczerbku podczas II wojny światowej – będąc tu obcuje się z autentyczną, dawną architekturą sięgającą czasów średniowiecza. Jeśli lubicie niespieszne zwiedzanie najlepszym rozwiązaniem jest przyjazd do Torunia na dwa lub trzy noclegi, ale zatrzymanie się na jeden nocleg też pozwoli na zobaczenie wielu miejsc, ponieważ w Toruniu wszystkie najciekawsze zabytki są skoncentrowane na Starym Mieście, które jest raczej niewielkie. Jeśli wybieracie się na Pomorze, możecie zrobić sobie dwudniowy przystanek na zwiedzanie Torunia – to też jest świetny pomysł.

Toruń widok z wieży ratusza
Widok na Stare Miasto z Ratuszowej Wieży.

Jak się dostać do Torunia?

Najlepiej samochodem lub pociągiem. W Toruniu jest kilka stacji kolejowych, główna stacja mieści się na lewym brzegu Wisły. Do Starego Miasta dostaniecie się w kilka minut komunikacją miejską. Jeśli do Torunia wybieracie się autem, weźcie pod uwagę to, że na Starym Mieście są ograniczenia ruchu samochodowego. Nie przeszkadza to absolutnie w zwiedzaniu Starego Miasta, ponieważ do wszystkich najciekawszych miejsc bez problemu dotrzecie pieszo – Toruń jest bardzo kompaktowym miastem, wszędzie jest tu blisko. Wokół Starego Miasta są aż 4 parkingi podziemne i najwygodniej parkować właśnie w nich, czyli głównie na Placu Św. Katarzyny, pod CKK Jordanki oraz pod Centrum Sztuki Współczesnej. Największy darmowy parking znajduje się natomiast obok Dworca „Toruń Miasto”.

PO DRODZE DO TORUNIA Z WARSZAWY ZNAJDUJE SIĘ UROKLIWY SKANSEN W SIERPCU – NIE PRZEGAP TEGO MIEJSCA

co zobaczyć w Toruniu ulice Torunia

Toruń dla rowerzystów

W Toruniu przecina się wiele szlaków rowerowych, jest to dobry punkt wypadowy na wycieczki po Pojezierzu Chełmińskim, Dolinie Dolnej Wisły czy Puszczy Bydgoskiej. W ostatnich latach na terenie powiatu toruńskiego powstało kilka tras długodystansowych w postaci wydzielonych dróg rowerowych. Miasto ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę rowerową. Jeśli lubicie wycieczki rowerowe, Toruń z pewnością spełni Wasze oczekiwania.

To tyle tytułem wstępu, przechodzimy do konkretów!

Toruń kamienice Stare Miasto

Toruń atrakcje turystyczne. Rynek Staromiejski, Ratusz i Wieża Ratuszowa

Rynek Staromiejski

Najlepsze miejsce do rozpoczęcia zwiedzania Torunia! Rynek Staromiejski to mocno bijące serce Torunia – ten plac już od czasów średniowiecznych był głównym punktem na mapie miasta – organizowano tu turnieje, handlowano przeróżnymi towarami, ale także ogłaszano wyroki i wykonywano egzekucje. Dzisiaj, w otoczeniu zabytkowych kamienic o barwnych elewacjach znajduje się miejski Ratusz, Dwór Artusa, w którym odbywają się wystawy i koncerty a także pomnik najznamienitszego mieszkańca Torunia – Mikołaja Kopernika. Jeśli znajdziecie się na Rynku Staromiejskim, koniecznie zawitajcie do Ośrodka Informacji Turystycznej, która znajduje się pod numerem 25 – pracują tu pasjonaci, którzy z przyjemnością przybliżą Wam największe atrakcje Torunia, poza tym otrzymacie mapę i różne przydatne foldery. I pytajcie o wszystko, co Was interesuje – w tej Informacji Turystycznej uzyskacie fachowe porady i odpowiedzi na wszystkie nurtujące Was pytania.

Toruń atrakcje Rynek Staromiejski

Toruń pomnik kopernika
Pomnik Mikołaja Kopernika.

Ratusz Staromiejski i Wieża Ratuszowa

Podziwianie panoramy Torunia z 40-metrowej, ratuszowej wieży, która liczy sobie 730 lat i jest najstarszą i najwyższą wieżą ratuszową w Europie Środkowo-Wschodnie, to moim zdaniem punkt obowiązkowy podczas zwiedzania miasta. Ze szczytu wieży rozpościera się malowniczy widok na Stare Miasto, Wisłę oraz odleglejsze tereny miasta. Na wieżę prowadzi 175 schodów, wejście jest dość strome i niestety nie ma tu windy, która ze względów konstrukcyjnych nie może zostać zamontowana. Gdy nasycicie się widokami Torunia z lotu ptaka, możecie odwiedzić Ratusz, który powstał w XV wieku. Obecnie znajduje się muzeum ze zbiorami sztuki gotyckiej, dawnego rzemiosła i malarstwa polskiego. Gotycki Ratusz to symbol dawnej świetności Torunia – ratusz niegdyś był siedzibą władz miasta i sądu, a także reprezentacyjnym miejscem, gdzie goszczono królów.

co zobaczyć w Toruniu ratusz
Ratusz w Toruniu.
Toruń wieża ratuszowa
Wieża Ratuszowa w Toruniu.
toruń atrakcje widok z wieży ratuszowej
Widok z wieży ratuszowej.

co warto zobaczyć w toruniu widok z wieży ratusza

dziedziniec ratusza w toruniu
Dziedziniec ratusza w Toruniu.

Ciekawostka: Wchodząc na dziedziniec Ratusza, zwróćcie uwagę na okna w których zobaczycie figurki różnych postaci. Niektórzy mówią, że figurki te mają przypominać dawnych mieszkańców Torunia, inni z kolei twierdzą, że kiedyś pewna artystka stworzyła taką figurkę i postawiła ją w oknie, a innym się spodobało i zaczęli naśladować ten trend. Tak czy inaczej, warto zwrócić na nie uwagę.

toruń figurki w oknach

toruń atrakcje figurki na oknach

Toruń atrakcje figurki toruńskie

Toruń atrakcje muzealne. Te muzea warto zobaczyć w Toruniu!

Dom Kopernika, ul. Kopernika 15/17

Punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Torunia, zwłaszcza jeśli będziecie tu z dziećmi – to moim zdaniem jedno z najlepszych interaktywnych muzeów w Toruniu. Muzeum zlokalizowane jest w dwóch gotyckich kamienicach pod numerem 17 i 15, które uchodzi za miejsce urodzin słynnego astronoma. Muzeum to tak naprawdę dom kupiecki – zwiedzanie zaczyna się w piwnicy, a kończy na górnych kondygnacjach. Dużo ciekawie i przystępnie podanych informacji na temat życia, zwyczajów, codzienności rodziny Koperników, a także zwiedzanie poszczególnych pomieszczeń zaaranżowanych jak w czasach średniowiecznych wzbogaci Was o nową wiedzę. Jest tu też kino 4D z filmami o kosmosie i historii Torunia. Jeśli więc atrakcje dla dzieci w Toruniu, to koniecznie Dom Kopernika!

co zobaczyć w toruniu dom kopernika
Wejście do Domu Kopernika.

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu

Toruń Dom Mikołaja Kopernika

dom Mikołaja Kopernika Toruń

co warto zobaczyć w toruniu dom kopernika

Muzeum Historii Torunia, ul. Łazienna 16

W niewielkiej odległości od Domu Kopernika, w okazałym Domu Eskenów znajduje się Muzeum Historii Torunia. Wystawa przedstawia rozwój miasta od czasów średniowiecznych aż po lata 90-te XX wieku. Jest tu również ekspozycja przedstawiająca czasy prehistoryczne. Jeśli interesuje Was historia miasta, koniecznie zaplanujcie zwiedzanie tego muzeum. Polecam rodzinom ze starszymi dziećmi, w wieku od dwunastu lat wzwyż.

toruń atrakcje muzeum historii torunia

Muzeum Historii Torunia

toruń atrakcje muzeum historii torunia

atrakcje toruń muzeum historii torunia

Muzeum Twierdzy Toruń, ul. Wały Generała Sikorskiego 23/25

Jeśli interesujecie się historią, obronnością i tematyką militarną, to koniecznie zarezerwujcie czas na wizytę w Muzeum Twierdzy Toruń. Toruńskie fortyfikacje to jeden z najlepiej zachowanych zespołów budowli obronnych w Europie. Do czasów obecnych w Toruniu przetrwały średniowieczne mury, bramy, baszty obronne a także foty i schrony budowane po 1875 roku oraz fortyfikacje z okresu II wojny światowej. Muzeum Twierdzy Toruń znajduje się w budynku Koszar Bramy Chełmińskiej, gdzie w siedemnastu salach przygotowano wystawę przedstawiającą historię fortyfikacji i obronności Torunia od średniowiecza do końca II wojny światowej. W muzeum można zapoznać się nie tylko z eksponatami, planszami, makietami, ale również wysłuchać zeznań świadków czy obejrzeć kilkuminutowe filmy związane z historią miasta i fortyfikacji. Muzeum Twierdzy Toruń polecam pasjonatom historii, obronności, militariów. Myślę że to również znakomite miejsce na lekcje historii dla szkół licealnych czy studentów.

makieta Torunia Muzeum Twierdzy Toruń

Toruń co zobaczyć Muzeum Twierdzy Toruń

Żywe Muzeum Piernika, ul. Rabiańska 9

To z kolei jest genialna atrakcja turystyczna Torunia dla najmłodszych. Prowadzący z zacięciem aktorskim opowiadają o toruńskich piernikach – o składnikach potrzebnych do upieczenia pierników według tradycyjnych receptur, o różnych ciekawostkach dotyczących wyrobu pierników i ich historii. Prowadzący są ubrani w „średniowieczne” szaty i posługują się gwarą, co czyni przekaz jeszcze bardziej atrakcyjnym. Podczas wizyty w Żywym Muzeum Piernika uczestnicy mają okazję upiec swoje własne pierniki, które zabierają ze sobą do domu. Atrakcja Torunia na piątkę z plusem!

toruń atrakcje żywe muzeum piernika

toruń atrakcje dla dzieci żywe muzeum piernika

toruń atrakcje żywe muzeum piernika

Muzeum Toruńskiego Piernika, ul Strumykowa 4

Muzeum Toruńskiego Piernika zlokalizowane jest w dawnej fabryce pierników Gustava Weese’go. To również świetne miejsce na rodzinne zwiedzanie Torunia – tutaj dowiecie się wszystkiego na temat historii toruńskiego piernika – będziecie mieli okazję zobaczyć formy piernikowe i dawne piece, w których wypiekano najsłynniejszy toruński przysmak, dowiecie się więcej o recepturach, składnikach i przyprawach toruńskich pierników. W Muzeum Toruńskiego Piernika, będziecie mieli również okazję wziąć udział w warsztatach piernikarskich.

toruń atrakcje dla dzieci muzeum toruńskiego piernika

muzeum toruńskiego piernika

toruń atrakcje muzeum toruńskiego piernika

toruń atrakcje dla dzieci muzeum toruńskiego piernika

Ciekawostka: warsztaty piernikarskie organizują nie tylko dwa wyżej wymienione muzea, ale także wiele sklepów z piernikami. Jeśli chcielibyście uczestniczyć w takich warsztatach, warto zapytać w wybranym sklepie o najbliższy termin spotkania.

pierniki toruńskie

sklep z piernikami toruń

atrakcje toruń sklep z piernikami

Co warto zobaczyć w Toruniu? Ruiny Zamku Krzyżackiego, Bulwar Filadelfijski, Krzywa Wieża, Planetarium, Centrum Sztuki Współczesnej, Dom Legend Toruńskich

Ruiny Zamku Krzyżackiego 

Atrakcja Torunia dla wszystkich miłośników średniowiecza i zamkowych klimatów. Do zamku dojdziecie w kilka minut ze Starego Miasta, przy okazji przechodząc przez najwęższą uliczkę Torunia ul. Ciasną. Zamek Krzyżacki został tu wzniesiony w XIII wieku – ruiny są wynikiem powstania, które przeciw zakonowi krzyżackiemu wzniecili mieszkańcy Torunia w 1454 roku. Obecnie w ruinach zamku odbywają się różnego rodzaju imprezy kulturalne i artystyczne, a także turnieje rycerskie.

co warto zobaczyć w Toruniu zamek krzyżacki
Ruiny zamku za dnia…
zamek krzyżacki toruń
…i nocą.

Toruń atrakcje turystyczne Zamek w Toruniu

Toruń ulica ciasna
Ulica Ciasna w Toruniu.

Bulwar Filadelfijski

Z ruin krzyżackiego zamku już tylko kilka kroków dzieli Was od Bulwaru Filadelfijskiego, który przebiega wzdłuż wiślanego nadbrzeża. Bulwar Filadelfijski, podobnie jak inne nadwiślańskie bulwary, jest świetnym miejscem na długie spacery, spotkania z przyjaciółmi czy jogging. Po drugiej stronie bulwaru znajduje się punkt widokowy zwany Kępą Bazarową, z którego, zwłaszcza wieczorem, gdy Toruń jest rozświetlony,  rozpościera się spektakularny widok na miasto i mury obronne. Z pewnością zastanawia Was nazwa bulwaru – otóż Filadelfia jest miastem partnerskim Torunia, do czego nawiązuje nazwa. Z kolei w Filadelfii jest Plac Toruński 🙂

atrakcje torunia bulwar filadelfijski

Ciekawostka: Toruń, jak przystało na miasto średniowieczne, otoczony był murami obronnymi. Do dziś najlepiej zachował się fragment wzdłuż wiślanego bulwaru. Żeby dostać się na Stare Miasto trzeba przejść lub przejechać przez jedną z trzech gotyckich bram miejskich: Klasztorną, Żeglarską lub Mostową.

Krzywa Wieża, ul. Pod Krzywą Wieżą 1

Wracając na Stare Miasto z pewnością natkniecie się na Krzywą Wieżę, która została wybudowana na przełomie XIII i XIV wieku przez toruńskiego krzyżaka. Wieża jest odchylona od pionu około 1,5 metra – przyczynił się do tego niestabilny grunt, na którym została wybudowana. Niegdyś budowla ta pełniła funkcje obronne, następnie znajdowały się w niej więzienne cele, a jeszcze później była tu kuźnia. Z Krzywą Wieżą wiążą się legendy – jedna z nich dotyczy powstania nazwy miasta. Według legendy jedna z baszt przyjaźniła się z Wisłą, która podpływała coraz bliżej i bliżej i z czasem zaczęła niebezpiecznie podmywać jej mury. Baszta nie mogła wytrzymać już naporu wiślanych fal i krzyknęła: „Wisło, nie podpływaj tak blisko, bo ja runę!”. Rzeka odpowiedziała: „To ruń”. Echo poniosło krzyk Wisły, który usłyszeli wędrowcy i taką właśnie nazwę miasta nanieśli na mapy. Co warto zobaczyć w Toruniu? Krzywą Wieżę koniecznie!

toruń krzywa wieża

Planetarium ul. Franciszkańska 15

Planetarium to wspaniała atrakcja Torunia dla tych z Was, którzy interesują się kosmosem – na ogromnej kopule prezentowane są seanse o wszechświecie. Podczas seansu można zobaczyć np. Ziemię z Księżyca lub przeżyć noc polarną na biegunie. Warto też wybrać się do Bazy Mars #17, gdzie poczujecie się tak, jakbyście byli w bazie kosmicznej na Marsie. To atrakcja turystyczna Torunia, której nie można przegapić. Planetarium znajduje się w okrągłym budynku dawnego zbiornika gazowego. Po drugiej stronie ulicy, w podobnym okrągłym budynku jest areszt śledczy – uważajcie i nie pomylcie budynków, żebyście zamiast do Planetarium nie trafili przypadkiem do aresztu 😉

co warto zobaczyć w Toruniu Planetarium

Toruń Planetarium Baza Mars
Baza Mars.

atrakcje Torunia planetarium Baza Mars

Toruń planetarium

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały Generała Sikorskiego 13

Jeśli interesuje Was sztuka współczesna, miejscem, którego nie możecie pominąć jest Centrum Sztuki Współczesnej. Miejsce to otwarte w 2008 roku jest jedną z najnowszych przestrzeni dedykowanych w całości sztuce współczesnej. Wystawy, instalacje, wykłady, działania edukacyjne – w Centrum Sztuki Współczesnej bardzo dużo się dzieje. My trafiliśmy na wystawę Seana Scully’ego i Wojciecha Fangora oraz wystawę plakatów poświęconych walczącej Ukrainie. Dużo wrażeń, dużo wzruszeń. Warto obserwować co nowego dzieje się w toruńskim CSW i korzystać z zasobów tego miejsca.

Atrakcje turystyczne Torunia Centrum Sztuki Współczesnej

Centrum Sztuki Współczesnej Toruń

Dom Legend Toruńskich, ul. Szeroka 35

Atrakcja Torunia dla dzieci i tych, którzy lubią legendy. W Domu Legend Toruńskich dwie przewodniczki w ciągu kilkudziesięciu minut w angażujący i ciekawy sposób opowiadają kilka toruńskich legend. Podczas opowieści widzowie są angażowani w przedstawienie. Atrakcja turystyczna Torunia, dedykowana przede wszystkim dzieciom i tym, którzy lubią słuchać opowieści.

toruń atrakcje dla dzieci dom legend

co warto zobaczyć w Toruniu Dom Legend

Sakralne zabytki Torunia

Katedra śś. Janów, ul. Żeglarska 16

Największa świątynia Torunia, gotycki kościół, który zaczęto budować w połowie XIII wieku a skończono 200 lat później. W kościele znajduje się chrzcielnica, w której w 1473 roku został ochrzczony Mikołaj Kopernik. Na wieży kościoła znajduje się największy dzwon w Polsce, „Tuba Dei”, który waży około 7,5 tony i bije tylko kilka razy w roku, co akurat miało miejsce podczas naszego pobytu w Toruniu. Dzwon bił z okazji obchodzonego 24 czerwca święta Jana Chrzciciela, patrona Torunia.

toruń zabytki kościół śś. Janów

chrzcielnica mikołaja kopernika w toruniu

Kościół Najświętszej Marii Panny, ul. Panny Marii 4

Wzniesiona w połowie XIV wieku przez Franciszkanów świątynia jest znacznie skromniejsza niż Katedra śś. Janów. Ale można tu zobaczyć średniowieczne malowidła naścienne. W 1636 roku pochowano tu Annę Wazównę, siostrę polskiego króla Zygmunta III Wazy. Mauzoleum znajduje się w prezbiterium kościoła.

freski gotyckie toruń
Freski w kościele Najświętszej Marii Panny.

Kościół Św. Jakuba, ul. św. Jakuba 22, Rynek Nowomiejski

Kościół św. Jakuba uchodzi za najpiękniejszą gotycką świątynię w Toruniu. Charakterystyczny jest tutaj układ bazylikowy i system łuków przyporowych. We wnętrzu kościoła zwróćcie uwagę na średniowieczną rzeźbę ukazującą Chrystusa ukrzyżowanego na Drzewie Życia. Przy wejściu do świątyni znajduje się ledwie widoczne malowidło diabła, z kolei w środku świątyni, gdy spojrzycie w górę, zobaczycie niedawno odkryte, bardzo wyraźne malowidło tegoż samego.

kościół św. Jakuba w Toruniu

Toruń kościół św. Jakuba

Toruń kościół św. Jakuba
Malowidło diabła zobaczycie na suficie kościoła.

Rynek Nowomiejski

Nie każdy wie, że Toruń ma dwa rynki: Rynek Staromiejski i Rynek Nowomiejski. Mimo, że położone są w niewielkiej odległości od siebie, panuje tu zupełnie inna atmosfera. Podczas gdy na Rynku Staromiejskim jest europejsko, na Rynku Nowomiejskim panuje klimat jak w małym miasteczku. Nie znaczy to że jest gorzej – jest po prostu inaczej. Dawniej była tu rzemieślnicza cześć miasta, o czym świadczą chociażby nazwy ulic: Ślusarska, Jęczmienna, Sukiennicza. Będąc tu zwróćcie uwagę na gospodę „Pod modrym fartuchem”, która istnieje tu od ponad 500 lat. Jak wieść niesie, gościli tu polscy królowie a nawet sam Napoleon Bonaparte w 1807 roku.

co zobaczyć w toruniu rynek nowomiejski
Rynek Nowomiejski w Toruniu.
toruń gospoda pod mokrym fartuchem
Gospoda pod modrym fartuchem.

Co warto zobaczyć w Toruniu? Oczywiście gotyk!

„Gotyk na dotyk” to jedno z haseł, którymi określany jest Toruń. I rzeczywiście w Toruniu z gotykiem ma się do czynienia niemalże na każdym kroku. Gotyckie freski zobaczycie nie tylko w kościołach czy zabytkach Torunia. Choć brzmi to nietypowo, ale gotyckie freski można zobaczyć a nawet dotknąć w popularnym dyskoncie spożywczym Biedronka przy ulicy Szerokiej. Aby je zobaczyć trzeba wejść na pierwsze piętro sklepu i skierować się na dział z chemią. W wielu sklepach, restauracjach i innych budynkach użyteczności publicznej gotyckie malowidła przetrwały do dziś. Warto nadmienić, że zachowane w Toruniu średniowieczne budowle i budynki mieszkalne stanowią największy i najlepiej zachowany zespół gotyckiej architektury w Europie, a Stare Miasto w Toruniu znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

freski gotyckie toruń
Takie freski zobaczycie w Biedronce przy ul. Szerokiej w Toruniu.
toruń zabytki freski gotyckie
Przy wejściu do Pierogarni przy ul. Różanej zobaczycie takie malowidła naścienne.

Co warto zobaczyć w Toruniu poza Starym Miastem?

Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu

Kiedy już zwiedzicie atrakcje Torunia na Starym Mieście, na pewno przyjdzie Wam na myśl, czy w Toruniu są tereny zielone? Oczywiście, że tak! Wspaniałym miejscem na relaksujący spacer lub jogging wśród zieleni jest Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu. To jeden z najstarszych parków w Polsce, jego początki sięgają 1816 roku. Park rozpościera się na powierzchni 25 hektarów, z czego 0,5 hektara zajmują zbiorniki wodne. Uroczym miejscem w parku jest staw z kaskadą wodną i kamiennym mostkiem.

Toruń Park Miejski

Bydgoskie Przedmieście i Ogród Zoobotaniczny

Bydgoskie Przedmieścia to zielona dzielnica Torunia, bardzo ciekawa pod względem architektonicznym. Znajdują się tu kamienice z przełomu XIX i XX wieku, przy ulicy Bydgoskiej i ulicy Konopnickiej można też spotkać okazałe wille wykonane w technice muru pruskiego. Z kolei położony na ponad 8 hektarach Ogród Zoobotaniczny to miejsce na rodzinny relaks blisko przyrody.

co warto zobaczyć w toruniu ogród zoobotaniczny

toruń ogród zoobotaniczny
W Ogrodzie Zoobotanicznym latem panuje przyjemy chłód.

Panorama Torunia z platformy widokowej na lewym brzegu Wisły

Interesują Was bezpłatne atrakcje Torunia?  Wybierzcie się na platformę widokową po niezapomniany widok na Toruń! Na platformę widokową na lewym brzegu Wisły najlepiej wybrać się po zmroku, by zobaczyć pięknie rozświetloną panoramę Starego Miasta i Bulwar Filadelfijski. Wspaniały pomysł na spędzenie wieczoru. Do platformy widokowej dojeżdża się asfaltową drogą prowadzącą przez las. Torunianie przybywają tu na rowerach i pieszo, aczkolwiek, na pierwszy raz polecam przyjechać tu autem. Jeśli będziecie się zastanawiać, co warto zobaczyć w Toruniu, to koniecznie podświetlony Toruń nocą z platformy widokowej!

Panorama Torunia Platforma widokowa

Toruń atrakcje turystyczne – co jeszcze warto zobaczyć w Toruniu?

Kamienica pod Gwiazdą, Rynek Stromiejski 35

Barokowa kamienica, wewnątrz której znajduje się wystawa „Świat Orientu”, prezentująca eksponaty z krajów azjatyckich, m.in.: Japonii, Chin, Wietnamu, Korei. Atrakcją jest również ulokowany na podwórzu budynku ogród orientalny.

Muzeum Etnograficzne, ul. Wały Gen. Sikorskiego 19

Muzeum Etnograficzne oraz skansen prezentujący obiekty architektury wiejskiej z XVIII i XIX wieku. Miejsce, w którym można się przenieść w czasie.

Młyn Wiedzy, ul. Władysława Łokietka 5

Toruński odpowiednik warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Na powierzchni ponad 5 tys. metrów kwadratowych, dzieci mogą brać udział w różnego rodzaju interaktywnych zabawach i warsztatach, oglądać wystawy stałe i czasowe. W Młynie Wiedzy nauka przekazywana jest w formie zabawy i doświadczeń.

Mam nadzieję, że lektura tego przewodnika przekonała Was do tego, by w najbliższym czasie zaplanować zwiedzanie Torunia. Liczę również, że pomogłam Wam odpowiedzieć na pytanie co warto zobaczyć w Toruniu i jakie są największe atrakcje turystyczne Torunia. Toruń to piękne piasto, jestem pewna, że będziecie zachwyceni!

Współpraca płatna. Partnerem wpisu jest Wydział Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Torunia.

Więcej informacji o Toruniu znajdziecie na stronach: www.torun.pl oraz www.visittorun.com 

Przeczytaj również mój przewodnik po Gdyni: Co warto zobaczyć w Gdyni? Największe atrakcje Gdyni

atrakcje Torunia mury obronne

 

2 comments

  1. Ja planuję wybrać się gdzieś na weekend. Rozważałam Toruń i Kraków. Do Krakowa mam znacznie dalej, ale zawsze wydawało mi się, że więcej ciekawych miejsc mogę tam zobaczyć. Jednak bardzo pozytywnie zaskoczyłaś mnie Toruniem, więc chyba wybiorę ten kierunek na podróż. Zawsze to miasto kojarzyło mi się wyłącznie z piernikami i Kopernikiem 🙂

  2. Szczególnie polecam Żywe Muzeum Piernika. Jest to pokaz aktorski z dużą dawka humoru. Idealne miejsce dla każdego. Zarówno tych najmniejszych jak i dla osób starszych. Jest to też bardzo dobra okazja aby rodziny mogły spedzić razem cza bawiąc się i ucząc o słynnych toruńskich piernikach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *