Teneryfa Gran Canaria

Teneryfa czy Gran Canaria. Którą wyspę wybrać?

Teneryfa czy Gran Canaria? Tak naprawdę każda z Wysp Kanaryjskich to dobry pomysł na urlop. Niezależnie od tego czy wybierzecie Lanzarote, Fuerteventurę, Gran Canarię czy Teneryfę na pewno wspaniale wypoczniecie. Wszystkie wyspy są piękne (choć bardzo różnią się od siebie) pogoda jest zapewniona przez cały rok, a słońce, ocean, plaże gwarantują udany odpoczynek. No ale wiadomo – kiedy przychodzi upragniony moment dłuższego urlopu, to chce się pojechać w to wymarzone miejsce. I wtedy trzeba wybrać. Ten tekst piszę dla wszystkich tych, dla którzy wahają się między Teneryfą a Gran Canarią (a wiem, że takich jest wśród Was wielu) i mam nadzieję, że pomoże w wyborze!

Teneryfa czy Gran Canaria. Którą wyspę wybrać?

#1. PLAŻE 

1:0 dla Gran Canarii

Tu wygrywa Gran Canaria. Szczególnie na południu wyspy znajdziecie wiele pięknych plaż, z pełną infrastrukturą, z knajpkami, restauracjami, kawiarniami, sklepami, wypożyczalniami sprzętu, ze wszystkim czego dusza zapragnie. Lazurowa woda i złocisty piasek to tu standard. Najpiękniejsza w moim odczuciu jest plaża Anfi del Mar w pobliżu miasta Puerto Rico. Nie można też zapominać o niesamowitej, ogromnej plaży Las Canteras w stolicy wyspy czy kamienistej plaży z wodą jak kryształ w Puerto des Nieves.

Więcej o plażach na Gran Canarii przeczytasz tu: Plaże na Gran Canarii – TOP 7. Na Teneryfie znajdziecie wiele pięknych plaż, ale większość jest z ciemnym wulkanicznym piaskiem, który w moim odczuciu jednak trochę mniej sprzyja błogiemu wakacyjnemu plażowaniu. Jedna z niewielu złocistych plaż na Teneryfie, Playa de las Teresitas ma widok na platformy wiertnicze, które odejmują sporo uroku temu miejscu. Oczywiście pozostaje też znana złocista Playa de las Americas, ale to typowo turystyczna i bardzo skomercjalizowana okolica. Pod względem plaż nie ma wątpliwości czy Teneryfa czy Gran Canaria – ta druga ma przewagę.

Anfi del Mar, Gran Canaria
Las Canteras, Gran Canaria
Playa de Tauro, Gran Canaria
Playa de Amadores, Gran Canaria
Playa de las Teresitas, Teneryfa
Playa del Duque, Teneryfa
Playa San Marcos, Teneryfa

#2. ZWIEDZANIE

1:1 dla Teneryfy

Jeśli chodzi o zwiedzanie, to Teneryfa ma przewagę. Oczywiście największą atrakcją jest wulkan Teide, zwiedzanie tego miejsca to naprawdę niesamowita przygoda, tym bardziej, że przy sprzyjającej pogodzie można wjechać na sam szczyt. Z El Teide trudno konkurować. Poza tym przepiękne klify Los Gigantes, malownicza Masca, zalane lawą miasto Garachico. W takim towarzystwie atrakcje Gran Canarii wypadają mimo wszystko nieco mniej atrakcyjnie. Więcej informacji na temat zwiedzania Teneryfy znajdziecie tu: CO ZOBACZYĆ NA TENERYFIE.

Masca, Teneryfa
Góry Anaga, Teneryfa
Garachico, Teneryfa
El Teide, Teneryfa
Puerto de las Nieves, Gran Canaria
Dunas de Maspalomas, Gran Canaria
Caldera de Bandama, Gran Canaria

#3. STOLICA

2:1 dla Gran Canarii

Stolica Gran Canarii, Las Palmas wygrywa pod względem dwóch kwestii: pięknej, długiej, szerokiej i złotej plaży Las Canteras i mega urokliwej, zabytkowej dzielnicy Vegueta. Santa Cruz na Teneryfie zrobiło na mnie mniejsze wrażenie.

INTERESUJĄ CIĘ TEŻ LANZAROTE I FUERTEVENTURA? PRZECZYTAJ MÓJ WPIS: WYSPY KANARYJSKIE – KTÓRĄ WYSPĘ WYBRAĆ? 

Vegueta,Gran Canaria
Vegueta, Gran Canaria
Las Canteras,Gran Canaria

#4. KRAJOBRAZY

2:2 dla Teneryfy

Teneryfa jest bardziej malownicza. Północ jest soczyście zielona, z kolei południe niczym pustynia, wulkan Teide widać niemal z każdego miejsca na wyspie. Gran Canaria jest mniej zróżnicowana, krajobrazy również są piękne, choć jednak bardziej monotonne. Jeśli więc miałabym wybierać Teneryfa czy Gran Canaria biorąc pod uwagę krajobrazy, to postawiłabym na Teneryfę.

Teneryfa
Teneryfa
Teneryfa
Los Gigantes, Teneryfa
Los Gigantes, Teneryfa
Masca, Teneryfa
Dunas de Maspalomas, Gran Canaria
Puerto de las Nieves, Gran Canaria

#5. KUCHNIA

3:3 Remis

Kuchnia na Teneryfie i Gran Canarii jest bardzo podobna. Można zajadać się do upadłego owocami morza, które niemalże prosto z oceanu trafiają na talerz. Koniecznie z kanaryjskimi, opiekanymi ziemniaczkami w sosie.

Krewetki w oleju z zapiekanymi ziemniakami, typowy przysmak kanaryjski
Paella
Targ, Gran Canaria
Sprzedawca owoców morza na targu, Gran Canaria

#6 CENY

4:4 Remis

Ceny na Teneryfie i Gran Canarii są bardzo zbliżone, również do cen polskich. Niektóre produkty są nieco droższe inne nieco tańsze, więc mniej więcej wychodzi podobnie.

Rachunek za obiad dla czterech osób, Teneryfa

Podsumowując: Zatem Teneryfa czy Gran Canaria? Gran Canarię poleciłabym tym, którzy jadą na wyspy przede wszystkim po to, by poplażować, poopalać się, odpocząć z drinkiem w ręku i dobrą książką. Teneryfa to z kolei wymarzone miejsce dla osób, które lubią aktywny wypoczynek, wędrówki i chcą zobaczyć coś więcej. Gdybym miała rozłożyć to na proporcje, to Gran Canarii dałabym 2/3 plażowania i 1/3 zwiedzania a Teneryfie na odwrót 😊

ZOBACZ KONIECZNIE: WULKAN TEIDE – SERCE TENERYFY

PRZECZYTAJ: LOS GIGANTES – KLIFY NA TENERYFIE

ZOBACZ TEŻ: MASCA NA TENERYFIE

A TAKŻE: CO ZOBACZYĆ NA GRAN CANARII

ORAZ: WYDMY MASPALOMAS NA GRAN CANARII

ZOBACZ RÓWNIEŻ: NAJPIĘKNIEJSZE GRECKIE WYSPY

Ciekawa jestem, czy też macie podobne odczucia co do tych dwóch wysp. Dajcie znać w komentarzach!

7 comments

  1. W październiku jadę z dziećmi i mężem na Teneryfę – lubimy aktywny wypoczynek, więc na pewno czas wypełnimy zwiedzaniem – tu, dzięki za wszelkie tipy. Mam jednak nadzieję, że znajdziemy też dogodne i piękne miejsca na wypoczynek i leniuchowanie przed powrotem do jesiennego już wtedy Wrocławia 🙂 w następnym roku Gran Canaria! 😀

  2. Wahalam się co wybrać na wakacje w styczniu, dzięki za podpowiedź wybiorę Teneryfę. Lubię dużo zwiedzać niż opalać się.

      1. I jak tam styczeń na Teneryfie ? My lecimy z rodzinką za tydzień i trochę obawiamy się pogody i wiatrów 😉 jak było w zeszłym roku ?

        1. Zosiu, my byliśmy w lutym. Na 7 dni tylko jeden był deszczowy. W pozostałe dni przyjemnie i ciepło – lekko powyżej 20 stopni. Nie odczuliśmy jakichś większych wiatrów. Miłego pobytu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *