Skansen Sierpc, czyli Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to niezwykłe miejsce na Mazowszu. Jeśli nigdy tu nie byliście, koniecznie musicie to nadrobić. Będąc tu przeniesiecie się w czasie, zapomnicie czym jest pośpiech, oderwiecie się od rzeczywistości. Spędzicie czas blisko natury i jednocześnie dowiecie się, jak żyli ludzie na mazowieckich wsiach w XIX i XX wieku. Skansen Sierpc to miejsce, któremu nie można odmówić uroku. Można tu wracać wielokrotnie – jest to muzeum na wolnym powietrzu, więc jego wygląd zmienia się wraz z nadejściem kolejnych pór roku.
Skansen Sierpc – poznaj Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Skansen w Sierpcu to wieś rzędowa składająca się z dziesięciu zagród, dwóch dworów, kościoła, karczmy, kuźni, olejarni i wiatraka. Obszar całego skansenu to aż 60 hektarów. Z pewnością zastanawiacie się, co kryje się pod hasłem „wieś rzędowa”. Oznacza to, że zagrody, czyli chałupy wraz z budynkami gospodarczymi znajdują się po jednej stronie drogi, po drugiej zaś znajdują się pola uprawne. Taki układ wsi był powszechny na Mazowszu po uwłaszczeniu chłopów w 1864 roku. Usytuowanie zagród po jednej stronie drogi sprawia, że zwiedzanie jest proste i bardzo wygodne. Cały skansen znajduje się na ogromnym terenie, jednakże dzięki takiemu układowi obejrzenie wszystkich obiektów nie zajmuje dużo czasu – na niespieszne zwiedzanie przeznaczcie ok. 2,5 do 3 godzin.
Skansen Sierpc – każda zagroda z innej wsi mazowieckiej
Skansen w Sierpcu powstał w latach 70 -tych XX wieku na terenie po byłym majątku szlacheckim. Każda z wiejskich chałup, która znajduje się na terenie skansenu została translokowana, czyli przetransportowana z różnych wsi północno-zachodniego Mazowsza. Najpierw chałupę należało rozebrać, wszystkie części zabezpieczyć, przetransportować do Sierpca a następnie na miejscu złożyć od nowa. I tak m.in. będziecie mogli zobaczyć tu m.in. zagrodę ze wsi Rempin, zagrodę ze wsi Izdebno, zagrodę ze wsi Czermno, zagrodę ze wsi Ostrów czy zagrodę ze wsi Dzierzążnia. Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda translokacja takiego obiektu, zwróćcie uwagę na zdjęcia z prac translokacyjnych, które znajdują się wewnątrz kościoła, który przyjechał do Sierpca ze wsi Drążdżewo.
Zajrzyj do wnętrza chałup Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Wielkim atutem Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu jest to, że można wejść na teren każdej zagrody, jak również wejść do wnętrza każdej chałupy, dworu czy innego obiektu znajdującego się na terenie skansenu. Wnętrza oglądamy z sieni, bezpośrednio wejść do izb nie można, ale można je oglądać przez przezroczyste drzwi z pleksi.
Każde wnętrze jest inaczej zaaranżowane, a wystrój zmienia się zgodnie z kalendarzem czy świętami. Wystrój chałup odtwarza przestrzeń mieszkalną żyjących niegdyś w nich ludzi, w sposób jak najbardziej zgodny z rzeczywistością. We wnętrzach chałup zobaczycie oryginalne przedmioty: łóżka, stoły, kredensy, kołyski dziecięce, obrazy, misy, garnki łyżki które tworzą charakterystyczny wystrój dla danej chałupy.
Wnętrza domostw obrazują okres, do jakiego odwołuje się dana ekspozycja oraz status społeczny gospodarza. Inaczej wygląda wnętrze chałupy sołtysa czy młynarza a i inaczej wnętrze chałupy zwykłego chłopa. Na nas, a zwłaszcza na naszych dzieciach duże wrażenie zrobiła również chałupa, we wnętrzu której znajduje się szkoła na kilkunastu uczniów. Jedna sala lekcyjna, a naprzeciwko pokój nauczyciela z biurkiem, łóżkiem i miską, w której niegdyś odbywało się poranną i wieczorną toaletę.
Wystrój wnętrz chałup zmienia się okresowo – w czasie różnych świąt dodawane są adekwatne dekoracje. Mieliśmy okazję być w skansenie akurat w święto Matki Boskiej Zielnej – które dawniej zwano dniem Matki Bożej Dożynkowej. W tym dniu sienie i wnętrza niektórych chałup były udekorowane kwiatami, zbożami, ziołami, owocami oraz bukietami i plecionymi wieńcami. Zupełnie inaczej niż wnętrza chałup prezentują się wnętrza dwóch dworów, które znajdują się na terenie skansenu. Zobaczcie zdjęcia z Dworu ze wsi Bojanów i z Dworu ze wsi Uniszki Zawadzkie.
W skansenie w Sierpcu spotkasz zwierzęta w zagrodach
Skansen Sierpc to nie tylko budynki – ważnym elementem każdej zagrody są rośliny i zwierzęta, które dopełniają całości i nadają wyjątkowy klimat temu miejscu. Zwłaszcza dzieci mają frajdę z obcowaniem ze zwierzętami, które są tu przyzwyczajone do obecności ludzi. W zagrodach z pewnością spotkacie swobodnie biegające kury, gęsi, kozy i pięknego kozła, który chyba zdaje sobie sprawę ze swojej dostojnej i nieco ekstrawaganckiej urody, bo z lubością pozuje do zdjęć 😊
W stodole możecie spotkać krowy, jest tu nawet bocian, który z powodu poważnie kontuzjowanego skrzydła nie może już nigdzie odlecieć, ale wygląda na to, że w skansenie w Sierpcu odnalazł bezpieczną przystań. Na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej są również ule. Jeśli chcecie zobaczyć zwierzęta, pamiętajcie, że na około godzinę przed zamknięciem muzeum są już powoli zaganiane do swoich miejsc noclegowych, więc warto przyjechać wcześniej.
Skansen Sierpc – muzeum na powietrzu
Skansen w Sierpcu jest miejscem wyjątkowym, ponieważ jest to muzeum na wolnym powietrzu. Przyjeżdżając tu możecie liczyć na czas spędzony wśród kwiatów, roślin i drzew, które nadają temu miejscu kolorytu i dopełniają całości. W przydomowych ogródkach zobaczycie typowe wiejskie kwiaty, m.in. malwy, słoneczniki, helenium. Przy niektórych zagrodach znajdują się również ogrody warzywne i sady. Przed każdą chałupą jest ławeczka, na której można przysiąść, odpocząć i delektować się chwilą i prawdziwie wiejskimi klimatami. Nie ma co ukrywać, że tutejsze ławeczki są również wdzięcznym miejscem do robienia zdjęć, zwłaszcza jeśli w tle znajduje się chałupa w chabrowym kolorze, a w skansenie są takie dwie – chałupa ze wsi Izdebno Kościelne i chałupa ze wsi Czermno. Skansen Sierpc to bardzo malownicze miejsce, nie dziwi więc, że jest to wspaniały plener do różnego rodzaju sesji zdjęciowych, a zwłaszcza ślubnych i panieńskich.
Przeczytaj również: Pałac w Wilanowie – zwiedzanie królewskiej rezydencji i wilanowskich ogrodów
Skansen w Sierpcu to miejsce akcji wielu polskich filmów
Ciekawostką jest, że Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu „zagrało” w niejednym polskim filmie. W zespole dworskim z Bojanowa nagrywano m.in. filmy: „Ogniem i mieczem”, reż. Jerzy Hoffman, „Przeprowadzki”, reż. Leszek Wosiewicz, „Przez piekło dla Hitlera”, reż. Jonathan Hacker. W zagrodzie z Rzeszotar Zawad nagrywano m.in. „Szwadron”, reż. Juliusz Machulski, czy „Pana Tadeusza” reż. Andrzej Wajda. Z kolei w karczmie Pohulanka kręcono sceny do „Szwadronu”, „Pana Tadeusza” i „Ogniem i mieczem” a także do serialu telewizyjnego „Hej, szable w dłoń” reż. Wojciech Rawecki.
Może Cię zainteresować: Zamek w Czersku – historia, zwiedzanie, atrakcje
Ile czasu zarezerwować na zwiedzanie Skansenu Sierpc?
Jak wcześniej wspomniałam na zwiedzanie Muzeum Wsi Mazowieckiej należy przeznaczyć przynajmniej dwie i pół godziny. Oczywiście można zwiedzić wszystko szybciej i pobieżniej lub potraktować wizytę tu jako spacer w pięknych okolicznościach przyrody – wówczas starczy nawet półtorej godziny. Jeśli jednak chcecie zwiedzać dokładnie i bez pośpiechu a przy tym zrobić kilka ładnych zdjęć, a na koniec posilić się w karczmie, polecam Was zarezerwować na miejscu trzy godziny.
Sprawdź koniecznie: Ogród Botaniczny w Powsinie – piękne miejsce na spacer o każdej porze roku
Trasa zwiedzania Skansenu Sierpc
W kasach skansenu zaopatrzcie się w mapkę, która ułatwi Wam zwiedzanie. Na mapce jest oznaczony cały teren muzeum, ponumerowane są również poszczególne chałupy z informacjami o wsiach z których zostały translokowane. Niestety przy żadnej z chałup nie ma tabliczek z opisami – to jedyny minus muzeum, ponieważ tak naprawdę zwiedzamy nic więcej nie wiedząc o danym domostwie, oprócz tego z jakiej wsi pochodzi. Zwiedzanie zaczynamy od ulokowanego po prawej stronie od wejścia Dworu z Bojanowa – tutaj koniecznie zajrzyjcie do znajdującego się na tyłach dworu ogrodu ze stawem. Dalej kierujcie się w stronę kapliczki, cofnijcie się i skręćcie w prawo, w ścieżkę, która doprowadzi Was do głównej drogi, przy której znajduje się wieś rzędowa.
Na lewo od pierwszej chałupy, nieco w tyle zobaczycie kościół z XVIII wieku ze wsi Drążdżewo – możecie zwiedzić go teraz lub pod koniec trasy. Kierując się w prawą stronę będziecie zwiedzać chałupę po chałupie aż dojdziecie do zagrody ze wsi Rębowo za którą znajduje się wiatrak, który na chwilę obecną można oglądać tylko z zewnątrz. Wracając odbijcie jeszcze w prawo, w ścieżkę, która doprowadzi Was do drugiego dworu ze wsi Uniszki Zawadzkie. W drogę powrotną w kierunku kościoła możecie wybrać się trzema trasami – leśnym wąwozem, drogą na tyłach zagród lub główną drogą, przy której są wszystkie zagrody. Na koniec wycieczki skierujcie się do karczmy Pohulanka, w której posilicie się i napijecie, a chętni zakupią pamiątki. Przy wyjściu zajrzyjcie też do Powozowni, w której zobaczycie ekspozycję pojazdów konnych, różnych typów uprzęży i kufrów podróżnych pozyskanych z terenów Mazowsza północno-zachodniego.
Jeśli planujesz urlop lub weekend na Mazowszu sprawdź tutaj: Świetne hotele niedaleko Warszawy
Skansen Sierpc – informacje praktyczne
Skansen w Sierpcu znajduje się około 130 km od Warszawy i 90 km od Torunia. Przy skansenie znajduje się duży, bezpłatny parking. Bilety można zakupić na miejscu lub przez internet na stronie internetowej Muzeum. Skansen Sierpc jest otwarty siedem dni w tygodniu, godziny zwiedzania zmieniają się w zależności od miesiąca – godziny otwarcia najlepiej każdorazowo sprawdzić przed wizytą w Sierpcu. W poniedziałki skansen można zwiedzać bezpłatnie w godzinach od 10 do 14, ale nie ma możliwości zwiedzania wnętrz, co, moim zdaniem, bardzo zmniejsza wrażenia z wizyty. Ceny biletów w tygodniu i w weekend: 18 zł normalny, 14 zł ulgowy, dzieci do 7 roku życia bezpłatnie.
Tutaj znajdziesz: Hotele dla rodzin z dziećmi
Skansen Sierpc to bardzo ciekawe miejsce na rodzinną wycieczkę. To atrakcja dla wszystkich w wieku od 5 do 105 lat 😊 Skansen w Sierpcu zmienia swoje oblicze z każdą porą roku, więc zawsze odkryjecie coś nowego. Dajcie znać, czy już byliście w Sierpcu, a jeśli nie, to czy ten tekst zainspirował Was do odwiedzenia tego miejsca.
Z pozdrowieniami,
Ewa
Ze Skansenu w Sierpcu jest niedaleko do Torunia 🙂 Przeczytaj mój przewodnik po tym pięknym mieście: Toruń atrakcje turystyczne
Jeśli macie ochotę poplażować w okolicy Warszawy sprawdźcie najciekawsze miejsca nad Zalewem Zegrzyńskim