Riva del Garda

Riva del Garda – co zobaczyć, jak spędzić czas? Zwiedzanie, atrakcje, plaże

Riva del Garda była piątą z kolei miejscowością, którą odwiedziliśmy podczas naszej podróży wokół Jeziora Garda. W przeciwieństwie do pozostałych miast nad jeziorem Riva del Garda, to dość duże miasto – drugie pod względem wielkości nad jeziorem – które koncentruje się nie tylko przy brzegu, lecz także ciągnie się w głąb lądu.  Riva del Garda położona jest przy najdalej wysuniętym na północ krańcu Jeziora Garda, po stronie należącej do Trydentu i naprzeciwko przepięknego miasteczka Sirmione. Miejscowość ta jest niezwykle malowniczo położona wśród gór i otoczona przez szczyty – Monte Rocchetta i Monte Baldo. Jeśli chcecie wiedzieć, co zobaczyć w Riva del Garda i jak spędzić tu czas, czytajcie dalej 🙂

Riva del Garda Piazza Novembre
Piazza 3 Novembre, czyli serce Riva del Garda.

Riva del Garda nad Jeziorem Garda – zwiedzanie, atrakcje, plaże

Jak dojechać do Riva del Garda?

Jeśli planujecie podróż samochodem z południa jeziora na północ, to jeśli będziecie mieć taką możliwość,  polecam jechać od strony zachodniej drogą SP572 a następnie SS45 a wracać stroną wschodnią drogą SS249. Dzięki temu będziecie mogli podziwiać widoki na jezioro z drogi. Wybierając odwrotnie, widoki będą Wam przysłaniały jadące z naprzeciwka samochody. Pamiętajcie, że w tym przypadku ruch prawostronny ma znaczenie 😊

Riva del Garda
Jedna z ulic wiodąca do Piazza 3 Novembre.

Riva del Garda – na pograniczu Włoch, Austrii i Szwajcarii

Riva del Garda to miejscowość, w której wyczuwa się wpływy austriackie i szwajcarskie. Będąc tu zwróćcie uwagę na wygląd kamienic, są bardzo zadbane, wszystkie utrzymane w podobnym stylu z taką samą dachówką i w wielu przypadkach okiennicami. Architektura ta wyraźnie nawiązuje do stylu alpejskiego. Riva del Garda jest bardzo zadbana i czysta, to również cecha charakterystyczna miejscowości położonych w Trydencie.

Riva del Garda

Stare miasto, czyli serce Riva del Garda

Riva del Garda słynie z historycznego centrum, portu i deptaka ciągnącego się wzdłuż jeziora. Centralnym punktem miasteczka jest plac Piazza 3 Novembre i wieża Torre Aponale, na którą można wejść, by podziwiać z nieco innej perspektywy plac i wody Jeziora Garda. Wstęp na wieżę jest płatny i kosztuje ok. 2 Euro. Wokół wieży znajduje się wiele kolorowych kamienic a naprzeciwko port do którego przypływają statki z innych miejscowości położonych nad jeziorem.

Torre Aponale Riva del Garda

Riva del Garda port
Widok na port od strony Piazza 3 Novembre.

Riva del Garda Torre Aponale

To miejsce to serce Riva del Garda, tutaj zbierają się mieszkańcy i turyści, stąd też odchodzą uliczki oraz promenada przy której znajdziecie mnóstwo kawiarenek, restauracji, klubów i barów. Atrakcją jest również zagłębienie się w uliczki starego miasta, które są zamknięte dla ruchu samochodowego. Riva del Garda to również raj dla osób, które kochają zakupy – eleganckie wystawy sklepów, kuszą by zapomnieć o limitach na karcie 😉

riva del garda

riva del garda promenada restauracje

riva del garda stare miasto

Riva del Garda

Bastion nad Riva del Garda

Jeśli będziecie mieć więcej czasu na wizytę w Riva del Garda, możecie zaplanować wycieczkę na bastion, który położony jest na zboczach góry Rocchetta. Bastion powstał w XVI wieku, wiedzie tu leśna ścieżka. Około 20- minutowy spacer zostanie nagrodzony wspaniałym, panoramicznym widokiem na miasto, port, jezioro i góry. Jeśli lubicie wędrować po górach, możecie pójść wyżej, by dotrzeć do kościoła św. Barbary. W ogóle okolice Riva del Garda są dobrym miejscem do uprawiania pieszych wędrówek czy kolarstwa górskiego. Informacja dla pasjonatów tego sportu – co roku z początkiem maja odbywa się tu Bike Festival, który jest jedną z większych imprez organizowanych w Riva del Garda.

riva del garda widok z bastionu

Plaże w Riva del Grada

Plaże to kolejna z atrakcji Riva del Garda. Piękną plaże znajdziecie w miejscowym parku. Plaża ta jest częściowo trawiasta a częściowo żwirkowa, bardzo czysta i zadbana. Przy plaży znajdują się alejki z ławeczkami, na których można spocząć rozkoszując się widokiem na jezioro. Kilkanaście metrów od plaży znajduje się platforma, która stanowi dodatkową atrakcję. Jeśli lubicie sporty wodne, to w okolicy Riva del Garda możecie uprawiać żeglarstwo i windsurfing albo zorganizować spływy kajakowe.  Nieco dalej za centrum znajdują się inne plaże – niektóre kamieniste inne trawiaste. Ciekawostka jest również luksusowy kompleks plażowy Spiaggia degli Olivi, czyli tzw. Plaża Oliwna. Znajduje się tu elegancka restauracja, z kanapami i stolikami rozstawionymi tuż przy wodach jeziora.

Riva del Garda

Wycieczka z Riva del Garda do Torbole sul Garda

Torbole to niewielka, niezwykle urocza miejscowość położona zaledwie sześć kilometrów od Riva del Grada w kierunku wschodnim. Dojedziecie tu samochodem z Riva del Garda drogą SS240 w około 10 minut. Torbole ma promenadę ciągnącą się wzdłuż jeziora, przy której znajdują się hotele i restauracje ze stolikami z widokiem na jezioro. Poza tym jest tu kilka pięknych, zadbanych żwirkowych i kamienistych plaż, więc jest to również bardzo dobre miejsce do odpoczynku i plażowania. Widok na jezioro otoczone z dwóch stron górami zachwyca. Spacerując po miasteczku, zwróćcie uwagę na czerwony dom położony tuż przy promenadzie – to Casa Beust, w której niegdyś znajdowała się szkoła malarstwa założona przez artystę niemieckiego pochodzenia, Johanessa Lietzmanna, i gdzie niegdyś spotykali się artyści. Obecnie znajduje się tu restauracja – w jej wnętrzach możecie dostrzec fresk przedstawiający św. Antoniego. Pamiętajcie, żeby nie mylić miejscowości Torbole sul Garda z Nago Torbole – to inna miejscowość, położona wyżej, w górach.

riva del garda torbole port

riva del garda torbole plaża

Riva del Garda Torbole

Riva del Garda Torbole plaża

Torbole promenada

Riva del Garda Torbole zachód słońca

Riva del Garda Torbole port

Riva del Garda Torbole plaża

Riva del Garda to wspaniałe miejsce, gdzie można spędzić nie tylko jeden dzień czy weekend ale nawet podczas dwutygodniowych wakacji nie będziecie się tu nudzić. Przede wszystkim miejsce to daje możliwość łączenia różnych form wypoczynku, ponieważ jest tu dostęp do jeziora jak i do gór. Z jednej strony więc można odpoczywać nad jeziorem i korzystać z możliwości uprawiania sportów wodnych, z drugiej strony można robić wycieczki w pobliskie góry. Jeśli do tego wszystkiego dodamy moc atrakcji, które oferuje miasto oraz możliwość zwiedzania innych miasteczek położonych nad Jeziorem Garda, to naprawdę można tu spędzić intensywne wakacje.

Przeczytaj moje inne wpisy o Jeziorze Garda:

Jezioro Garda co warto zobaczyć? 

Najpiękniejsze miasta nad Jeziorem Garda

Limone sul Garda

Malcesine i Monte Baldo 

Może Cię też zainteresować: 

Jezioro Como co zobaczyć? 

Atrakcje Mediolanu

Bergamo co warto zobaczyć?

riva del garda

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *