ragdoll

Ragdoll – wszystko co chcielibyście wiedzieć o kotach rasy ragdoll

Ragdoll z pewnością kojarzy Wam się z miłym, spokojnym kotem, który w charakterystyczny sposób „zwisa”, kiedy weźmie się go na ręce. Od pięciu lat mam dwa koty rasy ragdoll i powiem Wam, że mimo iż ogólnie opis ten ma bardzo wiele wspólnego z rzeczywistością, to nasze koty prezentują dwie tak różne osobowości, że tak naprawdę nie da się wszystkich ragdolli sprowadzić do wspólnego mianownika. Niby ta sama rasa, a dwa zupełnie inne koty. Wiem, że rasa ragdoll staje się coraz bardziej popularna, więc jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o tym, jakie te koty są, zapraszam do lektury tego wpisu – nasze dwa kocury są z nami od pięciu lat, więc mogę co nieco już o nich powiedzieć. Każdy akapit będzie odpowiedzią na pytanie dotyczące ragdolli. Jeśli macie jeszcze inne pytania, piszcie w komentarzach pod tym wpisem, postaram się na wszystkie odpowiedzieć.

Ragdoll – wszystko co trzeba wiedzieć o rasie kotów ragdoll

Na początek chciałabym Wam przedstawić moje ragdolle – jeśli będziecie wiedzieć który jest który, lepiej będzie się Wam czytało ten wpis. Spójrzcie na zdjęcie poniżej – kot po lewej tronie, z pręgami na czole nazywa się Maestro i ma ponad 5 lat, kot po prawej stronie, ten jaśniejszy, to Cosmo i jest pół roku młodszy. Dlaczego takie imiona? Zostały nadane im już w hodowlach, a że spodobały nam się, takie już im zostawiliśmy. Obydwa nasze koty to koty rasy ragdoll.

koty ragdoll

Czy ragdoll rzeczywiście zwisa?

Tak, to prawda. Ragdoll po angielsku znaczy „szmaciana lalka” i nazwa tej rasy nawiązuje do tego, że po wzięciu na ręce, koty rozluźniają się i w charakterystyczny sposób zwisają. Oczywiście nie wiszą tak w nieskończoność, jeśli pozycja ta przestanie być dla nich wygodna, spinają mięśnie i próbują uwolnić się z tej pozycji.

kot rasy ragdoll

Czy każdy ragdoll ma jasne umaszczenie?

Nie. Ragdolle występują w różnych umaszczeniach, również ciemnych a nawet czarnych. Nasze koty są białe, ale jeśli się przyjrzycie, zauważycie, że tez różnią się nieco umaszczeniem – Maestro ma ciemne pręgi na głowie i łapach, Cosmo jest biały z kawowymi łatkami.

ragdoll
Maestro ma nieco ciemniejsze ubarwienie niż bardzo jasny Cosmo 🙂

Czy każdy ragdoll ma niebieskie oczy?

Tak, niebieskie oczy są wpisane w wygląd i charakterystykę tej rasy. Choć odcienie niebieskiego mogą się różnić od siebie. Nasz Maestro ma jaśniejsze oczy niż Cosmo, który ma oczy w intensywnym niebieskim kolorze.

rasa ragdoll niebieskie oczy
To nie jest photoshop, kolor oczu Cosma jest własnie taki 🙂

Czy ragdolle są większe niż inne koty?

Tak, ragdolle to duże koty. Kotki są mniejsze, ale kocury potrafią osiągać imponujące rozmiary. Nasze koty też są spore, Maestro waży 5 kg, a Cosmo 5,5 kg. Ragdolle mają też puchatą i dość długą sierść, co sprawia, że wydają się jeszcze większe niż są w rzeczywistości.

kot ragdoll

Jak wygląda pielęgnacja ragdolli? 

Na pewno koty ragdoll wymagają regularnego czesania, ponieważ ich sierść jest gęsta, dość długa i miękka. Kot też gubi sierść, więc, trzeba ją wyczesywać, żeby nie musieć kilka razy dziennie odkurzać mieszkania. Kotom, które nie wychodzą z domu należy przycinać pazury, ja naszym nie przycinam, ponieważ są to koty wychodzące i nie chcę ich pozbawiać oręża w walce z ewentualnymi kocimi agresorami. Kotów się nie kąpie. Ogólnie koty są bardzo czyste, pielęgnacja sprowadza się głownie do regularnego czesania sierści.

ragdoll

Czy ragdoll jest odporny na choroby?

Generalnie tak, pod warunkiem, że kupicie kota w dobrej hodowli i w prawidłowy sposób o niego dbacie. Koty powinny być szczepione zgodnie z kalendarzem szczepień, regularnie odrobaczane, zwłaszcza jeśli tak jak nasze koty są zwierzętami wychodzącymi na dwór lub mają kontakt z innymi zwierzętami. Ważny jest odpowiedni sposób żywienia i umożliwienie dostępu do czystej wody. Ważne, by wybierać wysokiej jakości karmę z odpowiednim składem, w większości przypadków będzie to karma dla kotów sterylizowanych. Nasze koty noszą również specjalne obroże chroniące przed kleszczami i pasożytami. Przez pięć lat Maestro raz złapał świerzb, z czego udało się go całkowicie wyleczyć, Maestro ma też skłonności do osadzania się kamienia nazębnego i raz miał usuwany kamień w narkozie. Cosmo ma jak na razie czyste konto jeśli chodzi o choroby i oby tak pozostało 🙂

kot ragdoll

Czy koty rasy ragdoll muszą być kastrowane/sterylizowane?

Tak. Nie są kastrowane/sterylizowane wyłącznie te koty/kotki, które są przeznaczone do hodowli. Wszystkie inne są pozbawione możliwości rozmnażania się,  ze względu na to, że w hodowlach prowadzona jest kontrola populacji tej rasy kotów.

Jaki jest charakter ragdolla?

Ogólnie rzecz biorąc koty rasy ragdoll to bardzo przyjazne zwierzęta, nie są agresywne w stosunku do ludzi, a można wręcz powiedzieć, że są to zwierzęta o cechach terapeutycznych. Ale nie jest też tak, że wszystkie koty tej rasy są takie same, po moich dwóch kocurach widać, jak bardzo różnią się ich osobowości.

Nasz ragdoll Maestro jest typem introwertycznym, lubi dotyk w bardzo ograniczonych ilościach, pozwala na głaskanie wtedy, gdy ma ochotę na pieszczoty, jeśli nie ma po prostu odsuwa się. Jest zdystansowanym obserwatorem, świetnie się z nami komunikuje. Jest niezwykle inteligentny i bardzo ciekawy świata. Jeśli oglądacie czasem moje Stories, to wiecie, że Maestro chodzi z nami na spacery do lasu, bez smyczy oczywiście. Po prostu chodzimy z psem i z kotem – Maestro sobie kroczy za nami, choć czasem lubi sobie nawet pobrykać, co bardzo śmiesznie wygląda 😊 Jest oceanem spokoju wobec naszego pieska Karmelka, bawi się z nim, czasem się ganiają, czasem uprawiają „zapasy”. Kiedy ma dość, wskakuje gdzieś wysoko, gdzie pies go nie dosięgnie. Nie lubi szczotkowania sierści, ucieka gdy widzi szczotkę 😊 Jest wybredny, zagląda do miski tylko wtedy, gdy jest odczuwa głód, uwielbia surowe mięso, którego niestety nie powinien jeść zbyt często.

ragdoll

Nasz ragdoll Cosmo to typowy ekstrawertyk – straszny pieszczoch i łakomczuch. Uwielbia pieszczoty do tego stopnia, że domaga się uporczywym miauczeniem, by go podrapać czy… wyszczotkować. Cosmo ma niesamowite, bardzo długie i gęste futro, więc codzienne szczotkowanie jest w jego przypadku koniecznością – na szczęście ten ragdoll wprost to uwielbia! Cosmo jest łasuchem i jakby mógł, to jadłby non stop. Lubi karmę suchą i mokrą, mięsa surowego nie toleruje. Cosmo wychodzi na ogród, ale nawet jeśli wypuści się poza posesję, woli trzymać się blisko domu. Z pewnością nie przyszłoby mu do głowy iść na spacer do lasu. Mimo, że jest strasznym pieszczochem, w stosunku do Karmelka potrafi stracić cierpliwość i pacnąć go ostrzegawczo łapą po nosie. Pazurów nie wyciąga, ale swoją dezaprobatę potrafi okazać w zdecydowany sposób.

rasa kotów ragdoll

Porównajcie te dwa opisy. Jeden i drugi kot to ragdoll, a jak zupełnie inne są to osobowości!

Jak się dogadują dwa kocury rasy ragdoll?

Nasze się kolegują 😊 Powiem Wam, że miałam ogromne obawy, jak Maestro przyjmie Cosma do swojego stada, ale nie było w zasadzie żadnego problemu. Cosmo dołączył do Maestra po około dziewięciu miesiącach. Postanowiliśmy wziąć drugiego kota, ponieważ mieliśmy nieodparte wrażenie, że Maestrowi, który był naszym pierwszym zwierzakiem, brakowało towarzystwa. Zbyt dużo spał jak na tak młodego kota, miałam wrażenie że popada w depresję. Wzięcie drugiego kota bardzo go rozweseliło, aż miło było popatrzeć jak się bawili. To było jeszcze w tym czasie, kiedy mieszkaliśmy w mieszkaniu w Warszawie. Obecnie kocury swobodnie wychodzą na dwór, więc mają mnóstwo zajęć związanych z obserwowaniem świata, bawią się ze sobą mniej, ale towarzyszą sobie. Są też starsi, więc bardziej stateczni.

Czy kot rasy ragdoll może być kotem wychodzącym?

Kiedy przeprowadzaliśmy się do domu, miała obawy, jak koty sobie poradzą w nowych warunkach i przede wszystkim z innymi kotami, których w okolicy nie brakuje. Kiedy powiedziałam naszej pani weterynarz, o tym, że chciałabym, żeby koty przystosowały się do wychodzenia, usłyszałam, że to nie jest dobry pomysł, że nasze ragdolle zginą albo zostaną zagryzione przez okoliczne kocury. Z drugiej strony nie wyobrażałam sobie sytuacji, że nie będę mogła otworzyć wyjścia na taras latem, bo koty będą musiały zostać w domu.

 Jak urządzić taras przed domem – zobacz, jak wygląda nasz taras 🙂

kot rasy ragdoll

Po przeprowadzce stwierdziliśmy, że wszyscy musimy się dostosować do nowych warunków życia, również koty. Nasze ragdolle oswajały się z rzeczywistością powoli, najpierw wychodziły na taras, później na ogródek, a teraz chodzą również po okolicy. Maestro zawsze był mniej ufny i szybko odnalazł się w „wiejskiej dziczy”. Cosmo w kilka miesięcy po przeprowadzce, został pogryziony przez okolicznego dachowca, ale mam wrażenie, że przypadek ten wiele go nauczył. Teraz od czasu do czasu przychodzą z lekkimi zadrapaniami (jedno możecie dostrzec na zdjęciu u Cosma obok nosa), pewnie mają jakieś utarczki z okolicznymi kotami, ale oprócz tego jednego incydentu nie zdarzyło się nigdy nic poważniejszego. Co istotne, nasze koty mają obroże z wypisanymi danymi kontaktowymi, są też zaczipowane. Na szczęście jeszcze nie zdarzyło się, by nie wróciły do domu.

Tu jeszcze jako ciekawostkę dodam, że nasze koty wychodzą kiedy chcą, czasem również późnym wieczorem. Ja nie położę się spać, dopóki nie wrócą do domu, więc czasem zdarza mi się chodzić o północy po naszej ulicy w szlafroku i nawoływać koty. Nasi sąsiedzi chyba już się przyzwyczaili 😉

ragdoll

Jak ragdoll dogaduje się z psem?

Ogólnie bardzo dobrze. Nasz pies to toy terier rosyjski, więc też dość specyficzny gagatek, czasem śmieję się, że ten pies to miks tsunami i tornada 😊 Koty są bardzo tolerancyjne, Maestro traktuje go po ojcowsku, Cosmo jak młodszego brata, którego czasem trzeba ustawić do pionu, ale tak, by krzywdy żadnej nie zrobić 😉

ragdoll

ragdoll

Kociarze czy psiarze? Jestem najlepszym przykładem, że nie ma takiego podziału. Kocham zarówno koty jak i psy, a także inne zwierzęta. Tak się złożyło, że mamy w domu dwa ragdolle, ale wszystkie koty i psy to wspaniałe istoty – rozumne, inteligentne, czułe, empatyczne. Każde zwierze ma swoją osobowość, zupełnie tak samo jak ludzie. Traktuję nasze zwierzęta jak członków rodziny, nie wyobrażam sobie już życia bez zwierzaków, które dają mnóstwo radości. Koty rasy ragdoll są na pewno bardzo wdzięcznymi stworzeniami, choć jak widzicie na przykładzie naszych dwóch kocurów osobowości mogą mieć bardzo różne i nie można ich sprowadzać do wspólnego mianownika. Jeśli macie jakieś pytania odnośnie ragdolli, zostawcie je w komentarzach pod tym wpisem, z przyjemnością na nie odpowiem.

Z pozdrowieniami,

Ewa oraz gościnnie Maestro i Cosmo 😊

Może Was zainteresować: Podróżowanie z kotem. Jaki środek transportu wybrać, jak się przygotować do podróży z kotem?

Zapraszam Was do przeczytania również wpisu Toy rosyjski – wszystko co powinniście wiedzieć o rasie rosyjski toy terrier

rasa kotów ragdoll

11 comments

  1. Witam, na początku chcę zaznaczyć, że świetnie się Pani bloga czyta i stąd też mam pytanie.

    Czy nadal Pani Ragdollki grzecznie wracają? Pytam gdyż mam ragdolla i również zastanawiam się nad wypuszczaniem go. Jest zachipowany i ma obroże z numerem 🙂

    Drugie pytanie czy Pani mieszka w Polsce i nie obawiała się Pani że ktoś może ukraść ragdolla lub jakiś pies zrobić krzywdę? To są moje obawy związane z wypuszczaniem, ale też wiem że będzie bardziej szczęśliwy jako kotek wychodzący.

    Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

    1. Haj Kamil,
      tak, koty wracają i mają się dobrze. Nawet jak wychodzą poza nasz ogród nie odchodzą nigdy daleko, a sąsiedzi wiedzą, że to nasze koty, więc nie obawiam się, że je ktoś ukradnie. Koty też są bardzo czujne i na widok psa chowają się albo wskakują gdzieś wysoko, gdzie są bezpieczne. To mądre i przewidujące zwierzęta. Oczywiście, ryzyko istnieje, ale nie wyobrażam sobie trzymać kotów w domu i nie móc np. otworzyć drzwi na taras latem. Poza tym nie ma co zwierząt męczyć w zamknięciu w domu. Takie jest moje zdanie, ale każdy powinien robić tak, jak uważa.
      Pozdrawiam, Ewa

  2. Dzień dobry. Z przyjemnością przeczytałam. Również mamy dwa ragdolle i one również mają bardzo różne usposobienia. Podziwiam za odwagę z tym wypuszczaniem na zewnątrz. My wypuszczamy tylko do ogrodu, na długich smyczach. Bałabym się stracić je z oczu . Ogólnie są to cudowne stworzenia

  3. Dobry wieczór, czy jeśli ragdoll’a się regularnie wyczesuje to w domu mimo to jest dużo sierści na wersalkach i podłogach?

  4. Dzień dobry, mam 6 letniego yorka (samca) i zastanawiam się nad wprowadzeniem do naszego stosunkowo niewielkiego mieszkania kotki właśnie rasy Ragdoll. Chciałam zapytać czy w Pani przypadku piesek był pierwszym domownikiem czy pojawił się później i jak wyglądała wzajemna socjalizacja zwierzaków?
    Pozdrawiam serdecznie

    1. Dzień dobry, u nas najpierw były dwa koty, a dopiero później piesek. Piesek z mocnym charakterem ustawił sobie relacje, a koty go zaakceptowały po jakimś tygodniu. Do dzisiaj jeden kot po prostu nie zwraca na niego uwagi i są dla siebie obojętni, za to z drugim raz na jakiś czas dochodzi do męskich pojedynków, jednak braterskich, niegroźnych.
      W innej kolejności nie wiem jak się ułoży sytuacja.

  5. Śliczne koty i pies. Super, że mają wolność na wsi. Ja się znalazłam przejściowo w odwrotnej sytuacji i z domu z ogródkiem przeprowadziliśmy się z kotem (zwykły dachowiec) do bloku. Przez pierwsze dwa tygodnie kotka była w mieszkaniu, po tym czasie zaczęliśmy ją wyprowadzać na szelkach, potem bez szelek a po około miesiącu wyprowadzamy ją z klatki i… wracamy po nią po około trzech-czterech godzinach. Chodzi sobie po osiedlu i zawsze wraca. Widać też różnicę w zachowaniu jak danego dnia nie wyjdzie- dziczeje po mieszkaniu, a tak wylatane kotki to szczęśliwe kotki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *