porto timoni korfu

Porto Timoni na Korfu – najpiękniej położona plaża na wyspie

Zobaczenie Porto Timoni od dawna było moim marzeniem. Ten słynny widok na dwie bliźniacze plaże ukryte pomiędzy porośniętymi soczystą zielenią wzgórzami, chyba wszystkim najbardziej kojarzy się z Korfu. Porto Timoni rzeczywiście jest zjawiskowe– ta chwila, kiedy spojrzałam na dwie plaże z góry na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Mimo, że tysiące razy widziałam ten widok na zdjęciach zrobionych przez inne osoby, osobiste doświadczenie tego miejsca było magiczne. I tak, Porto Timoni to numer jeden na Korfu. Absolutnie spektakularne miejsce.

porto timoni

Porto Timoni widok z góry

Porto Timoni na Korfu – najbardziej spektakularnie położona plaża na wyspie

Porto Timoni – dojazd do Afionas, a później pieszo

Porto Timoni położone jest w zachodnio-północnej części wyspy. Szlaki wędrowne na plaże zaczynają się w bardzo klimatycznej wiosce Afionas, o której dowiecie się wszystkiego z tego wpisu: Afionas – najbardziej urokliwa wioska na Korfu. W Afionas należy zaparkować samochód, a dalej iść pieszo. Do Afionas dojeżdżają również autobusy z miasta Korfu.

Wskazówka: Afionas to maleńka, bardzo urokliwa wioska, którą warto zwiedzić przed zejściem na plażę. Czas zwiedzania Afionas to ok. 30-45 minut.

afionas porto timoni

Szlaki piesze na Porto Timoni z Afionas

Z Afionas na Porto Timoni prowadzą dwa szlaki piesze. Żeby trafić na pierwszy z nich wejdźcie w uliczkę pomiędzy kościołem a sklepem. Po kilkudziesięciu metrach uliczka zamieni się w szutrowy szlak. Żeby trafić na drugi szlak należy przejść przez wioskę w kierunku Restauracji Anemos – pokierują Was tabliczki ze strzałkami. Za restauracją i punktem widokowym z ławkami jest wejście na ścieżkę. My szliśmy pierwszym szlakiem, tym zaczynającym się przy kościele. Nie jest on specjalnie trudny. Dojście z Afionas zajmuje około 25 minut, należy doliczyć oczywiście czas na robienie zdjęć i nagrywanie filmów, bo widoki są zachwycające. Na początku drogi, po lewej stronie rozpościera się wspaniały widok na miasto i szeroką plażę Agios Georgios.

widok na agios georgios z porto timoni
Widok na miasto i plażę Agios Georgios.

agios georgios porto timoni

agios georgios

Droga na Porto Timoni jest lekko pochyła, są wystające kamienie, więc warto ze sobą zabrać kryte buty, choć w sandałach też nie powinno być większego problemu z dojściem. Do punktu widokowego idzie się cały czas prosto, jak wiedzie najszersza ścieżka – nie należy skręcać w żadne boczne dróżki. Punkt widokowy znajduje się pod koniec trasy. Droga powrotna jest zdecydowanie bardziej męcząca, jednakże przede wszystkim ze względu na wysokie temperatury, które utrzymują się tu przez większą część roku.

droga na porto timoni

droga na porto timoni
Zachwycające widoki po drodze na plaże.

jacht droga na porto timoni

droga na Porto Timoni widoki

Punkt widokowy na Porto Timoni

Miejsce, z którego Porto Timoni prezentuje się w najbardziej spektakularnej odsłonie, znajduje się mniej więcej w ¾ trasy z Afionas. Tego punktu raczej nie przeoczycie, bo mimo, że nie ma żadnej informacji, że to właśnie tu, to zwykle kilka osób czeka w kolejce, by podejść do skraju skarpy i zobaczyć ten cudowny widok. Miejsce tutaj jest bardzo mało, więc na skraj skarpy podejść może tylko jedna osoba. Tak więc kilka fotek, filmik, rzut oka na Porto Timoni Beach z góry, zapamiętanie tej chwili i idziemy dalej. Nawet gdybyście przeoczyli to miejsce, albo kolejka byłaby zbyt długa by stać w niej w upale, nic straconego – kilkadziesiąt metrów dalej jest kolejny punkt, z którego widok jest równie wspaniały.

Sprawdź! Korfu – najpiękniejsze plaże. TOP 14!

porto timoni punkt widokowy

porto timoni

Porto Timoni Korfu

korfu porto timoni plaża

Dwie plaże na Porto Timoni

Na Porto Timoni są dwie plaże, które są oddzielone od siebie pasmem roślinności. Z jednej plaży na drugą prowadzą wąskie ścieżki. Obie plaże są usytuowane względem dwóch stron świata – jedna z nich to plaża wschodnia, druga to plaża zachodnia. Charakterystyczne jest to, że woda w obu zatokach znacznie różni się temperaturą. Woda przy plaży zachodniej jest zdecydowanie cieplejsza, pewnie dlatego więcej osób decyduje się rozłożyć właśnie tutaj. Obie plaże są żwirkowe i mają nieskazitelnie czystą wodę, która mieni się wszystkimi odcieniami niebieskiego, błękitu i turkusu.

Zaplanuj też wizytę w mieście Korfu: Kerkyra – stolica Korfu

porto timoni plaże

Plaża wschodnia na Porto Timoni

Ze wschodniej plaży widać Agios Georgios – popularne miasto turystyczne z szeroką plażą. Warto wiedzieć, że z Agios Georgios na Porto Timoni pływają motorówki, coś w rodzaju wodnych taksówek. Więc, jeśli nie macie ochoty na trekking z Afionas, równie dobrze możecie dojechać do Agios Georgios, tam zostawić auto i motorówką przypłynąć na plażę, a później tą samą drogą wrócić do Agios Georgios. Po prawej stronie pod wodą znajdują się dwa ogromne głazy, na których można stanąć, jeszcze dalej w prawo jest jaskinia. Dno jest tu dość jednostajne, zatem na snurkowanie lepiej wybrać się na sąsiednią plażę.

porto timoni plaża wschodnia
Plaża wschodnia. Na tym zdjęciu widać głazy po prawej stronie (patrząc z perspektywy plaży).

porto timoni beach

porto timoni plaża

korfu

Plaża zachodnia na Porto Timoni

Plaża zachodnia, zwana Pirate Beach, ma widok na otwarte morze. Po lewej stronie widać kolejną, trzecią plażę zwaną Beach Near Porto Timoni. Przy zachodniej plaży woda jest ciepła i krystalicznie czysta. Na początku są kamienie w wodzie, później płaskie głazy, a na większej głębokości dno robi się piaszczyste. Koniecznie zabierzcie ze sobą sprzęt do snurkowania – ryby i podwodne rośliny tworzą tu barwny świat. Wieczorami można podziwiać tu wspaniałe zachody słońca.

Planujesz urlop w Grecji? Sprawdź to zestawienie: Najpiękniejsze wyspy greckie 

plaże porto timoni
Tutaj, w oddali widać trzecią plażę, położoną naprzeciwko plaży zachodniej.

porto timoni pirate beach

porto timoni korfu

Porto Timoni – informacje praktyczne

Na obu plażach nie ma żadnej infrastruktury (i niech tak zostanie na zawsze), zatem wybierając się tu koniecznie zabierzcie ze sobą zapas wody i prowiant, parasol plażowy (nie znajdziecie tu cienia), przydadzą się też buty do wody, gdyż na obu plażach jest kamieniste dno. Koniecznie też weźcie ze sobą sprzęt do snurkowania albo chociaż okularki do pływania, żeby popatrzeć na dno zachodniej plaży. Porto Timoni nie oferuje żadnych udogodnień turystycznych, jak zdecydowana większość plaż na Korfu, dlatego zwykle nie ma tu aż tak wielu turystów.

Porto Timoni to zjawiskowe miejsce. Widok na plaże zapiera dech w piersiach, a orzeźwiająca kąpiel w Morzu Jońskim na Porto Timoni to rozkosz dla ciała i ducha. Raj na ziemi.

Z pozdrowieniami,

Ewa

Przeczytaj też: Paleokastritsa na Korfu – atrakcje, plaże i klimatyczny klasztor w Paleokastritsa

porto timoni

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *