porto moniz

Porto Moniz – spektakularne baseny naturalne na Maderze

Porto Moniz i znajdujące się tutaj baseny naturalne to zdecydowanie jedna z największych atrakcji na Maderze. Kąpiel w przezroczystej wodzie oceanu, pomiędzy skałami powstałymi z lawy wulkanicznej, to niezapomniane przeżycie i punkt obowiązkowy podczas planowania zwiedzania wyspy wiecznej wiosny.

Przy naszym mocno napiętym harmonogramie eksplorowania Madery znaleźliśmy czas, aby podczas naszych wakacji przyjechać tutaj dwa razy i spędziliśmy w Porto Moniz za każdym razem po kilka godzin. Porto Moniz to z całą pewnością duża atrakcja dla całej rodziny. Czyściutka woda, piękne widoki, rozbijające się o lawę fale, a w tle zachód słońca. To będą chwile, które zapadną Wam na długo w pamięć.

Baseny naturalne w Porto Moniz – kąpiel pośród lawy

Dojazd do Porto Moniz

Porto Moniz znajduje się na północnym-zachodzie wyspy. Dojazd do miejscowości z południa wyspy nie będzie problemem. Jadąc z Funchal najlepiej wybrać drogę VE4 prowadzącą z południa na północ centralnie przez środek wyspy. Jadąc ok 22 km, niecałe 30 minut drogą VE4 najlepiej będziecie mogli przekonać się jak różny jest klimat pomiędzy północą i południem. Może się zdarzyć, że wjeżdżając w tunel przy pięknym słońcu po drugiej stronie góry będzie pochmurno i kilka stopni mniej. Na szczęście nie zawsze 😉 Na północy też można spotkać słońce, choć rzadziej niż na południu. Po dojechaniu do Sao Vicente kierujecie się drogą VE2 w kierunku Seixal. Droga VE2 jest jedną z najbardziej przyjemnych i pięknych widokowo. Będziecie się poruszać wzdłuż wybrzeża, z pięknymi klifami. Część drogi oczywiście przejedziecie we wszechobecnych tunelach, dzięki którym poruszanie się po Maderze jest sprawne, jednak pomiędzy nimi będziecie mieli wspaniałe widoki!

Baseny naturalne w Porto Moniz – dwa baseny lawowe do wyboru

Baseny naturalne w Porto Moniz są dwa. Jeden skomercjalizowany i przystosowany do wygodnej kąpieli w zachodniej części Porto Moniz, a drugi bardziej „dziki”, w pełni naturalny, we wschodniej części miasta. Który jest bardziej urokliwy? Ciężko powiedzieć – oba mają w sobie to coś. Trzeba zatem zażyć kąpieli w obu tych miejscach 🙂

porto moniz baseny naturalne
Baseny naturalne we wschodniej części miasta.
Porto Moniz baseny naturalne
Baseny naturalne w zachodniej części miasta.

Porto Moniz – baseny naturalne w zachodniej części miasta

Kiedy będziecie szukać zdjęć z Porto Moniz najczęściej zobaczycie zdjęcia z basenów, które zostały znakomicie przygotowane do bezpiecznej kąpieli, znajdujących się w zachodniej części miasta. Pływanie pośród lawy w kilku oddzielnych, choć połączonych ze sobą basenach, w tym również przeznaczonym dla dzieci, będzie komfortowa. Pamiętajcie o tym, że temperatura wody na Maderze nie jest zbyt wysoka, dlatego jeśli chcecie się kąpać w basenach w Porto Moniz, to najlepszym pomysłem będzie wybrać się w podróż na Maderę latem. W zimie temperatura wody w Porto Moniz może być zbyt niska, aby kąpiel była przyjemna.

porto moniz madera

Możecie zejść do wody po szerokich stopniach, a dno jest przygotowane jak na normalnym basenie – pomalowane na biało jest nie tylko wygodne, lecz również pięknie prezentuje się z daleka. Kolor biały, niebieski oraz ciemno szary lub wręcz czarny tutejszej lawy wulkanicznej tworzą piękną mozaikę i grę barw.

porto moniz baseny naturalne

porto moniz baseny

Zachodnie baseny naturalne są idealne dla rodzin z dziećmi. Jest tu na pewno bezpieczniej niż we wschodniej części i znajdują się tu wszelkie udogodnienia. Na miejscu są przebieralnie, łazienki, bar. Wokół znajdują się leżaki, możecie też położyć własny ręcznik. Jest dość twardo, gdyż to beton, ale to mała niedogodność w stosunku do przyjemnych przeżyć w Porto Moniz 😊 Wejście do kompleksu jest płatne – koszt jest jednak niewielki, bo 1,5 euro.

Porto Moniz

porto moniz na maderze

Porto Moniz – baseny naturalne we wschodniej części miasta

Inną charakterystykę mają baseny naturalne na wschodzie miasta. Z kąpieli może skorzystać każdy, jednakże odradzam Wam schodzenie do wody z małymi dziećmi – dno i brzegi basenu nie są w żaden sposób zabezpieczone i będąc nieostrożnym można się dotkliwie zranić o skalistą lawę.

porto moniz baseny naturalne

Miejsce jest mniej przystosowane do dłuższego korzystania, jednak też warto tutaj spędzić trochę czasu. Tuż przy wejściu do wody znajdują się restauracje, najlepiej przyjść tutaj w porze lunchu i przy stoliku zjeść spokojnie obiad, mając przed sobą piękne widoki.

porto moniz restauracja ryba espada
W Porto Moniz pierwszy raz skosztowałam słynnej ryby espady z bananem 🙂 Polecam!

We wschodniej części Porto Moniz będziecie mieli okazję podziwiać naturalny krajobraz Madery, fale oceanu rozbijające się o skały. Warto tu przyjechać choćby dla tych niecodziennych widoków.

porto moniz madera
Jak widać na załączonym obrazku jest to również bardzo „instagramowe” miejsce 🙂

porto moniz

Porto Moniz Madera

Temperatura wody, jak to w oceanie, nie jest zbyt wysoka. Najcieplejsza jest w sierpniu i wrześniu ok. 23 stopni. W miesiącach zimowych spada do 17-18 stopni.  Jeśli chcecie dużo popływać w Porto Moniz, polecam podróż na Maderę latem. We wschodniej części, przy naturalnych basenach są też wydzielone miejsca gdzie możecie się  opalać – jest ich mniej niż w basenach zachodnich, ale za to tutaj można skorzystać z wygodniejszego, bo piaszczystego podłoża 🙂

porto moniz plaża

Porto Moniz plaża
Baseny lawowe w Porto Moniz są oddalone od siebie o zaledwie kilkanaście minut powolnego spaceru. Z jednego miejsca do drugiego przejdziecie bardzo przyjemną promenadą. Dzieci zaciągną Was w tym czasie na pewno na pyszne lody i zrobicie mnóstwo fotek 😊 Porto Moniz to bardzo przyjemna miejscowość, z pełną infrastrukturą. Liczne restauracje, sklepiki, duży parking. Jest to wszystko czego trzeba, aby spędzić relaksująco cały dzień.
Wskazówka: Warto śledzić prognozy pogody przed przyjazdem do Porto Moniz. W lipcu bywały na północy pochmurne i deszczowe dni. Weźcie to pod uwagę, słoneczna pogoda na południu wyspy może się mieć nijak do tej na północy.

Przeczytaj też inne moje wpisy o Maderze:

Co warto zobaczyć na Maderze

Najpiękniejsze plaże na Maderze 

Camara de Lobos miasteczko na południu Madery

Półwysep Świętego Wawrzyńca Madera

Funchal co warto zobaczyć w stolicy Madery

porto moniz madera naturalne baseny
Serdecznie polecam odwiedzenie Porto Moniz na Maderze. Jeśli byliście, dajcie znać, które baseny bardziej przypadły wam do gustu – wschodnie czy zachodnie? 🙂

Ewa

porto moniz madera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *