zamki na Dolnym Śląsku

Pałace i zamki Dolnego Śląska. Poznaj jeden z najpiękniejszych szlaków turystycznych w Polsce

Dolny Śląsk to niezwykła kraina. Ci z Was, którzy regularnie czytają mojego  bloga, wiedzą, że mam do tego regionu słabość. Pałace i zamki Dolnego Śląska rozkochały mnie w sobie już dawno temu, a za pomocą tego tekstu zamierzam zarazić tym uczuciem również i Was 😉 Ale przechodząc do konkretów: czy wiecie że na Dolnym Śląsku jest ponad 80 zamków i aż ponad 300 (!) pałaców? Wiele z nich jest dostępnych dla zwiedzających, inne zostały zaadaptowane na hotele, pozostałe z biegiem lat popadły w ruinę.  Ze względu na niewielkie odległości dzielące pałace i zamki Dolnego Śląska (w wielu przypadkach to zaledwie kilka – kilkanaście kilometrów), jednego dnia można zwiedzić niejeden obiekt.

Dobrym pomysłem jest połączenie zwiedzania zamków i pałaców z wypadem na narty w Karkonosze albo ze zwiedzaniem stolicy Czech. Może się jednak zdarzyć też tak, że pałace i zamki Dolnego Śląska pochłoną Was (albo Wasze dzieci 😉) bez reszty i inne plany pójdą w odstawkę.

zamki Dolnego Śląska

Pałace i zamki Dolnego Śląska – wyjątkowy klimat miejsc z przeszłością

Pałace i zamki Dolnego Śląska mają klimat, którego próżno szukać gdziekolwiek indziej. Kiedy znajdziecie się w miejscu, które przetrwało stulecia, którego mury były świadkiem wydarzeń sprzed wieków, przeniesiecie się w czasie i przestrzeni. Pałace i zamki Dolnego Śląska są żywym świadectwem zmienności czasów i obyczajów. Większość z nich ma podobną historię – były budowane, sprzedawane, atakowane i grabione, większość popadło w ruinę.

Te, które miały szczęście i dostały się w dobre ręce, dziś znowu świecą dawnym blaskiem i tętnią życiem – w niektórych przypadkach trzeszczące drewniane schody, dziedzińce zamkowe, komnaty i lochy idą w parze z komfortowymi hotelowymi wnętrzami czy nowoczesnym SPA. Inne pałace i zamki Dolnego Śląska wciąż czekają na lepsze czasy, wiele straciło nadzieję. Każde z tych miejsc ma swój wyjątkowy, niepowtarzalny charakter i klimat, każde z nich jest jedyne w swoim rodzaju.

Zamek Karpniki – jeden z najpiękniejszych zamków na Dolnym Śląsku

Zamek Karpniki to wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska. Na przestrzeni wieków zamek należał do wielu możnych rodów śląskich, był wielokrotnie przebudowywany. Obecny wygląd nadano mu w XIX wieku z inicjatywy Hohenzollernów, którzy ówcześnie byli właścicielami majątku. Dziś Zamek Karpniki to jeden z najpiękniejszych i najlepiej utrzymanych zamków na Dolnym Śląsku – z zewnątrz ma iście bajkowy wygląd, a komnaty i sale reprezentacyjne robią niemniejsze wrażenie.

zamki na Dolnym Śląsku

Zamkowe wnętrza przeznaczone są wyłącznie dla gości hotelowych – znajduje się tu 20 stylowo urządzonych pokoi i apartamentów, strefa Wellness – sauna fińska, parowa, balia z wodą termalną oraz gabinet masażu, a także klimatyczna restauracja. Zamek Karpniki nie jest udostępniony zwiedzającym, ale bramy posiadłości są otwarte i każdy może wybrać się na spacer po tutejszym parku. Dobra wiadomość dla amatorów białego szaleństwa – z Karpnik jest blisko do Jakuszyc – stolicy narciarstwa biegowego w Polsce oraz na stoki w Karpaczu, Szklarskiej Porębie czy w Czechach – Janskie Łaznie czy Mała Upa.

Zamek Karpniki to wymarzone miejsce na romantyczny pobyt dla dwojga – panuje tutaj kameralna, przytulna  atmosfera. Ci z Was, którzy lubią dobrze zjeść, też powinni odwiedzić to miejsce – w zamkowej restauracji skosztujecie wykwintnych dań kuchni polskiej i międzynarodowej. Dla smakoszów przygotowano nawet specjalny pakiet pobytowy „Kulinarna Uczta”. Tych, którzy chcą poznać więcej szczegółów dotyczących Zamku Karpniki, zapraszam do przeczytania TUTAJ mojej relacji z pobytu w zamku.

zamki dolnego śląska

zamki na dolnym śląsku

zamki dolnego śląska

zamek dolny śląsk spa

zamki dolnego śląska

zamki dolnego śląska

Inne pałace i zamki Dolnego Śląska

Jeśli chodzi o inne pałace i zamki Dolnego Śląska, to nie sposób jest wymienić i opisać wszystkich. Niżej przedstawiam Wam kilka moich ulubionych miejsc w tym regionie.

Zamek w Leśnicy – piękny zamek z niesamowitą, przerażającą historią z duchem w tle. Obecnie znajduje się tu centrum kultury,  w którym odbywają się inicjatywy i zajęcia sportowe. Wokół zamku znajduje się rozległy park.

Zamek Grodziec – tajemniczy, późnogotycki zamek malowniczo położony na stromym wzgórzu na wysokości 389 m n.p.m. Miejsce z bardzo bogatą i burzliwą historią, realizowano tu wiele produkcji filmowych.

Zamek Chojnik  – położony na  górze na wysokości 627 m n.p.m. Warto się wspiąć, bo miejsce nie dość że klimatyczne, to z wieży zamkowej rozciąga się przepiękna panorama na całą Kotlinę Jeleniogórską.

Zamek Czocha – Jeden z najsłynniejszych zamków w Polsce, znany również z ekranu TV – tu kręcono m.in. „Gdzie jest generał?”, „Wiedźmina” czy „Legendę”. Klimatyczne miejsce do zwiedzania, za dnia i w nocy.

Zamek Książ – największy na Dolnym Śląsku i trzeci największy zamek w Polsce. Przepięknie położony na skalnym cyplu, imponujący zwłaszcza z zewnątrz. Nieco mniejsze wrażenie robią wnętrza zamku, które zostały rozgrabione podczas wojny.

Pałac Królewski w Mysłakowicach – piękny pałac, którego początki sięgają drugiej połowy XVIII wieku. Otoczony parkiem, który zachwyca o każdej porze roku. W pałacu mieści się obecnie szkoła podstawowa i gimnazjum.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim – wspaniały monumentalny pałac neogotycki z XIX wieku. Miejsce, które ucierpiało podczas wojny, dziś odzyskuje świetność i  przyciąga turystów. Ciekawostką jest, że marmurowe podłogi i kolumny z pałacu znajdziecie dzisiaj w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

kopalnia soli

Pałace i zamki Dolnego Śląska to kopalnia ciekawych miejsc. Bardzo polecam Wam wybrać się w tamte strony o każdej porze roku. Dajcie koniecznie znać jakie pałace i zamki na Dolnym Śląsku zapadły Wam w pamięć i które polecacie odwiedzić. A jak już zwiedzicie Dolny Śląsk, to sprawdźcie Co zobaczyć w Krakowie w weekend

Z pozdrowieniami, Ewa

ZOBACZCIE KONIECZNIE: NAJPIĘKNIEJSZE HOTELE SPA

WYBIERZCIE  TUTAJ: TOP HOTELE MEDICAL SPA

TUTAJ ZOBACZYCIE: NAJLEPSZE SPA NA MAZURACH

ODKRYJCIE TU: HOTELE DLA RODZIN Z DZIEĆMI

A TU WYBIERZCIE: NAJCIEKAWSZE HOTELE W ZAKOPANEM

Partnerem wpisu o pałacach i zamkach Dolnego Śląska jest Zamek Karpniki.

1 comment

  1. Babcia mojego męża mieszka na DŚ, co wakacje obiecujemy sobie, że zwiedzimy okoliczne zamki, kopalnie złota i skalne miasta… ostatecznie odpoczywamy w Polanicy Zdrój i babcinym ogrodzie… musimy to zmienić 😀

    Pozdrawiam, dobrego nowego 2019 roku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *