pałac w Wilanowie

Pałac w Wilanowie – zwiedzanie królewskiej rezydencji i wilanowskich ogrodów

Pałac w Wilanowie to znakomity pomysł na weekendową wycieczkę dla całej rodziny. Dziś chciałabym Wam przybliżyć Pałac w Wilanowie, jako wspaniały pomysł na rodzinny wypad, łączący relaks i edukację. Wycieczka do Wilanowa to doskonały pomysł o każdej porze roku – latem zachwycą Was kwitnące ogrody przy pałacu, jesienią nie będziecie mogli oderwać oczu od symfonii jesiennych barw, a zimą zobaczycie tu świetlne instalacje, które wprowadzą Was w świąteczny nastrój. Ostatnio wybrałam się tu na wycieczkę z naszymi dziećmi, ale tym razem zabrałam aparat fotograficzny, by również Wam pokazać piękno tego miejsca i zachęcić do odwiedzenia przy najbliższej okazji. Zapraszam więc na wirtualne zwiedzanie wilanowskiego pałacu i ogrodów!

pałac w Wilanowie ogród barokowy
Widok na pałac od strony ogrodu barokowego.
pałac w Wilanowie skrzydło północne
Fragment Skrzydła Północnego Pałacu i Ogród Północny.

Pałac w Wilanowie – letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego

Historia wilanowskiej posiadłości zaczyna się w 1677 roku, kiedy to król Jan III Sobieski nabył posiadłość Milanów. Początkowo wybudowano tu murowany dwór, który z biegiem kolejnych lat rozbudowywano zgodnie z wizją króla i pod okiem architekta i królewskiego doradcy Augustyna Wincentego Locciego. Budowa nabrała rozpędu w 1683 roku, po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. Wówczas idea dworu przekształciła się w założenie pałacowo-ogrodowe, łączące cechy polskiego dworu z elementami typowymi dla francuskich pałaców i włoskich willi. Nazwa miejscowości Milanów została zmieniona na Villa Nova, a następnie spolszczona na Wilanów. Wilanowska rezydencja pełniła funkcje letniej rezydencji króla, dawała możliwość wypoczynku na łonie przyrody od pełnionych obowiązków na warszawskim Zamku Królewskim.

Szukacie hotelu niedaleko Warszawy? Sprawdźcie te miejsca: NAJCIEKAWSZE HOTELE NIEDALEKO WARSZAWY 

palac w wilanowie najstarsza część pałacu
Najstarsza część pałacu, wybudowana w II połowie XVII wieku.

Pałac w Wilanowie – rozbudowa i otwarcie muzeum

Za czasów Króla Jana Pałac w Wilanowie był pozbawiony bocznych skrzydeł, które zostały wzniesione za czasów synów króla – Aleksandra i Konstantego. Dalszej rozbudowy południowego skrzydła dokonano w latach 20 XVIII wieku, kiedy właścicielką majątku była Elżbieta Sieniawska. Kolejna właścicielka posiadłości, Izabela Lubomirska w z końcem XVIII wieku zleciła powiększenie pałacu o Kordegardę, Kuchnię i Łazienkę. W 1799 roku Izabela Lubomirska przekazała posiadłość swojej córce Aleksandrze i jej mężowi Stanisławowi Kostce Potockiemu, z inicjatywy którego w 1805 roku Pałac w Wilanowie został otwarty dla publiczności jako muzeum. Muzeum miało sławić pamięć o czynach króla Jana III Sobieskiego i prezentować sztukę od starożytności po czasy współczesne.

Ciekawostka: Na przedpolu pałacu, po lewej stronie (patrząc w kierunku pałacu) znajduje się symboliczny grobowiec – mauzoleum Aleksandry i Stanisława Kostki Potockich.

pałac Wilanów

Pałac w Wilanowie – zwiedzanie pałacu

Jeśli spojrzelibyśmy na Pałac w Wilanowie z lotu ptaka, to budynek przypominałby odwróconą literę „C”. Środkowa część pałacu, położona między wieżami jest najstarsza – została wybudowana pod koniec XVII wieku, za panowania króla Jana III Sobieskiego. Północne i południowe skrzydła pałacu zostały dobudowane w późniejszym okresie, na początku XVIII wieku. Zwiedzanie pałacu można zwiedzać w ramach dwóch tras. Trasa nr 1 prowadzi przez komnaty położone na parterze pałacu. Zwiedzanie zaczyna się w skrzydle południowym, a kończy w skrzydle północnym. Niestety podczas naszej sierpniowej wizyty, trasa nr 2, w ramach której można zwiedzać również komnaty położone na piętrze, była nieczynna. Opowiem Wam zatem o tym jak wygląda trasa nr 1.

Jeśli szukacie noclegu w pałacu przeczytajcie ten wpis: Hotele w pałacach 

pałac w Wilanowie zegar

Pałac w Wilanowie – Skrzydło Południowe

Przedpokój – apartamenty Księżnej Lubomirskiej

Zwiedzanie zaczynamy od apartamentu Księżnej Lubomirskiej. W tym pomieszczeniu zwraca uwagę sekretera z początku XVIII wieku oraz portrety córek księżnej oraz Ignacego oraz Stanisława Kostki Potockich. Jeśli zwrócicie się w stronę okien, będziecie mogli przejrzeć się w wiszących między nimi lustrach z 1730 roku.

pałac w Wilanowie apartamenty Księżnej Lubomirskiej

Sala Biała

Największa i najbardziej okazała sala reprezentacyjna w wilanowskim pałacu. Zwróćcie uwagę na portret konny Stanisława Kostki Potockiego autorstwa Jacques’a Louisa Davida, który był nadwornym malarzem cesarza Napoleona I. To jedno z najcenniejszych dzieł w polskich zbiorach.

pałac w Wilanowie sala biała

Pomnik Króla Jana III Sobieskiego

W Galerii Południowej będziecie mogli zobaczyć pomnik konny króla Jana III , który powstał ok. 1693 roku. Pierwotnie znajdował się z Wielkiej Sieni, do Galerii Południowej został przeniesiony ok. 1730 roku. Pomnik sławi męstwo króla, na cokole jest inskrypcja opisująca bohaterstwo władcy w walce pod Wiedniem. Postaci pod końskimi kopytami to tureccy wojownicy.

pałac w Wilanowie pomnik konny króla

Lapidarium

W ściany tego niewielkiego pomieszczenia wmurowane zostały 34 fragmenty starożytnych dzieł pochodzących z gzymsów, urn, sarkofagów. Na stropie zobaczycie malowidło „Zaślubiny sióstr Psyche”.

pałac wilanów lapidarium

Biblioteka Króla

Kolejny pokój to dawna biblioteka króla Jana, który był znany z zamiłowania do książek i ponoć nawet na wyprawy wojenne zabierał ze sobą książki. W dawnej bibliotece króla zobaczycie trójwymiarową podłogę z marmuru w trzech kolorach – to najstarsza i jedyna zachowana posadzka w pałacu z czasów króla Jana III. Przy bibliotece znajduje się kapliczka z XIX wieku, która znajduje się w miejscu pomieszczenia, w którym król zmarł.

pałac wilanów biblioteka króla

pałac w wilanowie podłoga w bibliotece króla
Trójwymiarowa, marmurowa podłoga w bibliotece.
pałac Wilanów kaplica
Kaplica przy bibliotece.

Pałac w Wilanowie – środkowa część pałacu

Antykamery, Królewskie Sypialnie i Wielka Sień

W najstarszej części wilanowskiego pałacu znajdują się królewskie sypialnie z antykamerami i dzieląca je Wielka Sień. Moim zdaniem są to najpiękniejsze komnaty w całym pałacu. Co dziś może wydawać się nieco osobliwe, sypialnia służyła królowi nie tylko jako miejsce odpoczynku, lecz także pełniła funkcje reprezentacyjne – król w sypialni udzielał audiencji. Z kolei w przylegającej do sypialni antykamerze goście oczekiwali na spotkanie z królem. W Wielkiej Sieni za czasów panowania króla znajdował się jego pomnik konny, który teraz można podziwiać w Galerii Południowej. Po prawej stronie Wielkiej Sieni znajduje się sypialnia króla, zaś po lewej – przepiękna, bogato zdobiona sypialnia królowej Marii Kazimiery.

Przeczytaj też: Zamek w Czersku  historia, zwiedzanie, atrakcje

pałac w Wilanowie sypialnia króla
Sypialnia króla Jana III.
pałac w Wilanowie sypialnia królowej
Sypialnia królowej Marii Kazimiery.

Pałac w Wilanowie – Skrzydło Północne

Galeria Obrazów

Od lat 20 XVIII wieku do XIX wieku w północnym skrzydle pałacu znajdowały się pomieszczenia mieszkalne. Około 1833 roku dokonano przebudowy i powstała tu Galeria Obrazów, w której znajdują się m.in. dzieła francuskie, włoskie, niemieckie i niderlandzkie z XVI – XVIII wieku. Najbardziej okazałym obrazem w Galerii jest 4,5 metrowe dzieło „Wjazd ambasady Michała Radziwiłła do Rzymu w 1680 roku” pędzla Pietera van Bloemena i Niccoló Viviani Codazzi.

Zobacz także mój wpis o Zalewie Zegrzyńskim 

pałac w Wilanowie obraz w Galerii Obrazów
Fragment obrazu „Wjazd ambasady Michała Radziwiłła do Rzymu w 1680 roku”
pałac wilanów galeria obrazów wnętrza
Wnętrza Galerii Obrazów.

Galeria Krajobrazów

W sąsiadującej z Galerią Obrazów Galerii Krajobrazów pierwotnie też znajdowały się pokoje mieszkalne. W 1802 roku przebudowano tę część z myślą o ekspozycji dzieł sztuki, rzeźb antycznych i waz etruskich. Prawdopodobnie w tej części pałacu zlokalizowane było otwarte w 1805 roku muzeum. Obecnie w tym wnętrzu znajduje się kolekcja malarstwa pejzażowego.

Pałac w Wilanowie Galeria Krajobrazów

Gabinety Starożytności

Podczas ostatniego etapu zwiedzania pałacu szczególnie ukontentowani będą miłośnicy starożytności – zobaczycie tu starożytne wazy i naczynia oraz figury egipskie.

Pałac w Wilanowie obecnie jest dostępny dla zwiedzających w poniedziałki i czwartki od godziny 12 do 16 (ostatnie wejście o godzinie 15) oraz w weekendy od godziny 10 do 17 (ostatnie wejście o godzinie 16). Wejścia do pałacu są co 20 minut, przy czym obowiązuje limit osób zwiedzających do 20 osób. Ceny biletów: normalny 25 zł, ulgowy 20 zł. W czwartek wstęp wolny na podstawie wejściówki pobranej w kasie lub biletomacie. W ramach biletu na zwiedzanie pałacu można zwiedzać również ogrody i park. Polecam Wam kupowanie biletów z wyprzedzeniem przez internet, ponieważ limit osób i ograniczone godziny zwiedzania pałacu powodują, że szanse na kupienie biletów na zwiedzanie pałacu przed wizytą są naprawdę znikome.

Pałac w Wilanowie – zwiedzanie ogrodów

Jeśli chcielibyście spędzić czas tylko w wilanowskich ogrodach, pomijając zwiedzanie pałacu, oczywiście jest to możliwe. Czekaja tu na Was cztery ogrody: Ogród Północny, Ogród Barokowy, Ogród Różany i Ogród przy Oranżerii.

Przeczytaj również o iluminacjach w Warszawie i okolicach, m.in. w Pałacu w Wilanowie: Iluminacje świetlne Warszawa – najlepsze miejsca na zimowy spacer

Pałac w Wilanowie – Ogród Północny

Do Ogrodu Północnego prowadzi charakterystyczne wejście przez tzw. Pergolę. Za czasów króla Jana III uprawiano tu drzewa owocowe, warzywa oraz zioła. Dopiero w XVIII wieku ta część ogrodu zaczęła pełnić funkcje ozdobne. Dzisiejszy układ nawiązuje do wyglądu ogrodu w XVIII i XIX wieku – latem można zobaczyć tu przepiękne kolorowe klomby, niskie żywopłoty z bukszpanu oraz cięte cisy. Zimą w Ogrodzie Północnym eksponowane są instalacje świetlno-muzyczne. Centralnym punktem Ogrodu Północnego jest fontanna z rzeźbą trytona.

W pobliżu ogrodów w Wilanowie: Ogród Botaniczny w Powsinie Sprawdź!

pałac Wilanów pergola
Pergola – wejście do Ogrodu Północnego.

wilanów pałac ogród północny

pałac w Wilanowie ogród północny

Pałac Wilanów ogrody

pałac Wilanów ogród północny

wilanów pałac ogród północny

Pałac w Wilanowie – Ogród Barokowy

Ogród Barokowy to najstarszy ogród w królewskiej rezydencji. Ogród ten podzielony jest na dwie części: taras górny nawiązujący do XVII-wiecznego układu ogrodu oraz taras dolny ze szpalerami drzew i alejkami z widokiem na Kanał Sobieskiego. Na tarasie górnym duże wrażenie robią układające się w fantazyjne wzory żywopłoty z bukszpanu oraz kwiaty nawiązujące do epoki baroku.

pałac w Wilanowie ogród barokowy

pałac w Wilanowie ogród barokowy
Widok na pałac z górnego tarasu ogrodu barokowego.

pałac w Wilanowie

pałac w wilanowie

Pałac w Wilanowie – Ogród Różany

Ogród Różany przylega do południowego skrzydła Pałacu. Centralnym punktem tej części ogrodu jest fontanna z rzeźbą chłopca z łabędziem, która otoczona jest przeróżnymi odmianami róż francuskich i angielskich. Będąc tu zwróćcie również uwagę na figurę Wiktorii.

pałac w Wilanowie ogród różany

pałac Wilanów ogród różany

Pałac w Wilanowie fontanna ogród różany
Fontanna z rzeźbą chłopca z łabędziem.
pałac w Wilanowie rzeźba Wiktorii
Rzeźba Wiktorii.

Wskazówka: Za Ogrodem Różanym znajdują się zamykane schowki na różnego rodzaju przedmioty, których nie chcecie dźwigać podczas zwiedzania i spaceru. Naprzeciw schowków znajdują się toalety.

Pałac w Wilanowie – Ogród przy Oranżerii

To najmłodszy ogród na terenie wilanowskiej posiadłości. Za czasów Jana III Sobieskiego znajdował się tu cmentarz i drewniany kościół parafialny. Obecnie w tej części ogrodu latem można zobaczyć wiele egzotycznych roślin, w tym plam, bananowców czy figowców, które są tu eksponowane tylko w ciepłe miesiące, zimą zaś są przechowywane w Oranżerii. To również najbardziej zacieniony ze wszystkich ogrodów w Wilanowie – latem panuje tu przyjemny chłód. Oczywiście i w tej części znajduje się fontanna, w której pływają rybki.

pałac w Wilanowie ogród przy oranżerii

wilanów pałac ogród przy oranżerii

W obrębie wilanowskiej posiadłości znajduje się także park krajobrazowy północny i południowy a dalej w kierunku północno-wschodnim od wilanowskiego pałacu jest rezerwat przyrody Morysin.

Wskazówka: w ciepłe miesiące przy zabytkowej Pompowni z XIX wieku funkcjonuje mała przystań, gdzie można wypożyczyć kajaki lub łódki i popływać Kanałem Sobieskiego. Dodatkowa atrakcja, z której warto skorzystać. Koszt wypożyczenia kajaka na 30 minut wynosi 20 zł.

Może Cię zainteresować: Plaża w Ciszycy nad Wisłą

Pałac w Wilanowie przystań kanał sobieskiego
Przystań nad Kanałem Sobieskiego.
Wilanów Pompownia przy pałacu w Wilanowie
Przystań znajduje się obok zabytkowego budynku Pompowni.

kanał sobieskiego wilanów pałac

wilanów pałac kanał sobieskiego

pałac w Wilanowie kanał sobieskiego rzeźba

Ogrody są dostępne dla zwiedzających codziennie w godzinach 9-21. Obowiązują bilety wstępu w cenach: bilet normalny 7 zł, bilet ulgowy 4 zł, dzieci do lat 7 bezpłatnie. W czwartki wstęp jest bezpłatny.

Pałac w Wilanowie to jedna z czterech rezydencji królewskich w Polsce, miejsce, które zdecydowanie warto, a wręcz trzeba odwiedzić. Mam nadzieję, że mój wpis ułatwi Wam zwiedzanie i pomoże świadomie odkrywać to wspaniałe miejsce na mapie Warszawy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Pałacu w Wilanowie.

Z pozdrowieniami,

Ewa

Sprawdź także sielskie klimaty Skansenu Sierpc.

pałac w wilanowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *